Ely Florideco bord

ELY FLORIDECO, bord, samtida, stål, stämpelmärkt, höjd ca 100, 50x50 cm

Toshiyuki Kita, verstellbarer Sessel / Chaiselongue Modell 'Wink Chair', 1980 für Cassina

Toshiyuki Kita für Cassina, Lounge Sessel / Chaiselongue Modell 'Wink Chair'. Fuß- und Kopfstützen individuell Ausklappbar, Rückenlehne stufenlos verstellbar. Entwurf von 1980. Stahlrohrgestell mit Polyurethan Polsterung, Ausführung Canvas in lila, mit schwarzen, weiß-gepunkteten Schutzbezügen.
Maße ca.: H. max. 98 cm, B. 82 cm, L. 91-209 cm.
Gewöhnliche altersbedingte Gebrauchsspuren, Schutzbezüge teils stark verblichen.

Severin Hansen. Sideborde - sengeborde af teak

Severin Hansen. Sideborde - sengeborde fineret med teaktræ med skuffe integreret i sarg, underhylde af flet, afsluttet på tilspidsede ben. Fremstillet hos L. Chr. Larsen & Søn. Model 35, stemplet med modelnummer. H. 47 B. 50 D. 35 cm. Fremstår brugsspor og mærker på topplader.

Bordlampe af teak, messing og metal

Retro bordlampe med stamme af teak og messing, fod og overskærm af sort metal samt underskærm af opalglas. H. ca. 42 cm. Fremstår med brugsspor.

Robert Jacobsen cd. 'Grønningen 75', serigrafi

Robert Jacobsen 1912-1993. 'Grønningen 75', fra udstillingen Charlottenborg 27 januar - 18 februar 1990. Sign. Robert Jacobsen. Serigrafi 8/30. 200 x 120 cm.

Sven Havsteen-Mikkelsen. Landskab, olie på lærred, cd

Sven Havsteen-Mikkelsen (1912-1999). Landskab, olie på lærred. Sign. SHM. Mål 40x57 cm(53x8 cm)

Carsten Jensen cd. Skulptur af bronze

Carsten Fun Jensen, f. 1954. Skulptur af bronze på sokkel af granit. Sign. i bunden CJ. H. inkl sokkel 42 cm.

Sorø Stolefabrik / SKM. Armstol med stel i eg

Sorø Stolefabrik / SKM. Armstol med stel i eg, armlæn i teak, sæde og rygstykke monteret med grønt uldstof. Fremstillet hos Sorø Stolefabrik / SKM, med stempler herfra. H. 81/43, B. 63 cm. Fremstår med brugsspor, mærker.

Børge Mogensen. Seks spisebordsstole med stel af sortlakeret egetræ, 'Folkestolen' sæder med naturflet, model J39. (6)

Børge Mogensen 1914 - 1972. Seks spisebordsstole med stel af sortlakeret egetræ, 'Folkestolen' sæder med naturflet. Fremstillet hos FDB, model J39. H. 77/46 cm. Fremstår nyrenoverede. Litt. Per H. Hansen og Klaus Petersen: Den store danske møbelguide. (6)

Tulip Esstisch der 1960/70er Jahre

Runder Tisch / Esstisch der 1960er oder '70er Jahre mit Tulip Fuß. Tischplatte und Fuß aus schwarz beschichteter Glasfaser und Kunststoff.
H. 71 cm, D. 99,5 cm.
Tisch mit altersbedingten Gebrauchsspuren, darunter Kratzer und leichte Bestoßungen.

Rolex 'Oyster Imperial Chronometre'. Vintage herreur i stål med sort skive, 1950'erne

Vintage herrearmbåndsur fra Rolex, model Oyster Imperial Chronometre, ref.nr.: 6057, i urkasse af stål, lynette af guld, sort skive med arabertal, centreret sekundviser, plexiglas, monteret med senere rem med ældre Rolex spænde af stål, manuelt optræk. Ø. 29,3 mm. Fremstår med brugsspor, skive og visere renoverede. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.

Beistelltisch / Couchtisch / Coffee Table mit Marmorplatte, 1980er

Beistelltisch der 1980er Jahre. Tischplatte aus massivem Marmor auf einer Konstruktion aus verchromten Vierkantstahlrohr.
H. 40 cm, B. 80 cm, T. 80 cm.
Beistelltisch mit gewöhnlichen altersbedingten Gebrauchsspuren. Oberfläche der Tischplatte mit mehreren Kratzern, im Kantenbereich teils bestoßen. Verchromung des Gestells bekratzt und teils mit Fehlstellen.

Karre Klint. Safaristol i naturlæder

Karre Klint. “Safaristol”. Hvilestol med stel af bejdset elm. Sæde, ryg og hynde af patineret naturskind. Armlæn og stropper af kernelæder. Formgivet 1933. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier. Fremstår i patineret stand.

Hans Scherfig. Junglemotiv med flodhest. (cd)

Hans Scherfig (1905-1979). Junglemotiv med flodhest. Litografi, sign. og nummeret i bly, nr. 290/290, Hans Scherfig 1978. Bladstørrelse 56 x 76 cm. (77 x 94).

Niels O. Møller 1920-1982. Fire stole af palisander, sæder betrukket med rødt læder model 77 (4)

Niels O. Møller 1920-1982. Fire stole af palisander, sæder betrukket med let patineret rødt læder, Formgivet 1959. Fremstillet hos J.L. Møllers Møbelfabrik, model 77. H. 45/76 Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor.

Hans J. Wegner. Lænestol. Bamsestolen

Hans J. Wegner 1914-2007. Lænestol Bamsestolen med tilspidsede ben i massiv teak, 'negle' i massiv teak. Betrukket med knapsyet 'Hallingdal' uld fra Kvadrat. Formgivet i 1951. Fremstillet hos AP-Stolen, model AP19. Fremstår nybetrukket med hallingdal uld fra Kvadrat ved dansk møbelpolster i Danmark.

Bror Moje

BROR MOJE, spegelbricka, mässing, diameter ca 29 cm

Lounge Suit / Wohnzimmerausstattung, Paar Lounge Sessel mit Liege,1960/70er (3)

Lounge Suite / Wohnzimmergarnitur bestehend aus einer Liege und zwei Lounge Sesseln / Drehsesseln mit lilafarbenen Bezügen. Sessel auf verchromten Vierstern-Füßen. Sitz- und Rückenkissen mit Klettverschluss fixiert. Entwürfe der 1960er oder '70er Jahre.Maße ca.: Sessel H. 82 cm, B. 58 cm, T. 77 cmLiege H. 62 cm, L. 179 cm, B. 59 cm.Lounge Suite in gutem, gebrauchsten Zustand. Polsterung altersbedingt leicht ausgehärtet. (3)

Poul Henningsen. PH50 pendel, sort, nummerbevis

Poul Henningsen 1894-1967. PH50 pendel med skærme af sort højglanslakeret aluminium. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med minimale brugsspor i originale æsker med nummerbevis. PH50 er en højglanslakeret 50 års jubilæumsudgave af den klassiske PH5.

Paar Sessel / Easy chairs Modell 'Studio' von Bra Bohag, Schweden (2)

Schwedisches Sessel Paar Modell 'Studio', produziert von Bra Bohag. Konstruktion aus Teakholz, Sitz- und Rückenfläche gepolstert. Unterseitig mit Metallplakette bezeichnet: 'Studio Ljungs Industrier Ab Malmö Bra Bohag'.H. 78 cm, B. 68 cm, T. 63 cm.Sessel mit gewöhnlichen, altersbedingten Gebrauchsspuren. Konstruktion mit partiellen Bestoßungen und Kratzern. (2)

De Sede. Daybed / sofa, model DS 80, cognacfarvet læder

De Sede. Vintage daybed med stel af sortlakeret træ, løstliggende madras. originalt betrukket med patineret, cognacfarvet læder. Medfølgende pude. Fremstillet hos De Sede, Schweitz. Model DS-80. H. 37 cm. L. 190 D. 95 cm. Fremstår med almen aldersrelateret brugspatina, lille ældre rep. på siden af madras.