HEIKKI W VIROLAINEN, MAN.

Trä. Signerad 1956 H.W. Virolainen, höjd 53 cm.

Thomas Benzen sidobord

THOMAS BENZEN, samtida, "Around Small", sidobord, Muuto, Danmark, skiva i laserad plywood, ben i laserad ek, undertill märkt Muuto, höjd ca 46 cm, diameter ca 45 cm

GINO SARFATTI Taklampa, modell 2097-50, Arteluce/Flos Italien omkring 2000.

För 50 ljuspunkter., stomme av förkromad metall, diameter ca 100, höjd ca 88 cm, etikettmärkt

Hans Wegner stol

HANS J. WEGNER (Danmark 1914-2007), "CH33T", stol, Carl Hansen & Søn, Danmark, formgiven 1957, stomme i massiv lackerad ek samt. ekfanér, sitthöjd ca 44 cm

Takkrona design Gaetano Sciolari

GAETANO SCIOLARI, takkrona, Italien, 1960-tal, vitmetall, mässing och Muranoglas, åtta ljuspunkter för elektrisk belysning, höjd ca 80, bredd ca 48 cm

VERNER PANTON BORDSLAMPA, "Flower Pot", Louis Poulsen, 1900-talets andra hälft.

Stomme i stålrör. Orange emaljerad kupa. Höjd ca 32 cm.

VICENTE VIUDES Olja på duk, signerad.

Utan titel. Duk 114 x 145 cm.

Hay bokhylla

HAY STUDIO, samtida, "Woody High", bokhylla, HAY, Danmark, stomme i såpad ek med hyllplan i pulverlackerat stål, höjd ca 197 cm, ca 207x45 cm

SLAGBORD 1800-tal.

Längd ca 27 + 71 + 71, bredd ca 107, höjd ca 76 cm.

Matta Ingrid Dessau för Kinnasand

MATTA, "Avalon", Ingrid Desau för Kinnasand, ull, ca 152x201 cm

EERO SAARINEN Matbord, "Tulip", Knoll International 1900-talets senare del.

Rund skiva av lackerad marmor på vitlackerad fot av aluminium. Diameter 107, höjd 72 cm

ENRICO BAJ Litografi, signerad, numrerad 60/100.

Ur Larmes de Generaux. 57 x 45 cm.

EERO SAARINEN Matbord "Tulip" Knoll International 1900-talets senare del.

Rund skiva av lackerad marmor på vitlackerad fot av aluminium, diameter 120, höjd 70 cm.

HYLLA Rund form, 1900-talets andra hälft.

Stomme i kromad metall. 5 st runda glashyllor. Diameter 57 cm. Höjd 200 cm.

STOLAR 2 ST SAMT PALL 1900-tal.

Pall i böjträ. Märkt Thonet. Sitthöjd 53 cm. Karmstol i böjträ. Sitthöjd 46 cm. Karmstol i böjträ och metall. Sitthöjd 45 cm.