Erich & Ingrid Triller vas

ERICH & INGRID TRILLER, 1900-tal, vas, brun harpälsglasyr, stengods, signerad Triller Tobo, höjd 12 cm

Henri Matisse affisch

HENRI MATISSE, Musée National d'Art Moderne, 1956, affisch tryckt i färglitografi av Mourlot, bladmått ca 71x51 cm

NILS KÖLARE, akryl på duk, signerad.

Komposition i blått, 150 x 120 cm.

Matta zebramönstrad

MATTA, 2000-tal, zebramönstrad, ull, ca 180x224 cm

Soffa

SOFFA, 2-sits, troligen CaliaItalia, Italien, samtida, klädsel i rött och svart skinn, sitthöjd ca 40, 200x90 cm

Bordsspegel

BORDSSPEGEL, Glasmäster, Markaryd, 1960-tal, mässing samt teak, etikettmärkt, höjd 44, diameter 33 cm

Allan Elnebro kåsa

ALLAN ELNEBRO, kåsa, samearbete, graverat renhorn samt björk, signerad AE, längd ca 18 cm

Skovby. Spisebord af kirsebær model SM19

Skovby. Bådformet spisebord af fineret kirsebær. Model SM19. H. 75 L. 175 B. 89/99 cm, udfoldelig tillægsplade på 80 cm under bordplade. Stående på tremmeformet galvben. Fremstår med brugsspor, mindre kanthak.

Andy Warhol Catalogue 1968

THE ANDY WARHOL CATALOGUE. Andy Warhol. Ed. A. Warhol - K. König - P. Hultén - O. Granath. Exhibition catalogue. Moderna Museet. Stockholm 1968. 4:o. Richly illustrated with black and white photographs after Billy Name and Stephen Core. Publisher's original pictorial flower wrappers. First edition.

Cosack, Tischleuchte der 1960er Jahre Modell 7926

Tischleuchte Modell 7926 von Cosack,Deutschland. Konstruktion aus türkis lackiertem, drehbarem halbkugelförmigem Reflektor und Fuß mit Plexiglasschaft . Unter dem Fuß mit Aufkleber bezeichnet „7926/85“.
Maße ca. H. 41 cm; D. 22,5 cm. Sehr guter altersgemäßer Zustand. Lackierung mit geringen Kratzern.

Figürlicher Beistelltisch / Coffee table, Schlangen, Alain Chervet zugeschrieben

Figürlicher Coffee Table mit ovaler Glasplatte. Konstruktion mit Untergestell aus handpatiniertem und teilpoliertem Bronzeguss: zwei einzelne Giftschlangen. Darauf lose aufliegende Platte aus klaren Glas mit geschliffenem Rand.
Maße ca. L. 179 cm. H. 44 cm, T. 89,5 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, Glasplatte mit einigen kleinen Kratzern.

Kai Kristiansen. Blomsterkumme af palisander

Kai Kristiansen. Blomsterkumme af fineret palisander med medeben og løs indsats af zink, H. 42, L. 50, B. 35 cm.

Keramik Skulptur eines afghanischen Windhundes, Paradiso Italy

Keramik Skulptur eines afghanischen Windhundes, Paradiso Italy. Höhe 63 cm, Breite 28 cm, Tiefe 33 cm. Gebrauchsspuren, 2 Chips hinten am Stand.

Hans J. Wegner. Stol, 'Jakkens Hvile' af ask, model PP-250

Hans J. Wegner. "Jakkens hvile", stol af massiv ask med indlægninger af wengé, H. 96 B. 51 sædehøjde 44 cm. Model PP 250. Udført samt stemplet hos PP møbler i 2006. Fremstår med få brugsspor.

Sofa / Sofalandschaft 'Tatzelwurm', De Sede, Modularsystem DS-600 (21)

Sofa, 'Tatzelwurm', Modularsystem DS-600, Entwurf von 1970, Ueli Berger, Eleonora Peduzzi-Riva, Heinz Ulrich und Klaus Vogt für De Sede, Schweiz, System besteht aus 21 Elementen, Bezug braunes Wildleder, die einzelnen Teile sind mit Angeln und Reißverschlüssen verbunden,

Maße ca. H. 75 cm, B. (je Element) ca. 25 cm, T. 105 cm.

Altersbedingt gewöhnliche Gebrauchsspuren. Teilweise stark berieben, partiell fleckig, Angeln und Stifte stark oxidiert, zwei Angeln gebrochen. (21)

Kaare Klint. Safaristol, eg, cognacfarvet skind

Kaare Klint (1888-1954). Safaristol med stel af eg, sæde, ryg, armstropper og løs sædehynde af patineret cognacfarvet læder. Formgivet 1933. Fremstillet hos Rud Rasmussen. H. 79/39 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, patina, løse samlinger, slitage samt tørhedsrevner på læder.

Ole Gjerløv-Knudsen & Torben Lind. Moduline par lænestole, egetræ (2)

Ole Gjerløv-Knudsen & Torben Lind. Moduline par lænestole med stel af egetræ, betrukket med knapsyet uld. Fremstillet hos Cado. Fremstår med almindelig brugsspor herunder ridser, mærker. (2)

Fotpall "Kubo" Cattelan Italien

FOTPALL, "Kubo", Cattelan, Italien, kubformad, klädd i orange läder, 44x44 cm, höjd 45 cm

Hans J. Wegner. 'Den kinesiske stol' / 'Kinastolen', armstol i kirsebær med 'Red label' hynde i sort læder

Hans J. Wegner (1914-2007). 'Kinastolen', armstol med stel af massivt kirsebærtræ, Formgivet 1943. Fremstillet hos Fritz Hansen 1980 med mærkat herfra, model FH 4283. H. 82/44 cm. Medfølgende original løs vendbar 'red label' sædehynde fra 2008, betrukket med knapsyet sort læder. Fremstår med mindre brugsspor. Litt.: Noritsugu Oda: 'Hans J. Wegner's 100 Chairs', s. 22-23.

Jørgen Gammelgaard. Pendel , model 'Tip Top'

Jørgen Gammelgaard for Pandul. 'Tip Top' pendel af hvidlakeret aluminium. H. 35. Ø. 19,5 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Republic. Vintage Tricone Resonator guitar

Republic Guitars, USA. 'Classic Tri-cone Resonator' guitar med patineret metalkrop. Serienummer 001392. Fremstår med alm. aldersrelateret slitage. Hardcase medfølger.