Arne Jacobsen. Hvilestol, model Svanen, Divina Melange uld. 2018

Arne Jacobsen 1902-1971. Svanen. Hvilestol betrukket med grå Divina Melange uld, drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2018, 'Brown Label' H. 78/39 cm. Litt. C. Thau & K. Vindum: 'Arne Jacobsen'. Omtalt og gengivet S 469. Fremstår med minimale brugsspor.

Eero Saarinen. 'Womb chair', lounge lænestol, orange 'Hallingdal' uld

Eero Saarinen 1910-1961. Lounge hvilestol, 'Womb chair' betrukket med orange 'Hallingdal' uld, løse hynder i sæde og ryg, stel af stål. Formgivet 1946. Fremstillet hos Knoll med stempel herfra. H. 93/42. B. 105. D. ca. 100 cm. Fremstår med mindre brugsspor. Litteratur: Peter Fiell: 1000 Chairs, side 287.

Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Grasshopper', chaiselongue i sort anilin læder, model FK 87

Preben Fabricius 1931-1984 & Jørgen Kastholm 1931-2007. Grasshopper. Chaiselongue 'Græshoppen' med stel af forkromet fjederstål, udspændt med kanvas, armlæn beviklet med snøre i kernelæder, løse hynder samt nakkepude betrukket med sort anilin læder. Formgivet 1967. Fremstillet hos Lange Production. Fremstår ubrugt i original emballage. Første 8 fotos er modelfotos.

Bob & Dries van den Berghe, Armlehnstühle und Lehnstühle Modell Iris für Tranekaer, Denmark (6)

Bob & Dries van den Berghe, Armlehnstühle und Lehnstühle Modell „Iris“ für Tranekaer, Denmark. Vier Armlehn- und zwei Lehnstühle. Konstruktion aus Buchenholz, mit frei schwebenden Armlehnen, Sitzflächen mit einem Bezug aus blauem Leder. Mehrfach bezeichnet.
B. 51,5 / 70cm, H. 112cm, T. 51cm.

Leichte Gebrauchsspuren, Holz partiell mit kleinen Kerbmalen, Lederbezug eines Stuhl mit leichter Craquelébildung.

Safari Sessel / Armlehnstuhl der 1960/70er Jahre

Sessel / Armlehnstuhl der 1960/70er Jahre. Konstruktion in der Art eines Safari Sessels aus massivem Holz, wohl Eiche und mehrteiliger Bespannung / Bezüge aus hellem Leinen und Kernleder, ausgestattet mit einem Kissen.
Maße ca. H. 95 cm, B. 69 cm, T. 68 cm.

Altersgemäße Gebrauchsspuren, Holzoberflächen mit kleinen Bestoßungen und Flecken, etwas verblichen, Leder partiell etwas patiniert, unterseitig teils leicht rissig.

Zwei Stühle / Esszimmerstühle, Stoff, Holz, Italien, 1950er Jahre (2)

Zwei Stühle / Esszimmerstühle, Stoff, Holz, Italien, 1950er Jahre. Konvolut bestehend aus zwei Stühlen aus Holz, Sitzfläche aufgepolstert und mit beigefarbenem Stoff bezogen, Stoff mit Blumendekor versehen, H.96cm, Sitzhöhe: 47cm, B.43cm, T.41cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Befleckungen und Kratzer im Holz, sowie Befleckungen und minimale Risse im Stoff. (2)

Emma Gismondi Schweinberger, Artemide, Tisch / Beistelltisch / Nachttisch, Modell 'Giano-Vano', Italien, 1960er Jahre

Emma Gismondi Schweinberger (geb. 1934) für Artemide, Tisch / Beistelltisch / Nachttisch, Modell 'Giano-Vano', Italien, 1960er Jahre. Runder Beistelltisch aus weißem Kunstharz, oberhalb mit einer ovalen Öffnung, sowie unterseitig mit Herstellerprägung versehen, H.40cm, D.40cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Kratzer und Verfärbungen.

Charles & Ray Eames. Bord, spisebord / konferencebord, model Segmented Table, 'boatshape' Rio palisander, 330 x 128 cm.

Charles & Ray Eames. Vintage bord, spisebord / konferencebord, model Segmented Table, 'boatshape' med ben i forkromet og sortlakeret aluminium, oval plade af Rio palisander. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra for Hermann Miller med label herfra. H. 72. L. 330. D. 128 cm. Fremstår med mindre aldersrelateret brugsspor, stel med lette ridser og mærker. CITES-certifikat fra Miljøstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Ved handel uden for EU skal der søges eksport- / importtilladelse. CITES-certifikatet er genstandsspecifikt, det følger varen fra køber til køber og er gyldigt ved flere salg inden for det lands grænser, hvor det er udstedt.

Arne Jacobsen. Svanen. Hvilestol, blå/grånistret uld, 'Brown Label' 2018

Arne Jacobsen 1902-1971. Svanen. Hvilestol betrukket med blå/grånistret uld, drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2018, 'Brown Label'. H. 77,5/39 cm. Litt. C. Thau & K. Vindum: 'Arne Jacobsen'. Omtalt og gengivet S 469. Fremstår med minimale brugsspor.

Schrank / Phonomöbel der 1960/70er Jahre

Schrank / Phonomöbel der 1960/70er Jahre. Kastenförmige Konstruktion mit Oberflächen aus kräftig gemasertem Holzfurnier, Beschläge aus verchromtem Metall, ausgestattet mit vier Türen, innen mit verschiedenen Ablagen bzw. Borden und Stauraum mit Facheinteilung für Langspielplatten.
Maße ca. H. 85 cm, B. 100 cm, T. 43 cm.

Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, Deckplatte partiell leicht verblichen mit einigen kleinen Kratzern und Flecken,

Tisch / Couchtisch, 1970er Jahre

Tisch / Couchtisch, 1970er Jahre. Tisch mit einer runden Platte aus weiß lackiertem Sperrholz und vier Beinen aus verchromtem Stahlrohr, H.44cm, D.119,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell leichte Kratzer, Klebstoffreste und Befleckungen auf der Tischoberfläche, sowie partielle Rostspuren am Stahlrohr.

Paar Stühle Modell Arco für Rosenthal (2)

Paar Stühle Modell Arco für Rosenthal. Konstruktion aus schwarz lackiertem Holz mit Rückenlehne und Sitzkissen in schwarzem Leder. H. 95cm, T. 42,5cm, T. 48,5cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren in Form von kleineren Kratzern auf der Oberfläche, teilweise berieben. Rückseitig bezeichnet.

Hans Könecke, Set Stühle Modell D 96 für Tecta (6)

Set Stühle / side Chairs Modell D 96, deutsches Design von Arch. Hans Könecke für TECTA. Entwurf von 1969. Konstruktion aus verchromtem Stahlrohr, Querstreben aus Flachstahl mit schwarzem Vinyl verkleidet, Bespannung aus elastischen Gurten, Kissen mit Bezügen in cremefarbenem Stoff.
H. 77 cm, B. 48 cm, T. ca. 57 cm.

Einige, altersgemäße Gebrauchsspuren, die Bezüge sind leicht verschmutzt, der Stoff stellenweise gebräunt und leicht defekt /berieben, teils fehlen die Drückköpfe zur Befestigung der Polster oder sind abgerissen, die Verchromung unterseitig ist partiell etwas flugrostig, (6)

Zeritalia, Glas Stuhl der 1980/90er Jahre / glass chair

Glas Stuhl / glass chair der 1980/90er Jahre hergestellt von Zeritalia. Konstruktion aus klar lackiertem, massivem Holz bzw. Schichtholz wohl Buche, Rückenlehne und hintere Beine aus gebogenem Flachglas.
Maße ca. H. 81 cm, B. 50 cm, T. 52 cm.

Sehr leichte Gebrauchsspuren, minmaler flacher Abschlag am oberen Ende der Rückenlehne.

Mario Bellini. Barstol, model Cab 410, lyst læder.

Mario Bellini. Barstol, model Cab 410, med stel af sortlakeret stål, overtrukket med lyst kernelæder. Designet 1970. Fremstillet hos Cassina med label og loge herfra. H. 100/68 cm. Fremstår med brugsspor, lette mærker.

Arrben Italy stol med læder og forkromet metal

Arrben Italy. Stol med stel af forkromet metal, betrukket med læder. H. 75 cm. B. 57 cm. Sh. 46 cm. Fremstillet hos Arrben Design, Italien. Fremstår brugsspor på læder, ridser og mærker på stel.

Takeshi Nii gungfåtöljer

TAKESHI NII (1920-2007 JAP), samtida, 1-par gungfåtöljer, stomme i aluminium, klädda i ljusbrunt läder, nackstöd i vit fårskinnsimitiation, formgiven under 1950-talet, rygghöjd ca 86, bredd ca 55 cm. . Historik: Takeshi Nii formgav även "NY chair"

Eames pall Model C

CHARLES & RAY EAMES, "Model C", pall, massiv svartmålad ek, samtida, Vitra, höjd ca 38 cm. . HISTORIK: Denna pall formgavs 1960 i 3 modeller för Rockefeller Center i New York

H. J. Wegner. Peters stol, bord & stol af bøgetræ (2)

Hans J. Wegner (1914-2007): 'Peters Stol'. Barnestol med tilhørende bord af massivt lakeret bøgetræ. Fremstillede hos Getama. Formgivet i 1944 til Børge Mogensens søn Peter Mogensen. Stedvise brugs- og aldersspor, Stolesæde med tørrerevner / støttebrædt mont. på undersiden. H. 46/42. Bordplademål: 40 x 66 cm. Sh. 25 cm. (2)

Charles Eames for Herman Miller. Et par vintage stole i glasfiber (2)

harles Eames. E par vintage stole med skaller af glasfiber, original, drejlig 'Contract' firpasfod af poleret aluminium og lakeret metal. Fremstillet hos Herman Miller, mrk herfra. (2)