JAN NALIWAJKO, skulptur, plexiglas och plast, 2000-talets början.

81x50 cm.

Sonja Katzin

SONJA KATZIN (1919-2014), Skisser (3), akvareller, ca 29,5x21 cm vardera; PROVENIENS: Sonja Katzins familj Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Siri Rathsman pastell

SIRI RATHSMAN (1895-1974): Komposition, signerad Siri Rathsman, pastell, ca 49x64 cm; Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Siri Rathsman

SIRI RATHSMAN (1895-1974): Granskog - röd rektangel, olja på duk, ca 80x63 cm; PROVENIENS: Konstnärens familj Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ester Torborg Ottosdotter

ESTER "ESSE" TORBORG OTTOSDOTTER-LINDBERG (1900-1962): Narcissus, olja på duk, ca 85x60 cm; HISTORIK: Ester (Esse) Torborg Ottosdotter-Lindberg, (1900 i Västra Ryland, Tanums församling, Bohuslän - 19 maj 1962 i Katarina församling, Stockholm). Hon studerade vid Göteborgs musei rit och målarskola 1919-1923. Representerad: Göteborgs Konstmuseum, Nordhemsskolan och Sahlgrenska sjukhus Göteborg. Hennes produktion omfattar porträtt, stilleben, stadsbilder, naturmotiv, figurmotiv, särkskilt manliga aktstudier och fantasikompositioner i anslutning till en av henne lanserad teori " om uppkomsten av färger och former i naturen". Emmy Melin recension Arbetaren 20/10 1949: -"Hon ger uttryck för ett starkt romantiskt temperament och en intensitet, vars allvar man inte kan ta miste på. Koloristiskt är det emellanåt ett farligt uppskruvat måleri" M. Strömberg recension i Stockholms-Tidningen 28/10 1949. - "O. har bla försökt sig som naturfilosofisk systembyggare i nyplatonsk anda, och en del av hennes tavlor utgör måleriska symboler för dessa ideér" Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Greta Sandberg

GRETA SANDBERG (1909-2014): Växter, monogramsignerad, 1958, textil, ca 38x30 cm HISTORIK: Greta Sandberg livsverk har blivit kallat för "Sveriges enda riktiga outsiderkonstnärskap" och för "en stor och tidlös konst". Sandberg är född och uppvuxen i Freluga i Hälsingland. När hon var 50 år gammal flyttade hon tillsammans med man och barn ner till Ystad. Sandberg var autodidakt och påbörjade sitt konstnärskap i femtioårsåldern. Hon debuterade på Ystads konstmuseum 1962 och var en av grundarna till det kvinnliga konstnärskollektivet Octaviagruppen som bildades i slutet av 1970-talet. Hon var verksam nästan ända fram till sin död vid 95 års ålder. Greta Sandberg är en flitigt förekommande och en viktig konstnär i Ystads konstmuseums konstsamling. Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Henrik Tengler. Armstole, model Chairman (6)

Henrik Tengler. Armstole, model Chairman, med stel af børstet stål, formbøjet kopstykke af kirsebær, sæde og ryg betrukket med lilla, ternet møbelstof. Formgivet i 1991. Fremstillet hos Hansen & Sørensen. Fremstår med brugsspor i form af tydelige mærker efter stabling. (6)

Nell Walden

NELL WALDEN (1887-1975): Komposition, signerad Nell Walden, akvarell/bladnteknik, ca 21x14,5 cm; PROVENIENS/UTSTÄLLD: Fahlnaes Konsthandel, Göteborg, "Från Schjerfbeck till Parrow - kvinnliga modernister", 2007, kat. nr. 23 (etikett) Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Stina Forssell 1930

STINA FORSSELL (1906-1970): Porträtt, signerad och daterad -30, olja på duk, ca 54x44 cm; Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Gurli Rudevall Artelius

GURLI RUDEVALL-ARTELIUS (1897-1991): Höst, signerad och daterad Rudelius-Artelius 1928, blandteknik, signerad, ca 28x22 cm HISTORIK: Gurli Artelius studerade konst vid Althins målarskola 1918-1920 och Konstakademin 1920-1926 i Stockholm samt under resor till Frankrike och Italien. Hennes konst består av målningar i olja eller tempera samt figurmålningar och illustrationer för ett flertal tidskrifter och bokomslag. Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

GILBERT & GEORGE, böcker, 7 st.

Delvis signerade. Bestående av: "Dark Shadow", 1974, nr 1891 i en upplaga om 2000, publicerad av Nigel Greenwood, först publicerad 1976, 13,5 x 19,5 cm. "Oh, The Grand Old Duke of York", 1972, publicerad i samband med Konstmuseum Luzerns utställning 1972, 20,5 x 29 cm. "Oh, The Grand Old Duke of York", 1972, publicerad av Oktagon Verlag Köln, 1996, signerad och numrerad 396 i en upplaga om 900, 8,5 x 11 cm. The Words of Gilbert & George, 1997, signerad och numrerad 95 i en upplaga om 300, med signerat och numrerat fotografiskt självporträtt utskrivet av konstnärerna i studio på Fournier Street, publicerad av Violette editions, 17 x 24,5 cm. "The Rudimentary Pictures", 1998, Gagosian Gallery, Los Angeles, signerad, 27 x 24,5 cm. "Dirty Words Pictures", 2002, Serpentine Gallery, London, 24 x 31 cm. "Worlds & Windows, 1990, signerad, publicerad av Anthony d'Offay och Robert Miller Gallery, 23,5 x 31,5 cm.

Nell Walden

NELL WALDEN (1887-1975): Komposition, signerad Nell Walden, akvarell, ca 27x20 cm; PROVENIENS/UTSTÄLLD: Fahlnaes Konsthandel, Göteborg, "Från Schjerfbeck till Parrow - kvinnliga modernister", 2007, kat. nr. 23 (etikett) Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ella Wanner, Självporträtt, olja, 1925

ELLA WANNER (1887-1962): Självporträtt, signerad och daterad Ella Wanner 1925, olja på duk, 42,5 x 34 cm. Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

YNGVE EKSTRÖM, soffa, "Dymling", Swedese, troligen 1970-tal.

Stomme av furu. Lösa dynor klädda med canvas. Längd 235, djup 86, sitthöjd ca 33, höjd 63 cm.

PATRICIA URQUIOLA, fåtölj / soffa, "Fat" B&B Italia.

Skinnklädsel. Fast stoppad, ryggen med lös kudde. Längd ca 90, djup ca 90, sitthöjd ca 42, höjd ca 72 cm.

ALF SVENSSON, bokhyllor med skåp, ett par, Bjästad Snickerifabrik, 1960-tal.

Ek. Sideboards/skåp med hyll- och lådinredning, dörrspeglar av rotting. Vardera skåp med två separata hylluppsatser. Stämpelmärkt. Bredd 120, djup 45, höjd 232 cm.

MARCEL BREUER, "Laccio Coffee Table", Knoll.

Stomme av kromat stål. Skiva av laminat. Längd 136, bredd 48, höjd 35 cm.

ALBERTO MEDA, KONTORSSTOL, "Meetingframe 44/437" för Alias, Italien, 2000-tal. Modellen formgiven 1992.

Rygg och sits med nätvävsklädsel. Snurrmekanism, fyrdelad fot i polerad aluminium, justerbar höjd. Bär tillverkarens etikett.