Rollwagen / Servierwagen, Denmark

Teak. Bezeichnet. Platte als Tablett abnehmbar. Rollen aus Kunststoff. Maße: ca. H. 70 cm, L. 80 cm, T. 47,5 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer, etwas wackelig.

Stahlrohrsessel / Lounge Sessel von Tecta

Stahlrohrsessel / Lounge Sessel von Tecta Konstruktion aus verchromtem Stahlrohr, gepolstert mit samtigem Stoff bezogen. Maße: ca. H. 70 cm, B. 80 cm, T. 75 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Verschmutzungen.

ARNE VODDER, soffbord, för Cado, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Stomme av betsad bok. Bordsskivan fanerad med mahogny. Märkt. Bordets längd 140, djup 80, höjd 50 cm

Verve nr 24 1950

VERVE, 1950, nr 24, "Contes de Boccace", illustrerad i färg i form av heliogravyrer med guld samt 16 blad med helsides s/v heliogravyrer efter laveringar av Chagall, delvis dubbelsidiga, främre omslag komponerat av Chagall, tryckt hos Draeger Frères, Paris

BERTIL VALLIEN, skulptur, glas, signerad, Atelier. Kosta Boda.

Janushuvud,Signerad 8 BVAAT 969001/300 KOSTA BODA ATELIER B.VALLIN. Höjd inkl. sockel ca 22 cm.

Verve nr 24-26 1951

VERVE, 1951, nr 25-26, "Picasso à Vallauris 1949-51", illustrerad i färg och s/v, omslag och frontespice komponerade av Picasso

YRJÖ KUKKAPURO, FÅTÖLJ, "Experiment", Avarte, Finland 1980-tal.

Förkromade stålrör, målat trä, samt laminerad björkfaner. Svart, stoppad läderklädsel med dragked, fastsättning i stommen med knäppen. Sitthöjd ca 35 cm, totalbredd 64,5 cm, totalhöjd 73 cm.

YRJÖ KUKKAPURO, soffbord, "Experiment", Avarte Finland 1980-tal.

Svartlackerad, laminerad björkfaner, förkrommade stålben, konturerad långsida, underliggande hylla. Längd 105,5 cm, djup 58 cm, höjd 42 cm.

Glastisch auf Rollen

Glastisch auf Rollen. Maße: ca. H. 25,5 cm, L. 62 cm, 41 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.

Marino Marini Jean Arp

MARINO MARINI, JEAN ARP, mfl, XXe SIÈCLE (4), XIX (62) innehållandes 1 originallitografi av Arp, ca 31x24 cm; Panorama XXXIII (69), innehållandes originallitografier av Estève (1) samt Capogrossi (1), ca 31x24 cm resp 31x48 (vikt); Panorama 68 XXX (68) innehållandes originallitografier av Marini (1, vikt) samt Estève (1) ca 31x46 resp 31x24 cm; Panorama 70, XXXV (70) innehållandes originallitografier av Marini (1) samt Anna-Eva Bergman, ca 24x31 - 31x24 cm

Dansk møbelsnedker. Kolossalt konferencebord

Dansk møbelsnedker. Kolossalt specialfremstillet tre-delt konferencebord med plade og understel af fineret brunbejdset egetræ indlagt med glas. H. 73 L. 180 / 360 / 540 B. 200 cm. Fremstår med brugsspor. Usamlet. OBS: Køber står selv for håndtering ved udlevering.

Pendelleuchte, wohl von Lyfa Denmark, 1960er Jahre

Pendelleuchte, wohl von Lyfa Denmark, 1960er Jahre Kupfer, außen weiß lackiert. Maße: ca. D. 18cm, H. 36cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Vereinzelt minimale (Lack-)Fehlstellen / minimale Mängel in der Oberfläche, teils leichte Oxidations- / Anlaufspuren / leichter Rostbefall.

Sven X:et Erixson akvarell

SVEN X:ET ERIXSON (1899-1970): Komposition, signerad Sven Erixon otydligt daterad, akvarell, bildyta, ca 10x35 cm

GILLIS LUNDGREN, fåtölj, "Impala", IKEA.

Stomme i kromad metall. Klädd i röd textil med knapphäftning. Sitthöjd 24/29, höjd 70, bredd 75, djup 110 cm.

Eric H Olson serigrafi

ERIC H OLSON (1909-1995): Komposition i svart, grönt och rött, signerad Eric H Olson, numrerad 47/100, färgserigrafi, 59x67 cm

Arne Jacobsen. Spisebord / arbejdsbord af palisander, model 3605, nyfineret.

Arne Jacobsen. Spisebord / arbejdsbord med plade af nyfineret palisander, stel af forkromet stål, sko af teak, model 3605. Udført hos Fritz Hansen. H. 70, L. 152, B. 80 cm. Fremstår med nyfineret plade og nyrenoveret stel.

A. & P. Castiglioni, Tischleuchte Modell Snoopy für Flos

Tischleuchte Modell Snoopy, italienisches Design von Achille & Pier Giacomo Castiglioni für Flos. Entwurf von 1967. Konstruktion mit Stand aus Marmor, Reflektor aus orange lackiertem Metall. Mit Aufkleber bezeichnet. Maße ca.: H. 37 cm, B. 39 cm. Original verpackte Neuware.

GILLIS LUNDGREN, fåtölj samt bord, "Impala", IKEA.

Stomme i kromad metall. Bordskiva i mörkbetsat trä. Fåtölj klädd i röd textil med knapphäftning. Sitthöjd 24/29, höjd 70, bredd 75, djup 110 cm. Bordets längd 94, djup 47, höjd 29 cm.

GILLIS LUNDGREN, soffa samt bord, "Impala", IKEA.

Stomme i kromad metall. Bordskiva i mörkbetsat trä. Soffa klädd i röd textil med knapphäftning. Sitthöjd 24/29, längd 200, höjd 56, djup 100 cm.

SKULPTUR, glas, Lalique, Frankrike, 1900-talets andra hälft.

Etikettmärkt. I form av äpple. Lös propp i form av kvist med blad. Höjd 14 cm.