SPEGEL Swedish Modern, 1940-tal.

Oval spegel med ram av rotting. 56 x 51 cm.

BERTEL GARDBERG, ask, Kultakeskus, Tavastehus 1961.

Teak samt silver. Märkt BG och Gardberg. Längd 10 cm. Bredd 7 cm. Höjd 4 cm.

BERTIL HERLOW SVENSSON, skulptur, metall. Ej signerad.

Höjd 40 cm. Bredd 40 cm. Längd 40 cm.

TAKLAMPA, Itsu, Finland, 1900-talets andra hälft.

Vitlackerad metall, akryl och koppar. Bär tillverkarens stämpel. Diameter 43. Höjd 20 cm.

SERVERINGSVAGN, Hans J Wegner för Andreas Tuck, Danmark, 1900-talets mitt.

Teak. Två hyllplan. Etikettmärkt. Längd 71, bredd 48, höjd 60 cm.

Arne Jacobsen. Sofabord i Rio-palisander fra år 1966. Ø 110 cm

Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord med plade af Rio palisander, stel af aluminium afsluttet på trepas fod med profileret stamme. Model 3513. Tidlig model. Fremstillet hos Fritz Hansen August, år 1966. H. 47 Ø 110 cm. Fremstår med minimale brugsspor alderen taget i betragtning.
CITES-certifikat fra Miljøstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Ved handel uden for EU skal der søges eksport- / importtilladelse. CITES-certifikatet er genstandsspecifikt, det følger varen fra køber til køber og er gyldigt ved flere salg inden for det lands grænser, hvor det er udstedt.

ILMARI TAPIOVAARA, stolar, 6 st, "Fanett", Edsbyverken, 1900-talets andra hälft.

Målad stomme, formpressad sits av teakfaner. Spjälad genombruten rygg. Sitthöjd 43 cm.

Giancarlo Piretti, Esstisch aus der S.B.C. Component System Reihe

Esstisch aus der S.B.C. Component System Reihe von Giancarlo Piretti. Entwurf von 1974. Untersgestell mit Aluminiumauslegern und Standsäule aus verchromtem Stahlrohr, Platte mit Oberflächen in stärker gemasertem Holzfurnier. Maße ca.: H. 72,5 cm, B. 150 cm, T. 90 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, leichte Kantenbestoßungen, partielle Abrieb und Flecken.
Bitte beachten Sie, dass der auf Foto Nr. 2 abgebildete Arne Jacobsen Stuhl nicht Bestandteil der Auktion ist, sondern nur als Größenvergleich dient.

Paar Kunststoff Sessel der 1970er Jahre (2)

Paar Kunststoff Sessel der 1970er Jahre für den Aussen- / Poolbereich. Konstruktion aus mittig zusammengesetzten Kunststoffelementen. Breite 87 cm, Höhe 58 cm, Tiefe 79 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, Verfärbungen, Kratzer, 2 Risse. (2)

Ingmar Relling. Par lænestole, model 'Siesta' (2)

Ingmar Relling. Par lænestole med stel af formspændt hvidmalet bøgetræ, hynder betrukket med knapsyet læder, H. 52 B. 68 sædehøjde 38 cm. Fremstillet hos Westnofa, model Siesta. Fremstår med alders- og brugsspor; læder med slitage, pletter og patina.

GEORGE NELSON, taklampa, "Nelson Saucer Bubble", Herman Miller.

Stomme av stål, skärm transparent formplast. Diameter 90, höjd 40 cm.

Hans J. Wegner. spisebord med to tillægsplader, model AT322 (3)

Hans J. Wegner 1914-2007. Rektangulært spisebord med bordplade af finèret olieret palisander med tilhørende tillægsplader, ben og sarg af forkromet stål. Fremstillet hos Andreas Tuck, model AT-322. H. 71 L. 180/260 B. 100 cm. Fremstår med få brugsspor efter alder taget i betragtning. (3)

Mario Bellini for Cassina. 'La Rotonda' spisebord

Mario Bellini (født 1935). Spisebord, 'La Rotonda'. Rund bordplade af glas på skulpturel base af tre skråstillede ben af asketræ. Fremstillet hos Cassina med rester af label herfra i 1970/80'erne, model 'La Rotonda'. H. 72 cm. Ø. 165 cm. Fremstår med alm./mindre aldersrelateret brugsspor, plade med mindre hårridser

Ubekendt møbelarkitekt. Armstol med stel af egetræ, sæde og ryg med patineret cognacfarvet kernelæder

Ubekendt møbelarkitekt. Armstol med stel af egetræ, sæde og ryg med patineret cognacfarvet kernelæder. H. 79/37 cm. Fremstår med brugsspor, mærker og patina.

Charles Eames. Bord i valnød, model 'Segmented table'

Charles Eames 1907 - 1978. Bord med plade i valnød, model 'Segmented table', stel af forkromet aluminium og sortlakeret stål. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra 2014 med label herfra. H. 73 L. 230 B. 120 cm. Fremstår med minimale brugsspor

Ulrike Roth, Öl auf Leinwand, 'Another Side'

Ulrike Roth, Öl auf Leinwand, 'Another Side', rückseitig signiert.
Maße ca.: 100 x 123 cm,
Altersgemäßer Zustand.

Michel Ducaroy. Lounge sofasæt, model Togo, brun læder (3) (3)

Michel Ducaroy. Lounge sofasæt, model Togo, betrukket med brun læder. Bestående af to-personers H. 70 B. 130 cm. 2 Hvilestole H. 70 B. 90 cm. Fremstillet hos Ligne Roset. Model Togo. Fremstår professionelt nybetrukket i brun læder med bibevarelse af det originale bundstof og Ligne Roset labels på alle moduller. (5)

Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Lænestol, model 710 Conversation Chair,Walter Knoll

Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Lænestol, model 710 Conversation Chair, stel af forkromet stål, armlæn, sæde, ryg samt løse hynder betrukket med sort læder, Formgivet 1972. Fremstillet hos Walter Knoll. H. 74/40. B. 74. D. ca. 75 cm. Fremstår med mindre brugsspor og patina

Große Bamboo Deckenleuchte / Pendelleuchte der 1960/70er Jahre von Temde

Große Bamboo Deckenleuchte / Pendelleuchte der 1960/70er Jahre von Temde, Germany. Konstruktion mit Holzteller und Metallabdeckung, Behang aus Schnüren mit Bambusröhrchen, ausgestattet mit fünf Brennstellen. Mit Aufkleber bezeichnet. Maße ca.: H. 180 cm, D. 30 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, teilweise fehlen einzelne Bambusröhrchen.

Väggbänk-/soffa

VÄGGBÄNK/-SOFFA, ribbor av massiv ek, stomme av svärtade stålrör, 1900-talets andra hälft, längd 200, djup 53 cm

Skåp, 1950-tal

SKÅP, 1950-tal, björk, gångjärn i mässing, med inredning, höjd ca 105, 85x40 cm