Säng 1800-tal

SÄNG, 1800-tal, furu, huvudändan med krön daterat 1832, bäddmått ca 178x80 cm

ALVAR AALTO, fåtölj modell 401.

Stomme av björk. Stoppad sits och rygg med klädsel av skinn. Sitthöjd 33, bredd 62 cm

HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Av mässing med textilfransar. Diameter 38 cm

DENISE GRÜNSTEIN, C-print, signerat, numrerat 6/75 och daterat 16 maj 2010 a tergo.

"16 maj". Ur serien "59 buketter" som även ingick i boken "59 buketter från min trädgård - och lite till" som utkom 2007. Bildyta 57 x 45 cm.

PETER HAHNE, olja på duk, uppfodrad på pannå, "Jura".

Signerad P Hahne samt daterad 1984 a tergo. Duk 160 x 109,5 cm.

SOFFA, troligen, Göteborg, empir, 1800-talets första hälft.

Fanerad med mahogny. Dekor av intarsia i form av fabeldjur. Bronserade ben i form av lejontassar. Klädd med textil. Sitthöjd 45. Bredd 217. Djup 69. Höjd 69 cm.

ETTORE SOTTSASS, VASER, 2 st, Bitossi Ceramiche, 2000-tal.

Handdrejad och målad keramik, E Sottsass Bitossi Montelupo, höjd 25-37 cm.

FÅTÖLJ, "Konvall", Mølle/Stokke. Norge. 1950-tal.

Armlän och benställning av teak. Fast stoppad med tygklädsel. Sitthöjd ca 42, höjd 93 cm.

HANS J WEGNER, fåtölj "CH-25", Carl Hansen & Søn, Danmark, 2000-tal.

Stomme av ek. Sits av flätat snöre. Brännmärkt. Sitthöjd 27-39, höjd 72, bredd 70, djup 75 cm.

ARNE NORELL, fåtölj "Ari", Norell Möbel AB, formgiven 1966.

Stålstomme med svart läderklädsel, etikettmärkt. Sitthöjd ca 24-34 cm, höjd 85 cm.

ARNE NORELL, fåtölj med fotpall, "Ari", Norell Möbel AB, formgiven 1966.

Stålstomme med svart läderklädsel, etikettmärkt. Sitthöjd 24-34 cm, höjd 85 cm. Fotpallens höjd ca 40 cm.

DePADOVA, sittpuff, "Pouf Capitonné", formgiven 2004.

Klädd i djuphäftat skinn. 150 x 150, höjd 37 cm

PERCIVAL LAFER, soffa, modell MP-211, 1970-tal.

Stomme av metall. Ben av betsad mahogny. Lös plymå klädd med skinn. Sitthöjd 38. Bredd 205. Djup 88. Höjd 70 cm.

VICO MAGISTRETTI, BORD, "VIDUN", formgivet 1987, Depadova.

Höj- och sänkbart. Glasskiva med underrede av bok. Diameter 130 cm.

ALVAR AALTO, bord, modell 81B, Artek 2007.

Ask. Längd 120, bredd 75 cm, höjd 72 cm.

OLAVI HÄNNINEN, serveringsvagn, tillverkare HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1960-tal.

Teakstomme, svart bordsyta. Två löstagbara dubbelsidiga vita brickor. Bredd 70 cm. Djup 50. Höjd 60 cm.

BERTEL GARDBERG, BESTICKUPPSÄTTNING, 19 delar, "Triennale", Fiskars, Finland. Formgiven 1956-57.

Rostfritt stål och svart nylon. 6 gafflar, 6 knivar, 6 skedar, 1 smörkniv. Längd 19,5-15 cm.