Svensk Tenn gris

SVENSKT TENN, gris, Dimitri Omersa & Co, brunt läder, höjd ca 36, längd 54 cm

Jesper Neergaard, abstrakt komposition. (cd)

Jesper Neergaard (1939), abstrakt komposition. Poleret grå marmor monteret på plade af træ. H. 45 cm uden fod. Fremstår med få malerstænk fra fod.

Minimalistiske sofaborde i 12 mm hærdet og buet glas (3)

Minimalistiske sofaborde i 12 mm hærdet og buet glas. H. 42 cm. B. 130 cm. D. 70 cm. H. 42 cm. B. 50 cm. D. 50 cm. -(3)

Charles & Ray Eames, zwei Sessel EA 116 und kleiner Beistelltisch von George Nelson für Herman Miller (3)

Zwei Lounge Sessel Modell EA 116, amerikanisches Design von Charles & Ray Eames. Entwurf von 1958. Ausführung: Herman Miller, 1960er Jahre. Drehbare Konstruktion aus Aluminiumguss, Bezug in orginalem grünem Kunstleder (Naugahyde). Unterseitig mit Aufkleber bezeichnet. Kleiner Beistelltisch, amerikanisches Design von George Nelson für Herman Miller. Entwurf von 1953. Ausführung: Herman Miller, 1960er Jahre. Untergestell aus verchromtem Aluguss. Platte, weiß laminiert mit schwarzem Kunststoffumleimer. Unterseitig mit Aufkleber bezeichnet. Alters- und Gebrauchsspuren. Kleine Kratzer und Bereibungen. (3)

Standerur 'Mora no. 74', dalar bemalet, antagelig Sverige 1800 / 1900-tallet

Standerur i kasse af dalar bemalet fyrretræ, urskive af rødlakeret metal med forgyldte hjørneornamenter i form af putti, timekrans af tin med inddelinger i romertal, øverst plakette 'MORA No. 74'. Antagelig svensk 1800 / 1900-tallet. H. ca. 210 B. 49 D. 28 cm. 1800-tals værk monteret i 1800/1900-tals kabinet. Kabinet med nyere dele / beslag. Pendul, optræksnøgle samt lodder medfølger.

Unikt og skabt af naturen, konsol i massiv olieret Teakrod

Unikt og skabt af naturen, konsol i massiv olieret Teakrod. Teaktræs roden er gravet op, behandlet, polereret og olieret. L. 180 cm. B. 45 cm. H. 80 cm.

Mart Stam, Thonet Freischwinger / Armlehnsessel S 34, Leder (4)

Set Stahlrohr Freischwinger Stühle Modell S 34 , Design Mart Stam, Ausführung von Thonet. Entwurf von 1926. Freischwingende Konstruktion aus verchromtem Stahlrohr, Sitz und Rücken aus cognacfarbenem Kernleder, unterseitig mit Leinen kaschiert, Armlehnen aus klarlackiertem Buchenholz. Im Leder mit Prägung bezeichnet. Maße ca. H. 84 cm, B. 58 cm, T. ca. 64 cm.Leichte altersgemäße Gebrauchsspuren, das Leder ist leicht patiniert und weist partiell Flecken und kleine Kratzer auf. Die Armlehnen teils mit kleinen Lackmängeln. (4)

Toshiyuki Kita, verstellbarer Sessel / Chaiselongue Modell 'Wink Chair', 1980 für Cassina

Toshiyuki Kita für Cassina, Lounge Sessel / Chaiselongue Modell 'Wink Chair'. Fuß- und Kopfstützen individuell Ausklappbar, Rückenlehne stufenlos verstellbar. Entwurf von 1980. Stahlrohrgestell mit Polyurethan Polsterung, Ausführung Canvas in lila, mit schwarzen, weiß-gepunkteten Schutzbezügen.
Maße ca.: H. max. 98 cm, B. 82 cm, L. 91-209 cm.
Gewöhnliche altersbedingte Gebrauchsspuren, Schutzbezüge teils stark verblichen.

Severin Hansen. Sideborde - sengeborde af teak

Severin Hansen. Sideborde - sengeborde fineret med teaktræ med skuffe integreret i sarg, underhylde af flet, afsluttet på tilspidsede ben. Fremstillet hos L. Chr. Larsen & Søn. Model 35, stemplet med modelnummer. H. 47 B. 50 D. 35 cm. Fremstår brugsspor og mærker på topplader.

Bordlampe af teak, messing og metal

Retro bordlampe med stamme af teak og messing, fod og overskærm af sort metal samt underskærm af opalglas. H. ca. 42 cm. Fremstår med brugsspor.

Robert Jacobsen cd. 'Grønningen 75', serigrafi

Robert Jacobsen 1912-1993. 'Grønningen 75', fra udstillingen Charlottenborg 27 januar - 18 februar 1990. Sign. Robert Jacobsen. Serigrafi 8/30. 200 x 120 cm.

Sven Havsteen-Mikkelsen. Landskab, olie på lærred, cd

Sven Havsteen-Mikkelsen (1912-1999). Landskab, olie på lærred. Sign. SHM. Mål 40x57 cm(53x8 cm)

Carsten Jensen cd. Skulptur af bronze

Carsten Fun Jensen, f. 1954. Skulptur af bronze på sokkel af granit. Sign. i bunden CJ. H. inkl sokkel 42 cm.

Sorø Stolefabrik / SKM. Armstol med stel i eg

Sorø Stolefabrik / SKM. Armstol med stel i eg, armlæn i teak, sæde og rygstykke monteret med grønt uldstof. Fremstillet hos Sorø Stolefabrik / SKM, med stempler herfra. H. 81/43, B. 63 cm. Fremstår med brugsspor, mærker.

Børge Mogensen. Seks spisebordsstole med stel af sortlakeret egetræ, 'Folkestolen' sæder med naturflet, model J39. (6)

Børge Mogensen 1914 - 1972. Seks spisebordsstole med stel af sortlakeret egetræ, 'Folkestolen' sæder med naturflet. Fremstillet hos FDB, model J39. H. 77/46 cm. Fremstår nyrenoverede. Litt. Per H. Hansen og Klaus Petersen: Den store danske møbelguide. (6)

Tulip Esstisch der 1960/70er Jahre

Runder Tisch / Esstisch der 1960er oder '70er Jahre mit Tulip Fuß. Tischplatte und Fuß aus schwarz beschichteter Glasfaser und Kunststoff.
H. 71 cm, D. 99,5 cm.
Tisch mit altersbedingten Gebrauchsspuren, darunter Kratzer und leichte Bestoßungen.

Rolex 'Oyster Imperial Chronometre'. Vintage herreur i stål med sort skive, 1950'erne

Vintage herrearmbåndsur fra Rolex, model Oyster Imperial Chronometre, ref.nr.: 6057, i urkasse af stål, lynette af guld, sort skive med arabertal, centreret sekundviser, plexiglas, monteret med senere rem med ældre Rolex spænde af stål, manuelt optræk. Ø. 29,3 mm. Fremstår med brugsspor, skive og visere renoverede. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.

Beistelltisch / Couchtisch / Coffee Table mit Marmorplatte, 1980er

Beistelltisch der 1980er Jahre. Tischplatte aus massivem Marmor auf einer Konstruktion aus verchromten Vierkantstahlrohr.
H. 40 cm, B. 80 cm, T. 80 cm.
Beistelltisch mit gewöhnlichen altersbedingten Gebrauchsspuren. Oberfläche der Tischplatte mit mehreren Kratzern, im Kantenbereich teils bestoßen. Verchromung des Gestells bekratzt und teils mit Fehlstellen.

Karre Klint. Safaristol i naturlæder

Karre Klint. “Safaristol”. Hvilestol med stel af bejdset elm. Sæde, ryg og hynde af patineret naturskind. Armlæn og stropper af kernelæder. Formgivet 1933. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier. Fremstår i patineret stand.

Hans Scherfig. Junglemotiv med flodhest. (cd)

Hans Scherfig (1905-1979). Junglemotiv med flodhest. Litografi, sign. og nummeret i bly, nr. 290/290, Hans Scherfig 1978. Bladstørrelse 56 x 76 cm. (77 x 94).

Niels O. Møller 1920-1982. Fire stole af palisander, sæder betrukket med rødt læder model 77 (4)

Niels O. Møller 1920-1982. Fire stole af palisander, sæder betrukket med let patineret rødt læder, Formgivet 1959. Fremstillet hos J.L. Møllers Møbelfabrik, model 77. H. 45/76 Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor.