Fåtöljer Karin Mobring

KARIN MOBRING, fåtöljer, 1 par, "Amiral", IKEA 1971, kromad ställning med läderklädsel, sitthöjd ca 40 cm

Skålfat Eva Englund

SKÅL, Pukeberg, Eva Englund, etikettmärkt, blå glasmassa, höjd 17,5, diameter 23 cm

Servisdelar Flash One Rosenthal

SERVISDELAR, 9 dlr, Dorothy Hafner, Rosenthal, "Flash one", formgiven 1982, bestående av 1 kaffekanna, 8 dessertskålar, kaffekannas höjd ca 22,5, dessertskålarnas höjd 5, diameter 13 cm

Alf Svensson, takarmatur, Bergbom

ALF SVENSSON, takarmatur, Bergboms, 1950-tal, modell T-19/3, mässing, genombrutna skärmar i grålackerad plåt, totalt sex ljuspunkter, höjd 68 cm; mindre slitage

BÄNK, sekelskiftet 1900.

Ådringsmålad. Genombruten rygg. Sitthöjd ca 47 cm. Längd ca 355 cm.

Guido Faleschini karmstolar Italien

GUIDO FALESCHINI, karmstolar, 1 par, 1970-talet, Italien, kromad ställning, klädsel i brunt skinn, en etikettmärkt, design Guido Faleschini för Pace Mariani, sitthöjd 48 cm

Fönster

FÖNSTER, 1 st., 1900-tal, polykromt och olikformat, fönsterbågar i stål, mått ca 84x55 cm

BÄNK, sekelskiftet 1900.

STOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft.

Stomme av bemålade stålrör. Sits och rygg i ljus skinn. Sitthöjd ca 43 cm.

HARRY BERTOIA, stolar, ett par, "Side chair", Knoll.

Kromat metallrutnät. En märkt "Knoll". Sitthöjd 44, bredd 53, höjd 73 cm.

STOLAR, 6 st, 1900-talets andra hälft.

Stomme av björk. Rygg och sits av brunt skinn. Sitthöjd ca 45 cm.

STEGE, trä, 1900-talets andra hälft.

Stomme i trä. Hopfällbar. Höjd 195 cm.

ALVAR AALTO, bänk, Artek.

Björk. Längd 72, bredd 40, höjd 45 cm.

FÅTÖLJ, gjutjärn, 1900-talets andra hälft.

Stomme i gjutjärn. Fast stoppad rygg i grön textil. Lös stoppad sittplymå. Sitthöjd ca 45, djup 58, bredd 88, höjd 90 cm.

JOAN MIRÓ, färglitografi, signerad och numrerad 21/75.

"Sala Pelaires", utgiven av Sala Pelaires, Palma de Mallorca, tryckt av Publicaciones reunidas, Barcelona, bladstorlek 76 x 56 cm.

MATS THESELIUS, fåtöljer, ett par, Källemo.

Stomme av björk. Sits och rygg med textil. Sitthöjd ca 48 cm, höjd 73, bredd 60, djup 65 cm.

STOLAR, 4 st, 1900-talets mitt.

Sits i formad masonit. Runda betsade ben. Sitthöjd 40 cm.

TIDSKRIFTSKORG 1900-talets slut.

Plexi och mässing, längd 45, bredd 26, total höjd 29 cm

Gunnar Nylund skålar 2 st

SKÅLAR, 2 st, Gunnar Nylund, Rörstrand, glaserat stengods, höjd ca 9,5, diam 13,5 cm