Gösta Diehl oljemålning

GÖSTA DIEHL (1899-1964) "Spindelnät", signerad samt daterad 1955, olja på duk, 81x100 cm. . Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Sven Larsson matbord 1970-tal

SVEN LARSSON, stort, runt matbord, massiv, kraftig furu (skivans tjocklek 63 mm), med blåträ och kvistar, 1970-tal, Möbel-Shop Sven Larsson, höjd 68,5, Ø 150 cm, medföljer snurrbricka, Sven Larsson, massiv furu, Ø 59 cm

Stol af fyr med fletsæde

Stol med stel af fyrretræ med sæde af flet. H. 75, Sh. 43, B 52 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, herunder enkelte mærker i stel og let slitage af fletværket.

Carl Halier for Royal Copenhagen. Unika skål af stentøj

Carl Halier for Royal Copenhagen. Unika skål af stentøj. Sung glasur. Mrk. 9-11 1936. H. 8 cm. Ø. 29 cm. Fremstår med brændingsfejl.

Johannes Kreutzmann: Sparebøsse

Johannes Kreutzmann 1862-1940: Sparebøsse af udskåret og bemalet træ. Fremstår med brugsspor, tørrevner samt manglende tænder i undermunden og tommelfinger på venstre hånd. H 22 cm.

Poul Henningsen. PH80 bordlampe

Poul Henningsen 1894-1967. Bordlampe, model PH80, stamme af forkromet messingrør, skærm af akryl , fod af plast. H. ca. 67 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Minimale brugsspor.

Charles Eames. Stol, model EA 108

Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn af forkromet aluminium, monteret med drejefunktion. Betrukket med blåt læder, bagside med hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Lette brugsspor, overvejende på hjørner.

Malene Birger. 'Savanna' skrivebord

Malene Birger. 'Savanna' skrivebord. Gult lakeret træ. H: 72 cm W: 180 cm D: 75 cm. Fremstillet for Birger 1962. I original emballage. Modelfoto. Vejl. udsalgspris. 14.000DKK.

Tilda Lovell

TILDA LOVELL (född 1972): ''Bortbytingen'', SAK 2010, FFA Fonduer, 44/150, brons, höjd ca 14,5 cm

Et sæt på otte spisestuestole (8)

Et sæt på otte spisestuestole af lakeret fineret egetræ. Sæder af flettet papirgarn. Stemplet AM 501 - Made in Denmark. H. 78 cm. B. 52 cm. SH. 44 cm. Siddehynder medfølger. Fremstår med brugsspor. (8)

Bruno Mathsson. To armstole model Eva (2)

Bruno Mathsson (1907-1988). To armstole model Eva, med stel af lakeret bøgetræ, betrukket med flettede gjorder. Fremstillet hos DUX. Fremstår med brugsspor herunder pletter. (2)

Tidningshylla Zink design Jonas Bohlin

JONAS BOHLIN, tidningshylla, "Zink", Källemo, stomme i ek, sockel i betong, höjd 155 cm

Hans J. Wegner. Sofabord af massiv teaktræ, model AT10

Hans J. Wegner 1914-2007. Sofabord af massiv teaktræ, model AT10, plade med kehlet kant, herunder hylde af flet. Fremstillet hos Andreas Tuck. H. 50, L. 160, B. 50 cm. Fremstår med minimale brugsspor alder taget i betragtning, dog enkelt flet defekt.

Richard Mortensen, cd. To Litografier (2)

Richard Mortensen (1910-1993). To Kompositioner, litografiske tryk, begge nr.44/75, signeret og dateret 1965. Mål: 64 x 45 cm. (85x62 cm). Ene glas itu. (2)

Preben Fabricius. Lounge lænestol, model 710 - 'Conversation Chair'

Preben Fabricius. Lænestol, model 710, 'Conversation Chair' med stel af forkromet stål, sæde, ryg samt løse hynder betrukket med gråt alcantara.
Formgivet 1972. Fremstillet hos Walter Knoll år 2012. H. 74/40. B. 74. D. ca. 75 cm. Fra ikke-ryger hjem. Fremstår med minimale brugsspor.

Ellsworth Kelly färglitografi

ELLSWORTH KELLY (1923-2015): Komposition, ur Derriere le Miroir, no.110, 1958, färglitografi, ca 38x55,5 cm

Henri Matisse efter färglitografi

HENRI MATISSE, efter, "Forme", ur Verve nr 35-36 1958, färglitografi, monogramsignerad i trycket, mått ca 35x24,5

Arne Jacobsen. Oxford armstol betrukket med cognac farvet anilin læder

Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford armstol med drejeligt stel og fempasfod i aluminium og forkromet stål. Sæde, armlæn og ryg nybetrukket med cognacfarvet anilin læder. Udført hos Fritz Hansen 1988 med label herfra. H. 90/45 cm. Fremstår med nybetrukket, stel med brugsspor.

De Sede Exclusiv. Fritstående modul-Lounge sofa, model DS 19A. 'Pagode'. (3)

De Sede Exclusiv. Fritstående modul-Lounge sofa, model DS 19A, 'Pagode', best. af to hjørnemoduler samt puf, betrukket med cognacfarvet anilin læder, løse hynder i sæde og ryg, medfølgende to puder. Fremstillet hos de Sede. Switzerland mellem 1973 - 1979. Hjørnemodul H. 75/36. B. ca. 95. D. ca. 95 cm. Puf H. 36. B. ca. 95. D. ca. 95 cm. To samlebeslag medfølger. Fremstår med alm. brugsspor og patina. Sjælden udbudt til salg. (3)

Iván Grünewald

IVÁN GRÜNEWALD (1911-1996): modellstudie, signerad Iván, kolkrita på papper, mått ca 45x36

Poul Henningsen. Pendel, PH5, grå

Poul Henningsen. PH5 pendel, skærm af grålakeret metal, indvendig blå. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med almindelig brugsspor.