Philippe Neerman für De Coene, Apothekerschrank / Schubladenschrank, 1950er-Jahre

Philippe Neerman für De Coene, Apothekerschrank / Schubladenschrank, 1958 von Knoll für die Königliche Bibliothek in Brüssel hergestellt, Konstruktion mit einem Korpus aus Eichenholz und vier Beinen aus vernickeltem Stahl, der Schrank ist mit 47 Schüben mit teilweise verstellbarem Volumen, Ledergriffen und kleinen Fensterchen zur Beschriftung versehen, Maße: H.210cm, B.76,5cm, T.50cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell minimale Bestoßungen und Kratzer im Holz, sowie leichte Oxidationsspuren an den Beinen.

Skålfat Eva Englund

SKÅL, Pukeberg, Eva Englund, etikettmärkt, blå glasmassa, höjd 17,5, diameter 23 cm

Servisdelar Flash One Rosenthal

SERVISDELAR, 9 dlr, Dorothy Hafner, Rosenthal, "Flash one", formgiven 1982, bestående av 1 kaffekanna, 8 dessertskålar, kaffekannas höjd ca 22,5, dessertskålarnas höjd 5, diameter 13 cm

Alf Svensson, takarmatur, Bergbom

ALF SVENSSON, takarmatur, Bergboms, 1950-tal, modell T-19/3, mässing, genombrutna skärmar i grålackerad plåt, totalt sex ljuspunkter, höjd 68 cm; mindre slitage

BÄNK, sekelskiftet 1900.

Ådringsmålad. Genombruten rygg. Sitthöjd ca 47 cm. Längd ca 355 cm.

Guido Faleschini karmstolar Italien

GUIDO FALESCHINI, karmstolar, 1 par, 1970-talet, Italien, kromad ställning, klädsel i brunt skinn, en etikettmärkt, design Guido Faleschini för Pace Mariani, sitthöjd 48 cm

Fönster

FÖNSTER, 1 st., 1900-tal, polykromt och olikformat, fönsterbågar i stål, mått ca 84x55 cm

BÄNK, sekelskiftet 1900.

STOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft.

Stomme av bemålade stålrör. Sits och rygg i ljus skinn. Sitthöjd ca 43 cm.

HARRY BERTOIA, stolar, ett par, "Side chair", Knoll.

Kromat metallrutnät. En märkt "Knoll". Sitthöjd 44, bredd 53, höjd 73 cm.

STOLAR, 6 st, 1900-talets andra hälft.

Stomme av björk. Rygg och sits av brunt skinn. Sitthöjd ca 45 cm.

STEGE, trä, 1900-talets andra hälft.

Stomme i trä. Hopfällbar. Höjd 195 cm.

ALVAR AALTO, bänk, Artek.

Björk. Längd 72, bredd 40, höjd 45 cm.

FÅTÖLJ, gjutjärn, 1900-talets andra hälft.

Stomme i gjutjärn. Fast stoppad rygg i grön textil. Lös stoppad sittplymå. Sitthöjd ca 45, djup 58, bredd 88, höjd 90 cm.

JOAN MIRÓ, färglitografi, signerad och numrerad 21/75.

"Sala Pelaires", utgiven av Sala Pelaires, Palma de Mallorca, tryckt av Publicaciones reunidas, Barcelona, bladstorlek 76 x 56 cm.

MATS THESELIUS, fåtöljer, ett par, Källemo.

Stomme av björk. Sits och rygg med textil. Sitthöjd ca 48 cm, höjd 73, bredd 60, djup 65 cm.

STOLAR, 4 st, 1900-talets mitt.

Sits i formad masonit. Runda betsade ben. Sitthöjd 40 cm.

TIDSKRIFTSKORG 1900-talets slut.

Plexi och mässing, längd 45, bredd 26, total höjd 29 cm

Gunnar Nylund skålar 2 st

SKÅLAR, 2 st, Gunnar Nylund, Rörstrand, glaserat stengods, höjd ca 9,5, diam 13,5 cm