SCARF Hermès.

"Balles de Golf". Siden. Mått 87 x 89 cm.

3 108 kr

Patricia Urquiola. Fritstående sofa, model 'Step 2'

Patricia Urquiola. Fritstående sofa med justérbare nakkehynder. Betrukket med alcantara, afsluttet på stålstel. Formgivet i 1998, fremstillet hos Moroso. Model Step 2. H. 68/90 cm. L. 195 cm. D. ca. 105 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

7 400 kr

Fåtölj Gerrit T Rietveld

GERRIT T RIETVELD, fåtölj, "Utrecht", Cassina, klädd i röd textil, etikettmärkt, sitthöjd 35 cm

4 600 kr

Etagebord Bruno Mathson

BRUNO MATHSON, etagebord, i svartlackerat med kopparben, skyltmärkt 2015, höjd 77, 120x36 cm

482 kr

Jörg Immendorff, 'Das ist mein Stein', Offsetlithographie, 1996

Jörg Immendorff (1945-2007), 'Das ist mein Stein', Offsetlithographie, unten links ausnummeriert: '459/1000', unten rechts signiert und datiert '96, passepartouriert und hinter Glas gerahmt.
Bildmaß ca.: H. 60 cm, B. 40 cm.
Rahmenmaß ca.: H. 93,5 cm, B. 62,5 cm.
Das Bild befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren.

3 367 kr

Moderne tæppe Nepal, 393 x 298 cm.

Moderne tæppe Nepal, uld på bomuld. 393 x 298 cm.

1 684 kr

Peter J. Lassen. To Montana moduler model 1112, dybde 30 cm

Peter J. Lassen. To Montana modul, model 1112, D. 30 Montana reol model 1112 i farven grå, udført af sprøjtestøbt genbrugs- plast og med frostet glas bagbeklædning,. Udført til Montanas udstillings pavillon i forbindelse med år 2002 udstillingen på Potsdamer Platz, Berlin "introducing recycling". Reolerne er ikke i produktion, men blev udført i et begrænset antal til denne udstilling. Str.70 x70 x30. Fremstår med brugsspor og enkelte skruehuller,(2)

12 531 kr

ALVAR AALTO OCH HELLEVI OJANEN För Artek, 1900-talets mitt.

Alvar Aalto; utdragbart bord, modell modell H92. Teak, holkben HL2. Två tilläggsskivor medföljer, à 50x90 cm. Tilläggsskivorna kan förvaras under bordsskivan. Längd 130 cm, bredd 90 cm, höjd 73 cm. Total längd 230 cm. Hellevi Ojanen; stolar 10 st, modell 621. Bredd 46 cm, sitthöjd 44 cm, total höjd 82 cm.

2 900 kr

PIEDESTAL Empirestil, 1900-talets början.

Fanerad med mahogny. Bronserade metallbeslag. Höjd 100 cm.

3 108 kr

Greta M. Grossman. Bordlampe, model Gräshoppa Task.

Greta M. Grossman 1906-1999. Bordlampe, model Gräshoppa Task, Farve Jet Black lakeret metal skærm. fod og stamme i messig farvet stål. Højde 41 cm. Skærm Ø15 cm. Ledningslængden 250 cm. Fremstillet hos Gubi. Fremstår med meget få brugsspor.

1 100 kr

SERVERINGSVAGN 1900-talets mitt.

Stomme av alm. Två hyllplan, löstagbar bricka. Skivor av glas. Längd 87, bredd 51, höjd 67 cm.

712 kr

OXDenmarq. 'Maggiz' bladholder

Dennis Marquart for OXDenmarq. 'Maggiz' bladholder med stel af matbørstet stål, holder monteret med lyst kernelæder. Formgivet 2008. Udstillingsmodel. H. 42 cm.

Dette møbel er en del af en temaauktion hos Lauritz.com Helsingør fra 8. december - 17. december.

1 100 kr

ROBERT INDIANA INRAMAD MATTA. "Liebe Love", Chosen love. Handtuftad 2005. 55,5 x 57 cm.

Klippt reliefdekor. Signerad etikett medföljer: Numrerad 551/999. Robert Indiana komponerade mönstret LOVE på 1960-talet.

300 kr

Modernt soffbord i glas

Modernt soffbord i glas. Höjd 45 cm, 139 x 90 cm. Glas med smärre repor.

9 583 kr

Le Corbusier. Chaiselong, model LC4 med koskind

Le Corbusier 1887-1965. LC 4 Chaiselong med base i sortlakeret stål, stel i forkromet stålrør. Hynde betrukket med koskind, nakkepude betrukket med sort læder.
Formgivet af Le Corbusier, Pierre Jeanneret and Charlotte Perriand i 1928.
Fremstillet hos Cassina; mærket 'LC4 nr. 6750.
Fremstår med slitage på koskind.

2 072 kr

Carl Zeiss objektiv, Tele-tessar, 1:8 F=500 mm.

et stk Carl Zeiss objektiv, Tele-tessar, 1:8 F=500 mm. Fremstår med brugsspor.

1 036 kr

Retro pendel, 1900-tallet 2. halvdel

Retro pendel m/ tre skærme i lakeret metal, messing & teak, skærme m/ huller, 20. Årh. 2. halvdel, Ø 60 cm, H. 70 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. løs ved teakholder / afstød ved messing bånd.

1 554 kr

Ole Wanscher. Armstol af mahogni, model PJ 412. Anilin læder.

Ole Wanscher. Armstol med stel af mahogni, sæde og ryg betrukket med cognac farvet anilin læder. Fremstillet hos P. Jeppesen, model PJ412. H. 86, SH. 45 cm. Fremstår nybetrukket ved anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med cognac farvet anilin læder.

627 kr

Markaryd, Hans-Agne Jakobsson, Deckenlampe / Lampe / Pendelleuchte / Leuchte, Lamellen aus Teakholz

Deckenlampe im Stile von Hans-Agne Jakobsson, hergestellt von Ellysett Markaryd, aus Lamellen, Teakholz, ca. 1960er entworfen, ohne Markierung, Maße: ca. H. 66 cm - D. 50 cm. Allgemeine Gebrauchsspuren, Holz an zwei Stellen leicht angerissen.

650 kr

Anna-Lisa Thomson Vas

ANNA-LISA THOMSON, golvvas, glaserat lergods, undertill med monogramsignatur ALT och otydligt modellnummer, höjd ca 38 cm

3 108 kr

OXDenmarq. Loungestol 'Next Rest'

Dennis Marquart for OXDenmarq. Loungestol 'Next Rest' med stel af sort pulverlakeret stål, sæde og ryg udspændt med mokkafarvet kernelæder, armlæn beviklet med mokkafarvet kernelæder. Formgivet 2014. Udstillingsmodel. H. 77. Sh. 38 cm.