Serveringsvagn ek

SERVERINGSVAGN, ek, 1900-talets andra hälft, etikettmärkt DS Möbler, med virrvarrmönster, höjd ca 64, 81x48 cm

Hans Agne Jakobsson takarmatur

HANS AGNE JAKOBSSON, takarmatur, mässing, 1960/70-tal, behängd med vita fransar, diameter ca 28 cm

John Ivar Berg akrylmålning

JOHN IVAR BERG (1916-2003): Surrealistisk komposition, monogramsignerad samt daterad 67, akryl på duk, ca 94x66 cm

Verner Panton väggtextil

VERNER PANTON, väggtextil, tryckt bomull, uppspänd på skiva, ca 112x112 cm

Rullebord med magasinholder

Rullebord med magasinholder, af matsort pulverlakeret metal. Stående på hjul. H. 81 L. 65 B. 40 cm.

Max Papart blandteknik

MAX PAPART (Frankrike 1911-1994): Figurkomposition, signerad Max Papart, collage och färgcarborundum, signerad samt numrerad 80/125,ca 46x57 cm

Sidebord med forkromet ben og glasplade

Sidebord / lampebord med ben af forkromet metal hvorimellem fastmonteret glasplade. H. 46 B. 70 D. 70 cm. Ubekendt fabrikat.

Vikskärm i rotting

VIKSKÄRM, 3 sektioner, rotting, 1900-talets andra hälft, höjd ca 180, 3x40 cm

Solspegel

SPEGEL, sk solspegel, 1900-talets senare del, bronserad metall, diameter ca 62 cm

Andreas Wargenbrant skulptur "Dalahäst"

ANDREAS WARGENBRANT (född 1967): Dalahäst, svartpatinerat gjutjärn, monogramsignerad och daterad 2019, höjd ca 33 cm, längd 30 cm

Helga Wachholz oljemlning

HELGA WACHHOLZ (född 1936): "Il sogno di Roma", signerad och daterad 1984, olja på duk, ca 92x96 cm

Andreas Wargenbrant bronsskulptur

ANDREAS WARGENBRANT (född 1967): "The winner takes it all", skulptur, tärning för vinnare (6 punkter på varje sida), patinerad brons, skyltmärkt och numrerad W 11/25, ca 19x19 cm

Art Deco Makassar Salontisch / Spieltisch / der dreissiger Jahre

Art Deco Salontisch / Spieltisch / der dreissiger Jahre. Konstruktion mit Oberflächen aus Ebenholz- / Makassar- und Wurzelholzfurnier.
Maße ca. H. 67 cm, D. 95 cm.

Altersgemäße Gebrauchsspuren, zahlreiche kleine Furnierschäden, auf der Platte einige Flecken und Kränze.

SmedFinn. Cafebord af poppeltræ og smedejern

SmedFinn. Cafebord med stel af smedejern, monteret med plade af olieret poppeltræ, H. 103 cm. Ø. 51 cm.

Charles Eames. Cafebord, hvid

Charles Eames. Rundt Lounge / cafebord, stel med firpasfod i forkromet aluminium. Original bordplade i hvid laminat med sort gummikant. Fremstillet hos Vitra, mærket herfra. H. 72,5 cm. Ø. 90 cm.

Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen

Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med gult læder, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og afbilledet s. 30 - 34. Fremstår nybetrukket med gult læder af anden dansk professionel møbelpolster i Danmark.

Ubekendt maler. Studie med bjørnekløer. Olie på lærred

Ubekendt maler. Studie med bjørnekløer. Olie på lærred. Usigneret. 70 x 57 cm. (71 x 65 cm.)

Gert Weber, Farbserigraphie, 'Komposition'

Gert Weber (1910), Farbserigraphie, 'Komposition', oben signiert, unten limitiert: 5/15, Maße ca.: 50 x 70 cm, Altersgemäßer Zustand.

Vico Magistretti for Fritz Hansen. Tolv stole model 'VicoDuo' (12)

Vico Magistretti for Fritz Hansen. Tolv stabelstole 'VicoDuo' med rørstel af stål, skal i blålaseret asketræ. Afslutning på armlæn med gummi. Fremstillet for Fritz Hansen i 2000. Fremstår med enkelte mindre ridser. (12)

Rudi Verelst, Stühle Delta für Novalux (4)

Rudi Verelst, Stühle Modell Delta von Novalux. Entwurf von 1971. Drehbare Konstruktion aus verchromten Stahlstäben, Sitz- und Rückenkissen mit schwarzem Kunstleder. Armlehne aus schwarz lackiertem Holz. B. 53cm, H. 75,5cm, T. 46cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, Armlehne bei einem Stuhl lose, Lackabrieb, teilweise etwas Flugrost (4)