EH furniture armstole af formspændt lakeret bøg med lavendelfarvet uld (13)

EH furniture. Ni armstole og fire stole af formspændt lakeret bøg med forskellige blåligfarvet uldstof. Siddehøjde 44 cm. Fremstår med brugsspor. (13)

Runder Tisch mit Glas und Leder, italienisches Design

Runder Tisch, italienisches Design. Lose Glasplatte. Gestell mit rotem Leder bezogen. Maße: ca. H. 73 cm, Dm. 160 cm. Leichte Gebrauchsspuren.

Werkstattstuhl von Drabert

Werkstattstuhl von Drabert. der 1950er/1960er Jahre. Metallgestell. Sitz- und Rücken aus Schichtholz. Starke Alters- und Gebrauchsspuren.

Lindholm Furniture: 'Bench no. 1' Dansk fremstillet bænk, Cognac

Lindholm Furniture: Bench no. 1 . Dansk fremstillet bænk , ben i børstet stål afluttende på sko i egetræ, bundplade i krydsfiner belagt med koldskum og polsteret med cognacfarvet meleret skai.
L. 120 cm. B. 40 H. 34 cm.
Fremstår uden brugsspor.

Dansk møbelproducent. Fritstående reolsystem, teaktræ (11)

Dansk møbelproducent. Fritstående reolsystem fineret med teaktræ, front med hylder, rum, låge samt store og små skuffer, skuffe modul med stel, to løse stel skal sammensættes/ samles til et langt stel. 1960'erne. Samlings skruer medfølger.Mål. pr. modul. H. 50 B. 50 D. 23 -37 cm. Fremstår med brugsspor, en manglende bagplade, et stel med løse samlinger. (11)

Enzo Mari Beistelltisch / Sofa Tisch, Modell 'Fratello' für Driade, Italien

Beistelltisch / Sofa Tisch von Enzo Mari, Modell 'Fratello' (Entwurf 1973) für Driade, Italien. Konstruktion aus massivem Holzbalken aus Buche, mit Gestell aus Flachstahl und zwei Glasplatten.
H. 50 cm, B. 199,5 cm, T. 50 cm.
Tisch mit minimalen Gebrauchsspuren.

Beistelltisch / side table Nickel matt / Glas

Beistelltisch / side table. Konstruktion mit Platten aus aus klarem bzw. schwarzem Glas und matt vernickeltem Metall.
Maße ca. H. 50 cm, D. 50 cm.

Sehr leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren.

Unikt og skabt af naturen, konsol i massiv olieret Teakrod

Unikt og skabt af naturen, konsol i massiv olieret Teakrod. Teaktræs roden er gravet op, behandlet, polereret og olieret. L. 180 cm. B. 45 cm. H. 80 cm.

Armstol med stel af mørkbejdset bøgetræ

Armstol med stel af mørkbejdset bøgetræ, sæde og ryg med flettet papirgarn. H. 71 cm. Sh. 40 cm. B. 56,5 cm. Fremstår med brugsslitage. Restaureret.

Jesper Neergaard, abstrakt komposition. (cd)

Jesper Neergaard (1939), abstrakt komposition. Poleret grå marmor monteret på plade af træ. H. 45 cm uden fod. Fremstår med få malerstænk fra fod.

Minimalistiske sofaborde i 12 mm hærdet og buet glas (3)

Minimalistiske sofaborde i 12 mm hærdet og buet glas. H. 42 cm. B. 130 cm. D. 70 cm. H. 42 cm. B. 50 cm. D. 50 cm. -(3)

Charles & Ray Eames, zwei Sessel EA 116 und kleiner Beistelltisch von George Nelson für Herman Miller (3)

Zwei Lounge Sessel Modell EA 116, amerikanisches Design von Charles & Ray Eames. Entwurf von 1958. Ausführung: Herman Miller, 1960er Jahre. Drehbare Konstruktion aus Aluminiumguss, Bezug in orginalem grünem Kunstleder (Naugahyde). Unterseitig mit Aufkleber bezeichnet. Kleiner Beistelltisch, amerikanisches Design von George Nelson für Herman Miller. Entwurf von 1953. Ausführung: Herman Miller, 1960er Jahre. Untergestell aus verchromtem Aluguss. Platte, weiß laminiert mit schwarzem Kunststoffumleimer. Unterseitig mit Aufkleber bezeichnet. Alters- und Gebrauchsspuren. Kleine Kratzer und Bereibungen. (3)

Standerur 'Mora no. 74', dalar bemalet, antagelig Sverige 1800 / 1900-tallet

Standerur i kasse af dalar bemalet fyrretræ, urskive af rødlakeret metal med forgyldte hjørneornamenter i form af putti, timekrans af tin med inddelinger i romertal, øverst plakette 'MORA No. 74'. Antagelig svensk 1800 / 1900-tallet. H. ca. 210 B. 49 D. 28 cm. 1800-tals værk monteret i 1800/1900-tals kabinet. Kabinet med nyere dele / beslag. Pendul, optræksnøgle samt lodder medfølger.

Mart Stam, Thonet Freischwinger / Armlehnsessel S 34, Leder (4)

Set Stahlrohr Freischwinger Stühle Modell S 34 , Design Mart Stam, Ausführung von Thonet. Entwurf von 1926. Freischwingende Konstruktion aus verchromtem Stahlrohr, Sitz und Rücken aus cognacfarbenem Kernleder, unterseitig mit Leinen kaschiert, Armlehnen aus klarlackiertem Buchenholz. Im Leder mit Prägung bezeichnet. Maße ca. H. 84 cm, B. 58 cm, T. ca. 64 cm.Leichte altersgemäße Gebrauchsspuren, das Leder ist leicht patiniert und weist partiell Flecken und kleine Kratzer auf. Die Armlehnen teils mit kleinen Lackmängeln. (4)

Toshiyuki Kita, verstellbarer Sessel / Chaiselongue Modell 'Wink Chair', 1980 für Cassina

Toshiyuki Kita für Cassina, Lounge Sessel / Chaiselongue Modell 'Wink Chair'. Fuß- und Kopfstützen individuell Ausklappbar, Rückenlehne stufenlos verstellbar. Entwurf von 1980. Stahlrohrgestell mit Polyurethan Polsterung, Ausführung Canvas in lila, mit schwarzen, weiß-gepunkteten Schutzbezügen.
Maße ca.: H. max. 98 cm, B. 82 cm, L. 91-209 cm.
Gewöhnliche altersbedingte Gebrauchsspuren, Schutzbezüge teils stark verblichen.

Severin Hansen. Sideborde - sengeborde af teak

Severin Hansen. Sideborde - sengeborde fineret med teaktræ med skuffe integreret i sarg, underhylde af flet, afsluttet på tilspidsede ben. Fremstillet hos L. Chr. Larsen & Søn. Model 35, stemplet med modelnummer. H. 47 B. 50 D. 35 cm. Fremstår brugsspor og mærker på topplader.

Bordlampe af teak, messing og metal

Retro bordlampe med stamme af teak og messing, fod og overskærm af sort metal samt underskærm af opalglas. H. ca. 42 cm. Fremstår med brugsspor.

Robert Jacobsen cd. 'Grønningen 75', serigrafi

Robert Jacobsen 1912-1993. 'Grønningen 75', fra udstillingen Charlottenborg 27 januar - 18 februar 1990. Sign. Robert Jacobsen. Serigrafi 8/30. 200 x 120 cm.

Sven Havsteen-Mikkelsen. Landskab, olie på lærred, cd

Sven Havsteen-Mikkelsen (1912-1999). Landskab, olie på lærred. Sign. SHM. Mål 40x57 cm(53x8 cm)

Carsten Jensen cd. Skulptur af bronze

Carsten Fun Jensen, f. 1954. Skulptur af bronze på sokkel af granit. Sign. i bunden CJ. H. inkl sokkel 42 cm.