Kompass / Schiffskompass, wohl Schottland, Messing, Eichenholz und Glas

Kompass / Schiffskompass, Metall, Holz, Glas, Schottland. Zylinderförmige Konstruktion aus Messing mit Eichenholzverkleidung, oben mit elliptischem Glasfenster, Kompass in kardanischer Aufhängung, an den Seiten kugelförmige Aufsätze, die Backbord (rot-links) und Steuerbord (grün-rechts) symbolisieren, auf der Metallrahmung des Kompasses mit Seriennummer versehen '258/43', H.123cm, B.58,5cm, T.30cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.

Fåtöljer skinn & krom

FÅTÖLJER, 1 par, stomme i förkromade stålrör, sits, rygg och armlän i kärnläder, 1900-talets andra hälft, höjd ca 75, sitthöjd 40 cm

Hatthylla

HATTHYLLA, funkis, omkring 1900-talets mitt, aluminium och trä, längd ca 124, djup 26,5 cm

Matbord Andreas Grega

ANDREAS GREGA, matbord, ca 2017, underede i svetsat järn, skiva i amerikansk ask, höjd ca 74, 90x300 cm

Dansk møbelproducent. Briks / sovesofa, stel af bøgetræ

Dansk møbelproducent. Briks / sovesofa, stel af bøgetræ, betrukket med uld. L. 206 cm. Fremstår med brugsspor.

PremiumOak. Dansk produceret sofabord af massivt olieret egetræ 120 cm.

PremiumOak. Dansk produceret sofabord af massivt 'patina' behandlet olieret egetræ. H. 45 cm., B. 120 cm., D. 69 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ.

Kai Kristiansen. Skrivebord af palisander, model 70

Kai Kristiansen. Fritstående skrivebord fineret med palisander, front med seks skuffer, bagsiden med to låger; medeformede ben af massivt palisander, H. 72 B. 171 D. 84 cm.
Fremstillet hos Feldballe Møbelfabrik. Formgivet i 1958, model 70.
Fremstår med enkelte mærker på plade.

Sven X:et Erixon

SVEN X:ET ERIXSON (1899-1970): Åkerfält, Halland, signerad och daterad Sven Erixon -44, olja på pannå, ca 38x45 cm Proveniens: Färg och Form, Malmtorgsgatan 10, Stockholm 1945

Max Papart blandteknik

MAX PAPART (Frankrike, 1911-1994): Komposition, signerad Max Papart, numrerad 42/90, färgcarborundum samt collage, ca 80x63 cm

Daybed af hvidmalet træ

Daybed af hvidmalet træ, ryg og ender med sprosser, på tilspidsede ben. H. 64 cm, Sh. 40 cm. L. 193. B. 70 cm.

Hans J. Wegner. Par lufthavnstole. Cognacfarvet anilin læder (2)

Hans J. Wegner. Lufthavnsstole betrukket med cognac farvet anilin læder, monteret på stålstel; sider af poleret stål.
Formgivet i 1958. Fremstillet hos AP-Stolen.
Fremstår nypolsteret ved professionel dansk møbelpolster i Danmark.
Anilinlæder med naturlig struktur og nogle naturlige mærker i læder. (2)

Børge Mogensen, Den spanske Stol, egetræ med cognacfarvet kernelæder

Børge Mogensen. Den Spanske Stol, lænestol med stel af massivt egetræ, sæde og ryg udspændt med originalt patineret cognacfarvet kernelæder. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 2226. H. 69/31. B. 81. D. 60 cm. Litt. Grete Jalk: 'Dansk møbelkunst gennem 40 aar' : Københavns Snedkerlaugs møbeludstillinger 1927-1966'. Bd. 4, s. 69. Fremstår med patina og krakeleringer i sæde.
Se også varenr. 539418

Große dreiarmige Stehleuchte / Stehlampe

Große dreiarmige Stehleuchte / Stehlampe aus schwarz lackiertem Metall. Mehrfach verstellbare Lampenschirme. H. ca. 190 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.

Ferruccio Laviani, Hängeleuchte Modell Fly für Kartell

Hängeleuchte Modell Fly, italienisches Design aus dem Jahr 2002 von Ferruccio Laviani für Kartell. Mehrfach bezeichnet. Konstruktion mit Diffusor aus grünlich-transparentem Acrylglas und verchromtem Metall. Ausgestattet mit einer Lampenfassung E 27.
Maße ca. H.35 cm, D. 52 cm, L. 67 cm.

Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, Kunststoffoberfläche mit kleinen Kratzern.

Børge Mogensen. 7 'Jagtspisestole' af eg, den ene med armlæn (7)

Børge Mogensen. 7 'Jagtspisestole', heraf 6 stk. modelnr. 3237 og en armstol modelnr. 3238, stel af massivt egetræ, sæde og ryg af naturfarvet kernelæder. Formgivet 1964. Fremstillet hos Fredericia Furniture, de fem med klistermærker/rester af klistermærker herfra. H. 82/43-44, B. 56 og 65 cm. Fremstår med brugsspor, patina, pletter, enkelte let forskubbede samlinger. Kommer fra et rygerhjem, rengøring må påregnes. (7)

Finn Juhl. Armstol model FJ 55 af mahogni, tidligt eksemplar, 1950'erne

Finn Juhl (1912-1989). Armstol model FJ 55 af massiv mahogni, sæde og ryg med senere betræk af patineret, cognacfarvet læder. Formgivet 1955. Tidligt eksemplar fremstillet i 1950'erne hos snedkermester Niels Vodder, ikke stemplet. Fremstår med med brugspatina.
Litteratur: Noritsuga Oda: 'Finn Juhl Memorial Exhibition', afbildet på s. 140 og 141.

Yema 'Sous Marine'. Vintage herreur i stål med lys skive, ca. 1970'erne

Vintage herrearmbåndsur fra Yema, model Sous Marine, cal. 140-1, i urkasse af stål, lys skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, centreret sekundviser, plexiglas, monteret med senere rem, mekanisk urværk med manuelt optræk. Ø. 35,5 mm. Fremstår med brugsspor, patineret skive. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.

Set Freischwinger / Stapelstühle / Theatersessel, 1980/90er (6)

Set bestehend aus sechs Stühlen / Sesseln der 1980er oder '90er Jahre. Konstruktion aus bordeauxrot lackiertem Stahlrohr. Die ineinander übergehende Sitz und Rückenlehne ist mit schwarzem Wollstoff bezogen. Die Stühle entstammen einem Veranstaltungssaal.
H. 80 cm, B. 58 cm, T. 65 cm.
Alle Stühle mit altersbedingten Gebrauchsspuren wie Kratzern und partiellen Bereibungen. Mehrere Stühle mit Klebestreifen und -resten. Die Bezüge sind teilweise beschmutzt. (6)

Glasmosaik freeform Couchtisch der 1950er Jahre Fußgestell Messingband

Mosaik Coffee Table der 1950er Jahre. Freeform Platte ausgelegt mit mehrfarbigem Glasmosaik, Einfassung und schlaufenartiges Untergestell aus Messingband.
Maße ca.: H. 60 cm, B. 92 cm, T. 68 cm.

Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, kleinere Flecken auf der Platte, Messing etwas patiniert..

Illum Wikkelsø. Lænestol, model V11

Illum Wikkelsø. Lænestol, betrukket med brunt patineret læder, kegleformede ben fineret med palisander. 1960'erne. Fremstillet hos Holger Christiansen, model V 11. H. 82, SH. 40, B. 87 cm. Fremstår med defekte gjorder og brugsspor. Se også varenummer 5404341 og 5404340.

Arne Jacobsen. Svanen. Lounge lænestol, model 3320, 'Brown Label' 2013, lilla

Arne Jacobsen 1902 - 1971. Svanen, model 3320. Lounge lænestol betrukket med lilla uld, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen 'Brown Label' 2013 med label herfra. Identifikationsnummer på stel. H. 77/39 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Litt. C. Thau & K.