Ole Lynggaard, Lotus ring med grøn aquamarin, 18 kt. guld og rosaguld

Ole Lynggaard, Lotus ring udført i 18 kt. guld med blade af 18 kt. rosafarvet guld, prydet med cabochonsleben grøn aquamarin. Ringstr. Ø 16,25-16,50 mm. Vægt ca. 9,8 gram. Ligger i org velourpose fra Ole L. Vejl. pris er 25.500,-. Denne vare er en del af konkursboet Guldsmed Mensel i Kolding Storcenter, som vil blive solgt henover de næste mdr.

Andrzej Danielski, Marmor auf Granitpostament, 'Infinite'

Andrzej Danielski, Marmor auf Granitpostament, 'Infinite', handgefertigt aus weißem Marmor, rückseitig monogrammiert und datiert: A.D. 2018.
Maße ca.: B. 33 cm, H. 66 cm.

Børge Mogensen. Daybed / briks, egetræ, model 4312

Børge Mogensen (1914-1972). Daybed / briks med stel af massivt egetræ, hynder og madras. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 4312. H. 71 cm. L. 193 cm. D, 96 cm. Løse hynde senere betrukket med stribet stof. Fremstår med revner ved samlinger samt brugsspor.

Charles & Ray Eames

CHARLES & RAY EAMES, pall/stol, Eames Elephant, naturplywood, etikettmärkt Vitra, nr 860 av 1000, höjd ca 42 cm

Bruno Mathsson, "Eva", karmstolar, 1 par

BRUNO MATHSSON, "Eva", karmstolar, 1 par, Firma Karl Mathsson, formgivna 1941, flätade sitsar i cognacsfärgat skinn, brännmärkta Bruno Mathsson Design Made in Sweden, höjd 81 cm

Skab i form af postkasse

Lille søljeformet skab i form af postkasse. H. 88 cm. Ø 24 cm. Fremstår med afskalning samt mærker og brugsspor.

Knud Vinther. Lænestol model Spiderchair Feeter med vævning i naturfarvet søgræs

Knud Vinther. Lænestol. Spiderchair Feeter med dobbelt trekantvævning i naturfarvet søgræs på stel af poleret, rustfrit stål. Modelfoto. NB: Skind på foto medfølger ikke.

Christophe Mathieu for Marset, pendel model Discoco Mini

Christophe Mathieu for Marset. Discoco Mini pendel med cirkelskiver i støbt plast, stel af forkromet metal. Ø35 cm. Demomodel, fremstår med få/ingen brugsspor, emballage medfølger. Billede 1 er modelfoto. Vejl. butikspris 3595,- Udgået lilla farve.

Illum Wikkelsø. Fire-pers sofa model 50/4

Illum Wikkelsø. Fire-pers sofa model 50/4 Illum Wikkelsø 1919-1999. Fire-pers. sofa model 50-4, stel af teak, løse hynder betrukket med rødt møbelstof. Fremstillet hos Søren Willadsen. L. 264 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, defekte gjorde, betræk og fyld.

Terracota havekrukker, model Natali (3)

Terracota havekrukker i patineret choko terracota, Model Natali. B. 54 og D. 22 cm. H. 20 cm. Krukkerne er Frostsikret. (3)

Knud Vinther. Lænestol. Spiderchair Feeter med dobbelt trekantvævning i naturfarvet søgræs på stel af poleret, rustfrit stål.

Modelfoto. NB: Skind på foto medfølger ikke.

Ole Mynster Herold. 'Formia VI'

Ole Mynster Herold. "Formia VI" - skulptur af sort granit på løs sokkel af hvid marmor. Sign. under bunden. Højde: 27 cm.

Kunstneren og billedhuggeren Ole Mynster Herold debuterede på KP i 1984 og har sidenhen deltaget i et større antal udstillinger i kunstforeninger og på gallerier i ind - såvel som udland.

Et par bænke af fyrretræ.

Et par bænke af fyrretræ. H. 55 cm. L. 112 cm. B. 29,5 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser og mærker. (2).

Bent Krog. Havebord af galvaniseret stål med plade af teak.

Bent Krog. Havebord af galvaniseret stål med plade af teak. H. 70,5 cm., Ø 110 cm. Udstillingsmodel med håndteringsspor.

Papirkurv, palisander, model Rainbow

Papirkurv af palisander fra Sverige. Fremstillet hos Servex, model Rainbow. 1960'erne. H: 33 cm. Fremstår med få brugsspor.

Eero Saarinen, Set Tulip Chairs für Knoll International (6)

Eero Saarinen, Sechs Tulip Chairs, Modell 151 für Knoll International. Entwurf von 1956/57. Untergestell aus Aluminiumguss mit weißer Beschichtung, Sitzschale aus weißem Kunststoff. Ohne Auflagen. Unbezeichnet. Ausführung wohl Ende 1970er. Altersgemäßer Zustand, Smutz und Kratzer. (6)

Royal Copenhagen figurin lejon

ROYAL COPENHAGEN, figurin, i form av lejon, nr., 1268, signerad Lauritz Jensen, höjd 16 cm

Shiro Kuramata, Lounge Sessel Modell How High the Moon aus der Vorproduktion von Vitra

Lounge Sessel Modell How High the Moon, Design von Shiro Kuramata für Vitra. Entwurf von 1986, Ausführung als Vorserie von wohl drei Exemplaren für die Präsentation und Veröffentlichung des Sessels. Konstruktion aus verlötetem Streckmetallnetz. Maße ca.: H. 72 cm, B. 95 cm, T. 81,5 cm. Geringe Gebrauchsspuren. Von der Serienproduktion unterscheidet sich diese Version durch leicht unterschiedliche Maße und das Finish der Oberfläche.

De sede. To-personers fritstående sofa, model DS 47

De Sede. To-personers sofa overpolstret med patineret, kraftigt tyre / 'Neck-læder'. Siddeflade med udtræk for bedre komfort. H. 70 cm. L. 140 cm. Fremstillet hos De Sede, Schweiz. Model DS 47. Se varenummer 5118095 & 5118097.

René Roalf. 'Ved Havet'

René Roalf (f. 1962). 'Ved Havet', digital farvefotografi, print på lærred, sign. og dat. på bagsiden René Roalf 2018. 80 x 120 cm (85,5 x 125,5 cm).
Prisbelønnet kunstfotograf René Roalf med Kunstnernes Påskeudstilling i 1989 bag sig og en del danske og udenlandske udstillinger bl.a. 'Seascape' på Danmarks Fotomuseum.

Knuba. Standur med kasse i palisander. Ca. 1960

Standur med kasse i palisander `Knuba` Ca. 1960. Fremstår med flere mindre finereafslag, samt løst liste - denne medfølger. H. 187 cm. Pendul samt lodder.medfølger.