NINA JEROCH, taklampa, "Alumega", Anthologie Quartet, 2007.

Aluminium i form av kretskort. 61 x 61 cm, höjd 29,5 cm.

SIDEBOARD 1900-talets andra hälft.

Ställ av travertin, skiva av glas, längd 130, bredd 30, höjd 81 cm

Neonskylt

NEONSKYLT, USA:s flagga, ca 42x52 cm

Scen X:et Erixson

SVEN X:ET ERIXSON (1899-1970): ''Solen och regnet'', X:et 251/260, färglitografi, ca 37x47 cm

ALBERTO MEDA, KONTORSSTOL, "Meda Conference chair" för Vitra. Modellen formgiven 1998.

Sits och armlän beklädda med svart läder, ryggen i ljus nätväv. Snurrmekanism, fyrdelad aluminiumfot. Stämpelmärkt "Meda chair Alberto Meda Vitra". Instruktionshäfte medföljer.

Poliakoff Miró

SERGE POLIAKOFF, JOAN MIRÓ, XXe SIÈCLE (2), XVII (61) innehållandes 1 originallitografi av Poliakoff, ca 31x24 cm; Panorama 68 XXXI (68), innehållandes originallitografier av Poliakoff (1) samt Miró (1), ca 31x24 resp 31x69 cm (vikt)

Le Corbusier "LC1" karmstolar

LE CORBUSIER, "LC 1", karmstolar, 1 par, Cassina, Italien, formgivningsår 1928, svartlackerat stål, klädda i koskinn, armlän i svart läder, märkta LC1 19608 resp 11810, sitthöjd ca 40 cm

Erik Olson oljemålning

ERIK OLSON (1901-1986): "Bersåen", signerad Erik Olson, daterad 46, olja på pannå, ca 37x45 cm

KARIN MOBRING, fåtölj, "Natura", IKEA, 1970-tal.

Furu. Sits i ljust läder. Sitthöjd 35 cm. Höjd 69 cm.

5 stolar av mässing

STOLAR, 5 st, 1960-tal, mässing, klädda med ljusgrön klädsel, sitthöjd ca 46 cm

Derrière le Miroir nr 156 och 190

DERRIÈRE LE MIROIR, nr 156 och 190, Alexander Calder, innehållande totalt sex originallitografier i färg varav en dubbelsidig samt åtta litografier efter, varav sju i färg därav tre dubbelsidiga, ca 38x28 cm, komplett Den banbrytande och inflytelserika Derrière le Miroir grundades 1946 av Aimé Maeght, som hade öppnat sitt konstgalleri året innan. 253 utgåvor publicerades - den sista i 1982 - och blandningen av poesi och texter av t.ex. Apollinaire, Breton, Jouhandeau, Ponge tillsammans med litografiska illustrationer av Maeghts konstnärer (Alechinsky, Bacon, Bazaine , Braque, Calder, Chagall, Giacometti, Kandinsky, Matisse, Miró, Tapies, för att nämna några) gjorde det omedelbart till ett samlarobjekt. Skador: Obetydligt nött

Nybro Armaturfabrik golvlampor

NYBRO ARMATURFABRIK, golvlampor, 4 st, 1900-talets andra hälft, modell 540, med vit, plastskärm samt förkromad metall stomme, de flesta etikettmärkta, höjd ca 132 cm

ÅKE AXELSSON, stolar, 6 st, "Gästis", Galleri Stolen, 1900-tal.

Lackerad bok med sits i ljust skinn, märkta undertill. Sitthöjd 45 cm, stapelbara.

SOFFBORD, 1970-tal.

Stomme av mässing. Oval skiva av glas. Längd 150 cm, bredd 90 cm, höjd 47 cm.

Pallar ett par

PALLAR, ett par, 1960-tal, Finland, betsad furu, oval något skålformad sits, utsvängda ben, höjd ca 40 cm, diameter ca 35 cm

Pallar ett par

Verve nr 23 1949

VERVE, 1949, nr 23, illustrerad i färg i form av heliogravyrer med guld, främre omslag med färglitografi efter Matisse, tryckt hos Draeger Frères, Paris

Derrière le Miroir nr 173

DERRIÈRE LE MIROIR, nr 173, Alexander Calder, innehållande totalt sex originallitografier i färg varav två dubbelsidiga samt två svartvita originallitografier, ca 38x28 cm. . Den banbrytande och inflytelserika Derrière le Miroir grundades 1946 av Aimé Maeght, som hade öppnat sitt konstgalleri året innan. 253 utgåvor publicerades - den sista i 1982 - och blandningen av poesi och texter av t.ex. Apollinaire, Breton, Jouhandeau, Ponge tillsammans med litografiska illustrationer av Maeghts konstnärer (Alechinsky, Bacon, Bazaine , Braque, Calder, Chagall, Giacometti, Kandinsky, Matisse, Miró, Tapies, för att nämna några) gjorde det omedelbart till ett samlarobjekt.. Skador: Obetydligt nött

HANS J WEGNER, stol, "Hjertestolen", Fritz Hansen, Danmark, 1950-tal.

Stomme av ek, originalsits i svart läder, etikettmärkt. Sitthöjd 39 cm.