Hans Bölling brickbord

HANS BÖLLING, brickbord, Krüger, Danmark, 2000-tal, bok, två löstagbara brickor, på hjul, diameter ca 50 cm, höjd ca 55 cm.

Karmfåtöljer Mathsson

BRUNO MATHSSON, "Mina", karmfåtöljer, björträ i bok, naturfärgad sadelgjord, brännmärkning, sitthöjd ca 35 cm

Serveringsvagn

SERVERINGSVAGN, stomme i ek, kakelplattor med målad dekor, ribbad tidningshylla, signerad KA, daterad -56, länfd 67, bredd 52, höjd 59 cm

Lars Holmström serigrafi

LARS HOLMSTRÖM (1949-) "Horisontal serie I", signerad samt daterad -86, serigrafi V/V, 50x80 cm

Børge Mogensen. Skænk, teaktræ

Børge Mogensen. Skænk fineret med teaktræ, front med to låger, bag hvilke hylder Fremstillet hos Søborg Møbelfabrik. 1960'erne. H. 66 B. 100 D. 46 cm. Fremstår med lettere brugsspor og ridser på topplade.

Bokskåp 1940/50-tal

BOKSKÅP, 1940/50-tal, furu, nyckelbussning i vitmetall, höjd ca 218, 104x32 cm

Peter J. Lassen. Gridmo sofa moduler (2)

Peter J. Lassen (1930 - 2019). Gridmo møbelmoduler i gul, polstret med møbelstof. H. 52 cm. B. 60 cm. D. 69 cm. Fremstillet hos Montana. Udstillingsmodel. Fremstår med få brugsspor. (2)

Hans J. Wegner. Kommode, egetræ

H. J. Wegner. Kommode af fineret egetræ, front med tre brede skuffer samt tre mindre. Fremstillet hos Ry Møbelfabrik. 1960/70'erne. H. 71 cm. B. 100 cm. D. 49 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsslitage, nuanceforskel og mindre reparation på sokkel.

Lauri Ahlgrén serigrafi

LAURI AHLGRÉN (född 1929) Komposition, signerad samt daterad 1973, serigrafi, 43/50, 56x42 cm

Staffan Östlund blndteknik

STAFFAN ÖSTLUND (1924-2007): Komposition, blandteknik på papper, monogramsignerad och daterad -89, ca 48x38 cm

Peter J. Lassen (1930 - 2019). Gridmo møbelmoduler i rød, polstret med møbelstof. H. 52 cm. B. 40 cm. D. 69 cm. Fremstillet hos Montana. Udstillingsmodel. Fremstår med få brugsspor. (2)

Satsbord Malmsten

CARL MALMSTEN, "Släden", satsbord, 3 dlr, björk, de två mindre borden med hyllplan av spjälor, höjd ca 57, 69,5x 41, resp höjd 53,5, 36,5x34 cm

Arne Jacobsen. Svane. Lænestol, cognacfarvet anilin

Arne Jacobsen. Svane. Lænestol monteret med drejelig firpasfod af aluminium, betrukket med cognacfarvet anilin læder, model 3320. Fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Litt. C. Thau & K. Vindum: Arne Jacobsen. Omtalt og gengivet S 469. Fremstår nypolsteret ved anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med cognac farvet anilin læder.

Charles Eames. Fire skalstole, model DSS / cremefarvet forsidepolstret glasfiber (4)

Charles Eames. Fire vintage skalstole, model DSS med skal af cremefarvet forsidepolstret glasfiber.
Formgivet 1948. Fremstillet af Vitra/Herman Miller. Monteret på stabelstel af forkromet stål. Fremstår med brugsspor samt aldersrelateret patina. (4)

2Up, 3-personers sofa betrukket med velour-stof, model Marc

Marc 3 personers sofa betrukket med Cognac velour stof. Ben af massivt eg. Sofaen har fjer i sæde og ryg. Marc sofaen er designet af Danske 2UP i 2017 ©

Produktinformation:
Betræk: Velour stof
Vedligehold: Støvsuges med møbelbørste jævnligt, og ellers kemisk rens.

Øvrigt:
Oprindelsesland: Håndlavet i EU.
Fyld, rygpude: Polyuretan skum og fjer.
Fyld, sædepude: Polyuretan skum og fjer.
Bund med Nozag-fjedre.

Specifikationer: Længde: 208 cm.
Dybde: 85 cm.
Ryghøjde: 79 cm.
Siddehøjde: 40 cm.

Aage Bruun & Søn, Et par safari stole med kernelæder (2)

Aage Bruun & Søn. To safaristole med stel af egetræ, udspændt med cognacfarvet kernelæder. SH. ca. 32 cm. Fremstår med brugsspor, en med løst sæde. (2)

Nomad DOT modulsofa betrukket møbelstof med stofknapper

Nomad DOT modulsofa betrukket med farvet møbelstof. Ben af forkromet metal. På ryg er monteret knapper af stof. Sofaen består af 4 moduler (2 hjørner, 1 sæde og en puf). Kan sammensættes på mange måder. Nomad sofaen er designet af Danske 2UP i 2011 © Produktinformation: Betræk: Polyester Vedligehold: Støvsuges med møbelbørste jævnligt, og ellers kemisk rens. Øvrigt: Oprindelsesland: Håndlavet i EU. Fyld, rygpude: Polyuretan skum. Fyld, sædepude: Polyuretan skum. Bund med Nozag-fjedre. Specifikationer: (hvert modul): Længde: 90 cm. Dybde: 90 cm. Siddedybde: 60 cm. Ryghøjde: 69 cm. Siddehøjde: 40 cm Udstillingsmodel.

Signe Persson-Melin

SIGNE PERSSON-MELIN, burkar med lock, saltglaserat stengods, 1970-tal, producerade av Campos Filhos, Portugal för Diverse Ting, handtag i smide, höjd 11-25 cm

Couchtisch / coffee table der 1960/70er Jahre

Runder Couchtisch / coffee table der 1960/70er Jahre. Konstruktion mit Untergestell aus verchromtem Metall und einliegender Platte aus rauchbraunem Glas.
Maße ca. H. 50 cm, Ø 105, Platte : 100 cm.

Sehr leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren.

Stahlrohrstuhl / Freischwinger / Armlehnstuhl der 1930/50er Jahre wohl Thonet

Stahlrohrstuhl / Freischwinger / Armlehnstuhl der 1930/50er Jahre wohl Thonet.Freischwingende Konstruktion aus verchromtem Stahlrohr, Sitz und Rücken aus Buchenschichtholz, die Armlehnen aus massivem Buchenholz.
Maße ca. H. 87 cm, B. 55cm, T. ca. 70 cm.

Altersgemäße Gebrauchsspuren, die Sitz- und Rückenflächen weisen einige Fehlstellen in der Deckschicht und Kantenbestoßungen auf, teilweise ist Verleimung der Schichthölzer gelöst, der Stuhl ist insgesamt etwas schief