Gerd Lange for de sede. Fritstående sofa sæt, model DS-125 i læder (2)

Gerd Lange for de sede, Schweiz. To-personers samt tre-personers sofa betrukket med sort, patineret 'Neck' læder. Svungne, polstrede armlæn med lynlåsdetaljer.
tre-personers L ca. 175 cm; H ca. 73 cm; D ca. 82 cm. To-personers L ca. 135 cm; H ca. 73 cm; D ca. 82 cm.
Udgået model, fremstillet og mærket hos de sede i 1970'erne. Fremstår med minimale brugsspor alderen taget i betragtning. (2)

BORDSLAMPA, "Crow's Foot", Louis Kalff, Philips, 1950-tal.

Mässing, vitlackerad metall. Vridbar skärm. Höjd ca 33 cm.

Hans Wegner stolar

HANS J. WEGNER (1914-2007), "CH24" även kallad "Y-stolen", 6 st, Carl Hansen & Søn, Danmark, stomme i grönlackerad ek, flätad sits, brickmärkt "Made in Denmark by Carl Hansen & Søn Møbelfabrik Odense", sitthöjd ca 44 cm

SOFFBORD, modell 579-041, ur Triva kollektionen 1954, Nordiska Kompaniet.

Mönsterlagd teak och björk i ränder. Ben av björk. Brickmärkt. Längd 148, bredd 55,5, höjd 41 cm.

Charles Eames. 'Lounge chair' i amerikansk valnød med tilhørende skammel (2)

Charles Eames. Lounge chair med fodskammel. Skal af amerikansk valnød, betrukket med cremehvidt læder, stel af sortlakeret og poleret aluminium. Formgivet i 1956. Fremstillet hos Herman Miller, mærkat herfra. Fremstår med minimale brugsspor. (2)

ROLAND WILHELMSSON, soffbord,

Furu. Rektangulär skiva på kopplad benställning. Längd 180, bredd 90, höjd 43 cm.

BERTIL WARNOLF och JANERIC JOHANSSON, bland teknik, collage, signerad och daterad -72.

Olja på duk och samt tusch och blyerts. "Vattenstudie". Mått 48,5 x 42,5 cm.

Teaksessel / Stuhl mit Leder von Martin Stoll

Gestell aus massivem Teakholz, gepolstert mit braunem Leder bezogen. Maße: ca. H. 80 cm, B. 60 cm, Sh. 45 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Leder auf Sitzfläche teils beschädigt.

BRUNO MATHSSON, fåtölj, Karl Mathsson, Värnamo.

Målad stomme. Rygg och sits av sadelgjord. Märkt med etikett. Sitthöjd ca 38 cm.

BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Karin hög", DUX, 1900-talets andra hälft.

Kromad stålrörstomme på trissor. Stoppad och häftad dyna i sits och rygg, textilklädsel. Sitthöjd 38. Rygghöjd 86 cm.

Damo bordlampe i mat sort metal

Damo bordlampe I mat sort metal, med afbryder og drejbar skærm, Højde 48 cm. Diameter 38 cm. 2 x 60w E27-fatning (stor) m/ afbryder. Modelfoto.

KARL ERIK EKSELIUS, sideboard, 1960-tal.

Fanerat med teak. Fyra dörrar med bakomliggande hyllplan och två mindre lådor. Bredd 220. Djup 45. Höjd 80,5 cm.

EERO SAARINEN, bord, "Tulip", Knoll International, USA, 1900-talets andra hälft.

Svartlackerad fot av aluminium, skiva av svart marmor. Foten märkt KNOLL i godset. Diameter 120 cm, höjd 72 cm.

Hans Olsen . Hvilestol model 188 ' Fried egg' med stel i teaktræ, 1950/60'erne

Hans Olsen 1919-1992. Hvilestol model 188 ' Fried egg' med stel i teaktræ. Polsteret med med lyst uldstof. Formgivet i 1956 og fremstillet ved N.A. Jørgensen's møbelfabrik 1950/60'erne. Fremstår med porøs skum og hul i hyndes betræk. Sjældent udbudt på auktion.

Harry Bertoia für Knoll International, Stuhl / Sessel / Lounge Chair mit Ottomane, 'Bird Chair', Entwurf 1955 (2)

Harry Bertoia (1915-1978) für Knoll International, Stuhl / Sessel / Lounge Chair mit Ottomane, Metall, lackiert, Hopsak, 'Bird Chair', Entwurf 1955. Sesselkonstruktion auf zwei schwarz gefassten Beinen und einer weiß gefassten Sitzschale aus Metallnetz, Ottomanen-Konstruktion auf zwei schwarz gefassten Beinen und einer weiß gefassten Ablagefläche aus Metallnetz, Bezug aus grünem Hopsak, H. 40-98cm, B. 60-98cm, T. 44-85cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren am Gestell, partiell Kratzer und Bestoßungen, Bezug abgezogen, starke Gebrauchsspuren am Bezug, Polster porös. (2)

PATRICIA URQUIOLA, soffa, "Tufty Time", B&B Italia Maxalto, Italien.

4 delar. Avtagbar klädsel. Etikettmärkta. bredd 105 cm vardera, djup 105 resp 66 cm