Horst Antes, Lithografie, 'Kopffüßler', Auflage 150

Horst Antes (geb. 1936), Lithografie, 'Kopffüßler', Edition 99/150, unten rechts mit Bleistift signiert 'Antes', Papier mit Wasserzeichen. Gerahmt, mit Passepartout, hinter Glas, 59x48cm (98x67cm). Verfärbungen am Papier und Passepartout.

Kerstin Andraé

KERSTIN ANDRAÉ: "Österlen", väggbonad, textil, monogramsignerad KA samt daterad 1976, mått ca 135x125 cm

Måns Rossander ryamatta

MÅNS ROSSANDER(född 1944): "Alvaret", ryamatta signerad M Rossander samt numrerad på baksidan 1/5, mått ca 165x230 cm

Andreas Wargenbrant skultpur

ANDREAS WARGENBRANT (född 1967): Skulpturer, 1 par, "Barefoot luxury", i form av flipflop, brons, monogramsignerad, höjd 4,5, längd 14x7,5 cm

Roland Wilhelmsson soffbord

ROLAND WILHELMSSON, soffbord, 1970-tal, stomme i massiv syrabetsad furu, höjd 45 cm, skivans mått ca 140x88 cm

Orientmatta

ORIENTMATTA, old, Anatolien, ull på ullvarp, ca 197x110 cm

Design Jonas Bohlin Concrete

JONAS BOHLIN, "Concrete", soffbord, Källemo, formgivet 1984, underrede i betong och svartlackerat stål, i det närmaste trekantig skiva av glas, höjd 56, längd 150 cm

Monica Eliasson väggskulpturer

MONICA ELIASSON: väggskulpturer, 4 st, Luftslott I, II, III, IV, etikettmärkta Monica Eliasson, metall, mått ca 45x10 samt ca 59x12 cm

Alvar Aalto hyllor modell 112B

ALVAR AALTO, ''112B'', hyllor, 2 st, björk, höjd ca 25, 90 x 25 cm

Fritz Hansen fåtöljer 1 par

MORTEN VOSS, fåtöljer, 2 st snarlika, samtida, Firtz Hansen, Danmark, snurrbar, klädd i orange textil, sitthöjd ca 38 cm

Barbro Sprinchorn vävnad MMF AB

BARBRO SPRINCHORN, "Rosendynan", vävnad, AB Märta Måås Fjetterström, signerad BS, ca 34,5x32,5 cm

Robin Day stolar

ROBIN DAY, stolar, 1 par, design Robin Day, Overman Sweden, trumpetfot i kromad metall, stopad dyna med textil klädsel, sitthöjd ca 45 cm

Vägglampa Art Déco

VÄGGLAMPA, 1920-tal, Art Déco, stomme i brons samt skärm i opalglas, höjd ca 47 cm

Kaj Franck vas

KAJ FRANCK, "Prisma", vas, Nuutajärvi, Finland , underfång i lilablått, signerad K. Franck Nuutajärvi Notsjö -62, höjd ca 22 cm

Paul Hoff samlartallrikar

PAUL HOFF, samlartallrikar, 10 st, Gustavsberg, "Arter i fara", gulddekor, benporslin, diameter ca 24,5 cm: Nattskära, Varg, Hasselsnok, Berguv, Havsörn, Gråsäl, Pilgrimsfalk, Igelkott, Lodjur, Utter.

Nisse Strinning, Regal / Regalsystem / Leiterregal, Stringsystem, 1960er Jahre (21)

Regalsystem / Leiterregal der 1960er Jahre Modell Ladder String Shelf, schwedisches Design von Nisse Strinning. Oberflächen in Escheholzfurnier, Standeitern aus schwarz ummanteltem Stahldraht. Konvolut bestehend aus 1 x Hängeschreibtisch B. 78cm, H. 10cm, T. 58cm, 8 x Tablare B. 78cm, T. 20cm,8 x Tablare B. 78cm, T. 30cm, 3 x Standeitern, H.215cm, T. 18 - 28cm, sowie 1 x Zeitschriftenablage: B. 78cm, T. 35cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, teilweise kleinere Kratzer. Zwei Standleitern sind im oberen Teil durchtrennt, beeinflussen aber nicht die Funktion. Der abgebildete Stuhl dient nur als Demostrationsobjekt und ist kein Bestandteil der Auktion. (21)

Stenbord barockstil

MATBORD, sk stenbord, Skåne, delvis barock, stenskivan tidigt 1700-tal, kalksten från Komstad, underrede i ek, 2 lådor i sargen, tillverkat omkring år 2000, höjd 76, 147x79 cm

Soffbord

SOFFBORD, 1970/80-tal, stomme i björk med skiva delvis i vit laminat, höjd ca 53, 80x140 cm

Matbord superellipse

MATBORD, "Superellips" Bruno Mattsson & Piet Hein, teakfanerad skiva, shakerunderrede, etikettmärkt Mathson International, Made in Värnamo Sweden,1989, lanserat 1964, höjd ca 70, 180 x 120 cm

Alvar Aalto hatthylla

ALVAR AALTO, Hatthylla, björk, höjd ca 25, 94 x 27 cm

Joe Colombo

JOE COLOMBO, rullhurts, "Boby", röd plast, höjd ca 73,5 cm, 41x42 cm