500 kr

JOAN MIRÓ Färglitografi, signerad i trycket.

Ur sviten "Maravillas con variaciones acrósticas en el jardin de Miró". Utgiven av av La Polígrafa, Barcelona (upplaga om 1500). Bladstorlek ca 50 x 71 cm.

1 600 kr

JOSEF FRANK Soffbord, Firma Svenskt Tenn.

Oregelbunden skiva av agat. benställning av mahogny. Längd 90, bredd 60, höjd 40 cm.

3 400 kr

Isaac Grünewald tuschlavering

ISAAC GRÜNEWALD (1889-1946): Modell, mongramsignerad Isaac G, tuschlavering, ca 33x21 cm

4 900 kr

OMEGA Constellation, Chronometer, armbandsur, 35,5 mm,

guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, box, ca 1967. Caliber 564, Serienr 25.216.444, Referensnr CD 168.017, Boettnr CD 168017

400 kr

SOFFBORD Troligen Belgo chrome, 1900-talets slut.

Metall och glas. Längd 70, bredd 70, höjd 41 cm.

3 100 kr

BOCKBORD 1800-/1900-tal.

Furu. Kopplad benställning. Längd 223, bredd 75, höjd 78 cm.

600 kr

BRICKBORD 1960-tal.

Svart stomme med två röda brickor. Höjd 60, diameter 40 cm.

750 kr

LENNART BENDER FÅTÖLJ, "Wilo", Wibro AB, 1970-tal.

Stomme av förkromade metallrör. Klädsel av skinn. Sitthöjd ca 35 cm. Bredd ca 94 cm

1 100 kr

PIEDESTALER ETT PAR Jacob stil, 1800-talets slut.

Mahogny fanerade med mässingslister. Höjd 108 cm, Oktagonal fot ca 47x47 cm.

2 400 kr

VERNER PANTON "Wire cube", 4 st.

Kromad metall. 35 x 34 x 35 cm.

374 kr

Wächterstuhl vom Stamm der Kuba / Bakuba, Tropenholz, vor 1950, Kongo

Wächterstuhl vom Stamm der Kuba bzw, Bakuba, Tropenholz, vor 1950, Kongo. Vierteilige, auseinandernehmbare Konstruktion mit gebogenen Kanten, Rückenlehne hinten verziert mit geometrischen Schnitzereien. Objektmaße: H. 107 cm, B. 40 cm, T. 64 cm. Altersgemäße Nutzungsspuren, Kratzer und Bestoßungen.

Die Kuba bzw. Bakuba sind eine Föderation von 18 ethnischen Gruppen, im zentralen Süden des Kongo.

Provenienz: Privatsammlung Baron von Bosweg.

6 800 kr

ALVAR AALTO Serveringsvagn, modell 900, Artek, Finland, modell formgiven 1937. 1900-talets andra hälft.

Stomme i formpressad björk. Skiva med vita kakelplattor. Flätad rottingkorg. Längd 90 cm. Bredd 62 cm. Höjd 60 cm.

3 410 kr

LOUIS VUITTON Väska "Keepall Epi 55".

Keepall i svart epiläder med detaljer i "LV" och "LOUIS VUITTON" -märkt guldfärgad mässing. En ytterficka. Märkt med "LOUIS VUITTON PARIS made in France". Adresstag. Höjd 29, längd 60, bredd 26 cm.

1 700 kr

JOHN KANDELL Hylla, "Pilaster", Källemo AB, Värnamo, 1900-talets slut.

Björk. Brännmärkt. Bredd 21 cm, djup 23 cm, höjd 205 cm.

800 kr

GUNGBIL "Rocking Saab" Ulf Hansen, Playsam.

Trä och plast. Längd 85 cm, bredd 30 cm, höjd 38 cm.