Knud Vinther. Lænestol model Spiderchair Feeter med vævning i naturfarvet søgræs

Knud Vinther. Lænestol. Spiderchair Feeter med dobbelt trekantvævning i naturfarvet søgræs på stel af poleret, rustfrit stål.

Modelfoto. NB: Skind på foto medfølger ikke.

Gustav Arne oljemålning

GUSTAV ARNE (1925-2011): 'Trädgården, signerad G Arne, verso titel och datering, olja på dukpannå, ca 27 x 22 cm

Kaare Klint. Et par safaristole (2)

Kaare Klint. Et par safaristole med stel af massivt asketræ, sæde, ryg samt armstropper udspændt med naturlæder, løs sædehynde. Formgivet 1933. Fremstillet hos Rud Rasmussen. H. 80/32 B. ca. 56 cm. Fremstår med brugsspor og mærker. (2)

De sede. Lounge sofa moduler, model DS11 (4)

De sede, Schweiz. Lounge sofasæt bestående af fire moduler. Original, cremehvid læder-betrukne moduler med almen patina. H 61 cm, SH 36 cm. Fremstillet hos De Sede, model DS-11. beslag medfølger. Fremstår med brugsspor og patina. (4)

George Nelson. Et par stole, 'Pretzel Chair'. Anniversary Edition (2)

George Nelson, Pretzel Chair, Anniversary Edition 2008. Nummeret jubilæums model, limited edition af fineret palisander, produceret af Vitra 2008, den ene med mærkat nummer 0544/1000. H. 73/44 cm. Fremstår med lette brugsspor, enkelte mærker på stel.

Dansk møbelproducent. Bananformet sofa, 1940'erne

Bananformet sofa overpolstret med møbelstof, ben af mørkt træ, 1940'erne. H. 74 cm. L. ca. 195 cm. Sædehøjde ca. 36 cm. Fremstår med almindelig brugsspor herunder ridser/mærker på ben.

Tisch / Couchtisch, im Stile von Massimo & Lella Vignelli für Martinelli Luce, Marmor und Glas

Tisch / Couchtisch, im Stile von Massimo & Lella Vignelli für Martinelli Luce, Marmor und Glas, Konstruktion auf einer quadratischen Marmorplatte, mit vier pyramidenförmigen Tischbeinen aus dunklem Marmor, mit aufliegender Glasplatte, Maße ca. H. 36cm B. 120cm T. 120cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibestellen, sowie Glasabsplitterungen.

Arne Jacobsen. Et par Lounge lænestole 'Ægget', model 3316 i 'Nubuck' anilin læder (2)

Arne Jacobsen 1902-1971. Et par lænestole 'Ægget', model 3316 med vippefunktion. Firpasfod af massiv profileret aluminium. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen med firmalogo samt serienumre præget i stel. (2)
Fremstår nybetrukket med eksklusiv Nubuck anilin læder ved professionel dansk møbelpolster. Nubuck anilinlæder ændrer sig med tiden gennem brug og lyspåvirkning og får hurtigt en naturlig smuk patina.
Litteratur: C Thau / K. Vindum 'Arne Jacobsen' 1998 Bl.a omtalt s. 144, 432 gengivet s. 433, 438-439, 467, 471-472.

Schubert Naturgeschichte bl.a. 1870

DJUR, FÅGLAR, FISKAR I LITOGRAFI. SCHUBERT G. H. VON. Naturgeschichte der Säugethiere... Vögel.. Amphibien, Fische.... 5:e/6:e uppl. Stuttgart, (J. F. Schreiber) 1869-70. . . 4:o (315x205 mm.). 90 planscher i färglitografi (komplett).. Samtida hfrbd.

Nils G Stenqvist akrylmålning

NILS G. STENQVIST (1934-2005): "Växtkraft" signerad, akryl på duk, ca 38x46 cm

Nils G Stenqvist gouache

NILS G. STENQVIST (1934-2005): "Naturens svårtydda skrift", signerad samt daterad 1987, gouache samt collage ca 110,5x77 cm

Förkromad hylla med glashyllor

HYLLA, 1970-/80-tal, sannolikt Italien, enligt uppgift inköpt på Nordiska Galleriet, stomme i förkromad metall, med 3 hyllplan i rökfärgad glasmassa, höjd ca 86 cm, yttermått ca 100x36 cm

Nils G Stenqvist gouache

NILS G. STENQVIST (1934-2005): Abstrakt komposition, signerad samt daterad 2002, gouache, ca102x45 cm

BREVÖPPNARE, 18K guld, 1923.

Fjäderformad. KA, K, Anderson. Stockholm 1923. Längd 17,5 cm. Vikt 21 gram

Vico Magistretti soffa

VICO MAGISTRETTI, "Sinbad", soffa, Cassina, formgiven 1982, stomme lackerat trä, gult textilöverdrag, sitthöjd ca 40, bredd 175 cm

Anika Reuterswärd satsbord

ANIKA REUTERSWÄRD, "Anika", satsbord, Fogia, 3 dlr, stomme i körsbär, skivor i glas, kubformade, det största bordets höjd ca 45, 45x45 cm

Skåp i kolonialstil

SKÅP, 1900-talets första hälft, kolonialstil, bambuimitation, glasade dörrar, baksidan stämpelmärkt Bodafors, höjd 183, 91x43 cm

Svensk Tenn gris

SVENSKT TENN, gris, Dimitri Omersa & Co, brunt läder, höjd ca 36 cm, längd 54 cm

Svensk Tenn gris

SVENSKT TENN, gris, Dimitri Omersa & Co, brunt läder, höjd ca 36, längd 54 cm

Fåtölj

FÅTÖLJ, 1950-tal, svart lackerat metall stomme med ljusgrönt konstlädersits samt blå tråd, sitthöjd ca 33 cm