ALVAR AALTO, pallar, 2 st, modell Y61, Artek, 1900-talets mitt.

ALVAR AALTO, pallar, 2 st, modell Y61, Artek, 1900-talets mitt. Stommen i björk, Y-ben. Klädsel i brun sadelgjord. Bredd 41 cm, höjd 44 cm. Åldersrelaterat slitage och märken. Blekt.

Ett par karmstolar

KARMSTOLAR, (2) stomme i förkromat stål, skinnklädd sits och rygg, armlän i teak, 1970-tal, höjd ca 85 cm, bredd ca 60 cm, sitthöjd ca 45 cm

Roland Svensson färglitografi

ROLAND SVENSSON (1910-2003): Motiv av pojke sovandes i en säng, signerad roland S. -41, färglitografi, bildmått ca 31x41 cm

Lladró figurin "The Apollo Landing"

LLADRÓ, "The Apollo Landing", figurin föreställande Amerikansk astronaut med amerikanska flaggan, modellnummer 06168, tillverkning mellan åren 1994-1995 inför 25-års jubileumet för människans första månlandning 1969 med rymdfarkosten Apollo 11, höjd ca 42 cm

Stolar

CHARLES & RAY EAMES, stolar, 4 st, "DSX", Vitra, sits i formgjuten glasfiberförstärkt plast, kopplingsbart kromat underrede, sitthöjd ca 46 cm

Roberto Torregiani

ROBERTO TORREGIANI (född 1946): Komposition, signerad, olja på pannå, ca 36 x 25 cm

Allmogehylla

ALLMOGEHYLLA, omkring 1900, bemålad furu, en låda, höjd 74, 65x34 cm

Hans J Wegner pall

HANS J. WEGNER, "CH53", pall, Carl Hansen, Danmark, stomme i bok med flätad sits, höjd 46, 50x36, sitthöjd 44 cm

Lars Holmström serigrafi

LARS HOLMSTRÖM (född 1949): "Alfa, projektion", signerad samt daterad -89, serigrafi, 10/15 TPL'A, 82x52 cm

Munch katalog med omslag efter träsnitt 1962

EDVARD MUNCH. Edvard Munchs grafik i Thielska Galleriet. Stockholm, Björkmans eftr., 1962. Text av av Hans Eklund. Skyddsomslaget är ett grafiskt tryck efter ett träsnitt ("In man's brain / Im männlichen Gehirn"), i rött, tryckt signatur i plåten, samt tryckt "Edvard Munch: Mannens hjärna" (till vänster). 8:o. (210x125 mm.). Omslagets mått 215x255 mm. utan marginaler medräknade (32) s. med 8 illustrationer på 4 blad. Klammerhäftad. Thielska galleriets utställningskatalog 1962. Proveniens: Hans Eklund, konstkritiker och författare, mottagare av Samfundet S:t Eriks plakett.

Figurin leopard

FIGURIN, föreställande rytande leopard, samtida, handmålad, porslin, Italien, höjd ca 42 cm

Yrjö Edelmann färglitografi

YRJÖ EDELMANN (1941-2016): Trompe l'oeil med polykroma papper, färglitografi, signerad Y Edelman och numrerad 46/150, arkstorlek ca 80 x 122 cm

Maurice Estevé

MAURICE ESTEVE (1904-2001): "La Joupée'', signerad Esteve, 110/125, färglitografi, bildmått ca 64x50 cm; PROVENIENS: Galleri Östermalm, Stockholm, etikett på baksidan

Sonja Zeltner-Müller, Kantensitzer

Bronzegussfigur mit Holzscheitel
Maße gesamt: H. 53 cm, Maße Figur: H. 22 cm, B. 15 cm, T. 10 cm.
Gewicht: 2612g.
geringe Gebrauchsspuren.

Volker Kühn, Weg mit dem Rotstift

Assemblage hinten Glas, gerahmt, handsigniert.
Maße: H. 12 (29), B. 8 (26) cm
kaum Gebrauchsspuren.

Kaija Aarikka fat 4 st

KAIJA AARIKKA (Finland, 1929-2014), fat, 4 st, furu, brännmärkta, diameter ca 28 cm

Børge Mogensen tilskrevet. To skriveborde fra Ribe amtsrådssal

Børge Mogensen tilskrevet. To skriveborde fra Ribe amtsrådssal i fineret eg, brun læder i bordpladen. H: 72 cm. B: 75 cm. D: 75 cm. Fremstår med brugsspor. Har stået sammen med stolene på 5400286.

Matteo Grassi, Set Stahlrohr Freischwinger/ Armlehnstühle der 1980er Jahre in Leder (4)

Set aus vier Freischwingern mit Armlehne der 1980er Jahre, hergestellt von Matteo Grassi, Italy Freischwingende Konstruktion aus grau beschichtetem Stahlrohr, Bezüge aus weißem Kernleder. In der Rückenlehne mit Prägemarke bezeichnet.
H. 80 cm, B. 59,5 cm, T. 57 cm.
Altersbedingte Gebrauchsspuren. Oberflächen mit leichten Kratzern und Bestoßungen. Leder leicht patiniert, partiell mit Abrieb und Kratzern. (4)

Poul Kjærholm. Et par PK-22 Lounge lænestole, 'Red Label' i sort læder (2)

Poul Kjærholm 1929 - 1980. Et par PK-22 lounge lænestole med stel af satinbørstet fjederstål, originalt betræk af sort læder. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen med label herfra. H. 70/30. B. 64. D. ca. 70 cm. Fremstår med alm. brugsspor, enkelte lette trykæmærker. (2)

Peter J. Lassen. Montana multifunktionsmøbel /arbejdsstation(12+glasplade)

Peter J. Lassen. Montana multifunktionsmøbel, kan fungere som opbevaring og skrivemøbel. Produceret i 12 mm MDF, lakeret i tokyo yellow farve, bestående diverse moduler med skuffer, åbne rum, skabe, dertil glasplade på top, stående på hjul. Samlet mål H. 97,5 cm, B. ca. 94 cm, D. ca. 85 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med lette brugsspor herunder enkelte ridser / mærker.(12+glasplade)

Illum Wikkelsøe, Plexus. Modul sofa, mahogni, fransk rørflet

Illum Wikkelsøe (1919-1999). Plexus modul sofa af massivt mahogni med fransk rørflet i ryg og sider. Løse hynder betrukket med knapsyet lyst uld. L. 192 cm. D. 70 cm. Sædeh. 38 cm. To løse hyndeovertræk til ryghynder medfølger. Fremstillet hos CFC Silkeborg, Fremstår med pletter på stofhynderne, 2 stk ryghynder mangler. Se også item 5440823 samt 5440839