Lounge Sessel + Ottomane der 1960/70er Jahre im Stile von Percival Lafer (2)

Lounge Sessel + Ottomane der 1960/70er Jahre im Stile von Percival Lafer. Konstruktion mit Gestellen aus massivem Eichenholz, Beine keulenförmig, lose aufliegende Kissen mit Bezügen aus hellbraunem Leder. Maße ca.: H. 87/40 cm, B. 80/69 cm, T. 100/73 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, das Leder ist etwas patiniert und weist kleinere Kratzer auf. Rückseitig etwas ausgeblichen. (2)

Stephen Buckley väggskulptur

STEPHEN BUCKLEY, väggskulptur, bemålat trä, signerad samt daterad 1987, höjd ca 90 cm

Derrière le Miroir

DERRIÈRE LE MIROIR, 4 st: nr 14-15, Joan Miró, med 7 orginallitografier i färg, varav en dubbelsidig, nr 27-28, Marc Chagall, med 2 färglitografier efter varav en dubbelsidig, nr 46-47, Henrí Matisse, 9 litografier efter honom, nr 169, Joan Miró, 2 färglitografier efter, ca 38x28 cm, kompletta. . Den banbrytande och inflytelserika Derrière le Miroir grundades 1946 av Aimé Maeght, som hade öppnat sitt konstgalleri året innan. 253 utgåvor publicerades - den sista i 1982 - och blandningen av poesi och texter av t.ex. Apollinaire, Breton, Jouhandeau, Ponge tillsammans med litografiska illustrationer av Maeghts konstnärer (Alechinsky, Bacon, Bazaine , Braque, Calder, Chagall, Giacometti, Kandinsky, Matisse, Miró, Tapies, för att nämna några) gjorde det omedelbart till ett samlarobjekt.

Anders Fogelin litografi

FOGELIN, Anders (född 1933): Gatubild, signerad, daterad 1979 Anders Fogelin, färglitografi, 61/110, 32x45

Solspegel

SPEGEL, sk solspegel, trä, 1900-talets senare del, diameter ca 52 cm

Blomstertrappa

BLOMSTERTRAPPA, Småland, sent 1800-tal, grönmålad ek med skuren dekor, delvis genombruten, 7 plan för krukor, längd 122 cm, djup 60 cm, höjd 68 cm

OLLE BAERTLING, färgserigrafi, 1949-68, signerad och numrerad 84/300.

"Intrépidité" ur sviten: "The Angles of Baertling". Bildstorlek 17 x 23 cm.

Bruno Mathsson fåtöljer

BRUNO MATHSSON, ''Karin 73'' fåtöljer, 2 st, DUX, 1900-talets slut, stomme av förkromade stålrör, djuphäftade plymåer med ljus skinnklädsel, märkta, sitthöjd ca 36 cm

CHARLES & RAY EAMES, fåtölj, "Lounge chair", Herman Miller, USA 1960-tal.

Formpressad plywood fanerad med palisander, stoppad sits, rygg och armstöd klädd i svart läder, foten delvis av svartlackerad aluminium. Sitthöjd 38, bredd 80, höjd 78, djup 70 cm.

FÅTÖLJER, ett par, 1960/70-tal.

Ben av palisander. Fast stoppad rygg och sits med ljusbrun skinnklädsel. Bredd 82. Sittdjup 52. Sitthöjd ca 40. Höjd 71 cm.

TORBJØRN AFDAL, bänk, "Krobo", Bruksbo, Mellemstrand, Norge, 1960/70-tal.

Fanerad med palisander. Upphöjda kanter längsmed långsidor. Etikettmärkt. Längd 201, bredd 37, höjd 34 cm.

ARNE NORELL, fåtöljer, ett par, "Sirocco", 1960/70-tal.

Stomme av palisander. Lös plymå i sits. Klädsel av skinn. Sitthöjd ca 38 cm.

ANGEL PAZMINO, fåtölj/gungstol, Setca, Cuenca, Ecuador, 1960-tal.

Stomme av palisander. Sits och rygg av skinn. Etikettmärkt. Sitthöjd ca 47, bredd 62, höjd 80, djup 80 cm.

Matbord med snurrbricka

MATBORD, 1900-talets slut, massiv furu, rund skiva med snurrbricka, höjd ca 77, diameter ca 162 cm

AXEL EINAR HJORTH, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Syrabetsad furu. Kopplad benställning. Längd 180. Bredd 73,5. Höjd 73 cm.

Helmut Magg, Paar Tripod Stühle / Korbgeflecht Modell 1193 für Deutsche Möbelwerkstätten (2)

Helmut Magg, Paar Tripod Stühle / Korbgeflecht Modell 1193 für Deutsche Möbelwerkstätten, Entwurf von 1955. Gestell aus schwarz lackiertem Stahlrohr, Sesselschale aus Korbgeflecht. Höhe 76 cm, Breite 54 cm, Tiefe 68 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, vereinzelt Beschädigungen im Geflecht.

GUSTAF AXEL BERG, fåtölj, "Torparen", 1940-tal.

Stomme av böjträ i bok. Sits och rygg av sadelgjord. s Sitthöjd 40, höjd 95 cm.

Golvlampa Tyskland

GOLVLAMPA, 1960-tal, enligt uppgift Tyskland, stomme i vitlackerad metall, skärm i orange akrylplast, justerbar höjd, maxhöjd ca 165 cm

A. & P.Castiglioni, Tischleuchte Modell Snoopy für Flos

Tischleuchte Modell Snoopy, italienisches Design von Achille. & Pier Giacomo.Castiglioni für Flos. Entwurf von 1967. Konstruktion mit Stand aus Marmor, Reflektor aus grün lackiertem Metall. Mit Aufkleber bezeichnet. Maße ca.: H. 37 cm, B. 39 cm.Original verpackte Neuware.