STIG LINDBERG, "Reptil", (3 dlr)

STIG LINDBERG, "Reptil", två vaser samt fat, Gustavsberg, formgivningsår 1953, stengods, glaserade i ljusblått, dekor i relief, höjd vas: ca 31 cm, höjd vas ca 19 cm, höjd skål ca. 3,5 cm, bredd skål ca. 27 cm

Bruno Mathsson fåtölj

BRUNO MATHSSON, "Jetson", fåtölj, Dux, snurrbar fot av förkromat stål, sits klädd med vitt och orange tyg, etikettmärkt Bruno Mathsson Made by Dux, höjd 98, sitthöjd 42 cm

Maracel Wanders Container table för Moooi

MARCEL WANDER, "Container table", matbord, Moooi, formgivet 2003, skiva i svart ek, benställing i svart plast, märkt Moooi Marcel Wanders, höjd 75, 210x130 cm

Max Walter Svanberg färglitografi handkolorerat

MAX WALTER SVANBERG (1912-1994): Under solens kjolar lockar det spetsprydda skötet, signerad Max Walter, numrerad LXXXV/C, färglitografi med handkolorerat bladguld, bildyta 26,5x23 cm PROVENIENS Köpt på Stockholms Auktionsverk, 16 april 1975, nr 5020

Bok "The New Art scene", 1967

BOK, "New York: The New Art Scene, fotografier av Ugo Mulas , text by Alan Solomon, första upplaga. Holt, Rinehart and Winston, 1967, med kassett och linneomslag

Sol Lewitt etsning

SOL LEWITT (USA, 1928-2007): Form derived from a cube (one plate), etsning och akvatint, 1982, signerad och numrerad Lewitt 4/25, blindstämpel Multiples, bildyta 45 x 45 cm Proveniens: Familjen Marcus Utställningar: Galerie Aronowitsch 1984

HILMA AF KLINT: Renfjället Åre

HILMA AF KLINT (1862-1944): Renfjället Åre, signerad H. af Klint, blandteknik, 11,5x23 cm

Charles & Ray Eames

CHARLES & RAY EAMES, "Aluminium group" EA 105, stolar 4 st, 1960-70-tal, ett par kromade med etikett från Herman Miller Collection, det andra paret i aluminium med etikett från Interform i Paris, höjd ca 84, sitthöjd ca 47 cm

Soffa, Hamilton Conte

HAMILTON CONTE, soffa, Paris 2019, klädd i ljus sammet, höjd 80, längd 230, sitthöjd 42 cm

LENA CRONQVIST: Flicka med pumpa

LENA CRONQVIST (född 1938): Flicka med pumpa, signerad och daterad Lena Cronqvist 1973, blyerts, 43x59 cm

Marie-Louise Ekman

MARIE-LOUISE EKMAN DE GEER BERGENSTRÅHLE (född 1944), ""En gatas melankoli - de Chirico och Baertling", signerad och daterad 1983 samt numrerad 46/90, färgserigrafi 125 x 91,5 cm

Børge Mogensen stolar 4 st.

BÖRGE MOGENSEN, "BM 1", stolar, 4 st., Madsens fabrik, Danmark, ek med sittsar i rotting

2 Eva-fåtöljer av Bruno Mathsson

BRUNO MATHSSON, "Eva", fåtöljer, ett par, Dux, skiktlimmad böjträ av björk, klädsel av sadelgjord, brännmärkta Bruno Mathsson by Dux, höjd 81, sitthöjd 39 cm

TORSTEN ESBJÖRNSSON: Geometrisk komposition

TORSTEN ESBJÖRNSSON (1925-2012): Geometrisk komposition, signerad ESBJÖRNSSON samt a tergo signerad och daterad Torsten Esbjörnsson 2006-2008, olja på duk, ca 84x61 cm

Konstböcker 6 st

KONSTBÖCKER, 6 st, om några av 1900-talets konstnärer och formgivare, Hultén Pontus, "Futurismo & Futurismi", Bompiani 1986 Centre Georges Pompidou, "Yves Klein", 1983 Häger Bengt, "Ballets Suedois", 1989 Lesieutre Alain, "The Spirit and Splendour of Art Deco", 1974 Hüttinger Eduard, "Max Bill", 1977 Selz Peter, "The Work of Jean Dubuffet", första utgåvan från 1962

Fernando & Humberto Campana, zwei Hocker für Edra (2)

Paar Hocker Modell Zig Zag, Design von Fernando & Humberto Campana für Edra. Entwurf von 2001. Konstruktion aus silberfarben lackiertem Stahlrohr, Bespannung aus rosa transparenten PVC Schläuchen. H. ca. 40 cm, Dm. 42 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren. (2)

Skålfat

SKÅLFAT, två snarlika, 1800-talets första hälft, svarvat lövträ, bemålade i blått, märkta med initialer E.K., höjd 9,5, 35 x 37 respektive höjd 10,5, 34 x 36 cm

Gert Marcus akvarell

GERT MARCUS (1914-2008): Komposition, collage, akvarell, signerad på baksidan GM -60 55,5x38 cm Proveniens: Familjen Marcus

Eckiger Sofatisch / Coffee table der 1980er Jahre

Eckiger Sofatisch / Coffee table der 1980er Jahre. Metallkonstruktion mit lose aufliegender, getönter Glasplatte. H. 43cm, B. 100cm, T. 100cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, teilweise sind die Glasecken gebrochen, teilweise leichtere Kratzer auf der Oberfläche.

Hjort Knudsen snurrfåtöljer 1 par

HJORT KNUDSEN, snurrfåtöljer, 1 par, modell "Lotus", röd klädsel, centralfot, lös stoppad plymå, sitthöjd ca 47 cm