Poul Cadovius soffbord

POUL CADOVIUS, soffbord, Danmark 1960-tal, skiva fanerad i Riopalisander (Dalbergia Nigra)l, brickmärkt France & Søn, höjd ca 50 ca 160 x 80 cm CITES-intyg giltigt inom EU medföljer

Skulptur Fogelberg skulpturer

KAJ FOGELBERG (född 1944): Skulpturer, 2 st, stengods, i form av päron och plommen, glaserade i grönt och blått, signerade Fogelberg, numrerade 108/250 resp. 113/500höjd ca 26 resp. 11 cm

Botega Veneta smyckesskrin

BOTTEGA VENETA, smyckesskrin i vävt nappa, så kallad intrecciato, märkt "BOTTEGA VENETA MADE IN ITALY, bredd 26 cm, djup 17,5 cm, höjd 9,5 cm.

Konvolut Hängemöbel / Gaderobe / Spiegel / Hängeregal u.a Schiønning & Elgaard für Randers Møbelfabrik

Konvolut Hängemöbel / Gaderobe / Spiegel / Hängeregal u. a. Schiønning & Elgaard für Randers Møbelfabrik. Sämtliche Objekte mit Teakfurnier. Maße der Garderobenelemente: H. 123cm, B. 11cm, Maße des Spiegels: H. 160cm, B. 30cm, Maße des Regales: H. 30cm, B. 100cm, T. 23cm. Der Spiegel ist rückseitig bezeichnet.

Børge Mogensen. Et sæt på syv Folkestole, model J39 (7)

Børge Mogensen. Et sæt på syv Folkestole med stel af massivt bøgetræ, sæde med flettet papirgarn. Formgivet i 1947. Fremstillet hos FDB, model J39. H. 76 cm Sh. 44 cm. B. 49 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser, mærker, pletter på sæde. (7)

Persisk Bidjar tæppe, 266x159 cm.

Persisk Bidjar tæppe, uld på uld. Fremstår med slitage. 1900-tallets første halvdel. 266x159 cm.

Poul Henningsen. PH50 pendel, sortlakeret

Poul Henningsen. PH50 pendel med skærme af sortlakeret aluminium, Ø 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Jubilæumsmodel. Fremstår med enkelte mindre ridser.

Michel Ducaroy, Pouf / Polstersitz Modell Kashima für Ligne Roset

Pouf / Polstersitz Modell Kashima, französisches Design von Michel Ducaroy für Ligne Roset. Konstruktion aus Schaumstoff mit abgesteppten Bezügen aus bräunlichem, leicht gemustertem Stoff. Maße ca. H. 40 cm, B. 100, T. 100. Altersgemäße Gebrauchsspuren, kleine Flecken und ein kleiner Riss auf der Oberseite.

Et par safaristole (2)

Et par safaristole udført i afrikansk hårdt træ med sæde og ryg af brunt patineret læder, stel tappet sammen, udført i ca. 1975 i Tanzania efter inspiration fra de første safaristole fra kolonitiden i Øst Afrika. Fremstår med patina, den ene stol med lille afslag.(2)

Hans J. Wegner. Fritstående tre-personers 'Cigaren' sofa, model GE-240 i eg og cognac anilin læder

Hans J. Wegner 1914-2007. Fritstående sofa, 'Cigaren', med stel i massiv egetræ. Fremstillet og mærket hos Getama, model GE-240/3. Formgivet i 1955. L. 175 cm. De originale hynder fremstår professionel ombetrukket i dyb, cognacfarvet anilin læder. Fremstår velholdt med alm. aldersrelateret patina.

A. Citterio & G. O. Löw, Freischwinger Stühle Modell Visasoft in Leder für Vitra (7)

Freischwinger Stühle Modell Visasoft, Design von Antonio Citterio & Glen Oliver Löw für Vitra. Entwurf von 2002. Freischwingende Konstruktion aus verchromtem Stahlrohr, Bezüge aus schwarzem Leder. Unterseitig bezeichnet. B. 55cm, H. 83cm, T. ca. 58cm. Gebrauchsspuren (7)

Helmut Newton og Phillippe Starck. 'Sumo' bog inkl. bord.

Helmut Newton og Phillippe Starck. 'Sumo' bog inkl. bord. Taschenverlag 1999. Monumentalt billedbind i 10000 eksemplarer af Helmut Newton med over 400 helsides reproduktioner hver i størrelsen 70 cm. x 50 cm. Dertil et klapbord af forkromet stål formgivet af Phillippe Starck. Bogen er 70 cm. høj og vejer ca. 30kg. Fremstår med revner og brugsspor i omslag

Safaristol

Safaristol udført i afrikansk hårdt træ med sæde og ryg af brunt patineret læder, stel tappet sammen, udført i ca. 1975 i Tanzania efter inspiration fra de første safaristole fra kolonitiden i Øst Afrika

Kontakt Leuchten, Stehleuchte/ Leseleuchte der 1950er Jahre

Seltene Stehleuchte mit Keilfuß der 1950er Jahre, entworfen von Kontakt Leuchten - von Lüttichau KG, Bad Godesberg. Mehrfach verstellbare Konstruktion aus rot lackiertem Metall und Messing, ausgestattet mit Fußtrittschalter und einer Lampenfassung E 27. H. 107 cm, Arm: L. 68 cm, Reflektor: D. 29,5 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, Reflektor mit kleiner Delle und einigen Kratzern, Befestigung vom Schirm zum Neigegelenk hat Spiel, Messingoberflächen patiniert, Lackierung insgesamt mit einigen, geringen Bestoßungen.

H. J. Wegner. Kontorstol, model PP502 'Swivel Chair'

Hans J. Wegner 1914 - 2007. 'Swivel Chair'. Kontorstol med kopstykke af massiv sæbebehandlet egetræ, stel af poleret stål med firpasfod monteret med hjul, sæde betrukket med sort elegance læder. Model PP502. Formgivet 1955. Udført hos PP Møbler med stempel herfra. Udstillingsmodel med minimal / ingen brugsspor. Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1955. Litteratur: Grete Jalk [red.], "Dansk Møbelkunst gennem 40 år", bind. 3, s. 324-327. Litteratur: Johan Møller Nielsen, "Wegner en dansk møbelkunstner", s. 56. Litteratur: Dansk Design Center, "Hans J. Wegner: en stolemager", 1989, s. 56-57

Modulares Regalsystem der 1960er Jahre in Teak

Modulares Regalsystem der 1960er Jahre in Teak. Konstruktion der Wandhalterungen aus Aluminium mit Teakholzfunieroptik und massiven Regalbrettern mit Teakholzfurnier. Die Regalböden sind in der Höhe variabel versetzbar. Bestehend aus 7 x Leisten H. ca. 200cm, 8 x Regalböden B. 90cm, Tiefe. 40cm, 8 x Regalböden B. 90cm, Tiefe. 30cm, 6 x Regalböden B. 90cm, Tiefe. 22cm. Altersgemäße Gebauchsspuren vorhanden.

Todd Bracher, Tisch / Glastisch, T-No. 1 Table für Fritz Hansen

Tisch / Glastisch / Esstisch T-No. 1 Table, Design von Todd Bracher für Fritz Hansen. Am Gestell mit Aufkleber und Prägemarke bezeichnet. Zerlegbare Konstruktion mit Gestell aus poliertem Aluminiumguss und leicht grünlicher Klarglasplatte.Maße ca. H. 73 cm, B. 200 cm, T. 100 cm. Leichte Gebrauchsspuren, Aluminiumoberflächen mit kleinen Kratzern.

Louis Vuitton Koffer, Modell: Alzer

Louis Vuitton Koffer, Modell: Alzer, mit Monogram Canvas, Messingschutzkappen an den Ecken, drinn mit nummeriertem Label: 1024153, Ledergriff in cognacbrauner Farbe, Kofferboden mit 2 Haltegurten, 2 Schlüssel vorhanden, mit 'HJM' versehen. Maße ca.: L:65 cm, B. 20 cm, T. 20 cm, Zustand mit wenig Gebrauchsspuren.

USM Haller, Tisch / Esstisch, ‘USM Kitos‘

USM Haller, Tisch / Esstisch, ‘USM Kitos‘, Holz, Stahl, verchromt. Konstruktion mit einer runden Tischplatte aus Spanplatte mit Resopaloberfläche und einem vierstrahligen Fuß aus verchromtem Stahl, am Gestell mit Herstellerklebeetikett, H. 75cm, B. 110cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell minimale Kratzer.

Hörst Brüning Lounge Suite /Modular seating mit Beistelltisch für Kill

Hörst Brüning Lounge Suite mit Beistelltisch für Kill. Bestehend aus vier Sesseln und einem Beistelltisch. Die Glasplatte des Tisches fehlt.Holzrahmenkonstruktion mit bezogenem Leder und verchromten Flachstahl. Entwurf aus 1970er Jahren. Gestell aus verchromtem Flachstahl, Korpus mit Bezügen in cognacfarbenen / orangenem Leder. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, das Leder ist leicht patiniert, teilweise etwas berieben. Maße der Sessel: B. 70cm, H. 70cm, T. 82cm.Maße des Tisches: H. 37cm, B. 75cm, T 75cm.

Arne Jacobsen. Loungestol 'Svanen', model 3320 med 'Indian Red' Elegance læder

Arne Jacobsen 1902-1971. Loungestol, model 3320, 'Svanen' med 'Indian Red Elegance læder, monteret med drejelig firpasfod af profileret aluminium m/ hæve/sænke funktion. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på Hotel Royal i København. Fremstår senere ompolstret ved prof. møbelpolster.