Silkeborg soffbord

RULLBORD, möjligen Johannes Anderssen, 1960-/70-tal, CFC Silkeborg, Danmark, stomme i teak, 2 skivor i svart linoleum, på förkromade hjultrissor, brickmärkt "CFC Silkeborg", höjd ca 57 cm, yttermått ca 57x92 cm

Bordslampa

BORDSLAMPA, 1900-talets mitt, sannolikt Italien, fot i marmor, lamparm i förkromad metall, skärm i lackerad metall, justerbara vinklar, höjd ca 38 cm

Bordslampa Italien

BORDSLAMPA, 1950-tal, Italien, fot i marmor, lamparm i mässing, skärmar i lackerad metall, riktbar reflektorskärm, höjd ca 55 cm

Montana. Verner Panton. Concave modul til møbelsystemet Pantonova

Montana. Verner Panton. Concave lounge stol / modul af stålrør til møbelsystemet Pantonova, H. 73 cm. Sædehøjde 42 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med brugsspor samt reparation ved ene hjørne.

Olle Filén soffa

OLLE FILÉN, soffa, "Figaro", Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1900-talets mitt, stoppad klädsel, lackerade ben och armstöd, bredd 124 cm, höjd 80 cm, djup 60 cm, sitthöjd 42 cm

Bordslampa Tyskland

BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft, Tyskland, fot och lamparm i mässing, skärm i lackerad metall, höjd ca 36 cm

De Lucchi & Fassina ''Tolomedo'' skrivbordslampa

MICHELE DE LUCCHI & GIANCARLO FASSINA, ''Tolomeo'' skrivbordslampa, samtida, formgivningsår 1987, Artemide, Italien, svartlackerad aluminium, märkt, höjd ca 64.5-129 cm

Ulf Scherlin soffbord

ULF SCHERLIN, soffbord, modell 12, skiva i svart laminat med kant i rostfritt, svarta ben med avlut i rostfritt, höjd 40, 130x60 cm

Broberg & Ridderståle, "Monaco" Röshults, fåtölj

BROBERG & RIDDERSTRÅLE, "Monaco", fåtölj, Röshults, stomme i svartlackerat järn, klädsel i svart elmoläder, lösa sittplymåer, sitthöjd ca 40 cm

KEA bordslampa

BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft, KEA, fot och skärm i lackerad metall, lamparm i teak och mässing, höjd ca 40 cm

Astrid Sylwan etsning

ASTRID SYLWAN (född 1970): 'IV'', färgetsning, signerad, E.A, bladstorlek ca 71x60 cm

Svend Aage Holm bordslampa

SVEND AAGE HOLM SØRENSEN, bordslampa, sannolikt Holm Sørensen & Co, Danmark, 1950-tal, stomme lackerad metall och mässing, höjd ca 50 cm

Dansk møbelproducent. To-personers sofa polstret med lyst lammeuld

Dansk møbelproducent. To-personers sofa med ben af bejdset bøg, fuldpolstret med lammeuld. Antagelig medio 1900-tallet. H. 76 L. 136 D. ca. 82 cm. Fremstår nybetrukket med lammeuld uden brugsspor.

Kai Kristiansen. Skrivebord af palisander, model 70

Kai Kristiansen. Fritstående skrivebord fineret med palisander, front med seks skuffer, bagsiden med to låger; medeformede ben af massivt palisander, H. 72 B. 171 D. 84 cm.
Fremstillet hos Feldballe Møbelfabrik. Formgivet i 1958, model 70.
Fremstår med enkelte mærker på plade.

Hans J. Wegner. Lænestol model CH71

Hans J. Wegner 1914-2007. Lænestol model CH71 betrukket med uldstof Divana MD 613, ben og negle af egetræ.Designet i 1952. Fremstillet hos Carl Hansen H .84 cm. B. 70 cm. SH. 41cm. Udstillingsmodel, brugsspor kan forekomme

Kristian Sofus Hansen & Tommy Hyldahl. Loungestol model Samurai, eg og naturlæder.

Kristian Sofus Hansen & Tommy Hyldahl. Loungestol model Samurai. Stel af massivt eg med udspændt naturlæder fra Sørensen Leather. Mål: H.75 cm, B.45,5 cm. D.83 cm, SH. 37 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med ridser på læder.

Hans J. Wegner. Sofa model CH72

Hans J. Wegner 1914-2007. Sofa model CH72 betrukket med uldstof Divana MD 613, ben og negle af egetræ.Designet i 1952. Fremstillet hos Carl Hansen H .84 cm. L. 130 cm. SH. 41cm. Udstillingsmodel

Hans. J. Wegner. Tre-pers. sofa, teak, GE 290/3

Hans. J. Wegner 1914-2007. Tre-pers sofa med stel af massivt teakræ, originale springhynder betrukket med originalt, flaskegrønt uldstof. Formgivet i 1959. Fremstillet hos Getama, med brændemærke herfra, model GE-290/3. H. 69/39, L. 182, D. ca. 85 cm. Fremstår med brugsspor, pletter på stof. Se også varenummer 5365487 og 5365490

Arne Jacobsen. Oxford armstol 'Red Label' , læder

Arne Jacobsen (1902-1971). Oxford armstol, 'Red Label, lavrygget, stel og armlæn af aluminium, fempasfod med bendupper, fast sædehøjde med drej, skal af lamineret formpresset træ, original betrukket med læder. Fremstillet hos Fritz Hansen 2006 Red label. H. 91/46 cm. Fremstår med mindre brugsspor og patina.

Bruno Mathsson. To armstole model Eva (2)

Bruno Mathsson (1907-1988). To armstole model Eva, med stel af lakeret bøgetræ, betrukket med flettede gjorder. Fremstillet hos DUX.Enkelte pletter. (2)