Kontakt Leuchten, Stehleuchte/ Leseleuchte der 1950er Jahre

Seltene Stehleuchte mit Keilfuß der 1950er Jahre, entworfen von Kontakt Leuchten - von Lüttichau KG, Bad Godesberg. Mehrfach verstellbare Konstruktion aus rot lackiertem Metall und Messing, ausgestattet mit Fußtrittschalter und einer Lampenfassung E 27. H. 107 cm, Arm: L. 68 cm, Reflektor: D. 29,5 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, Reflektor mit kleiner Delle und einigen Kratzern, Befestigung vom Schirm zum Neigegelenk hat Spiel, Messingoberflächen patiniert, Lackierung insgesamt mit einigen, geringen Bestoßungen.

Hynde med nakkepude til Bruno Mathssons 'Jetson' lænestol og skammel, sort læder (3)

Hyndetil stol og skammel med nakkepude til Bruno Mathssons 'Jetson' lænestol, sort læder. Modelfotos. NB! Stol medfølger ikke. (3)

Matbord möjligen Artedi

MATBORD, möjligen Artedi, Italien, 1900-talets senare hälft, skiva i fasettslipat laminerat glas, sockel i svart marmor, höjd ca 75, 200x100 cm

Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord i palisander, model 3513

Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord med plade af fineret palisander, stel samt trepas fod med profileret stamme af aluminium. Model 3513. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 47 cm. Ø 90 cm. Fremstår med brugsspor enkelte trykmærke i plade.

Matbord Roland Wilhelmsson

ROLAND WILHELMSSON, matbord, massiv furu, 1970-tal, etikettmärkt Roland Wilhelmsson Stockholm Sweden, höjd ca 71 cm, skiva diameter 150 cm

Spegel

ESTRID ERICSON, tillskriven, spegel, Svenskt Tenn, delvis förgylld och tygbeklädd, höjd ca 140 cm

Miniatyrsäng och barnstol 1800-tal

MINIATYRSÄNG, 1800-tal, mitt, imitationsmålat trä, L ca 34 cm, BARNSTOL, allmoge, 1800-tal, fur, rester av originalbemålning, H ca 56 cm

Skulptur i form av fågel

SKULPTUR i form av fågel, 1900-talets andra hälft, oidentifierad konstnär, ben i rödbemålat järn, kropp i gipsbinder, näbb i trä, totalhöjd ca 100, bredd ca 100 cm

Skåp allmoge

SKÅP, allmoge, fur, 1800-tal, smideslås med nyckel, höjd 152, 106x41 cm

Sven Ellekaer soffbord

SVEN ELLEKAER, soffbord, modell 104, Chr. Linneberg Møbelfabrik, Odder, benställning i pallisander, toppskiva i glas, diameter 100, höjd 46 cm, Citesintyg inom EU medföljer

Satsbord

SATSBORD, omkring 1900-talets mitt, stommar i alm, skivor i glas, längd 36-45 cm, bredd 27-30 cm, höjd 42-50 cm

Cassina fåtölj Sinbad

VICO MAGISTRETTI, "Sinbad", fåtölj, Cassina, formgiven 1983, stomme lackerat trä, blått textilöverdrag med röda bårder, sitthöjd ca 40, 100x80 cm

Stuhl / Armlehnstuhl, Art Déco

Stuhl / Armlehnstuhl, Eisen, Art Déco. Stuhl mit einem Gestell aus Eisen, Sitzfläche aufgepolstert und mit blauem Stoff bezogen. H.69,3cm, Sitzhöhe: 42,5cm, B.51,5cm, T.49cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, teilweise stärkere Befleckungen auf dem Sitzpolster, sowie leichter Abrieb an den Eisenfüßen und an der Rückenlehne.

Henrik Tengler. Armstole, model Chairman (6)

Henrik Tengler. Armstole, model Chairman med stel af børstet stål, kopstykke af bejdset mahogni, sæde og ryg betrukket med patineret vegatabilsk læder. Formgivet i 1991. Fremstillet hos Hansen & Sørensen. Fremstår med brugsspor på armlæn. (6)

Charlotte Perriand, To Spisestole model 'Les Arcs' (2)

Charlotte Perriand. To stole, model 'Les Arcs', Frankrig, 1960'erne, konstruktion af rørformet stål med sort læderbeklædning, dimensioner : H. 85 cm, B. 47 cm, Sh. 46 cm, Fremstår med brugsspor herunder let skævhed i stel. (2)

Sofabord med sjeneflet

Sofabord med stel af teaktræ. Flettet med sjeneflet. H 37 cm. B. 75 cm. D. 46 cm. Fremstår med defekter i flet samt brugsspor.

Piedestal af poleret marmor (3)

Piedestal af poleret hvid marmor. Består af tre løse dele. Rillet søjle m. profileret fodstykke og kapitæl, H. ca. 72 cm. Fremstår med alder og brugsspor, herunder farveforskelle, ridser og afslag. (3)

M. Claesson, E. Koivisto & O. Rune soffa

CLAESSON, KOIVISTO och RUNE, soffa, modell "Pebbles", formgiven 2001, tillverkad för Cappellini, Italien, stoppad trästomme med svart textilklädsel, roterbart ryggparti, metallben, bredd ca 210 cm, sitthöjd 40cm, djup 160 cm

N. Eilersen. To-pers sovesofa / sofa, sort læder

N. Eilersen: To-pers sofa / sovesofa betrukket med patineret sort læder. L. 160 cm, D. ca. 100 cm. Fremstår med brugsspor, patineret læder, slid.

Preben Fabricius og Jørgen Kastholm. Fritstående skrivebord i Rio palisander, model BO 555 fra 1960'erne

Preben Fabricius og Jørgen Kastholm. Fritstående skrivebord med stel af matforkromet stål, plade og svævende skuffemoduler i Rio-palisander monteret med greb af stål. Model BO 555, fremstillet hos BO-EX 1960'erne. H. 68 L. 180 cm. D. 90 cm. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor, manglende låsecylindere samt én senere snedkertilvirket skuffe . Litteratur: Mobilia nr. 106 fra 1964. CITES-certifikat fra Miljøstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Ved handel uden for EU skal der søges eksport- / importtilladelse. CITES-certifikatet er genstandsspecifikt, det følger varen fra køber til køber og er gyldigt ved flere salg inden for det lands grænser, hvor det er udstedt.

Soffbord 1980-tal

SOFFBORD, 1980-tal, metallunderrede med skiva i glas, höjd 54 cm, 140x80 cm