BRÖDERNA ERIKSSON, tillskrivna, fåtöljer, ett par, Arvika, jugend ca 1910.

Betsad furu med snidad dekor av tallruskor, svängd baljform, lösa dynor med klädsel av vitt konstläder medföljer. Höjd 80 cm.

Wes Lang

WES LANG, utställningskatalog, "THE STUDIO" From the 29th of March to the 7th of September 2014, exhibition at ARoS Aarhus Museum of Art, ed 1500, strl. 30x22 cm.

Golvfigurin i form av geopard

GOLVFIGURIN, 1970-tal, keramik, i form av geopard, höjd ca 48 cm

Nissen & Gehl

NISSEN & GEHL, sideboard "AK 2730", Naver Collection, samtida, stomme i oljad valnöt med skjutdörrar i jallusi, toppskiva i "corian", ben samt beslag i stål, bredd ca 180 cm

Ftåöljer

FÅTÖLJER, 1 par, 1970-tal, böjträ, klädd i orange manschetter, snurrbar, sitthöjd ca 42 cm

Golvfigurin i form av hund

GOLVFIGURIN, 1970/80-tal, keramik, i form av dalmatin , höjd ca 70 cm

Lisa Larsson, katt, vas

LISA LARSON, Gustavsberg, vas samt figurin i form av katt, grågrön glasyr, figurinen signerad Lisa L. Sweden, vasen signerad Lisa L. K-Studion Gustavsberg, vasen höjd ca 13 cm, figurinen höjd ca 12 cm

Cafébord

CAFÉBORD, skiva i grå/svart sten, stomme i mässing, höjd ca 50, höjd ca 66 cm.

Safaristolar

SAFARISTOLAR, 1 par, 1900-talets andra hälft, stomme i bok, sits, armlänsband i läder, klädsel i canvas, sitthöjd ca 32 cm

sidobord

BÖRGE MOGENSEN SIDOBORD, modell nr 5273,1 par, 1960-tal, hjultrissor, stomme i ek, ovandel i flätad rotting, märkt Fredricia stolefabrik, made in Denmark, design Börge Mogensen, höjd ca 39, 58x39 cm

Georges Braque färglitografi

GEORGES BRAQUE (1882-1963): Profil à la Palette, Galerie Maeght, färglitografi, ca 50x71 cm, oramad

Marcel Breuer stolar 8 st

MARCEL BREUER, efter, stolar, 4 st, 1900-talets andra hälft, märkta Made in Italy, stomme i kromat stål, rygg samt sits i bemålat trä samt rotting, sitthöjd ca 43,5 cm

Marcel Breuer stolar 8 st

Nisse Strinning " High Tech" 7 trädgårdsstolar,

NISSE STRINNING, "High Tech", trädgårdsstolar, 7 st, Grythyttan, samtida, svartlackerat stål, etikettmärkta, stapelbara, sitthöjd ca 45 cm

Josef Frank serveringsvagn Svenskt Tenn

JOSEF FRANK, tevagn, Svenskt tenn, modellnummer 691, serveringsvagn, rödlackerad metall med glasskivor, ursprungligen formgiven 1930-tal, metallvariant 1980-tal, höjd ca 70, 80x48 cm

Ely Florideco bord

ELY FLORIDECO, bord, samtida, stål, stämpelmärkt, höjd ca 100, 50x50 cm

Fladdermusfåtölj Dennis Marquart

DENNIS MARQUART, "KS Chair", OX Denmark, samtida, s.k. Fladdermusfåtölj, stomme av kromat stål, klädsel i beiget läder, stämplad OX Denmarq, sitthöjd ca 40 totalhöjd ca 108 cm, 98x80 cm

PH-lampa Louis Poulsen

POUL HENNINGSEN, "PH-lampa", Louis Poulsen, Danmark, skärmar i blålila plåt, höjd ca 28, diameter ca 48 cm

Ylva Storm torso

YLVA STORM (född 1967), torso, stengods, signerad Ylva storm, storlek ca 50x32 cm

Arne Norell Soffa

ARNE NORELL, soffa, 1900 talets andra hälft, klädd i beige skinn, lösa plymåer klädda i gult tyg, längd ca 190 cm, sitthöjd ca 50 cm, djup ca 90 cm

Fl