Nordvest persisk Kelim, 315x162 cm.

Nordvest persisk Kelim, uld på bomuld. 315x162 cm.

Karl Andersson & Sønner. Sofabord af fyr

Sofabord af massiv fyrretræ med gennemgående samlinger, H. 51 L. 160 B. 95 cm. Fremstillet hos Karl Andersson & Sønner, Sverige, mærkat herfra. Fremstår med brugsspor, herunder bl.a ridser og mærker.

Fritz Haller & Paul Schärer, Schreibtisch / Arbeitstisch für USM Haller + Tischleuchte von Belux (2)

Schreibtisch / Arbeitstisch, Design von Fritz Haller & Paul Schärer für USM Haller. Entwurf von 1965. Konstruktion aus verchromten Stahlrohren und Vierkantstahlrohren mit Platten in Holzfurnier, ein ausschwenkbarer Utensilienhalter ist an der rechten Seite montiert . Ausgestattet mit einer Schreibtischleuchte von Belux. Maße ca.: H. 74 cm, B. 200 cm, T. 100 cm. Leichte Gebrauchsspuren, zwei Kratzer und hellere Stellen auf der Platte. Der Kopf der Leuchte ist etwas lose. (2)

Skulpturaler Easy Chair / Wire Chair der 1950 Jahre

Skulpturaler Easy Chair / Wire Chair der 1950 Jahre. Filigrane Konstruktion aus weiß lackiertem Stahldraht, Füße aus Messing. Maße ca.: H. 86 cm, B. 62 cm, T. 55 cm, SH. 38 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, die Lackierung ist bestoßen und weist etwas Rost auf.

Ib Kofod-Larsen. Lav skænk af palisander

Ib Kofod-Larsen. Lav skænk fineret med palisander, front med tre skydelåger, bag hvilke hylder og udtræksbakker af egetræ, H. 91 B. 238 D. 50 cm. Fremstillet hos Faarup møbelfabrik. Monteret med uoriginale V-formede ben af massiv palisander. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herunder bl.a. topplade med rep. af gennemslid på finer i form af udfyldning og farve, skydelåger binder, udskæringer på bagkanter.

Pinocchio. Figur i Balsa træ , H. 84 cm

Pinocchio figur udført i udskåret og bemalet balsa træ. Bevægelige ben og arme. H. 84 cm.

Kelim tæppe, Indien. 240x170 cm.

Stribet kelim tæppe i farverne gul, blå og grøn, 240x170 cm. Fremstillet i Indien.

de sede. Lounge sofasæt, model DS-88

de Sede. lounge sofa, model DS-88 med tilhørende sofabord. Modulsystem med sokler, sædepuder og rygpuder original betrukket i sort patchwork læder med ensartet patina. Sofabord med opbevaringsrum, aftagelig plade i hvid laminat. Fremstillet hos de sede, sjælden udbudt på auktion. Medfølgende puf fra anden producent. Hvert modul måler uden rygpude H. 67 B. 93 D. 93 cm. Sofabord H. 35 B. 90 D. 45 cm. Fremstår med almen aldersrelateret brugsspor.

Alvar Aalto. Fire barstole (4)

Alvar Aalto. Par barstole af fineret formbøjet birk, H. 60/ 72 cm. Fremstillet hos Artek. Fremstår med kraftige brugsspor, herunder bl.a. ridser, afslag, fineren nogle steder med spor efter fugt/ har nogle steder rejst sig, afslidt lak. (4)

Knut Hesterberg, Tisch / Beistelltisch, Coffee Table, 'Propeller', Modell 'K9', 1960er Jahre

Knut Hesterberg (geb. 1941), Tisch / Beistelltisch, Coffee Table, 'Propeller', Modell 'K9', 1960er Jahre. Konstruktion aus einer runden Tischplatte aus Glas und einem drei-geteilten propellerförmigen Fuß aus Acrylglas, H.41cm, D.109cm, partiell kleine Kratzer.

KIMMO KAIVANTO Litografi, signerad och numrerad 30/75.

Komposition med hand. Bildmått 86,5 x 62 cm.

BYRÅ 1930-tal.

Fanerad med mahogny. Tre lådor med handtag av vitmetall. Längd 101 cm, bredd 44 cm, höjd 68 cm.

CHARLES OCH RAY EAMES Gungstol, "Rocker Chair", Herman Miller, 1900-talets andra hälft.

Sittbalja av formgjuten glasfiber, underrede av metall och medar av trä. Undertill märkt "HERMAN MILLER". Total höjd 68 cm.

EERO AARNIO 2 st, "Puppy", Me Too Collection, Magis, Italien, 2000-tal.

Grön plast. Märkt i gjutning. Höjd ca 35 - 46 cm.

Matta Toulemonde Bochart

MATTA, Toulemonde Bochart, etikettmärkt, ca 295x199 cm

Adea fåtölj

MATS BROBERG & JOHAN RIDDERSTRÅLE (samtida), "Bonnet Easy Chair", fåtölj, Adea, formgiven 2016, stoppad sits, rygg och plymå klädda i ljust skinn, underrede i svartlackerad metall, etikettmärtk "Adea", sitthöjd ca