Bruce R. Hannah & Andrew Ivar Morrison for Knoll International. Et par lænestole. (2)

Amerikansk design af Bruce R. Hannah & Andrew Ivar Morrison. Et par lænestole hver med stel af sortlakeret aluminium, fritsvingende polstring med betræk af sort læder. H. 71/40 cm. Fremstillet hos Knoll International. Formgivet i 1970. Fremstår med brugsspor, mærker og patina. (2)

Eileen Gray, Armlehnstuhl / Stuhl, Modell Non Conformist von Vereinigte Werkstätten

Armlehnstuhl / Stuhlsessel, Modell Non Conformist, Design von Eileen Gray, Ausführung Vereinigte Werkstätten. Entwurf von 1926. Konstruktion aus verchromtem Stahlrohr, Sitz und Rücken mit schwarzem Leder bezogen. Mit Aufkleber bezeichnet. Maße ca. H. 77 cm, B. 58 cm, T. ca. 62 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, das Leder ist patiniert und weist Kratzer auf.

Serveringsvagn Wegner

HANS WEGNER, serveringsvagn, för Andreas Tuck, Danmark, 1960-tal,skiva i teak, stomme i ek, på hjul, undertill med brännmärkning, höjd ca 63, 73x48 cm

Taklampa Tema Belysning

TAKLAMPA, samtida, stomme i patinerad mässing, skärmar i svartlackerad metall, 16 ljusarmar, höjd ca 133, diameter ca 150 cm

Kurt Østervig. Vintage 'Drop Leaf Table' table i teak, 1960'erne

Kurt Østervig 1912-1986. Vintage spisebord Gateleg / Drop Leaf Table i patineret teak.
Klapkonstruktion med oval tredelt bordplade i fineret teak, organisk udført understel af massiv teaktræ. Ved at klappe to af benene op, kan pladerne klappes ned. Fremstillet hos Jason Møbler. Formgivet i 1953. H. 72 cm. B. 130 cm. L. 73/196 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.

Fåtöljer

FÅTÖLJER, 1 par, mörkbetsat trä, sitthöjd 41 cm

Serveringsvagn

SERVERINGSVARN 1930/40-tal, lösa brickor, höjd ca 66 cm, 47x73 cm

Stig Lindberg vaser "Reptil" 3 st

STIG LINDBERG, "Reptil", vaser, 3 st, Gustavsberg, formgivningsår 1953, stengods, vitglaserade samt ljusblå och gul, dekor i relief, höjd 23-31 cm

Vägglampor Tema Belysning

VÄGGLAMPOR, 1 par, samtida, stomme i patinerad mässing, skärmar av svartlackerad metall, dubbla ljuskällor, höjd ca 22, djup ca 20 cm

Vas Hammarström

PER HAMMARSTRÖM, vas, stengods, kalebassformad, glaserad i oragne, gult och grönt, signerad Per H, höjd ca 37 cm

Barbord i riopalisander

BARBORD, Danmark, 1960-tal, Riopalisander (Dalbergia Nigra), uppvikbara lock, på hjul, H ca 47, 72x72 cm CITES-intyg giltigt inom EU medföljer

Wes Lang

WES LANG, utställningskatalog, "THE STUDIO" From the 29th of March to the 7th of September 2014, exhibition at ARoS Aarhus Museum of Art, ed 1500, strl. 30x22 cm.

Golvfigurin i form av geopard

GOLVFIGURIN, 1970-tal, keramik, i form av geopard, höjd ca 48 cm

Nissen & Gehl

NISSEN & GEHL, sideboard "AK 2730", Naver Collection, samtida, stomme i oljad valnöt med skjutdörrar i jallusi, toppskiva i "corian", ben samt beslag i stål, bredd ca 180 cm

Ftåöljer

FÅTÖLJER, 1 par, 1970-tal, böjträ, klädd i orange manschetter, snurrbar, sitthöjd ca 42 cm

Golvfigurin i form av hund

GOLVFIGURIN, 1970/80-tal, keramik, i form av dalmatin , höjd ca 70 cm

Lisa Larsson, katt, vas

LISA LARSON, Gustavsberg, vas samt figurin i form av katt, grågrön glasyr, figurinen signerad Lisa L. Sweden, vasen signerad Lisa L. K-Studion Gustavsberg, vasen höjd ca 13 cm, figurinen höjd ca 12 cm

Cafébord

CAFÉBORD, skiva i grå/svart sten, stomme i mässing, höjd ca 50, höjd ca 66 cm.

Safaristolar

SAFARISTOLAR, 1 par, 1900-talets andra hälft, stomme i bok, sits, armlänsband i läder, klädsel i canvas, sitthöjd ca 32 cm

sidobord

BÖRGE MOGENSEN SIDOBORD, modell nr 5273,1 par, 1960-tal, hjultrissor, stomme i ek, ovandel i flätad rotting, märkt Fredricia stolefabrik, made in Denmark, design Börge Mogensen, höjd ca 39, 58x39 cm