Charles Eames. Seks skalstole, model DSS, cremefarvet glasfiber (6)

Charles Eames (1907-1978). Seks skalstole, model DSS, med original skal af cremefarvet glasfiber. Monteret på originale stabelstel af forkromet stål. Formgivet 1948. Fremstillet hos Herman Miller. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor i form af bl.a. mindre hakker på sider af skal. Ene skal med mindre revne. (6)

ERIK HÖGLUND Olja på duk, signerad.

"Badstrand i St Tropez", 1992. 73 x 92 cm. Oramad.

OSCAR REUTERSVÄRD Tusch på japanpapper, signerad.

"Perspective japonaise". 30 x 22 cm.

Picasso, Pablo. Weiblicher Akt. Farblithographie.

Picasso, Pablo (1881 Málaga - 1973 in Mougins). Nu et Pierrot. Photolithographie auf festem Velin. Oben rechts im Druck datiert. Maße ca. 30 x 24 cm. Unter Passepartout montiert.

Pablo Picasso. Pierrot mit Artistin. Farblithographie.

Picasso, Pablo (1881 Málaga - 1973 Mougins). Pierrot mit Artistin.1954. Farblithographie auf festem Velin. Aus "La divine comédie". Im Stein datiert. Unter Passepartout montiert. Maße ca. 25 x 19 cm. Cramer 78.

RANDI FISHER Skulptur, signerad.

"SERENAD" Vem knackar SÅ SENT? 38 x 18 cm.

BORD 1900-talets andra hälft.

Skiva fanerad med teak. Benställning i vitlackerad metall. Längd 80, djup 50, höjd 56 cm

Rullebord / sidebord af teak, ca.1950'erne

Rullebord / sidebord af teak, ca.1950'erne. Sortlakeret stamme af stål, 4 hjul med sorte gummiringe. Massive kanter, finerede plader. H. 67. 64 x 42 cm. Alm. stedvise brugsspor.

Michel Ducaroy. Lounge sofasæt, model Togo, sort læder (3)

Michel Ducaroy.To-personers sofa med et par tilhørende hvilestole betrukket med sort, slidstærkt læder. Sofa H. 70 B. 130 cm. Stole H. 70 B. 90 cm. Fremstillet hos Ligne Roset. Model Togo. Modelfotos. Fremstår professionelt nybetrukket med bibevarelse af det originale bundstof og Ligne Roset labels. (3)

Wire Garderobenset der 1960er Jahre, Spiegel, Ablage, Schirmständer + Wandleuchte (4)

Wire Garderobenset der 1960er Jahre, Spiegel, Ablage, Schirmständer + Wandleuchte. KOnstruktion aus schwarz lackiertem Stahldraht. Verstellbare Leuchte aus schwarz/weiß lackiertem Metall und Kunststoff. Maße des Spiegels ca.: H. 91 cm, B. 41 cm, T. 2 cm. Maße der Ablage ca.: H. 10 cm, B. 50,5 cm, T. 15 cm. Maße des Schirmständers ca.: H. 41,5 cm, B. 31 cm, T. 21 cm. Maße der leuchte ca.: H. 18 cm, B. 9,5 cm, T. 18 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, die Lackierung des Schirmständers weist einige Bestoßungen auf, dunklere Stellen in der Verspiegelung. (4)

SITTGRUPP 3 delar, 1900-talets mitt.

Fåtölj med pall och bord. Stomme i rotting och bambu. Sitthöjd ca 35 cm. Bordets diameter 66, höjd 56 cm.

GUNGSTOL med PALL 1900-talets mitt.

Stomme i rotting och bambu. Sitthöjd ca 35 cm

AXEL LARSSON Karmstolar, ett par, funkis, Bodafors, 1930-tal.

Stomme i bonad björk. Snörad och flätad sits. Sitthöjd 40 cm.

Niels Jørgen Haugesen. Sæt på syv 'String Chairs' mahogni (7)

Niels Jørgen Haugesen. Sæt på syv 'String Chairs' med stel af massiv mahogni, ryg udspændt med snore, sæder betrukket med sort læder. Fremstillet hos Tranekær Furniture. H. ca. 44/73 cm. Fremstår med brugsspor, herunder mærker på stel og enkelte små rifter på sæder. En stol med afslag og løse samlinger(7) Litteratur: Frederick Sieck. Dansk Møbelkunst, side 10

MATTA Slätväv, persisk, 284 x 179 cm.

Beige och blå. Tre våder.

Philippe Starck for Kartell. Fire spisestole, model Eros (4)

Philippe Starck. Fire spisestole med skal af klar polycarbonat, trompetfod af aluminium. Fremstillet hos Kartell, model Eros. H. 47/80 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (4)

Ed Finnell fotografi föreställande Neil Young

ED FINNELL (USA/Sverige, född 1956): Neil Young/Seven Stills, Los Angeles, 23 November 1975, signerad Ed Finnell, numrerad 5/50, analogt fotografi, ca 50,8x40,6 cm

ANDREA FRANCOLINO Blandteknik, signerad.

"Finish power Gheddafi". Mått 30 x 29 x 10 cm.

TAKLAMPOR Ett par, Vistosi, Murano, 1900-talets senare hälft.

Omfångsglas. Glaskupans höjd 39 cm. Stålvajer för upphängning.

POUL CADOVIUS SOFFA, for France & Son Danmark, 1960-tal.

Lösa plymåer i rygg och sits. Längd 204 cm. Sitthöjd 40 cm. Djup 77 cm. Höjd 60 cm.