Hans J. Wegner. Stol, 'Jakkens Hvile' af ask, model PP-250

Hans J. Wegner. "Jakkens hvile", stol af massiv ask med indlægninger af wengé, H. 96 B. 51 sædehøjde 44 cm. Model PP 250. Udført samt stemplet hos PP møbler i 2006. Fremstår med få brugsspor.

Stolar med furustommar och skinnklädsel med metallnitar. Sitthöjd ca 46, längd ca 51, djup ca 49, höjd ca 91 cm.

Stolar med furustommar och skinnklädsel med metallnitar. Sitthöjd ca 46, längd ca 51, djup ca 49, höjd ca 91 cm. Smärre slitage. Repor. Märken. Fläckar.

Juha Soisalo 4 st serigrafier

JUHA SOISALO (1941-2016) 4 st olika motiv, signerade samt daterade -89, -90, -91, numrerade 70/100, HC L/L, HC XXXXVI/L, 54/100, bladstorlek 77x62, 74x58, 79x63 cm

Georg Jacobsen, opstilling

Georg Jacobsen (1887-1976), opstilling, indrammet litografi, sign. Georg Jacobsen-1962, 46x58 cm. (58x70 cm).

Afrikansk maske

Africana, maske af udskåret og bemalt træ, Africana, 1900-tallet. Ø ca 51 cm.

Italiensk design. Stol betrukket med brunt kernelæder

Italiensk design. Stol med ryg, sæde og ben betrukket med brunt kernelæder. H. 45/91 B. 44 D. 41. Brugsspor og et ben med let skævhed.

Cinna ''GAO' Sovesofa med puf (2)

Cinna ''GAO' Sovesofa med puf. 1980'erne. Aftageligt lyst betræk. H. 87 cm. L.190 cm. SH. 34 cm. Udslået 140 cm. Fremstår med pletter samt revne i stof forrest. Puf: H. 32 cm. B.55 cm. D. 55 cm. Fremstår med pletter samt brugsspor. (2)

Lindqvists Verkstads Ab karmstolar 4 st

STOLAR, 4 st., Lindqvists Verkstads Ab, Motala, 1940-tal, armstöd i björk, klädsel i rött, präglat konstläder, höjd 85 cm, bredd ca 64 cm

Ron Arad Gungstol

RON ARAD, "Rocking chair Voido", Magis, polyeten termoplast, formgivningsår 2006, sitt/ligghöjd ca 50 cm Skador: Bruksslitage, mindre märken omkring

Bruno Matthson. Pernilla lænestol, læder

Bruno Mathsson. Pernilla lænestol med stel af formspændt bøgetræ, udspændt med kanvas, hynder betrukket med dybthæftet, læder, H. 98 B. 86 sædehøjde 40 cm. Formgivet 1944. Fremstillet hos DUX. Fremstår med slitage på læder samt huller på kanvas og brugsspor.

Jacob Jensen. Lounge møblement for Berg Furniture (4)

Jacob Jensen. Et par fritstående tre-personers sofaer med tilhørende lænestol og sofabord, stel af sortlakeret træ, aluminium, gavle af akryl samt betrukket med kraftigt, sort patineret læder. Sofa L. 200 cm., lænestol: B. 90 cm., sædehøjde 40 cm. Sofabord H. 36 B. 160 D. 70 cm. Fremstillet hos Berg Furniture. Fremstår med brugsspor, én alu-liste bagpå til den ene sofa mangler. (4)

Et par lænestole af forkromet stål og læder (2)

Et par lænestole af forkromet stål og læder, H. 76 B. 64 D. 76 Sh.34 cm. Begge med slitage og defekter, revner i læder. (2)

Gulvlampe - to lyskilder

Gulvlampe med to justerbare lyskilder. Stel af sortlakeret metal med messingdele. H 163 cm. Fremstår med brugsspor.

THOMAS KLEMENTSSON, fotografi signerat, daterat och numrerat 1/20.

THOMAS KLEMENTSSON, fotografi signerat, daterat och numrerat 1/20. "Garden", 2002. Daterad 2012. Archival pigment print, bildyta 35 x 27,5 cm. Ej examinerad ur ram.

Safari-Sessel / Armlehnsessel von Abel Gonzalez, Argentinien 1960er

Safari-Sessel / Armlehnsessel hergestellt von der Firma 'Abel Gonzalez', Argentinien. Entwurf der 1960er Jahre. Gesteckte Konstruktion aus dunkel gebeiztem Holz mit cognacfarbenen Bezügen. Bezüge rückseitig gestempelt 'Made in Argentina Industria Argentina'.H. 77,5 cm, B. 66,5 cm, T. 67,5 cm.Sessel mit gewöhnlichen altersbedingten Gebrauchsspuren, darunter Kratzer und Bestoßungen. Leder teils mit Flecken.

Poul Henningsen. PH 3½/2 bordlampe, 1930'erne

Poul Henningsen (1894-1967). PH 3½/2 bordlampe. Stamme af bruneret messing, brunlakeret fod, skærmstel med støbte ben, fatningshus af bakelit, Afbryderhus i bakelit til gennemgående afbryder ( senere monteret med enkelt afbryder). O 31/2 Metalskærm med gule oversider og hvide undersider. Uoriginal topskrue, hårrevne i topdæksel, omvendt påsat bakelit fatningsring ( skærmholder sidder meget stramt. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Væglamper, CEBO, model 1006 af Claus Bolby, gule (2)

Claus Bolby, Cebo Industri, model 1006, væglamper el. væglampetter af plast & metal, L. 37 cm. Brugsspor. (2)

Peter Leek taklampa

PETER LEEK, takarmatur, stomme i plåt samt trä, höjd 30, 42x42 cm

Bönematta

ORIENTMATTA, Staff, bönematta, 246x81 cm

Magnus Stephensen, tilskrevet. Par armstole (2)

Magnus Stephensen, tilskrevet. Et par armstole/ lænestole med stel af formbøjet bøgetræ, betrukket med mønstret møbelstof. Sædehøjde 45 cm. 1930/40'erne. Senere ombetrukket. Stel slebet. Fremstår med aldersrelateret brugsslitage. (2)

Hans J. Wegner. Armstol i teak og cognac anilin læder. 'The chair', model JH 501 - Johannes Hansen

Hans J. Wegner 1914-2007. Armstol 'The chair' med stel af patineret teaktræ. Designet 1949. Fremstillet hos Snedkermester Johannes Hansen, stempel herfra. Alm. brugspatina, stel med nogle mærker og lille udbedring. Litteratur: Grete Jalk, 'Dansk Møbelkunst gennem 40 år' Københanvns Snedkerlaugs Møbeludstillinger, bind 3 side 98 - 101. Fremstår ompolstret i eksklusivt, cognacfarvet anilinlæder. Anilin læder er lavet på råhuder af højeste kvalitet. Læderet har som udgangspunkt en helt naturlig nøgen overflade, hvor alle naturmærker er synlige. Dette er med til at understrege læderets unikke karakter. Læderet er fuldnarvet, hvilket vil sige, at den naturlige overfladestruktur er bevaret. Anilinlæder ændrer sig med tiden gennem brug og lyspåvirkning og får hurtigt en naturlig smuk patina.