Hausbar /Bartisch/ Couchtisch der 1960/70er Jahre

Verwandelbares Barmöbel / Couchtisch der 1960/70er Jahre. Konstruktion aus schwarz lackiertem Holz und satiniertem Aluminiumblech, ausgestattet mit einem tiefen Fach und einer Schublade mit Flaschenregal. Durch Herausziehen einer Platte öffnet sich darunter weiterer Stauraum. Es scheint eine Kühlfunktion eingebaut zu sein, diese konnte jedoch nicht überprüft werden. Maße ca. H. cm, B. cm, T. cm. Einige, teils deutliche Gebrauchsspuren, Lackierung mit zahlreichen Kratzern, Kerbmalen und Bestoßungen, die weiße Lackierung im inneren Stauraum blättert partiell ab,

Ludwig Mies van der Rohe, Freischwinger, Modell 'Brno MR50', Knoll International (4)

Ludwig Mies van der Rohe, Satz von vier Freischwinger Stühlen, Modell 'Brno MR50' von Knoll International, Entwurf von 1929/30, freischwingende Konstruktion aus verchromtem Flachstahl, Bezüge und Armauflagen aus bordeauxrotem Leder, Stoff untersetitig mit Herstelleraufdruck, Maße ca: H. ca. 79 cm, B. ca. 58 cm, T. ca. 50 cm. Gebrauchsspuren. Kratzer, an den Kanten Leder berieben. (4)

Vagn industridesign

VAGN, 1900-talets första hälft, rostfrittstål, löstagbara brickor, på hjul, märkt sal 7, höjd ca 85, 63x42 cm

Aldo Cibic, konsolbord model Belvedere, fremstillet hos Memphis, Milano

Konsolbord model Belvedere, italiensk design af Aldo Cibic, fremstillet hos Memphis, Milano. Formgivet i 1982. Tredelt konstruktion med bagvæg af gråt granit, bordplade af sort marmor, støtteben i beton, udstyret med tre små skuffer med rødlakeret overflade. B. 106,5 cm, H. 75,5/80,5 cm, D. 43,5 cm. Fremstår med skader. BEMÆRK: Første foto er et modelfoto.

Fåtöljer 1 par "S70" Börge Lindau & Bo Lindekrantz

BÖRGE LINDAU & BO LINDEKRANTZ, "S70", fåtöljer 1 par, Lammhults, stomme i förkromad metall, lösa plymåer med klädsel av rött konstskinn, sitthöjd ca 43 cm

Arne Jacobsen "Sjuan"

ARNE JACOBSEN, 4 stolar, "Sjuan / Syveren", läderklädda sitsar, kromade ben, varav 2 daterade 1972, sitshöjd 44 cm

Bord Alvar Aalto 81B

ALVAR AALTO, "81B Bord", matbord, Finland, Artek, formgivet 1935, L-ben och sarg i björk, skiva i vit linoleum, höjd ca 71, 120 x 75 cm

Charles & Ray Eames karmstol

CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, benställning av aluminium, klädd i svart skinn, justerbar höjd

Sofabord af fyrretræ

Sofabord af fyrretræ med medeformet ben, H. 47,5 cm. 115x115 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og rander.

Vagn industridesign

VAGN, 1900-talets mitt, rostfrittstål, löstagbar bricka, på hjul, höjd ca 87, 94x35 cm

Alvar Aalto hatthylla modell 109

ALVAR AALTO, hatthylla, modell 109, Finland, Artek, skiktlimmad björk, 4 krokar, formgiven 1935-36, längd ca 100 cm

Tage Ehrlin soffbord modell 214

TAGE EHRLIN, soffbord, modell 214, Ed. Alfr. Ehrlin, Swedish Modern, formgivet ca 1954/55, skiva fanerad med bok, citronträd, palisander, macassar och valnöt, ben i mörkbetsad bok, beslag av Bröderna Miller i Bankeryd, längd 120 cm, bredd 52 cm, höjd 52 cm, Cites-intyg inom EU medföljer Ingår i tema "Utvald nordisk design"

Ljusstakar 4 st samt skulptur Gunnar Kanevad

GUNNAR KANEVAD: skulptur i form av figur, signerad Kanevad samt daterad 1976, märkt 6028 i godset, svarmålat gjutjärn på träsockel, höjd ca 31 cm

Soffbord Swedish Modern

SOFFBORD, Swedish Modern, 1930/40-tal, underrede fanerat med alm, toppskiva i glas (20 mm) med blästrad blomsterdekor, trattformad metallkupa mellan underrede och glasskiva med en ljuspunkt, diameter 80 cm, höjd 55,5 cm Ingår i tema "Utvald nordisk design"

Bruno Mathsson "Jetson"

BRUNO MATHSSON, fåtöljer,1 par, "Jetson", DUX, 1900-talets andra hälft, kromade snurrbara fötter, klädsel i brunt läder med lös nackkudde, sitthöjd ca 42/38 cm, höjd 100 cm. Ingår i "Utvald nordisk design"

Spegel Fröseke

FRÖSEKE, spegel, ram i ek, mått 55x44 cm Ingår i tema "Utvald nordisk design"

Yrjö Kukkapurro

YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, 1 par, samt bord, varav stolar "C-Saturnus", Haimi, Finland, glasfiberstommar, klädsel i brun manchester, etikettmärkta, bordets mått ca 60x60 cm, höjd ca 50 cm, stolarnas sitshöjd ca 40/36 cm. Ingår i "Utvald nordisk design"

Michel Ducaroy. Togo Suite in weißem Leder für Ligne Roset (5)

Michel Ducaroy. Togo Suite. 5er Set für Ligne Roset. Dreisitzer, ein Zweisitzer, ein Eckteile, ein Sessel und ein Hocker. Entwurf von 1973, französisches Design. Konstruktion aus verschiedene dichten Polyätherschaumstoffen mit einem weißem Lederbezug. B. ca. 175/100/87 cm, H. ca. 70/70/35cm, T. ca. 100/100/80cm. Professionell neu bezogen wobei die originalen Unterstoffe von Ligne Roset und Schamustoffkern teilweise erhalten blieben. (5)

Le Corbusier, Esstisch / Tisch Modell LC 6 von Cassina

Esstisch / Tisch Modell LC 6, Design von Le Corbusier, Ausführung Cassina. Entwurf von 1928. Untergestell aus elliptischem, schwarz lackiertem Stahlrohr, Glassplatte mit Riffelglas Transparent. Aufnahmen der Glasplatte höhenverstellbar um ca. 10cm. Im Gestell bezeichnet und nummeriert. Maße ca: B. 225cm, H. 74cm, T. 85cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Glasplatte an einer Stelle leicht bestoßen.

Arne Jacobsen "Svanen"

ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Svanen", Fritz Hansen, 1960/70-tal, fast stoppad rygg och sits, fyrdelad centralfot i aluminium märkt "520020 FH Made in Denmark", sitshöjd 37/33 cm Ingår i tema "Utvald nordisk design"

Åke Axelsson stol

ÅKE AXELSSON, för Galleri Stolen, brännstämplad, ek, höjd ca 66 samt sitsens diameter 37 cm