Bakelit Telefon Post W49 Elfenbeinfarbig

Bakelit Telefon Post W49 Elfenbeinfarbig, Wählscheibe mit grünen Ziffern. Maße ca.: 15 x 17,5 cm. Das Telefon befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren und Bestoßungen und wurde nicht auf die Funktion geprüft. Der Hörer besitzt einen Haarriss.

Børge Mogensen. Par 'folkestole', model J39, eg (2)

Børge Mogensen (1914-1972). Par 'folkestole', model J39, i massiv mørkpatineret eg, sæde med flettet papirgarn. H. 75, Sh. 43, B. 48 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, herunder patina af sæde og stel, samt enkelte små skrammer.

Johannes Meyer Andersen, cd. Interieur med blomster ved vindue

Johannes Meyer Andersen (1918-2005). Interieur med blomster ved vindue med udsigt til Seinen, Paris. Olie på lærred. Sign. Meyer Andersen. Paris. 66 x 53,5 cm, (77 x 62,5 cm).

Arne Jacobsen. Bord med fem tilhørende 'Myre' stole i Rio-palisander. 1950'erne (6)

Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Spisebord med cirkulær plade i Rio palisander, monteret med skråtstillede ben af forkromet stål. H. 69, 5 Ø 120 cm. Model 3600, formgivet år 1953. 'Myren', et sæt på på fem stole i formspændt, lamineret Rio-palisander, monteret med ben af stål. Formgivet år 1951, model 3100. Tidlig model med tre ben og metalkapsel under bunden. Litt: C. Thau / K. Vindum: 'Arne Jacobsen'. Omtalt s. 394. Bord og stole er erhvervet fra 1957 til 1961. Sættet fremstår med minimale brugsspor alderen taget i betragtning. Alle stole med fast ryg. (6) CITES-certifikat fra Miljøstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Ved handel uden for EU skal der søges eksport- / importtilladelse. CITES-certifikatet er genstandsspecifikt, det følger varen fra køber til køber og er gyldigt ved flere salg inden for det lands grænser, hvor det er udstedt.

Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Spisebord med cirkulær plade i Rio palisander, monteret med skråtstillede ben af forkromet stål. H. 69, 5 Ø 120 cm. Model 3600, formgivet år 1953.
'Myren', et sæt på på fem stole i formspændt, lamineret Rio-palisander, monteret med ben af stål. Formgivet år 1951, model 3100. Tidlig model med tre ben og metalkapsel under bunden. Litt: C. Thau / K. Vindum: 'Arne Jacobsen'. Omtalt s. 394.
Bord og stole er erhvervet fra 1957 til 1961. Sættet fremstår med minimale brugsspor alderen taget i betragtning. Alle stole med fast ryg. (6)
CITES-certifikat fra Miljøstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Ved handel uden for EU skal der søges eksport- / importtilladelse. CITES-certifikatet er genstandsspecifikt, det følger varen fra køber til køber og er gyldigt ved flere salg inden for det lands grænser, hvor det er udstedt.

Richard Mortensen, komposition, litografi 32/75

Richard Mortensen, komposition, litografi nummeret 32/75 samt signeret Mortensen 1966-1967. 50x33 cm. (82x62) cm Passepartout skjoldet, mindre plet på litografi.

Ed Finnell fotografi föreställande Keith Richards

ED FINNELL (USA/Sverige, född 1956), Keith Richards & Charlie Watts, The Rolling Stones, "Tour of the Americas", Los Angeles, 9 Juli 1975, signerat Ed Finnell, numrerad 1/50, c-print, ca 40.6x50.8 cm

Ed Finnell fotografi föreställande Bob Dylan

ED FINNELL (USA/Sverige, född 1956): Bob Dylan & The Band, "Blood on the Tracks Tour", Los Angeles, 14 Februari 1974, signerad Ed Finnell, 1/50, handtryckt analogt fotografi, ca 40,6x50,8 cm

Henri Matisse litografi

HENRI MATISSE (Frankrike 1869-1954), efter: Komposition, färglitografi, ur Verve nr 21/22, 1948, signerad i trycket, bildyta innanför passepartout ca 35x26 cm

Serveringsvagn

SERVERINGSVAGN, möjligen Mathieu Matégot, 1900-talets andra hälft, plåt med hjultrissor, höjd ca 71, 51x61 cm

Stolar Aino Aalto

AINO AALTO, stolar, 4 st, modell 615 för Artek, sitsar i sadelgjord, stapelbara, varav 2 st märkta Artek, sitthöjd ca 44 cm

Göran Malmvall matgrupp

GÖRAN MALMVALL, "Svensk Fur", matgrupp, bestående av bord samt 4 matstolar, samtliga delar i massiv furu, stolarnas sitthöjd ca 44 cm, bordets höjd ca 74 cm, skivans mått ca 70x130 cm, medföljer gör 2 iläggsskivor á 35 cm

Stol af fyr med fletsæde

Stol med stel af fyrretræ med sæde af flet. H. 75, Sh. 43, B 52 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, herunder enkelte mærker i stel og let slitage af fletværket.

Kaj Bojesen, abe i teak.

Kay Bojesen (1886-1958). Træfigur i form af abe udført af teak og limba med elastik. H. ca. 20 cm. Fremstår med almindelig brugsspor og reparation på den ene fod.

Fåtöljer Folding Chair design Ebert Wels

EBERT WELS, fåtöljer, 1 par, "Folding Chair", 1960/70-tal, stomme i bok, sits och rygg i flätat snöre, sitthöjd ca 30-40 cm, bredd ca 60, djup ca 70, höjd ca 75 cm

Esaias Thorén tusch

ESAIAS THORÉN (1901-1981): Liggande modell, stämpelsignerad Esaias Thorén, daterad Paris 1926, tusch på papper, bildmått innanför passepartout ca 14x28,5 cm

Skab af teak med to låger.

Skab af fineret teaktræ, to låger, i rummet bag ved en lampe. H. 52, B. 80, D.46 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, herunder enkelte skrammer og mærker.

Juhani Palmu oljemålning

JUHANI PALMU (1944-) Månsken över taken, signerad samt daterad -80, olja på duk, 38x24 cm

Ellsworth Kelly litografi

ELLSWORTH KELLY (1923-2015): Komposition, ur Derriere le Miroir, no.149, 1964, färglitografi, bildmått innanför passepartout ca 37x27 cm

Kaare Klint. Safari stol med stel af ask, betræk af kanvas

Kaare Klint (1888-1954): Safaristol med stel af ask, betræk af kanvas, armlæn i form af læderstropper. Fremstillet hos Rud Rasmussen, Kbh. Formgivet i 1933. H. 80. B. 57 cm. Stedvise brugs- og aldersspor, herunder enkelte skjolder, slid på ryghjørner, falmet betræk.

Taklampa 1900-talets andra hälft

TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft, vitlackerad, diameter ca 40 cm