Regal / Wandboard, Glasscheibe auf Metallträgern

Regal / Wandboard, Glasplatte mit zwei abgerundeten Ecken, aufliegend auf zwei gebogenen Metallträgern. H.40cm, L.200cm, T.40cm. Altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzspuren.

Arne Jacobsen. Højrygget Oxford stol, model 3172, uld (4)

Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fem stole. Højrygget Oxford stol betrukket med blå uldstof, stel af aluminium med drejelig fempas fod. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3172. H. 127 cm. SH. 46 cm. Fremstår med brugsspor. (4)

Par Verner Panton. System 1-2-3 stole, rød uld (2)

Par Verner Panton 1926-1998. System 1-2-3 stole betrukket med rød tonus uld fra kvadrat, monteret på drejelig trompetfod af aluminium. Formgivet 1973. Fremstillet for Verpan. Fremstår med enkelte pletter på stoffet samt brugsspor i form af ridser på trompetfod.

Eduard Ludwig, Ladies desk / freeform Schreibtisch der 1950er Jahre

Ladies desk / freeform Schreibtisch der 1950er Jahre, deutsches Design von Eduard Ludwig. Konstruktion aus amorph geformter Platte mit Oberfläche aus schwarzem Resopal, Beine aus massivem Holz, im vorderen Bereich eine Jalousietür mit zwei dahinter liegenden Schüben.
Maße ca. B. 117 cm, H. 76,5cm, T. ca. 60 cm.

Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, leichte Kratzer und kleine Kantenbestoßungen an den Oberflächen. Bitte beachten Sie, dass der auf Foto Nr. 2 abgebildete Arne Jacobsen Stuhl nicht Bestandteil der Auktion ist, sondern nur als Größenvergleich dient.

Knut Hesterberg, Couchtisch / coffee table Modell Propeller in Glas für Ronald Schmitt

Couchtisch / coffee Table Modell Propeller, deutsches Design von Knut Hesterberg für Ronald Schmitt. Entwurf von 1964. Zweiteilige Konstruktion aus 2 cm starkem Glas.
Maße ca. Ø 110 cm, H. 48,5 cm.

Gebrauchsspuren, an einer Spitze des Untergestells ein kleiner Abschlag, partiell auch deutliche Kratzer auf der Platte.

Steen Østergaard. Tangochair.dk

Steen Østergaard. Tangochair.dk stel af Antracit-farvet, strukturlakeret fjederstål, monteret med løs hynde, betrukket med Nougat farvet italiensk semi anilin læder. Tegnet af arkitekt MAA Steen Østergaard 1960. Udført hos JV Holding. DK: Steen Østergaard er udlært snedker og billedskærer med bronzemedalje 1957. Fik afgang fra Kunstakademiet i 1960 med højeste udmærkelse. Var herefter officer i hæren indtil 1962. Som uddannet arkitekt har SØ været beskæftiget ved Finn Juhl´s tegnestue 1962-1966 og blev herefter chefdesigner og udviklet hos Cado, France & Søn og siden ved Abstracta 1970-1975. Efter 1978-1981 hos Wiltax som tæppedesigner, har SØ siden arbejdet som selvstændig arkitekt med kontorer i England, Tyskland og Frankring, hvor han nu har haft fast bopæl i mere end 25 år i byen Nice. SØ var den første til at opfinde- og designe en stor lænestol i ét stykke af sprøjtestøbt plast og han har modtaget et utal af kendte priser i mange lande. Desuden har SØ´s designs været udstillet på alverdens udstillinger og på museer. Herunder på MOMA (Museum of Modern Art, New York). SØ designs er kendte og skattede langt uden for Danmarks grænser og hans særegne møbeldesigns indbringer fortsat høje priser i de kendte auktionshuse. SØ tegnede sin Lounge-Chair tilbage i 1960 i en alder af bare 25 år og stolen har siden været meget efterspurgt. På mange måder en vanskelig stol at producere og den har nu fået sin relancering ved JV Holding. SØ er fortsat aktiv som arkitekt. Både med relanceringer og med helt nye møbeldesigns Se vare programmet www.designstole.dk.

Quadratischer Couchtisch / Coffee Table der 1960/70er Jahre

Quadratischer Couchtisch / Coffee Table der 1960/70er Jahre. Verschraubte Konstruktion aus verchromtem Flachstahl mit aufliegender rauchbrauner und klarer, leicht grünlicher Glasplatte.
Maße ca. H. 46 cm, B. 100 cm, T. 100 cm.

Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, leicht verschmutzt, Kristallglasplatte mit deutlich sichtbarem Kratzer und kleiner Bestoßung an einer Ecke.

Set Satztische der 1950/60er Jahre - Vereinigte Werkstätten (3)

Set Satztische der 1950/60er Jahre , wohl Entwurf der Vereinigten Werkstätten, München. Filigrane Konstruktion aus weiß lackiertem Stahl und Messing, einliegende Platten mit Holzfurnier, wohl Kirschbaum.
Maße ca. H. 52,5/49,5/47,5 cm, B. 65/59/53 cm, T. 36/33/30 cm.

Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, Furnier mit kleinen Flecken und Kratzern, Lackierung etwas bestoßen, eine Platte ragt minimal über die Einfassung. (3)

Peter Ghyczy, quadratischer Glastisch der 1970/80er Jahre

Peter Ghyczy, quadratischer Glastisch der 1970/80er Jahre. Mehrteilige Konstruktion mit Füßen aus Messingguss und darin eingeklemmt befestigter, ca. 1,5 cm dicker Klarglasplatte. Maße ca. H. 45 cm, B. 102 cm, T.102 cm. Leichte Gebrauchsspuren, Messing etwas fleckig und minmal patiniert.

Lattenbank / slat bench der 1960/70er Jahre

Lattenbank / slat bench der 1960/70er Jahre. Konstruktion aus massivem, schwarz gebeiztem Holz.
Maße ca. H. 41 cm, B. 180 cm, T. 50 cm.

Altersgemäße Gebrauchspuren, Oberflächen mit zahlreichen Flecken, Kratzern und Verunreinigungen, Holz partiell mit kleinen Bestoßungen, die Holzverbindungen haben teilweise Spiel / sind locker, dadurch ist die Konstruktion insgesamt etwas beweglich.

Aksel Kjærsgaard. Entresæt af fyrretræ (2)

Aksel Kjærsgaard. Entresæt af fyrretræ. (2)

Charles Eames. Kontorstol, model EA-119, rød læder

Charles Eames 1907 - 1978. Højdejustérbar kontorstol med vip, model EA-119, sæde og ryg med betræk af rødt læder, bagside med sort hopsak, armlæn og fempasfod af poleret aluminium monteret med hjul, Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Sæde H. 43/55 cm. Fremstår med brugsspor, læder med lette mærker

Skænk / kiste i japansk stil, 1900-tallet

Skænk / kiste i japansk stil. Rødlakeret kabinet med dekorationer af bronze, indrettet som skab. 1900-tallet. H 76, 142 x 51 cm.

Snedkergaarden. seks stole model Nautilus (6)

Seks model Nautilus med formspændt kopstykke i ask og valnød, sæder med sort semi anilin læder, ben i børstet rustfri stål. Fremstillet ved Snedkergaarden. H. 72. cm Sh. 46 cm. Fremstår med minimale brugsspor

Gennady Zubkov (cd). Opstilling, olie på lærred

Gennady Zubkov (f. 1940). Opstilling, sign. monogram. Olie på lærred. 51 x 63 cm. (58 x 69) cm.

Anna Castelli Ferrieri, Kartell, Rollwagen / Container, Modell 'Componibili', Kunststoff, Italien, 1970er Jahre

Anna Castelli Ferrieri für Kartell, Rollwagen / Container, Modell 'Componibili', Italien, 1970er Jahre. CremeweißerRollcontainer aus Kunststoff, bestehend aus zwei quadratischen, stapelbaren Element mit Ablagefläche bzw. Kippöffnung, sowie separater Abdeckung, unterseitg mit vier Rollen und Herstellerprägung versehen, H.81,5cm, B.38cm, T.38cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Kratzer und Verfärbungen.

Køkkenbord / spisebord med Fritz Hansen ben

Køkkenbord / spisebord med grønbemalet plade, monteret med Fritz Hansen / Piet Hein ben. 180 x 90 cm. Plade med skrammer og afslag.

Le Corbusier. LC2 To-pers. sofa i sort læder med certifikat

Le Corbusier 1887-1965. LC2 To-pers. sofa, fritstående, stel af forkromet stålrør, løse hynder polstret med sort læder. Formgivet af Le Corbusier, Pierre Jeanneret and Charlotte Perriand i 1928. Fremstillet hos Cassina, stempel samt serienr. præget i stel. H. 67 cm. L. 130 cm. D. 70 cm. Sæde H. ca. 48 cm. Fremstår ubrugt. Certifikat og original emballage medfølger.

Michel Ducaroy. Lounge sofasæt, model Togo, lyst stof. (4)

Michel Ducaroy. Lounge sofasæt. Best. af to to-personers sofaer, hjørnemodul samt puf, betrukket med lyst stof Fremstillet hos Ligne Roset med faner herfra. Model Togo. Sofaer hver H. 70/30. L. ca. 130. D. ca. 100 cm. Hjørnemodul H. 70/30. B. ca. 100 x 100 cm. Puf H. 30. B. ca. 90 x 90 cm. Fremstår med brugsspor, plettet betræk, puf med slitage/hul på sæde, sofaer med slidte syninger på sæder. (4)

Paar Couchtische / Tische / coffe table der 1960/70er Jahre mit Fossilienplatte (2)

Paar Couchtische der 1960/70er Jahre mit Fossilienplatten. Rahmenartige Unterkonstruktion aus honigfarbenem Eichenholz, darauf befestigte bzw. lose aufliegende, anthrazitfarbene Natursteinplatte mit fossilen Einschlüssen.
Der kleinere, quadratische Tisch lässt sich vollständig unter den größeren Tisch schieben.
Maße ca. H. 48 cm, B. 130 cm, T. 80 cm /H. 37,5 cm, B. 70 cm, T. 70 cm

Leichte Gebrauchsspuren, Platten teils mit minmalen Abschlägen an den Kanten.

Hörst Brüning Lounge Suite /Modular seating mit Beistelltisch für Kill

Hörst Brüning Lounge Suite mit Beistelltisch für Kill. Bestehend aus vier Sesseln und einem Beistelltisch. Die Glasplatte des Tisches fehlt.
Holzrahmenkonstruktion mit bezogenem Leder und verchromten Flachstahl. Entwurf aus 1970er Jahren. Gestell aus verchromtem Flachstahl, Korpus mit Bezügen in cognacfarbenen / orangenem Leder. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, das Leder ist leicht patiniert, teilweise etwas berieben. Maße der Sessel: B. 70cm, H. 70cm, T. 82cm.Maße des Tisches: H. 37cm, B. 75cm, T 75cm.