Göran Malmvall gungstolar

GÖRAN MALMVALL, gungstolar, 1 par, Svensk Fur, massiv furu, brännmärkta, sitthöjd ca 41 cm

Charles & Ray Eames

CARLES & RAY EAMES, barnstol, "Child's Chair", modell formgiven 1945, betsad plywood, sitshöjd 23/21 cm Enligt uppgift inköpt på Kontor Ett i Norrköping ca 2015

Serveringsvogn

Serveringsvogn med stel af messingcoated metal, monteret på hjul. Løs topbakke. Fremstår med brugsspor. H 61 cm, B 38 cm, L 73 cm.

Solspegel

SPEGEL, sk solspegel, 1900-talets senare del, bronserat trä, diameter ca 54 cm

Hatthylla funkis

HATTHYLLA, funkis, omkring 1900-talets mitt, aluminium och förkromade stålrör,längd ca 70 cm, djup ca 24 cm

Bord med skuffe af kisebær

Bord med skuffe i sarg af kirsebær, H. 61 cm. L. 125 cm. B. 75 cm. Fremstår med brugsspor, ridser samt mindre afslag.

Sminkebord af egetræ

Sminkebord af egetræ. Front med seks skuffe, to små skuffer med greb af messing. Højde med spejl 150 cm. B. 100 cm. D. 48 cm. Fremstår med mærker samt brugsspor.

Lisa Larsson

LISA LARSON, vas, stengods, glaserad, pokal med dekor av ansikte, signerad Lisa Larson, K-studion, Gustavsberg, -96 höjd ca 24.5 cm

solstol

VILSTOL / SOLSTOL, rotting, målad 1900-talets mitt, längd ca 180 cm, sitthöjd 26-37 cm

Fåtölj i formböjd bok

FÅTÖLJ, 1900-talets slut, formböjd bok, sits i flätat snöre med renskinnsfäll, sitthöjd ca 33, bredd ca 66 cm

trädgårdsstol

WIILY GUHL, trädgårdsstol, loop chair, 1900-tal, eternit, längd ca 80 cm, sitthöjd ca 17-30 cm

Børge Mogensen. Fire stole, oregon pine, model 503, Asserbo-serien (4)

Børge Mogensen. Fire spisestole af oregon pine, sæder betrukket med flettet parpirgarn. Formgivet 1961. Fremstillet hos Karl Andersson & Söner, model 503 Asserbo-serien. H. 44/75 cm. Fremstår med brugsspor. (4)

Hölzerne Klappstühle (2)

Hölzerne Klappstühle (2) geschnitztes dunkles Holz, verziert mit Löwenköpfen. Maße: ca. H. 85 cm, B. 65 cm, T. 48 cm. altersgemäßer Zustand.

Henning Nørgaard. Sofabord med glasplade - palisander

Henning Nørgaard. Kvadratisk sofabord af massiv palisander, plade af glas. 1960'erne. Fremstillet hos Komfort. H. 38 cm, L. 50 cm, B. 50 cm. Fremstår med lette brugsspor, to afslag på plade.

Versus. Modulsofa model Loose,

Peter Barreth for Versus. Chaiselong sofa model Loose: Bestående af tre moduler, betrukket med lyst grå Ritz Silver møbelstof Stående på justerbar ben af aluminium og sort plast. Måler L. 250 D. 90/140 H. 64 Sh. 40 cm. Fremstillet i Danmark hos Danish Design Supply. Model fotos. Levers i original emballage. (3)

G. Vegni & G. Gualtierotti. Par stole, P40 (2)

G. Vegni & G. Gualtierotti. Et par stole, model P40, med stel af forkromet stålrør, sæde og koptykke betrukket med læder. Fremstillet af Fasem, Italy. Fremstår med brugsspor. (2)

Esszimmerstühle / Klappstühle (6)

Sechs Klappstühle. Esche, massiv. Holzrahmenkonstruktion, schwarz lackiert. Stühle mit Klappmechanismus und Sprossen. Unbezeichnet. Maße je Stuhl: H. ca. 105 cm, B. ca. 40 cm, T. ca. 50 cm (im ausgeklappten Zustand). Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer und Bereibungen. (6)

Spisetue/havestue glas og flet (5)

Spisetue/havestue best. af. ovalt bord med glasplade på stel og fire tilhørende stole med stel af jern udspændt med flet, Bord. H. 83 L. 15 B. 100 Stole H. 83 Sh. 45 cm. (5)

Poul Henningsen. PH5 plakat

Poul Henningsens collage til PH 5-lampen, offsettryk på papir hos Behrnt Offset A/S, nr. 0923. Signeret i trykket..Uindr. 95,5 x 61,5 cm. Fremstår med håndteringsmærker, et hjørne med lille rift.

Seks spisestuestole(6)

Seks spisestuestole af bejdset bøg, med tremmeryg og sæde af flet. H.107, B. 44, Sh. 46 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og skrammer. (6)