SOFFBORD, troligen Italien, 1980-tal.

Fanerat med marmor och mässing. Längd 140 cm, bredd 80 cm, höjd 45 cm.

Alma Öhrström olja

ALMA ÖHRSTRÖM (1897-1987): Sommaräng, monogramsignerad och datera 67, olja på duk, ca 39x61 cm

FRANCESCA MASCITTI-LINDH, KRUKA och SKÅLAR, 3 st, keramik, signerade FML Arabia.

Runt blåtonat fat, diameter 18 cm. Ovalt fat med konturerad kant, längd 23 cm, osignerat. Skål på fot, med chamotte, diameter 23 cm Kruka, med chamotte, bredd inkl hänklar 25 cm, höjd 16 cm.

David Rosén stolar

DAVID ROSÉN, "Futura", stolar, 6 st., Nordiska Kompaniet, körsbär, klädsel i Josef Franks "Bows", sitthöjd ca 45, rygghöjd 84 cm

Hans J. Wegner. par 'Peters stol' (2)

Hans J. Wegner 1914-2007, To 'Peters stol'. Udført i massiv bøg. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, model CH410/CH411. Fremstår med kraftige brugsspor. (2)

En samling kunsthåndværk. Keramik og stentøj (5)

En samling kunsthåndværk. Bestående af tre skåle, signeret. H. 7-9,5 cm. Ø. 9-11 cm. L. 22 cm. Lågkrukke usigneret. H. 19,5 cm. B. 24 cm. Lågkrukke signeret i låget H. 13 cm. B. 25 cm. (5)

JOAN MIRÓ, efter, färglitografi, signerad i trycket.

"Ceramiques". Bladstorlek 54,5 x 76 cm

Et par lænestole med drejefod (2)

Et par lænestole polstret med gult stof monteret på drejefod af stål. H. 89 cm. B. 94cm. Sh. 57 cm. Fremstår med pletter, brugsspor og almindelige ridser og mærker. (2)

Hans J. Wegner. Daybed, GE-261

Hans J. Wegner. Briks / daybed model GE-261, fineret med bøgetræ, opklappeligt ryglæn og løs madras betrukket med lyserødt uld. Udført hos Getama. H. 78. Sh. 45 cm. L. 205. D. 88 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser og mærker, pletter på betræk.

Ølholm møbelfabrik. Par skamler/ taburetter, egetræ (2)

Ølholm møbelfabrik. Par skamler/ taburetter med stel af egetræ samt flet, H. 43 cm., B. 37 cm., L. 55 cm. Fremstår med defekter i flet, samt brugsspor. (2)

HANS OLSEN, soffgrupp, 4 delar, CS Möbler, Danmark, 1950/60-tal.

Palisander. Svart skinn. Soffa, tre-sits, lösa plymåer, längd 187 cm. Två fåtöljer med lösa plymåer. Bord med utdragbara sidoskivor, längd 147 cm, bredd 60 cm, höjd 48 cm. Märkt "Made in Denmark CS Möbler Copenhagen" och "Danish Furnituremakers Control".

Brevpress

BREVPRESS, 1900-talets andra hälft, med iläggningar av olika stensorter, ca 20x11,5 cm. . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour

Matta

INGEGERD SILOW, matta, rölakan, i gröna toner, signerad IS, ca 237x169 cm

Charles Eames. Soft Pad kontorstol, Model EA-217 'Full Leather'

Charles Eames 1907-1978. Soft Pad kontorstol, Model EA-217, fremstillet hos Vitra. Formgivet 1969. Fuldpolstret i rødt læder, fempasfod og armlæn i aluminium med hjul, med vippefunktion. Fremstår med let patineret læder samt brugsspor på stel samt armlæn.

Georg Jensen Strata bestik m/ rødt plastgreb (25)

Georg Jensen Henning Koppel (1918-81). Strata bestik m/ rødt plast greb bestående af: 4 knive L. 20 cm 4 knive L 17,5 cm 4 gafler L 19 cm 4 gafler L 17 cm. 4 spiseskeer L 16,5 cm. 4 teskeer L 14 cm 1 Rød kartofelske, ikke Georg Jensen (25)

TIMO SOLIN, skulptur, målad plåt, signerad Timo Solin och daterad -92.

Grön kvinna. För vägghängning. Längd 150 cm.

Dansk møbelproducent. To instruktørstole af teaktræ (2)

Par Instruktørstole med stel af teak betrukket med karrygult møbelstof. Sammenklappeligt stel. Mål: B. 55 cm. Sædehøjde 47 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Peter J. Lassen. Montana modul, model 1122, D. 38 cm

Peter J. Lassen. Montana modul, model 1122. Modulet er med seks skuffer, alle med massive skuffesider samt fuldt udtræk. Modulet er produceret i 12 mm MDF, der er lakeret med vandbaseret lak farve 111 Candy Floss samt skuffefronter i farven 127 Zen Red og 116 Carbernet. Modulet måler H. 69,6 cm. x B. 69,6 cm. x D. 38 cm. Modulet er med ophængslister. Udstillingsmodel. Fremstår med brugsspor herunder malingafskalning på toppen.

Caneline. Nest fodskammel.

Cane-line. Nest fodskammel. Naturfarvet rattan. Ø 130 cm.