Bordsspegel

BORDSSPEGEL, Glasmäster, Markaryd, 1960-tal, mässing samt teak, etikettmärkt, höjd 44, diameter 33 cm

Skulptur

SKULPTUR, Kongo, möjligen Lega, föreställande kvinna, skuren dekor, höjd ca 89 cm PROVENIENS: Vandrarhemmet Den röda båten Mälaren

Bo Trankell färgkrita

BO TRANKELL (1942-2013): Knäböjande kvinna, monogramsignerad och daterad BT 82, färgkrita på papper, ca 24,5x20,5 cm

Träskylt

SKYLT, samtida, trä, i form av stiliserad banderoll, skuren och förgylld text "Sea-girl", längd ca 102 cm PROVENIENS: Vandrarhemmet Den Röda Båten Mälaren

Warren Platner fåtöljer Knoll

WARREN PLATNER, "Platner", fåtöljer, 4 st, Knoll international, USA, formgivna 1962, ståltråd, stoppad sits och rygg klädda i brunt tyg, höjd, 76 cm LITTERATUR: Jämför Sembach, Leuthäuser, Gössel, Möbeldesign under 1900-talet, Taschen 1990, s. 170 samt Charlotte & Peter Fiell, 1000 chairs, Taschen 1997, s.400 - 401 PROVENIENS: Vandrarhemmet Den Röda Båten Mälaren

Erik Höglund akrylmålning

ERIK HÖGLUND (1932-1998): Självporträtt med halmbalar, signerad samt daterad 94, akryl på duk, ca 63x148 cm

Broderad orientalisk väggbonad

BONAD; broderad, djurmotiv, 1900-talets andra hälft, ullgarn, uppfodrad, ca 150 x 88 cm

Dansmask

DANSMASK, Burkina Faso, Mossi, höjd ca 95 cm. . PROVENIENS: Vandrarhemmet Den Röda Båten Mälaren

Tore Hultcrantz oljemålning

TORE HULTCRANTZ (1923-1998): Sittande dam, signerad och daterad Hultcrantz 57 (ristad signatur), olja på pannå, ca 64x53 cm

Tore Hultcrantz oljemålning

Hans J. Wegner. Et par fritstående 'Cigar' sofaer i cognac anilin læder, model GE-240 (2)

Hans J. Wegner 1914-2007. Et par To-personers fritstående sofaer, model GE240, 'Cigaren', med stel af massivt egetræ. H. 75, B. 122, Sh. 38 cm. Formgivet i 1955. Fremstillet og stemplet hos Getama. De originale hynder fremstår professionel ombetrukket i dyb, cognacfarvet anilin læder. (2)

Kibæk Møbelfabrik. Skænk, palisander

Kibæk Møbelfabrik. Skænk af fineret palisander, front med seks skuffer, rundede hjørner, tilspidsede ben. Fremstillet hos Kibæk Møbelfabrik, med label herfra. H. 85, L. 180, D. 48 cm. Fremstår med brugsspor.

Unbekannter Künstler, Öl auf Leinwand, 'Abstrakte Komposition'

Unbekannter Künstler, Öl auf Leinwand, 'Abstrakte Komposition', unten rechts unleserlich signiert, gerahmt.
Maße ca.: 49 x 57 cm.
Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.

Otmar Alt (1940), Mischtechnik auf Platte, 'Mr Boy'

Otmar Alt (1940), Mischtechnik auf Platte, 'Mr Boy', unten links signiert und datiert: '93', gerahmt, mit Zertifikat versehen.
Bildmaße ca.: 28 x 36 cm,
Rahmenmaße ca.: 40 x 48 cm,
Altersgemäßer Zustand.

Tord Björklund vilfåtölj

TORD BJÖRKLUND, "Skye", vilfåtölj, IKEA, stomme i svartlackerat stål och svart läder, höjd ca 96 cm, längd ca 155 cm

Arne Norell. Lænestol, model Inka, med tilhørende fodskammel (2)

Arne Norell. Lænestol med tilhørende fodskammel, stel af massivt bøg, hynder betrukket med blåternet stof, aftagelig nakkehynde. Fremstillet hos Aneby Møbler, model Inka. 1970'erne. H. 90/40, B. ca. 87 cm. Fodskammel: H. 40, B. 76, D. 57 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker, nogle læderstropper udskiftet, andre med tørhedsrevner, to defekte stropper ved nakken. (2)

Persisk Kermanshah nomade-kelim, 230x150 cm.

Tæppet er håndknyttet og efterfølgende vasket og behandlet for at opnå et antikt look.

Asger Jorn. 'Au ventre des âmes', 1966, radering (cd) '

Asger Jorn (1914-1973). 'Au ventre des âmes', 1966, radering nr. 7/45, sign. Jorn 66. Pladestørrelse 295 x 238 mm. Bladstørrelse 47 x 38 cm. (71 x 50). Med mærke i papiret 'Edition van de Loo'. Litt.: Galerie van de Loo værksfortegnelse nr. 297.

Michel Ducaroy. Lounge sofasæt, model Togo, sort stof (3)

Michel Ducaroy.To-personers sofa med et par tilhørende hvilestole betrukket med sort, slidstærkt 'Sabbia-922' stof. Sofa H. 70/32 B. 130 cm. Stole H. 70/32 B. 90 cm. Fremstillet hos Ligne Roset. Model Togo. Modelfotos. Fremstår professionelt nybetrukket med bibevarelse af det originale bundstof og Ligne Roset labels. (3)