Maurice Burke stolar 4 st

MAURICE BURKE, stolar, Arkana of Bath, 4 st, vit formgjuten glasfiber, fyrpassfot, snurrfunktion, gula lösa sittdynor, märkta undertill, sitthöjd ca 43 cm

Badrumsskåp teak

BADRUMSSKÅP, teak, höjd 60, bredd 33, djup 14 cm, spegel utvändigt, hyllor invändigt, 1960/70-tal

Skrivbord 1900-tal

SKRIVBORD, fanérat i björk, 1920-tal, s.k partners desk, beslag samt fotavslut i mässing, höjd 77, 180x97 cm

Skåp 1900-talets mitt

SKÅP, 1900-talets mitt, troligen NK, dörrar med rotting, mahogny, beslag i mässing, bakomvarande hyll och lådinredning, höjd ca 110, 108 x 43 cm

Bordslampa

BORDSLAMPA, klarglas med luftbubblor, höjd inkl. lamphållare ca 20 cm

Lisa Larson figurin kvinna med tupp

LISA LARSON, figurin, kvinna med tupp i famnen, signera "Lisa Larson, Leif Jansson, Årets extra, 2006", glaserad stengods, höjd ca 21,5 cm

Stol Jugend

STOL, furu, 1900-talets början, jugend, sitthöjd ca 44, rygghöjd 105 cm

Ludwig Mies van der Rohe. Frisvinger stol, model BRNO, Knoll International

Ludwig Mies van der Rohe (1886-1969), Frisvinger stol, stel af poleret fladstål, betræk og armovertræk af sandfarvet læder. Fremstillet hos Knoll International, model BRNO, Formgivet i 1929/30. H. 80/44 cm. Fremstår med lette brugsspor og mærker.

Kaj Fogelberg äpple

KAJ FOGELBERG, figurin, äpple, höjd ca 11 cm

Henri Matisse efter färglitografi

HENRI MATISSE, efter, "Bateau", 1958, färglitografi, Ed. Verve, no 35-36, bildyta ca 31x24,5 cm

Charles Eames. Armstol, hvid mesh, model EA 108

Charles Eames. Armstol, model EA-108, fra serien "Aluminium Group Conference", med drejelig firpasfod af forkromet aluminium, betrukket med hvid mesh, sædehøjde ca. 44 cm. Formgivet i 1958, fremstillet hos Vitra. Fremstår med få brugsspor.

Organischer Baumstuhl / Sitzobjekt aus massivem Holz

Organischer Baumstuhl / Sitzobjekt aus massivem Holz. Von Hand aus einem großen Wurzelstock oder Baumstamm gearbeitet. Die Oberfläche wurde geschliffen und poliert. Maße ca. H. 120 cm, B. 80 cm,T. 105 cm. Sehr leichte Gebrauchsspuren, teils Schwundrisse im Holz. Bitte beachten Sie, dass der auf Foto Nr. 2 abgebildete Arne Jacobsen Stuhl nicht Bestandteil der Auktion ist, sondern nur als Größenvergleich dient.

Skåp

SKÅP, 1900-talets andra hälft, stomme i björk, märkt Karl Ruters, Nässjö, 4 skåpluckor, invändigt med hyllplan samt lådor, höjd ca 138, 100x50 cm

Belid. Et par bordlamper med røgfarvede skærme. (2)

Belid. Et par bordlamper af forkromet metal med skærme af røgfarvet glas. H, 53 cm. Ø, 45 cm. (2)

Glasmonter

GLASMONTER, 1980-tal, glaskupa på ekplatta, höjd ca 62, 50x50 cm HISTORIK: Brukat under Riksutställningar 1989 och 1990. 1 av ursprungligen 4 st.

Poul Henningsen. PH5 pendel, lilla

Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af lilla lakeret metal. Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor.

Poul Henningsen. Kuglelamel / Snowball af hvidlakeret metal

Poul Henningsen (1894-1967). Kuglelamel / Snowball, pendel med otte (syv) skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Formgivet i 1958. H. 45 cm. Ø 40 cm. Medfølgende baldakin og pærer, ny stofledning. Litt. Tænd! PH-lampens historie, s. 270-71. Fremstår med mindre brugsspor

Mart Stam, Freischwinger / Armlehnstühle Modell S 34 in Leder von Thonet (4)

Set Stahlrohr Freischwinger Stühle Modell S 34 , Design Mart Stam, Sonderausführung von Thonet aus den 1980er Jahren. Entwurf von 1926. Freischwingende Konstruktion aus klar lackiertem, rohem Stahlrohr, Sitz und Rücken aus schwarzem Kernleder, unterseitig mit Leinen kaschiert, Armlehnen mit Auflage aus schwarzem Leder. Im Leder mit Prägung bezeichnet. Maße ca. H. 84 cm, B. 57 cm, T. ca. 64 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, das Leder ist leicht patiniert an der Vorderkante der Sitzfläche etwas wellig und weist partiell Flecken und kleine Kratzer auf – an den Armlehnen partiell etwas Abrieb, die Klarlackierung des rohen Stahlrohrs ist etwas zerkratzt und berieben, vor allem unter dem Stand mit teils deutlichen Flugrost, Leinenkaschierung unterseitig teilweise verschmutzt, bei einem Stuhl fehlt ein Stopfen der Armlehne. (4)

Hans J. Wegner. Et sæt på seks lufthavnsstole, model AP-38, cognacfarvet anilin læder. (6)

Hans J. Wegner (1914-2007). Et sæt på seks lufthavnsstole med ben af stål, nybetrukket med cognacfarvet anilin læder. Fremstillet hos AP-Stolen, model AP-38. H. 80/45 cm. Fremstår nypolsteret ved professionel møbelpolster. Anilinlæder er lavet på råhuder. Læderet har som udgangspunkt en helt naturlig nøgen overflade, hvor alle naturmærker er synlige. Dette er med til at understrege læderets unikke karakter. Læderet er fuldnarvet, hvilket vil sige, at den naturlige overfladestruktur er bevaret. Anilinlæder ændrer sig med tiden gennem brug og lyspåvirkning og får hurtigt en naturlig patina. (6)

Charles Eames. Soft Pad kontorstol, model EA-217, sort læder.

Charles Eames 1907-1978. Soft Pad kontorstol, Model EA-217, fremstillet hos Vitra. Formgivet 1969. Betræk af original sort læder, bagside med sort hopsak, femfasfod og armlæn i forkromet aluminium, afsluttet på hjul med alu-stålkappe. Højdejustérbar med vippefunktion. Seneste generation med Chrom-ring. Sæde H. 48/60 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette mærker

Henrik Tengler. Armstole, model Chairman (6)

Henrik Tengler. Armstole, model Chairman med stel af børstet stål, kopstykke af lakeret mahogni, sæde og ryg betrukket med sort vegatabilsk læder. Formgivet i 1991. Fremstillet hos Hansen & Sørensen. Fremstår med brugsspor på armlæn. (6)