Bo Kristiansen. Unika vase af stentøj

Bo Kristiansen, 1947-1991. Unika vase af stentøj indridset med bogstaver i top og sider. Sign. monogram. 22 x 20 x 20 cm. Fremstår med minimale glasur afslag på kanter.

Arne Vodder. Skænk, palisander, 1960'erne

Arne Vodder. Skænk af fineret palisander, front med to jalousilåger samt en låge, bag hvilke hylder og udtræksbakker, stel med runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 80 L. 225 D. 47 cm. Fremstillet hos Sibast Furniture. Fremstår med lettere brugsspor, et greb med reparation, uoriginale hylder.

Charles Eames. Et sæt på seks armstole, model DAW, forsidepolstrede. (6)

Charles Eames (1907-1978). Sæt på seks armstole, model DAW, skal af hvid plast, forsidepolstret med lavendel blåt stof, monteret på stel af natur ahorn- og sortlakeret wirestel. Fremstillet hos Vitra, stempel herfra. H. 81/46 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (6)

Karsten Gransgaard. Lænestol, model GD2 af møbelgjord og 'Vacona' anilin læder

Karsten Gransgaard. Lænestol, model GD2. Udført med elastiske, grønne møbelgjorde, flytbar nakkepude i 'Vacona' anilin læder, stel i matforkromet stål. Udført hos Gransgaard Design. Medfølgende lammeskind. Fremstår ubrugt med minimale brugsspor.

Michel Ducaroy. Lounge sofasæt, model Togo, gyldent velour. (4)

Michel Ducaroy. Lounge sofasæt. Best. af to-personers sofa, hjørnemodul samt et par tilhørende hvilestole, betrukket med gyldent velour Fremstillet hos Ligne Roset med faner herfra. Model Togo. Sofa H. 70/30. L. ca. 130. D. ca. 100 cm. Hjørnemodul H. 70/30. B. ca. 100 x 100 cm. Hvilestole H. 70/30. B. 90. D. ca. 100 cm. Fremstår med brugsspor, mærker og patina, plettet, slidt betræk. (4)

Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Et par kontorstole, model FK-84 (2)

Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Et par kontorstole betrukket med patineret cognacfarvet knapsyet læder, drejeligt stel af matforkromet stål og aluminium monteret på fempasfod med hjul. Fremstillet hos Kill International med label herfra, model FK-84. H. 82/42 cm. Fremstår med brugsspor, mærker og en del patina. (2)

Arne Jacobsen. Et par lounge hvilestole, 'Ægget', model 3319 'Brown Label' år 2015 med vippeanordning, lilla Tonus uld. (2)

Arne Jacobsen 1902 - 1971. Et par lounge hvilestole, 'Ægget', med vippeanordning, betrukket med lilla Tonus uld, drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet og stemplet hos Fritz Hansen år 2015 med serienummer indgraveret i stel. H. 102/38 cm. Litteratur: C Thau / K. Vindum 'Arne Jacobsen' 1998 Bl.a omtalt s. 144,432 gengivet s. 433,438-439,467,471-472. Fremstår med minimale brugsspor. (2)

Ueli Berger for De Sede. Højrygget lænestol, model X chair, 1970'erne.

Ueli Berger. Højrygget lænestol, betrukket med cognacfarvet skind, stel af sortlakeret træ. Fremstillet hos De Sede, model X chair, 1970'erne. H. 85/32. B. 71. D. ca. 95 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, lette mærker og patina.

Steen Østergaard samt Poul Cadovius. Sæt på 10 stole samt bord (11)

Steen Østergaard. Sæt på 10 stabelbare stole af hvidt plast, forsidebetrukket med grønt stof. Formgivet 1968. Fremstillet hos Cado, støbt mærke herfra, A-Line-serien, model 291. H. 74/45, B. 61 cm. Samt Poul Cadovius. Cirkulært spisebord med trompetformet sokkel af trykstøbt børstet aluminium, bordplade af hvidt laminat med kant af aluminium. Fremstillet hos Cado. H. 70 cm, Ø 160 cm. Fremstår med brugsspor, ridser/mærker, nogle stole med pletter på betræk, enkelte med let løst betræk ved ryg samt en med lille afslag ved fod. (11)

Steen Østergaard. Sæt på 10 stabelbare stole af hvidt plast, forsidebetrukket med grønt stof. Formgivet 1968. Fremstillet hos Cado, støbt mærke herfra, A-Line-serien, model 291. H. 74/45, B. 61 cm. Samt Poul Cadovius. Cirkulært spisebord med trompetformet sokkel af trykstøbt børstet aluminium, bordplade af hvidt laminat med kant af aluminium. Fremstillet hos Cado. H. 70 cm, Ø 160 cm.
Fremstår med brugsspor, ridser/mærker, nogle stole med pletter på betræk, enkelte med let løst betræk ved ryg samt en med lille afslag ved fod. (11)

Ingmar Relling for Westnofa. Et par lounge hvilestole, model 'Spring Chair' med tilhørende skamler. (4)

Ingmar Relling. Et par lounge hvilestole, model 'Spring Chair' med tilhørende skamler, stel af forkromet stål med træstivere, løse hynder betrukket med koskind. Formgivet af Ingmar Relling, 1960'erne. Fremstillet hos Westnofa, Norge, mærkater herfra. H. 78/39, B. ca. 73, D. ca. 80 cm. Skamlerne: H. 37, B. 71, D. 53 cm. Fremstår med brugsslitage. (4)

Niels Koefoed. Sæt på 6 stole. model 'Lis' af massiv teak (6)

Niels Koefoed. Sæt på 6 stole. model 'Lis' af massiv teak, sæder betrukket med cognac farvet anilin læder. Fremstillet hos Kofoeds Møbelfabrik. H. 95 cm. SH. 44 cm. Fremstår med mindre revne i ene kopstykke. Nybetrukket med cognac farvet anilin læder ved anden dansk professionel møbelpolster i Danmark. (6)

Charles Eames for Herman Miller. Vintage stol i glasfiber

harles Eames. E par vintage stole med skaller af glasfiber, original, drejlig 'Contract' firpasfod af poleret aluminium og lakeret metal. Fremstillet hos Herman Miller, mrk herfra. (2)

Alvar Aalto. Par frisvinger lænestole, model 406 (2)

Alvar Aalto 1898-1976. Par lænestole af formspændt birketræ, frisvinger, sæde og ryg udspændt med flettede gjorder af kanvas. Fremstillet hos Artek, model 406. H. 89 B. 60 Sh. 36 cm. Fremstår med brugsspor i form af skjolder og ridser. (2) For matchende sofabord se lot 5567415

Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen.

Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med gult læder, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og afbilledet s. 30 - 34. Fremstår nybetrukket med gult læder af anden dansk professionel møbelpolster i Danmark.

Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', 'Vacona' anilin læder, model 3117

Arne Jacobsen 1902 - 1971. Kontorstol, 'Syveren' med formbøjet skal på drejelig fempasfod af forkromet stål med hjul, højdejusterbar med gaspatron, sæde H. 48 - 56 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolster med 'Vacona' anilin læder. Anilinlæder er lavet på råhuder. Læderet har som udgangspunkt en helt naturlig nøgen overflade, hvor alle naturmærker er synlige. Dette er med til at understrege læderets unikke karakter. Læderet er fuldnarvet, hvilket vil sige, at den naturlige overfladestruktur er bevaret. Anilinlæder ændrer sig med tiden gennem brug og lyspåvirkning og får hurtigt en naturlig patina.

Eero Saarinen. 'Womb chair', Vintage lounge lænestol med tilhørende fodskammel, model nr. 70. (2)

Eero Saarinen 1910-1961. Vintage lounge hvilestol, 'Womb chair' med tilhørende fodskammelbetrukket, betrukket med grånistert '180 Charcoal Hallingdal' uld, løse hynder i sæde og ryg, stel af stål. Formgivet 1946, fremstillet hos Knoll. Lænestol H. 90/40. B. 96. D. ca. 90 cm. Fodskammel H. 40. B. 70. D. 50 cm. Fremstår professionel nybetrukket med grånistert Halingdal uld. Litteratur: Peter Fiell: 1000 Chairs, side 287. (2)

Mario Bellini, Stuhl Modell Cab 412 für Cassina

Stuhl Modell „Cab 412“ Italienisches Design von 1976 durch Mario Bellini für Cassina. Unterkonstruktion aus Stahl, Hüllen aus sattelvernähtem, schwarzem Kernleder. Es handelt sich bei diesem Exemplar um eine Ausführung der 1970er Jahre.
Maße ca. H. 80 cm, B. 47 cm, T. ca. 45 cm.

Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, partiell Kratzer oder kleine Flecken, das Leder ist an den Kanten leicht berieben, die Fußgleiter fehlen.