BÖRGE LINDAU, fällstolar, 22 st, "Sparta", Blå Station, i kassett, formgivna 1993.

Kassett av björk. På hjul. Bredd 85, djup 53, höjd 89 cm. Stolar med stomme av skitlimmad björk och lackerad metall. Svärtad sits. Stolarnas sitthöjd 46, bredd 48, djup 53, höjd 89 cm.

Charles Eames. 'Lounge Chair' med fodskammel, model XL i valnød. (2)

Charles Eames. 'Lounge Chair' / XL samt tilhørende skammel. Sæde og ryg med skaller af valnød, betræk af læder. Monteret på drejefod af poleret aluminium. Formgivet 1958. Fremstår med minimale brugsspor. (2)

Jean Prouvé. 'EM-Table' i massiv eg. Vitra, årg. 2016. L. 240 cm

Jean Prouvé 1901 - 1984. Spisebord, 'EM Table' med plade og stel i pulverlakeret stål.. H. 75 B. 240 D. 90 cm. Fremstillet hos Vitra 2016, mærket heraf. Fremstår med minimale brugsspor, let buet plade.

Dansk møbelproducent. Par safaristole, cognacfarvet læder (2)

Dansk møbelproducent. Par safaristole med stel af bejdset bøgetræ, sæde, ryg og løs sædehynde betrukket med cognacfarvet læder. 1960'erne. Fremstår med brugsslitage, en med defekt læder på ryg. (2)

Havebrønd til dekorationsbrug

Havebrønd til dekorationsbrug. Udført i massivt teak. Spand medfølger. H. ca. 145 cm. Ø. 80 cm.

Florence Knoll. Spisebord med marmor plade. Ø 137 cm

Florence Knoll, spisebord med plade af marmor med underkonstruktion af forkromet stålrør. H. ca. 71 cm. Ø 137 cm. Designet 1961. Fremstillet hos Knoll. Fremstår usamlet ved afhentning, klar til fragt.

Charles & Ray Eames, Set Fiberglas Armlehnstühle / Stühle La Fonda von Vitra (4)

Fiberglas Armlehnstühle / Stühle La Fonda, amerikanisches Design Charles & Ray Eames, Ausführung von Vitra. Entwurf von 1961. Konstruktion mit Schale aus cremeweißem Fiberglas, Bezüge in graubraunem Stoff, ausgestattet mit La Fonda Gestellen aus verchromtem Aluminiumguss. Teilweise unterseitig mit Aufklebern bezeichnet. Maße ca.: H. 83,5 cm, B. 66 cm, T. 60 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, die Bezüge sind partiell etwas ausgeblichen, bzw. die Sitzflächen etwas dunkler, teilweise leichte Flecken, an einer Rückenlehne kleinere Fehlstellen in der Oberfläche des Stoffes, kleinere Druckstellen. Bei einem Gestell ist die Verchromung etwas pickelig. (4)

Eero Saarinen, Knoll. Rundt sofabord, model 'Tulip'

Eero Saarinen. Rundt sofabord, model 'Tulip'. Hvidlakeret plade, stel af hvidlakeret aluminium. Fremstillet hos Knoll International, mærket herfra. H. 40 cm, Ø. 90 cm. Fremstår med få brugsspor.

Philippe Starck , Stühle Modell Ed Archer für Driade / Aleph (4)

Stühle Modell Ed Archer, Design von Philippe Starck für Driade / Aleph. Entwurf von 1987. Konstruktion aus Stahlrohr mit fixem Bezug in schwarzem Kernleder, hinteres Bein aus poliertem Aluminiumguss. Mit Prägung bezeichnetz. Maße ca.: H. 98 cm, B. 47,5 cm, T. 56 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, das leder weist Kratzer und kleinere Bestoßungen auf. (4)

Piet Hein / Bruno Mathsson. Spisebord med tillægsplader. 'Superellipse' i valnød

Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Superellipse bord. Plade af fineret valnød, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1986. H. 70 L. 180/300 cm. B. 120 cm. To tillægsplader á 60 cm. Fremstår nyfineret i udvalgt valnød hos professionel møbelsnedker. Udtræk med slid og let skævhed, kører trægt. (3)

Vico Magistretti og Per Skovholt. for Fredericia Furniture. Lænestol med chaiselongue funktion, model 'Mobi' udført i begrænset antal

Vico Magistretti og Per Skovholt. for Fredericia Furniture. Lænestol med chaiselongue funktion, model 'Mobi'. Sædet forlænges via rullemekanisme på hjul. Betrukket islidstærkt, patineret læder. Ude af produktion. Fremstillet hos Fredericia Furniture i et begrænset antal. H. 95 B. 85 D. 105 / 165 cm.

Limitierter Künstler Teppich, Pablo Picasso 'Femme au chapeau a pompons et au corsage imprimé' von Desso

Limitierter Künstler Teppich, Pablo Picasso 'Femme au chapeau a pompons et au corsage imprimé' von Desso, Limitierte Auflage, Nummer 332 von 500 Stück, Entwurf des Motives von 1962, Gewebt aus reiner Wolle, rückseitig mit Label versehen.
Maße ca.: 90 x 120 cm,
Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren.

Børge Mogensen. Lænestol, model No.1 'Limited Edition'

Børge Mogensen for Fredericia Furniture. 'Fredericia - NO. 1' lænestol, 'Limited Edition' med løse hynder betrukket med nistret uld. ben af sæbebehandlet, massiv eg. Fremstillet hos Fredericia Furniture år 2015. D: 86 cm B: 78,5 cm H. 83 cm Sh: 42 cm. 'No 1' er designet i 1955. Fremstår med minimale brugsspor.

Space Copenhagen for Fredericia Furniture. 'Spine' Lounge Sofa, model 1712 i cognac anilin læder. Årgang 2018

Fredericia Furniture. Lounge Sofa, model 1712. Tegnet af Space Copenhagen 2011. Stel af massiv, røgfarvet eg, hynder med fyld af dunmix. Ryghynder er ventileret på bagside for kontrolleret kompression, betrukket i cognacfarvet anilin læder . L. 160, Sh. 41 cm. Fremstillet hos Fredericia Furniture i år 2018. Fremstår med minimale brugsspor.

Andy Warhol Catalogue 1968

THE ANDY WARHOL CATALOGUE. Andy Warhol. Ed. A. Warhol - K. König - P. Hultén - O. Granath. Exhibition catalogue. Moderna Museet. Stockholm 1968. 4:o. Richly illustrated with black and white photographs after Billy Name and Stephen Core. Publisher's original pictorial flower wrappers. First edition.

Ralph Rapson, Schaukelstuhl Modell Greenbelt für Greenbelt Inc.

Schaukelstuhl Modell Greenbelt, amerikanisches Design von Ralph Rapson. Entwurf von 1945 für das Greenbelt House, 1945-46 als Modell 657 W von Knoll International produziert. Reedition von Greenbelt Inc. Konstruktion aus amerikanischem Nussbaum, bespannt mit Baumwollgurten in cremeweiß. Rückseitig bezeichnet mit dem Signet des Entwerfers. Maße ca.: H. 72 cm, B. 73 cm, T. 82 cm. Geringe Gebrauchsspuren, auf der Sitzfläche ein kleiner Fleck.

Johannes Foersom og Peter Hiort Lorenzen. Fire armstole, model Flamingo / EJ205 (4)

Johannes Foersom & Peter Hiort Lorenzen. Fire armstole, model Flamingo / EJ205, svungen formskål, betrukket med sort læder, monteret på fast, original firepasfod af stål. Model EJ 205. Fremstillet hos Erik Jørgensen. H. 78 cm, sh. 48 cm, B. 66 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (4)

Erik Ole Jørgensen. Fritstående tremmesofa i eg, model J48 fra år 2018

Erik Ole Jørgensen 1927-2002. Tre-personers tremmesofa, model J148 med stel i massivt egetræ, løse hynder betrukket med uld. L.185 cm. Fremstillet hos Fredericia Furniture. Fremstår med minimale brugsspor

Jasper Morrison. Tre-personers fritstående 'KILE' sofa, model 2702

Jasper Morrison. Fritstående sofa, model '2702 KILE' med ben i natur eg, betrukket med gråt uld (stofgruppe 5). H. 70 L. 225 D. 83 cm. Fremstillet hos Fredericia Furniture år 2017. Fremstår med minimale brugsspor.

Toshiyuki Kita, Lounge Sessel / Chaiselongue Modell Wink für Cassina

Verstellbarer Lounge Sessel / Chaiselongue Modell Wink, Design von Toshiyuki Kita für Cassina. Entwurf von 1980. Konstruktion mit Stahlrohrgestell, Polyurethan Polsterung und Bezug in cognacfarbenem Leder. Der Sessel ist mehrfach, stufenlos verstellbar, durch Ausklappen des Fußes als Liege zu verwenden. Maße ca.: H. 102/85 cm, B. 83 cm, T. 90/200 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, partiell kleinere Kratzer, rückseitig an einem Ohr kleinere Bestoßungen.