Dansk møbelproducent. Skrivebord i teak

Dansk møbelproducent. Skrivebord fineret med teak, skriveplade med kantliste samt indlagt med vinyl, front ed to skuffer, på drejede let tilspidsede ben. H. 74 cm. B. ca. 150 cm. D. 65 cm. Restaureret og ombygget.

Golvlampor

GOLVLAMPOR, 1 par, IKEA, 1900-talets andra hälft, gulmetall, svängd stomme på rund fot, höjd va 128 cm

Karl-Erik Forsberg, Litografi, Ordet

KARL-ERIK FORSBERG, litografi, 'Ordet', nr 61/150, signerad. Motivmått ca 30,5x26,5cm.

Lille rundt bord med glasplade (2)

Lille rundt bord med glasplade, stel fineret med mahogni, bladhylde. H.51 cm Ø 74 cm. Midten af 1900 tallet. Brugsspor.

Teekanne China, 19.Jh.

China, kleine Teekanne, 19.Jh. Rechteckiger Korpus mit Keramikkern und Zinn Ummantelung. Seitlich dekoriert mit Gravuren. Einmal mit chinesischen Zeichen (möglicherweise einem Gedicht) versähen und einmal mit floraler und Fauna artigen Verzierungen. Henkel und Ausguss aus Hellgrüner Jade. Unterseitig mit Aufgleber versähen: Kuang Hsü 1875-1908. Maße: ca. H. 9,5 cm, B. 6 cm, T. 14 cm. Deckel fehlt. Altersgemäße Verschmutzungen und Kratzer. Aufkleberrückstände auf einer Seite. Unter- und Vorderseitig ist der Zinnmantel beschädigt; Tonkern sichtbar.

Stolar och bord i jugend

STOLAR 2 st., och BORD, jugend, 1900-talets börja, dekor av solrosor, stolarnas sitthöjd ca 39, bordets 64 cm

Bänk, "Bamse" furu Roland Williamsson

BÄNK, massiv furu, "Bamse", Roland Williamsson, signerad, 1970-tal, sitthöjd ca 34, 130x45 cm

Hans J. Wegner. 'Jakkens Hvile' i wengé, model PP250. Limited Edition, nr. 2 ud af 13 stk

Hans J. Wegner 1914-2007. Stol 'Jakkens Hvile, model PP250 af massiv Wengé med indlægningsdetaljer af ahorn. Designet i 1953.
Stolen i træsorten wengé blev fremstillet i et begrænset antal på 13 stk. af PP Møbler år 2011 hvoraf denne stol er nummer 2. Fremstår med minimale brugsspor.

Rodolfo Dordoni, Beistelltisch 'Neto' für Minotti

Rodolfo Dordoni, Beistelltisch 'Neto' für Minotti Metall-Gestell, zinnfarbig lackiert. Matte Palisanderplatte. Maße: H. 40 cm, Dm. 60 cm. Ausstellungsstück. Neupreis: 2555 Euro.

Mogens Koch. Skab af eg

Mogens Koch. Skab af massiv eg, front med to låger, indrettet med hylder samt skuffer til arkivhængemapper, H. 76 B. 76 D. 36 cm. Nøgle medfølger. Fremstillet hos Rud Rasmussen. Fremstår med brugsspor, herunder bl.a. ridser, enkelte trykskader, toppladen med tørrevne, bagkanter med mindre spor efter maling.

Kurt Østervig. Fritstående reolsystem, teaktræ, 1960'erne (2)

Kurt Østervig. Fritstående reolsystem, med vanger af massivt teaktræ, flytbare hylder fineret med teaktræ. Fremstillet hos KP møbler. H. 180 L. 210 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Hans Agne Jacobsen. Par væglamper af messing (2)

Hans Agne Jacobsen. 1919–2009. Par væglamper af messing med hver tre lyskilder. Hidrører fra Nr.Omme kirke. Fremstillet ca. 1965. Fremstår let anløbet, små skævheder. H. 30,5 cm., B. 31,5 cm., D. ca. 9 cm. (2). Se også varenr. 5136378

Fåtöljer/ stolar 1900-talets mitt

FÅTÖLJER/ STOLAR, 1 par, 1950-tal, ben i bok med svärtade fotavslut, klädsel i grått och rosa, del av ryggbricka fanérad i teak, sitthöjd ca 44 cm

Ib Kofod Larsen. Lav skænk i palisander. L. 240 cm

Ib Kofod-Larsen. Lav skænk fineret med palisander, front med fire skuffer, herunder fire låger, bag hvilke udtræksbakker, rum og hylder fineret med egetræ. 1960'erne. H. 85 L. 240 D. 50 cm. Fremstillet hos Faarup Møbelfabrik. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, noget falmet.

Andrzej Lemiszewski. Komposition, skulptur af bronze, 1999. cd

Andrzej Lemiszewski født 1952. Komposition. Skulptur af bronze. Signeret, dateret og nummereret LEMI, 99, 3/6 H. 7 cm., B. 13 cm.

Josef Frank tevagn Svenskt Tenn

JOSEF FRANK, tevagn, Svenskt Tenn, modellnummer 694, formgiven på 1930-talet, svart linoleum och valnöt, skinnklätt handtag, höjd 74 cm

Percival Lafar. Et par lænestole med brunt knapsyet læder. (2)

Percival Lafer. Et par lænestole med stel af mørkbejdset træ, polstret med patineret, brunt knapsyet læder. Ryghøjde 90 cm. B. 90 cm. D. 80 cm. Fremstår med almen aldersrelaterede brugsspor, en stol med stærk patina på det ene armlæn. (2)

Jonathan de Pas, Donato d'Urbino & Paolo Lomazzi. 'Joe Chair - Special Edition'

Jonathan de Pas, Donato d'Urbino & Paolo Lomazzi. 'Joe Chair', opkaldt efter baseballlegenden Joe Di Maggio. Special edition udført i Jeans stof. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Poltronova. Front med læderklap betitlet 'Model P100 Joe made in Italy'. H. 98 B. 178 D. ca. 100 cm. Minimale brugsspor. Litt: The New Domestic Landscape, Ambasz, pg. 95 Repertorio 1950-1980, Gramigna, s. 343

Bruno Mathsson Eva

BRUNO MATHSSON, "Eva", fåtölj, Firma Karl Mathsson, canvasklädsel på stomme i bok, brännmärkt Bruno Mathsson International, sitthöjd ca 38 cm

Soffbord

SOFFBORD, 1900-talets andra hälft, stomme i betsat trä, grön stenskiva, höjd ca 50 cm, 150x100 cm

Naturbord

NATURBORD, rot, 1900-talets senare hälft, underrede av ek, höjd ca 51, diameter ca 127 cm