SPEGEL Teak 1960-tal.

Spegelram i teak. 122X84 CM.

Rob Hann fotografi

ROB HANN (Storbritannien): "vidal junction, California", signerad på baksidan Rob Hann, C-print, ca 19x24 cm

Spiegel der 1970er Jahre

Spiegel, 1970er Jahre, Kunststoffrahmen in Altweiss. Auhängung längs und quer möglich. Maße ca: H. 123 cm, B. 60 cm. Wenig Gebrauchsspuren.

Karmstolar 1 par

PER JOHAN VIKTOR ISRAELSSON LUNDKVIST (1876-1948), karmstolar, 1 par, Umnäs, furu med intarsiadekor, jugendstil, sitthöjd ca 50 cm

Snorre Læssøe Stephensen for Royal Copenhagen, bordur af porcelæn 1960

Snorre Læssøe Stephensen for Royal Copenhagen 1960, bordur af porcelæn dekoreret med brun glasur. Batteridrevet værk. H. 17 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Herman Stilling, komposition 'blaa og okker pletter' (cd)

Herman Stilling 1925-1996. Komposition betitlet 'blaa og okker pletter', signeret og dateret 1963. H.55,5 x 46,5 cm (59 x 50 cm)

Charles Eames. Sæt på seks skalstole, multicolor, model DSW. (6)

Charles Eames 1907 - 1978. Et sæt på seks skalstole. Originale vintage skaller i struktureret glasfiber med minimale brugsspor alderen taget i betragtning. Formgivet 1948, model DSW. Fremstillet hos Herman Miller, stemplet herfra. Eftermonteret med originale Vitra Dowelleg stel i natur ahorn og sortlakeret stål. (6)

Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Grasshopper', chaiselongue, model FK 87

Preben Fabricius 1931-1984 & Jørgen Kastholm 1931-2007. Grasshopper. Chaiselongue 'Græshoppen' med stel af forkromet fjederstål, udspændt med kanvas, armlæn beviklet med snøre i kernelæder, løse hynder samt nakkepude betrukket med sort anilin læder. Formgivet 1967. Fremstillet hos Lange Production. Fremstår velholdt med lette brugsspor.

Salvador Dali litografi

SALVADOR DALI (Spanien, 1904-1989): Flordali II, 1980-tal, signerad i trycket, numrerad 2507/5000, Arches, färglitografi efter originalcollage, ca 90x63 cm

Alvar Aalto. Fire spisestole, model 66 (4)

Alvar Aalto. Spisestole af formbøjet fineret birketræ, cirkulær sæder, heraf en med birkefiner og tre med rød linoleum. Formgivet i 1935. Fremstillet hos Artek, model 66. Sh. 43 cm. Fremstår med slitage, finer afslag, tre med revner på ryg, en med stort afslag på ben. (4)

Antonio Citterio, 'Malacorte' Sofa in Leder für B&B Italia

Antonio Citterio, 'Malacorte' Sofa in Leder für B&B Italia 4-Sitzer Sofa in Leder, ecru. Lose Sitz- und Rückenkissen. Bezeichnet mit Klebeetikett von Hersteller. Gebrauchsspuren. Maße: H. 70 cm, SH. 38 cm, B. 250 cm, T. 100 cm.

Josef Frank soffbord Diplomat

JOSEF FRANK, soffbord, "Diplomat", modellnummer 2073, Firma Svenskt Tenn, formgivet 1949, stomme i mahognym, skiva fanérad i pyramidmahogny, höjd ca 48 cm, 105x105 cm

Philippe Starck, Stühle Modell Louis 20 für VITRA (6)

Stühle Modell Louis, Design von Philippe Starck für VITRA. Entwurf von 1991. Stapelbare Konstruktion aus hohlgeblasenem Polypropylen in der Farbe dunkelgrün, Hinterbeine aus Aluminium. Auf der Unterseite mit Gravur bezeichnet. H. 84,5 cm, SH: 45cm, B. 47cm, T. 58cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren.

Nanna Ditzel for Getama, model Mondial, sofa

Nanna Ditzel for Getama, model Mondial, 2 pers. sofa. Designet i 2000, Betrukket med uldstof. H. 74 cm., L. 145 cm., D. 74 cm., SH. 45cm

Peter Jakoby oljemålning

PETER JAKOBY (född 1941): "Civilationens landstigning", olja på pannå, signerad P Jakoby, ca 37x27 cm

Mats Theselius älgskinnsfåtölj

MATS THESELIUS, "Älgskinnsfåtöljen", fåtölj, Källemo 1991, etsad plåt, karmar i betsad bok, stoppad klädsel med älgskinn, märkt ÄLGSKINNSFÅTÖLJ MATS THESELIUS 1991 295/360 KÄLLEMO SWEDEN, höjd 78 cm

Arne Jacobsen. 7'er spisestole, model 3107, nybetrukket (6)

Arne Jacobsen. Seks "Syveren" stole model 3107, skaller af formbøjet krydsfiner betrukket med læder, stel af matforkromet metal. Sædehøjde 46,5 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Læder med naturlig struktur og mærker. Nybetrukket med walnut elegance læder fra Arne Sørensen ved dansk møbelpolster i Danmark. (6)

Ecke Hernaeus oljemålning

ECKE HERNAEUS (1917-1993): komposition, olja på duk, signerad Hernaeus, text a tergo, Chez André Lhôte Paris Hernaeus-55, ca 74x50 cm

Charles & Ray Eames, Herman Miller, Stühle, 'Side Chairs' (4)

Charles & Ray Eames, Herman Miller, Stühle, 'Side Chairs', Untergestell aus Stahlrohrbeinen, Sitzschalen aus Fiberglas. Altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren sowie Kratzer. Maße: H.80cm, SH 47cm, B.47cm,T.45cm, (4)

Josef Frank fat mässing

JOSEF FRANK, fat, mässing, i form av ett stiliserat löv, Svenskt Tenn, längd 21,5 cm

Verner Panton. Par 'Bachelor' lænestole (2)

Verner Panton. Et par 'Bachelor chairs', model 3350 med stel af stålrør, betræk af ruskind, H. 75 B. 53 sædehøjde 35 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Løse sædehynder medfølger ikke. Fremstår med naturligt brugspræg og patina, herunder bl.a. betræk med farveforskelle samt enkelte pletter. (2)