Karl Axel Pehrson emalj

KARL AXEL PEHRSON (1921-2005): Exotiska blommor, signerad K.A Pehrson, emalj, ca 60x43 cm

'Under Parasollen' af Tove Marie Petersen

'Under Parasollen' af Tove Marie Petersen (1932-2009). Radering. Fremstår usigneret. 19 x 21 cm (28 x 28 cm).

Fili D’ Erba, Murano, sofabord i glas.

Fili D’ Erba, Murano. Sofabord i farvet glas. Afrundede plade med tilspidsede ben i blå farvet glas. H. 104, B. 69, H. 41 cm. Fremstår med enkelte mindre ridser på plade.

Soffa "Polo" design Åke Fribyter

ÅKE FRIBYTER, soffa, "Polo", 1900-talets senare hälft, svartlackerad trästomme, plymåer i svart skinn, 180x95 cm, inköpt på Silverbergs i Malmö

Arne Jacobsen. Oxford armstol betrukket med cognac farvet anilin læder

Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford armstol med drejeligt stel og fempasfod i aluminium og forkromet stål. Sæde, armlæn og ryg nybetrukket med cognacfarvet anilin læder. Udført hos Fritz Hansen 1988 med label herfra. H. 90/45 cm. Fremstår med nybetrukket, stel med brugsspor.

Stolar med furustommar och skinnklädsel med metallnitar. Sitthöjd ca 46, längd ca 51, djup ca 49, höjd ca 91 cm.

Stolar med furustommar och skinnklädsel med metallnitar. Sitthöjd ca 46, längd ca 51, djup ca 49, höjd ca 91 cm. Smärre slitage. Repor. Märken. Fläckar.

Juha Soisalo 4 st serigrafier

JUHA SOISALO (1941-2016) 4 st olika motiv, signerade samt daterade -89, -90, -91, numrerade 70/100, HC L/L, HC XXXXVI/L, 54/100, bladstorlek 77x62, 74x58, 79x63 cm

Georg Jacobsen, opstilling

Georg Jacobsen (1887-1976), opstilling, indrammet litografi, sign. Georg Jacobsen-1962, 46x58 cm. (58x70 cm).

Afrikansk maske

Africana, maske af udskåret og bemalt træ, Africana, 1900-tallet. Ø ca 51 cm.

Italiensk design. Stol betrukket med brunt kernelæder

Italiensk design. Stol med ryg, sæde og ben betrukket med brunt kernelæder. H. 45/91 B. 44 D. 41. Brugsspor og et ben med let skævhed.

Cinna ''GAO' Sovesofa med puf (2)

Cinna ''GAO' Sovesofa med puf. 1980'erne. Aftageligt lyst betræk. H. 87 cm. L.190 cm. SH. 34 cm. Udslået 140 cm. Fremstår med pletter samt revne i stof forrest. Puf: H. 32 cm. B.55 cm. D. 55 cm. Fremstår med pletter samt brugsspor. (2)

Lindqvists Verkstads Ab karmstolar 4 st

STOLAR, 4 st., Lindqvists Verkstads Ab, Motala, 1940-tal, armstöd i björk, klädsel i rött, präglat konstläder, höjd 85 cm, bredd ca 64 cm

Ron Arad Gungstol

RON ARAD, "Rocking chair Voido", Magis, polyeten termoplast, formgivningsår 2006, sitt/ligghöjd ca 50 cm Skador: Bruksslitage, mindre märken omkring

Bruno Matthson. Pernilla lænestol, læder

Bruno Mathsson. Pernilla lænestol med stel af formspændt bøgetræ, udspændt med kanvas, hynder betrukket med dybthæftet, læder, H. 98 B. 86 sædehøjde 40 cm. Formgivet 1944. Fremstillet hos DUX. Fremstår med slitage på læder samt huller på kanvas og brugsspor.

Jacob Jensen. Lounge møblement for Berg Furniture (4)

Jacob Jensen. Et par fritstående tre-personers sofaer med tilhørende lænestol og sofabord, stel af sortlakeret træ, aluminium, gavle af akryl samt betrukket med kraftigt, sort patineret læder. Sofa L. 200 cm., lænestol: B. 90 cm., sædehøjde 40 cm. Sofabord H. 36 B. 160 D. 70 cm. Fremstillet hos Berg Furniture. Fremstår med brugsspor, én alu-liste bagpå til den ene sofa mangler. (4)

Et par lænestole af forkromet stål og læder (2)

Et par lænestole af forkromet stål og læder, H. 76 B. 64 D. 76 Sh.34 cm. Begge med slitage og defekter, revner i læder. (2)

Gulvlampe - to lyskilder

Gulvlampe med to justerbare lyskilder. Stel af sortlakeret metal med messingdele. H 163 cm. Fremstår med brugsspor.

THOMAS KLEMENTSSON, fotografi signerat, daterat och numrerat 1/20.

THOMAS KLEMENTSSON, fotografi signerat, daterat och numrerat 1/20. "Garden", 2002. Daterad 2012. Archival pigment print, bildyta 35 x 27,5 cm. Ej examinerad ur ram.

Safari-Sessel / Armlehnsessel von Abel Gonzalez, Argentinien 1960er

Safari-Sessel / Armlehnsessel hergestellt von der Firma 'Abel Gonzalez', Argentinien. Entwurf der 1960er Jahre. Gesteckte Konstruktion aus dunkel gebeiztem Holz mit cognacfarbenen Bezügen. Bezüge rückseitig gestempelt 'Made in Argentina Industria Argentina'.H. 77,5 cm, B. 66,5 cm, T. 67,5 cm.Sessel mit gewöhnlichen altersbedingten Gebrauchsspuren, darunter Kratzer und Bestoßungen. Leder teils mit Flecken.

Poul Henningsen. PH 3½/2 bordlampe, 1930'erne

Poul Henningsen (1894-1967). PH 3½/2 bordlampe. Stamme af bruneret messing, brunlakeret fod, skærmstel med støbte ben, fatningshus af bakelit, Afbryderhus i bakelit til gennemgående afbryder ( senere monteret med enkelt afbryder). O 31/2 Metalskærm med gule oversider og hvide undersider. Uoriginal topskrue, hårrevne i topdæksel, omvendt påsat bakelit fatningsring ( skærmholder sidder meget stramt. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Væglamper, CEBO, model 1006 af Claus Bolby, gule (2)

Claus Bolby, Cebo Industri, model 1006, væglamper el. væglampetter af plast & metal, L. 37 cm. Brugsspor. (2)