Dekorelement

DEKORELEMENT, 4 dlr, omkring 1900, i form av pilastrar, bemålad trä och plåt, total höjd ca 210x26 cm, lös skadad del medföljer

Poul Cadovius soffbord

POUL CADOVIUS, soffbord, Danmark 1960-tal, skiva fanerad i Riopalisander (Dalbergia Nigra)l, brickmärkt France & Søn, höjd ca 50 ca 160 x 80 cm CITES-intyg giltigt inom EU medföljer

Spider Chair design Dux

DUX DESIGN TEAM, "Spider Chair", fåtölj, Dux, stomme av förkromad metall med klädsel av naturvitt färgat läder, sitthöjd ca 32 cm

Dansk møbelproducent. Lav skænk af mahogni

Dansk møbelproducent. Lav skænk af finéret mahogni, runde, tilspidsede ben, front med tre skuffer samt tre låger bag hvilke hylder. B. 180 cm, H. 73 cm, D. 50 cm. Fremstår med almindelig brugsspor, ridser mærker.

Evert Lindfors skulptur

EVERT LINDFORS (1927-2016): skulptur, fantasidjur, signerad E Lindfors, lergods, höjd ca 21 cm

Karel Appel, Meeting the Sun (bk)

Karel Appel (1921-2006), Meeting the Sun, Farblithographie, 1974, signiert und bezeichnet 'H.C.', Erexemplar außerhalb der Auflage, 51 x 71 cm (Blattformat 58,5 x 76 cm). (bk)

Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen 'Boomerang' Lounge stole, model FD-134

Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. 'Boomerang-Chair'. Et par lave lounge lænestole med stel i massiv teak, stel af stål. Formgivet i 1956. Fremstillet hos France & Daverkosen, mærket herfra, model FD-134. H. 77 cm. B. 59 cm. SH. 40 cm. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor.

Aldo Tura, Couchtisch / Sofatisch

Couchtisch / Sofatisch, italienisches Design von Aldo Tura, 1970er Jahre. Konstruktion aus Holz. Oberfläche mit Ziegenhaut (Pergament) bezogen und klarlackiert. Zwei Ebenen, obere Tischplatte zum schieben. Maße: ca. H. 35,5 cm, B. 90 cm, L. 122 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer, mit kleineren Bestoßungen, zwei starke Abriebstellen an der Beschichtung.

Spisebord med glasplade, sokkel i form af kornneg (2)

Spisebord. Oval glasplade med profilsleben kant, hvilende på guldfarvet sokkel af støbt mamor i form af kornneg. H. 77 L. 180 B. 120 cm. Med brugsspor. Køber indestår selv for håndtering ved udlevering pga. vægt.

Bernhard Pedersen & Søn. Lav, fritstående skænk i palisander, model 183

Bernhard Pedersen & Søn. Fritstående, lav skænk udført i palisander på front, sider og bag. Designet 1969. Sjælden udbudt model, model 183. H. 78 B. 210 D. 49 cm. Fremstillet og designet af Bernhard Pedersen og søn i 1960'erne. Alm. aldersrelateret brugsspor.

N.O. Møller. Lav skænk i palisander. Model 20 fra 1960 /70'erne

Skænk tegnet af N. O. Møller, fineret med lakeret palisander, top med kehlet kant, front med to skydelåger bag hvilke hylder og udtræksbakker i massiv palisander. Fremstillet hos J. L. Møller, model 20. H. 80. B. 210. D. 48 cm. Fremstår med minimale brugsspor alderen taget i betragtning, let solblegning langs højre side.

Arne Jacobsen. Spisebord, Ø 140 cm, med seks stole, model 3107 (7)

Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Stort, cirkulært spisebord med plade i rød, senere omlakeret laminat, afsluttet på seks-pas fod. H. 70 Ø 145 cm. Medfølgende sæt på seks stole, model 3107, 7éren i sort læder. Bord fremstår med brugsspor, nogle ridser, mærker samt enkelte kanthak. Stolene fremstår med brugsspor, én stol med begyndende defekt i ryg. Plastiksko bør udskiftes på flere af stolene. (7)

Louis Vuitton, sort shopper håndtaske

Louis Vuitton, sort shopper håndtaske. Model Sac Plat Epi. Udført i sort præget Epilæder med besætninger af sort læder, samt hardware af forgyldt metal. Tasken er med et stort rum samt sidelomme med lynlåslukning. Original dustbag medfølger. Fremstillet i Frankrig 1996. H. ca. 38,5 cm, B. ca. 36,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, samt let afsmittende krakeleringer på interiøret og lille hul i bunden af tasken.

Ib Kofod Larsen. Høj skænk i teak, 1960'erne

Ib Kofod-Larsen. Høj skænk / opbevaringsmøbel udført i teak. Front med skuffer og låger, bag hvilke udtræksbakker og hylder, H. 114 cm, L. 115 cm, D. 50 cm. Sjælden udbudt model. Fremstillet hos Faarup Møbelfabrik. Fremstår velholdt med lette aldersrelateret brugsspor.

Arne Jacobsen, fire stole, model 3107, 'Syveren', nybetrukket med anilin læder (4)

Fire stole 'Syveren', model 3107 af Arne Jacobsen (1902-1971), produceret af Fritz Hansen, dansk design fra 1955 i sort anilin læder og med stel af forkromede stålrør. Modelfotos. Professionel nybetrukket hos dansk polstrer med 'vacona' anilin læder. Siddehøjde 44,5 cm. (4)

Ludwig Mies van der Rohe, 'Barcelona stol' Lænestol.

Ludwig Mies van der Rohe, 'Barcelona stol', Lænestol. Stel af forkromet stål, løse hynder betrukket med sort knapsyet læder. Underpolstring med kernelæderremme af sort læder. Fremstillet hos Knoll international med label herfra. H. 76/40. B. 75. D. 75 cm. Formgivet til Verdensudstillingen i Barcelona 1929. Litteratur: C. & P. Fiell. 1000 chairs. Omtalt og afbildet på s. 172. Fremstår med minimale brugsspor.

Charles Eames. Sæt på seks stole, model EA-108 (6)

Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks stole fra serien 'Aluminium Group', model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion, betræk af sort læder, bagside med hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra 2007 med mærket heraf. H. 83/47 cm. Fremstår med mindre brugsspor

Bruce R. Hannah & Andrew Ivar Morrison for Knoll International. Et par lænestole. (2)

Bruce R. Hannah & Andrew Ivar Morrison. Et par lænestole hver med stel af sortlakeret aluminium, fritsvingende polstring med betræk af sort læder. H. 71/40 cm. Fremstillet hos Knoll International. Formgivet i 1970. Fremstår med brugsspor, mærker og patina. (2)

Le Corbusier for Cassina. Chaiselong, model LC4, hvidt læder

Le Corbusier 1887-1965. LC 4 Chaiselong med fod af sortlakeret stål, stel i forkromet stålrør, hynde betrukket med originalt hvidt læder, nakkepude med sort læder. Formgivet af Le Corbusier, Pierre Jeanneret and Charlotte Perriand i 1928. Fremstillet hos Cassina. Stemplet LC4 nr. 24896. Fremstår med mindre brugsspor og patina. Litt. Charlotte & Peter Fiell. '1000 Chairs', gengivet og omtalt s. 130.

Warren Platner. Sofabord

Warren Platner (1919-2006). Sofabord, model 3712T med stel af forniklet stål, plade af facetslebet glas. Formgivet 1966. Fremstillet hos Knoll International, model 3712T. H. 39 Ø 90 cm. Fremstår med mindre brugsspor.

De Sede Exclusiv. Fritstående modul-Lounge sofa, model DS 19A. 'Pagode'. (3)

De Sede Exclusiv. Fritstående modul-Lounge sofa, model DS 19A, 'Pagode', best. af to hjørnemoduler samt puf, betrukket med cognacfarvet anilin læder, løse hynder i sæde og ryg, medfølgende to puder. Fremstillet hos de Sede. Switzerland mellem 1973 - 1979. Hjørnemodul H. 75/36. B. ca. 95. D. ca. 95 cm. Puf H. 36. B. ca. 95. D. ca. 95 cm. To samlebeslag medfølger. Fremstår med alm. brugsspor og patina. Sjælden udbudt til salg. (3)