Daybed aus Bambus, 1950er/60er Jahre

Daybed aus Bambus, 1950er/60er Jahre.
Konstruktion aus Bambusrohr und Rattan. Maße: ca. H. 62 cm, Sh. 29 cm, B. 70 cm, L. 200 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.

Schubert Naturgeschichte bl.a. 1870

DJUR, FÅGLAR, FISKAR I LITOGRAFI. SCHUBERT G. H. VON. Naturgeschichte der Säugethiere... Vögel.. Amphibien, Fische.... 5:e/6:e uppl. Stuttgart, (J. F. Schreiber) 1869-70. . . 4:o (315x205 mm.). 90 planscher i färglitografi (komplett).. Samtida hfrbd.

Nils G Stenqvist akrylmålning

NILS G. STENQVIST (1934-2005): "Växtkraft" signerad, akryl på duk, ca 38x46 cm

Nils G Stenqvist gouache

NILS G. STENQVIST (1934-2005): "Naturens svårtydda skrift", signerad samt daterad 1987, gouache samt collage ca 110,5x77 cm

Förkromad hylla med glashyllor

HYLLA, 1970-/80-tal, sannolikt Italien, enligt uppgift inköpt på Nordiska Galleriet, stomme i förkromad metall, med 3 hyllplan i rökfärgad glasmassa, höjd ca 86 cm, yttermått ca 100x36 cm

Nils G Stenqvist gouache

NILS G. STENQVIST (1934-2005): Abstrakt komposition, signerad samt daterad 2002, gouache, ca102x45 cm

BREVÖPPNARE, 18K guld, 1923.

Fjäderformad. KA, K, Anderson. Stockholm 1923. Längd 17,5 cm. Vikt 21 gram

Vico Magistretti soffa

VICO MAGISTRETTI, "Sinbad", soffa, Cassina, formgiven 1982, stomme lackerat trä, gult textilöverdrag, sitthöjd ca 40, bredd 175 cm

Anika Reuterswärd satsbord

ANIKA REUTERSWÄRD, "Anika", satsbord, Fogia, 3 dlr, stomme i körsbär, skivor i glas, kubformade, det största bordets höjd ca 45, 45x45 cm

Skåp i kolonialstil

SKÅP, 1900-talets första hälft, kolonialstil, bambuimitation, glasade dörrar, baksidan stämpelmärkt Bodafors, höjd 183, 91x43 cm

Svensk Tenn gris

SVENSKT TENN, gris, Dimitri Omersa & Co, brunt läder, höjd ca 36, längd 54 cm

Nyckel järn

NYCKEL, modell större, 1900-tal, järn, längd ca 42 cm

Taklampa

TAKLAMPA, 1950/60-tal, droppformad, med lös skärm i plåt orangebemålad, diameter ca 65 cm

CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtöljer, ett par, "Lehti", tillverkare Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.

Fast stoppad konstläderklädsel med knappar, metallben. Bredd ca 60 cm, sitthöjd ca 39 cm, totalhöjd 77 cm.

Dekorelement

DEKORELEMENT, 4 dlr, omkring 1900, i form av pilastrar, bemålad trä och plåt, total höjd ca 210x26 cm, lös skadad del medföljer

De Sede. Sofaelementsystem/modulsofa, model DS 600 Organic

De Sede. Modulsofa formgivet af U. Berger, E. Peduzzi-Riva, H. Ulrich samt K. Vogt, betrukket af med cognacfarvet kunstskind og brunt uld, bestående af 22 kombinerbare moduler, heraf 2 endestykker. Udført hos De Sede, Schweiz model DS-600. Hvert modul H.75 cm. B. 25 cm. Fremstår med nogle huller og revner samt metal pinde til låsemekanisme mangler.
Bemærk 3 model fotos.

Max Müller, Skulptur aus Holz, 'Frau'

Max Müller (*1946), Skulptur aus hellem massivem Holz, 'Frau'. Mit Kettensäge geschnitzt. Maße ca.: H. 65 cm, B. 19 cm, T. 21 cm.

Erland Cullberg oljemålning

ERLAND CULLBERG (1931-2012): Figurkomposition, signerad E Cullberg, olja på duk, ca 92x82 cm