Harry Bertoia, Sessel Big Diamond 422LU für Knoll International

Sessel Modell Big Diamond 422LU, amerikanisches Design von Harry Bertoia für Knoll International. Entwurf 1950-52. Konstruktion aus Stahldraht. Die Sitzschale ist wippend auf Gummipuffern gelagert, ausgestattet mit Vollpolster mit rotem Stoffbezug. B. 113cm, H. 71cm, T. ca. 78cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren.

Bordslampa 1950-tal

BORDSLAMPA, 1950-tal, Tyskland, stomme i mässing, riktbar lamparm, skärm i lackerad plåt, höjd ca 29 cm

Klappstolar teak och flätat rep

KLAPPSTOLAR, 1 par, teak, flätat rep, justerbar, sitthöjd ca 29-37 cm

Serveringsvagn

SERVERINGSVAGN, 1900-tal, rödlackerat stål med glasskivor, höjd 71, 81x43 cm

Aldo van den Nieuwelaar Pastoe

ALDO VAN DEN NIEUWELAAR, "A'dammer", jalusiskåp, för Pastoe, 2000-tal, svartlackerat, hyllinredning, höjd ca 223, 37x37 cm

Hörnskåp

HÖRNSKÅP på benställning, 18/1900-tal, bemålad, skuren dekor, höjd ca 174, 83x55 cm, nyckel finns

Franca Cassinera Luxo uplight

FRANCA CASSINERA, tillverkad för Luxo, uplight Amneris, svartlackerad metall, toppmonterad halogenlampa, höjd 192 cm

Fåtölj Panton

VERNER PANTON, "Cone", fåtölj, Danmark, formgivningsår 1958, lila klädsel, centralfot i stål, sitthöjd ca 45 cm

Karmstolar

KARMSTOLAR, 6 st, stomme i svartlackerad bok, klädda i cognacsfärgat konstläder, mässingspläterade benavslut, sitthöjd 44 cm

Gucci axelbandsväska Marmont small i svart sammet

GUCCI, axelbandsväska Marmont small i svart matelasserad sammet med spänne av monogram och länkar i matt gulmetall, 15 x 26 x 7 cm, axelband 30-55 cm, tillhörande dustbag i original

Tord Björklund, Et par armstole model 'Klinte' (2)

Tord Björklund, Et par armstole model 'Klinte' polstret med sort skind, stel af forkromet stålrør. udgået fra IKEA. H. 72 cm. Sh. 38 cm. B. 66,5 cm. Fremstår med alm. brugsslitage. (2)

Arne Jacobsen. Stol model 3107, ’syveren’

Arne Jacobsen. Syverstol, model 3107, med brun lakeret skaller og stel af forkromet stål, Sh. 42 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor og ridser.

Jens Harald Quistgaard. Skål, teaktræ

Jens Harald Quistgaard. Skål af massivt stavlimet teaktræ. 1960'erne. H. 12 Ø 33 cm. Brændestempel under bunden. Dansk international Designs Denmark - IHQ. Fremstår med lettere brugsspor, herunder bl.a. enkelte mindre tørrevner.

Hans J. Wegner. Lufthavnsstol. Natur

Hans J. Wegner. Lufthavnsstol med ben af metal, , H: 77 B. 61 sædehøjde 40 cm. Formgivet i 1958. Fremstillet hos AP-Stolen, model AP40. Fremstår nypolsteret med naturfarvet anilin læder fra anden dansk professionel møbelpolstrer i Danmark.

Arne Jacobsen. Svanen, vintage anilin læder.

Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol, model 3320, betrukket med cognacfarvet vintage anilin læder, drejelig firpasfod af aluminium. H. 80 cm. B. 75 cm. sædehøjde 42 cm. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1996. Fremstår nybetrukket med cogancfarvet vintage anilin læder, ved professionel møbelpolster

Rimowa resväskor 2 st

RIMOWA, resväskor, 2 st, 1990-tal, aluminium, invändigt med grå textilklädsel och sidofack, på hjultrissor, 53x76x20 resp 48x70x20 cm

Greta M. Grossman. Gulvlampe, model Cobra

Greta M. Grossman 1906-1999. Gulvlampe, model Cobra, Farve: Vintage Red, fleksibel top. Stofledning med afbryder. Højde. 1200 mm. Skærm Ø27 cm. Skærm højde. 8 cm. Ledningslængde 2,3 meter. Fremstillet hos Gubi. Fremstår med meget få brugsspor

Dansk møbelproducent - sofabord

Dansk møbelproducent, sofabord med plade af fyr, stel af grålakeret stål toppet med messing knopper. H. 56 L. 106 B. 90 cm. Fremstår med brugsslitage herunder brændemærker på plade.

Fat Hans Hedberg

HANS HEDBERG (1917-2007), fat, Biot, Frankrike, starkeldsfajans, spräcklig glasyr i orange samt brunt, signerad HHg, höjd 6,5, längd 48,5x35 cm

Matta Rölakan

MATTA, rölakan, signerad ER, geometriskt mönster, märkt Örestad, mått ca 240x186

Jean Prouvé stolar Standard Vitra

JEAN PROUVÉ, "Standard", stolar, 8 st., Tyskland, 2002, Vitra, benställning i auberginebrunt, sits- och ryggbricka i ek, sitthöjd ca 47 cm