VERNER PANTON TAKLAMPA, "Fun Lamp". Formgiven 1964.

Metallstomme med pärlemorkläppar. Diameter 41 cm, höjd ca 52 cm. Märkt av Stockmann. Pärlemorkläppar medföljer även separat.

Samling vintage fotoudstyr Contax, Pentax og Olympus.

Samling analoge kameraer, bestående af Contax 137 MD Quartz med Zeiss Planar objektiv, Yashica Reflekta og Seagull kameraer til 120 film, Zenit-E med bælgudstyr, Olympus, canon og Pentax kameraer. Der medfølger blitz og div. filtre og tilbehør. Eftersyn anbefales, udstyret er ikke afprøvet og Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.

de Sede. Lounge modul sofa, model DS 28. L. 195 cm. (3)

de Sede. Lounge modul sofa original betrukket med mørk, brunt patineret læder. Fremstillet hos de sede, model DS 28. hvert modul måler H. 70 D. 84 B. 65 cm. Fremstår med almen aldersrelateret brugspatina. (3)

Fiberglas Coffee Table / Low Table der 1960/70er Jahre, wohl Lübke

Fiberglas Coffee Table / Low Table der 1960/70er Jahre, wohl Lübke. Konstruktion aus rot durchgefärbtem Fiberglas. Maße ca.: H. 28 cm, B. 80 cm, T. 80 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, partiell Kratzer, kleinere Kantenbestoßungen.

Charles & Ray Eames. Time Life Stool, model B

Charles & Ray Eames. Time Life Stool / Taburet, Model B i massiv valnød. Formgivet 1960 til Rockefeller Center i New York. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor. Udstillingsmodel med tilhørende ægthedscertifikat.

Par bordlamper, mrk. Kostka, 1900-tallets 2. halvdel (2)

Par bordlamper, tofarvet keramik, mrk. Kostka, 20. Årh. 2. halvdel, H. inkl. skærm 64 cm. Skærme m/ pletter & fugtmrk. (2)

Verner Panton, Bistro Tisch / Coffee Table aus der Cone Serie für Gebr. Nehl Germany

Bistro Tisch / Coffee Table aus der Cone Serie, dänisches Design von Verner Panton für Gebr. Nehl Germany. Entwurf von 1959. Untergestell aus Stahlblech mit einer Bespannung aus schwarzem Kunstleder, vier Ausleger aus verchromtem Metall, Tischplatte weiß laminiert. Maße ca.: D. 80 cm, H. 60 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, die Platte ist etwas nachgedunkelt und weist Kratzer auf, an einem Ausleger leichtzer Chromverlust.

de sede. Lounge sofasæt, model DS11 (6)

de sede, Schweiz. Fritstående Lounge sofasæt bestående af seks moduler. Original, patineret læder betrukne moduler. H 61 cm, SH 36 cm, B 64 cm. hjørnemodul H 61 cm, SH 36 cm, B 78 cm. Fremstillet hos De Sede, model DS-11. (6)

Sofabord af glas og marmor

Sofabord af glas, med stel af kirsebær, samt marmor underplade plade. L. 140 cm, B. 80 cm, H. 50 cm

Karin Mobring, Paar Lounge Sessel Modell Natura für IKEA

Paar Lounge Sessel Modell Natura, schwedisches Design von Karin Mobring für IKEA. Entwurf aus den 1970er Jahren. Konstruktion aus dunklem Holz mit Bespannung aus Kernleder. Maße ca.: H. 74 cm, B. 72 cm, T. 68 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, das Leder ist patiniert und weist Flecken auf, ein Sitzfläche dunkler. (2)

Ubekendt kunstner, abstrakt skulptur

Ubekendt kunstner, abstrakt skulptur, sandsten, utydeligt signeret, H. 56, B. 15 cm. Brugsspor.

Konvolut: Sideboard / Büroschränke von Vitra (ca. 8)

Konvolut: Sideboard / Büroschränke von Vitra (ca. 8) Mehrere Teile für ca. 8 Schränke. Korpus aus Stahlblech. Stahlsockel. Abdeckplatte Melaminharz beschichtet. Einlegeböden aus Stahlblech. Eine Schiebetüre mit Bügelgriff, verchromt und Stoffbespannung. Maße: je ca. H. 132 cm, B. 160 cm, T. 36 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. 6 x Im ausgebauten Zustand. 2 x zusammengebaut. (8)

Walter Knoll Collection. Modelsofa, brunt anilin læder (5)

Walter Knoll Collection. Modulsofa /sofa i brunt anilin læder bestående af : fire moduler samt et hjørnemodul. H. ca. 37/65 cm, B. 73 cm, hjørnemodul B. ca. 135 cm. Fremstår med patina, samt ujævnhed i farve. Ene modul med revne/hul på gavl. (5)

Viktor IV, American Ikons, relief med rune

Viktor IV 1929-1986. Objekt af dekoreret kunstmateriale, American Ikons. Relief dekoreret med rune. Fremstillet hos Rikki Tikke, Hadsund. 25 x 19 x 4,5 cm.

Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH5 pendel - lilla

Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af lillalakeret metal. Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker.

Dansk møbelproducent. Skrivebord i teak

Dansk møbelproducent. Skrivebord fineret med teak, skriveplade med kantliste samt indlagt med vinyl, front ed to skuffer, på drejede let tilspidsede ben. H. 74 cm. B. ca. 150 cm. D. 65 cm. Restaureret og ombygget.

Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen. Par Flamingo armstole, model EJ 205 (2)

Johannes Foersom & Peter Hiort Lorenzen. Et par armstole, model Flamingo / EJ205, svungen formskål, betrukket med cognacfarvet læder, monteret på fast, original firepasfod af stål. Model EJ 205. Fremstillet hos Erik Jørgensen. H. 78 cm, sh. 48 cm, B. 66 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (2)

SKULPTUR 1900-tal vitmetall.

I form av lejon, längd 24 cm

Metall Klappstühle, 1970er (3)

Metall Klappstühle, 1970er (3) Metall, Drahtgeflecht, verchromt. Maße: ca. H. 80 cm, Sh. 44 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. (3)