To figurer i nmassiv bronze, samlet 9 kg. (2)

To figurer i massiv bronze. Hånd med stort søm, H. 24,5 cm, vægt ca. 4,9 kg samt øvrig figur, H. 22 cm, vægt ca. 4,1 kg, alder ukendt. Samlet vægt ca. 9 kg. (2)

Henri Matisse

HENRI MATISSE, efter, "Décoration Fruits ", ur Verve nr 35-36 1958, färglitografi, bildmått ca 35,5x78 cm

Pallo Deganello Soffa "Torso"

SOFFA, Pallo Deganello, "Torso", för Cassina, sits klädd i grått läder, höjd ca 115 cm, sitt höjd ca 42 cm, längd 170 cm

Caroline Af Ugglas oljemålning

CAROLINE AF UGGLAS (1972): komposition, signerad C. Ugglas, olja på duk, ca 90x38 cm

Skåp

SKÅP, 1900-talets andra hälft, stomme i björk, märkt Karl Ruters, Nässjö, 4 skåpluckor, invändigt med hyllplan samt lådor, höjd ca 138, 100x50 cm

Bruno Mathsson fåtöllj

BRUNO MATHSSON, "Jetson", fåtölj, DUX, formgiven 1969, förkromad benställning med snurrfunktion, klädsel och nackkudde i vitt läder, sitthöjd ca 45 cm

Alecander Calder

ALEXANDER CALDER, efter, "Pyramides", tryckt signatur, färgserigrafi, ca bildmått ca 45x44 cm

Hans. J. Wegner. Lav skænk i teak, model RY25 fra 1950/60'erne

Hans J. Wegner 1914-2007. Skænk i teaktræ, front med to jalousilåger bag hvilke hylder og udtræksbakker i eg. Formgivet i 1953. Fremstillet og mærket hos Ry møbler, model RY25. H. 79, B. 200 D. 49 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Pablo Picasso

PABLO PICASSO (Spanien, 1881-1973): efter, ur "Le Goût du bonheur", färglitografi, bildmått ca 22x14 cm

Lindau & Lindekrantz fåtölj

BÖRGE LINDAU & Bo Lindekrantz, fåtölj Solo i rött och blått ylletyg med benställning i förkromad metall, sitthöjd ca 45, ryggens höjd 88 cm

Alexander Calder

ALEXANDER CALDER, efter, '' La Lune et la mantnhe jaune'', färglitografi, 1960, ur DLM nr 121-122 bildmått 33x26 cm

Lydia Dmitrievsky oljemålning

LYDIA DMITRIEVSKY, (Ryssland, 1895-1967): Stilleben med blommor, signerad, olja på pannå, ca 39x32 cm

Henri Matisse

HENRI MATISSE, efter, "Décoration Masques ", ur Verve nr 35-36 1958, färglitografi, monogramsignerad och daterade 53 i trycket, bildmått ca 35,5x97 cm

John Kandell

JOHN KANDELL, karmstol, "Block", Källemo AB, Värnamo, Sverige, formgiven 1990, rödlackerad stomme av trä, höjd ca 85 cm, sitthöjd ca 50 cm

Lars Jönsson oljemålning

LARS JÖNSSON (1947-2012): blå port, signerad Jönsson, olja på duk, ca 63x52 cm

Charlotta Höglund Blandteknik

CHALOTTA HÖGLUND, född 1968, blandteknik/collage på duk, "Friends", signerad, ca 40x40 cm

Marcel Wanders "Container Table"

MARCEL WANDERS, bord, "Container Table", Moooi, bordsskiva i kompaktlaminat, foten ska fyllas med vatten eller sand för att skapa stabilitet, märkt "mooi, design by marcel wanders, studio", diameter 120 cm, höjd 72,5 cm.

Kjell Engman 1-par ljusstakar

KJELL ENGMAN, 1-par ljusstakar, turkosa ränder, ej signerade, etikettmärkta Kosta Boda, höjd ca 23 cm

Ljusstake Josef Frank

JOSEF FRANK, ljusstake, för sex ljus, firma Svenskt Tenn, mässing, formgiven 1934, höjd ca 23,5 cm

Bruno Mathsson ett par karmstolar Eva

BRUNO MATHSSON, ett par karmstolar, modell Eva, karm i bok och sits i flätad sadeljord, brännmärkta Firma Karl Mathsson, made in Värnamo, Sweden, 1977, sitthöjd ca 35 cm

Timo Sarpaneva "Festivo" 8 st ljusstakar

TIMO SARPANEVA, "Festivo", ljusstakar, 8 st, pressglas, Iittala, Finland, formgivna 1967, tre utan etikett, ej signerade, höjder mellan ca 8-31 cm