Stuhl in der Tradition der de Stijl Bewegung, nach Sybold van Ravesteyn

Stuhl in der Tradition der de Stijl Bewegung, nach Sybold van Ravesteyn. Ursprünglich entworfen 1923 für das Haus Dr. M. R. Radermacher, Utrecht, 1918-28. Damals ausgeführt durch Andree Putman. Unbekannter Hersteller, wohl aus den 1980er Jahren. Konstruktion aus schwarz und weiß lackiertem Holz. Unterseitig Reste eines Aufklebers. Maße ca.: H. 88 cm, B. 46,5 cm, T. 50 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren.

Torgny

TORGNY LARSSON (född 1957): ''Vattenpelare'' multipel, signerad Torgny Larsson 6/10, patinerad brons, höjd inkl stensockel 22 cm

Piedestaler 1900-tal

PIEDESTALER/POSTAMENT, 1 par, trä, 1900-talets andra hälft, marmorerade i gråblått, höjd ca 83, 26x26 cm

Carl Fredrik Reuterswärd

CARL FREDRIK REUTERSWÄRD (1934-2016, tillskriven): Knuten penna, osignerad/onumrerad, grönpatinerad brons, ca 37x30 cm

Soffa Malmsten

CARL MALMSTEN, "Samsas", soffa, rosa ylleklädsel, längd ca 180 cm

Jasper Morrison. Tre-personers fritstående 'KILE' sofa, model 2702. L. 225 cm

Jasper Morrison. Fritstående sofa, model '2702 KILE' med ben i natur eg, betrukket med uld (stofgruppe 5). H. 70 L. 225 D. 83 cm. Fremstillet hos Fredericia Furniture år 2017. Fremstår med enkelte afslag på to ben, ellers minimale brugsspor.

BO BESKOW, olja på duk, signerad Beskow.

Oljemålning av Bo Beskow "Marknadsliv i Fjärran Östern". 1976-7. 116 x 130 cm.

ESAIAS THORÉN, olja på pannå, signerad.

Stenstoder på strand. 37 x 46 cm.

GERT MARCUS, olja på duk, signerad a tergo.

"Korskomposition". 110 x 110 cm.

JOSEF FRANK, bokhylla, 4 delar, modell 1142, Svenskt Tenn, 1948.

Fyrdelad bokhylla fanerad med mahogny. Flyttbara hyllplan. En del med barskåp med inredning med spegelglas och hyllplan av glas. Två bokhyllor. En underdel med tre lådor. Dekorativa gångjärn och draghandtag av mässing. Total längd 201, djup 51, höjd 180 cm. Nyckel finns.

GERORGE MULHAUSER, fåtölj, "Mr. Chair", Plycraft, formgiven 1959.

Stomme av formpressad valnöt. Underrede av stål och aluminium. Klädsel av skinn och konstläder. "Mr Chair " av George Mulhauser. Sitthöjd 35, bredd 76 cm

Stolar Mario Bellini Cassina

MARIO BELLINI, "412 CAB", stolar, 4 st., Cassina, Italien, formgivningsår 1977, stålstomme klädd med klädsel i skinn (Red Russian), höjd ca 82, sitthöjd 45 cm, utställningsexemplar

BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Arbetsstolen", Firma Karl Mathsson, 1940-tal.

Flätad sadelgjord. Etikett- och stämpelmärkt. Ryggens höjd ca 84 cm.

Skovby møbelfabrik. Skænk, palisander, 1960'erne

Skovby. Skænk af fineret palisander, front med to skydelåger, bag hvilke hylder samt fem skråtstillede skuffer, stel med tilspidsede. 1960'erne. H. 80 L. 220 B. 47 cm. Fremstår med lette brugsspor, lille nuanceforskel på topplade.

KARMSTOLAR, ett par, "Espri", från IKEA, 1976.

Stomme av betsat bambuliknande trä. Sitsar av skinn. Från IKEA:s sortiment 1976. Sitthöjd 33, bredd 56 cm

Armlehnsessel / Lounge / Easy Chair in Nußbaum, 1950er/1960er Jahre

Armlehnsessel / Lounge / Easy Chair in Nußbaum, 1950er/1960er Jahre. Wohl Ib Kofod-Larsen. Unbezeichnet. Filigran, organisch geformtes Gestell aus Nußbaum, gepolsterter, blauer Stoffbezug. Maße: ca. H. 70 cm, B. 67 cm, Sh. 38 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Lose Sitzfläche, Verschraubung fehlt, teils Schäden im Stoff. Reparaturstelle im Gestell.

RODNEY KINSMAN, skrivbord, "Trestle", Bieffeplast, Padova, Italien, omkring 1990.

Skrivbord med benställning av svartlackerat stål och lös skiva av armerat glas. Längd 167, bredd 76, höjd 76 cm.

Carl Gustav Hiort af Ornäs, "Rialto"

CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtölj, "Rialto", Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1950-tal, stomme av ek, armstöd samt rygg med flätat skinn, lösa sitt och ryggdynor i leopardfärgad textil, sitthöjd ca 38 cm

Torsten Renqvist

TORSTEN RENQVIST (1924-2007): abstrakt komposition, signerad och daterad T.R -59. olja på duk, 46x57 cm

Zernisch Paris, organisches Kunstobjekt/Dose,'futuristic bird

Zernisch Paris, organisches Kunstobjekt/Dose,'futuristic bird', limitiert, gefertigt aus massiver Bronze, braun patiniert, rückseitig signiert und nummeriert: 018/999, Maße ca.: L. 10 cm, B: 9,5 cm, H. 4,5 cm, Gewicht ca.: 1622 g, Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren.