Christian Dell bordslampa

CHRISTIAN DELL, modellnummer 6787, Kaiser Idell Leuchten, ursprungligen formgiven under Dells tid vid Bauhaus under 1930-talet, stomme i mässing, skärm i svartlackerad metall, höjd ca 38 cm Ingår i tema-auktion "Modern Belysning"

Gueorgui Koventchouk

GUEORGUI KOVENTCHOUK (1933-2015): Kortspel, monogramsignerad, olja på duk, ca 66x91 cm

Skrivbord 1930-tal

SKRIVBORD, med hurts, 1930-tal, fanérat i bonad björk, lådfronter fanérade i mahogny, höjd ca 75, 130x70 cm, nyckel finns PROVENIENS: Stopalo

Bordslampa Tyskland

BORDSLAMPA, 1950-tal, Tyskland, stomme i mässing, riktbar skärm i laverderlackerad metall, höjd ca 43 cm

Hans J. Wegner cirkulært sofabord af eg.

Hans J. Wegner 1914-2007. Cirkulært sofabord med plade af fineret eg, runde ben af stål. Udført hos Andreas Tuck , stemplet. H. 48 cm. Ø. 110 cm. Fremstår med minimale brugsspor, på nær let lysere område.

Jonas Bohlin barstolar

JONAS BOHLIN, barstolar, 1 par, "Hof", Gemla, formgivna 2001, stomme i lackerat stål, sits i läder, sitthöjd 81 cm

Jonas Bohlin stolar 6 st

JONAS BOHLIN, stolar, 6 st, "Källa", tillverkade av Gemla, formgivna 2016, stomme massiv bok, klädda i cognacsfärgat läder, sitthöjd ca 49 cm

Jonas Bohlin barstolar

Sven Larsson matbord furu

SVEN LARSSON, matbord, furu, 1970-tal, lackerad, höjd ca 73, 160x100 cm

Ludvig Mies Van Der Rohe

LUDWIG MIES VAN DER ROHE, "MR 20", designår 1927, förkromat underrede med rottingklädd sits, sitthöjd ca 48 cm

Louis Poulsen Ph-5

LOUIS POULSEN, taklampa, "Ph-5", röd-, vit- och samt blålackerad plåt, diameter ca 50 cm

Bruno Mathsson Eva

BRUNO MATHSSON, Eva, fåtölj, stomme i formböjd bok, klädsel av sadelgjord, 1900-talets andra hälft, brännmärkt ''Bruno Mathsson by Dux'', sitthöjd ca 35 cm

Ett par fåtöljer Pernilla 69

BRUNO MATHSSON, "Pernilla 69", fåtöljer ett par, stomme av böjträ i bok, klädsel i svart skinn, med nackkudde fäst med band i läder, stämpel Bruno Mathsson by Dux, sitthöjd ca 26-39 cm

Børge Mogensen . Fire-pers. sofa model 2219

Børge Mogensen (1914-1972). Fire-pers. sofa af massiv egetræ, hynder betrukket med stof i mikrofibre. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2219. L. 220 cm. Siddehøjde 40 cm.
Fremstår med brugsslitage. Løse gjorder.

Thomas Bentzen for Muuto, Enfold Sideboard

Thomas Bentzen, for Muuto. model 'Enfold Sideboard Low' Skænk af metal sider og ryg, samt låger. To hylder bag to låger. Top og bund af lakeret træ. H. 62 L. 124,5 D. 45 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med ridser.

Hans-Agne Jakobsson taklampa "Frants"

HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, Markaryd, "Frants", modell T-603, tillverkad 1966-1968, mässing och textilfransar, diameter ca 28 cm

Sigvard Bernadotte taklampa

SIGVARD BERNADOTTE, taklampa, "T-21", Bergboms, svartlackerad plåt (vit undersida) och mässing, stämplad Sigv Bernadotte, diameter 50 cm

Hans-Agne Jakobsson, vägglampa "Frants"

HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampa, Markaryd, "Frants", tillverkad 1966-1968, mässing och textilfransar, höjd ca 21 cm

Ett par bokhyllor 1940-tal

BOKHYLLOR, ett par, laserad furu, 1940-tal, sportstugemodell, höjd 71, 114x29 cm

Lars Göran Nilsson, "Avanti", hallbyrå med spegel

LARS GÖRAN NILSSON, "Avanti", hallbyrå med spegel, AB Nybrofabriken, omkring 1970, fanerad i jakaranda med lådfronter och spegelram i gjuten vit plast, spegeln 108 x 76, byrån höjd 45, 108 x 76 cm