Lengola skulptur

SKULPTUR, 1900-talets andra hälft, Lengola, 6-delad, delvis bemålat trä, höjd ca 179 cm

Ib kofod Larsen. Lav skænk, palisander

Ib Kofod-Larsen. Lav skænk fineret med palisander, front med fire skuffer, herunder fire låger, bag hvilke udtræksbakker, rum og hylder fineret med egetræ. 1960'erne. H. 85 L. 240 D. 50 cm. Fremstillet hos Faarup Møbelfabrik. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor i form af bl.a. solfalmning.

Per Adalbert

PER ADALBERT (1953-), litografi, signerad och numrerad 71/95, bladstrl 60 x 80 cm.

Großer Esstisch / Tisch mit Untergestell aus Stahlblech und Glasplatte

Großer Esstisch / Tisch. Konstruktion mit Untergestell aus mattschwarz lackiertem Stahlblech, lose aufliegende Platte aus Glas mit satinierter Unterseite. L. 199cm, H. 74cm, T. 89cm. Gebrauchsspuren, an der Lackierung stellenweise Kratzer und Bestoßungen, eine Ecke der Platte leicht bestoßen, seitlich ein kleiner Chip.

Großes Sideboard der 1960er Jahre von Multilux / Formule Meubelen, Niederlande

Großes Sideboard der 1960er Jahre von Multilux / Formule Meubelen, Niederlande. Kastenförmige Konstruktion mit Gestell aus schwarz lackiertem Vierkantstsahlrohr, Oberflächen in hellem Holzfurnier, ausgestattet mit drei Türen und vier Schüben. Rückseitig mit Aufkleber bezeichnet. Maße ca.: H. 84 cm, B. 240 cm, T. 46 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, auf der Deckplatte Flecken und Kränze, partiell kleinere Kratzer.

Set Schichtholz Freischwinger Stühle der 1960/70er Jahre (12)

Set Schichtholz Freischwinger Stühle der 1960/70er Jahre. Stapelbare Konstruktion mit Untergestellen aus verchromtem Stahlrohr, Sitzschalen aus Schichtholz mit leicht grünlicher Lasur. Maße ca.: H. 79,5 cm, B. 52 cm, T. 56 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, partiell Kratzer an den Oberflächen. (12)

Sehr großer Konferenztisch der 1980er Jahre, wohl Memphis

Sehr großer Konferenztisch der 1980er Jahre, wohl Memphis. Mehrteilige Konstruktion aus farbig beschichteten Platten, Kante in rosa. Maße ca.: H. 72 cm, L. 468 cm, T. 170 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, kleinere, retuschierte Kantenbestoßungen, teilweise müssen Holzdübel an den Beinen erstzt werden. Bitte beachten Sie, dass der Tisch zerlegt geliefert wird.Bitte beachten Sie, dass der auf Foto Nr. 2 abgebildete Arne Jacobsen Stuhl nicht Bestandteil der Auktion ist, sondern nur als Größenvergleich dient.

WM Design, Menu, 4 stole 'String Dining Chair' (4)

WM Design, Menu, 4 stole 'String Dining Chair'. Pulverlakeret stål. H: 80 cm. 45 cm. B: 53 cm. Fremstår med brugsspor to stole med mindre afslag på bagben.

Wolfgang Leber. Heller Kopf. 2006.

W. Leber (*1936). Heller Kopf. 2006. Öl auf Nessel auf Holz aufgezogen. Verso signiert. Maße ca. 42 x 30 cm. Gerahmt. Wolfgang Leber ist ein Berliner Künstler, vertreten in der Berliner Nationalgalerie, der Kunstsammlung des Deutschen Bundestages,

Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group', model EA-108

Charles Eames. Armstol/ kontorstol, fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion. Betræk af blå hopsak Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, mærke herfra. Fremstår med brugsspor.

Paar Lounge Sessel / Easy Chairs der 1950/60er Jahre von COR (2)

Paar Lounge Sessel / Easy Chairs der 1950/60er Jahre von COR. Holzrahmenkonstruktion mit einem Gestell aus schwarz lackiertem Vierkantstahlrohr, Sitz und Rücken mit einem Bezug aus beigem Breitcord. Mit Aufkleber bezeichnet. Maße ca.: H. 73 cm, B. 56 cm, T. 76 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, partiell kleinere Flecken, eine hintere Ecke durchgerieben. (2)

Lars Swane. Opstilling med tulipaner, cd

Lars Swane (1913-2002). Opstilling med tulipaner, olie på lærred, sign. Lars Swane 1989, 40 x 30 cm. (51.5 x 41.5 cm.), cd

Stehtisch / Bistrotisch der 1980er Jahre im Stile von Javier Mariscal

Stehtisch / Bistrotisch der 1980er Jahre im Stile von Javier Mariscal. Konstruktion mit Gestell aus schwarz lackiertem Stahlrohr, freeform Platten in verschieden Farben lackiert. Maße ca.: H. 112 cm, B. 75 cm, T. 80 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren.

Anna Castelli Ferrieri for Kartell. Componibili. To borde/sengeborde

Anna Castelli Ferrieri for Kartell. Componibili. To cylinderformede borde af hvidlakeret plast indrettet med to skydedøre. H. 40, Ø 32 cm. Fremstillet hos Kartell

Ukendt arkitekt. Par stole af flet og metal ca. 1960erne. (2)

Ukendt arkitekt. Par stole af flet og metal ca. 1960erne. H:75 cm B:72 cm Sæde H:38 cm. Fremstår med brugsslitage som ridser på ben samt en stol med defekt flet. (2)

Peter J. Lassen. Montana Monterey, model X60120. H. 72,5 cm

Peter J. Lassen, Montana Monterey bord, model X60120. Bordet er produceret i 30 mm MDF, der er lakeret med vandbaseret lak farve 1117 Moulin Rouge. H. 72,5 cm, L. 120 cm, B. 60 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med brugsspor herunder ridser / mærker.

MSDS Studio, Side tables / sideborde (2)

Side tables / natborde / sideborde / lampeborde fra MSDS Studio, model 'Halves Side Table' Fra Muuto. Produceret af støbt akrylisk sten komposit og 'svejset' sammen. Mål: H. 47 Ø 35.5 cm. Vejledende udsalgspris kr. 2.395 pr. stk.

Unikt og skabt af naturen, sofabord i massiv olieret Teakrod

Unikt sofabord fra roden af teaktræ. Teaktræs roden er gravet op, behandlet, polereret og olieret. L. 80 cm. B. 50 cm. H. 45 cm. Fremstår fornyeligt olieret.

Peter J. Lassen f. 1930. 14 Montana reolmoduler (14)

Peter J. Lassen. Sæt på 14 Montana reol moduler af mahogni, mål 70 x 70 x 30 cm. Fremstår med alm. brugsspor samt borede huller i bagbeklædning til ledninger (14)

Unikt og skabt af naturen, sofaborde/sideborde/skamler (2)

Unikt og skabt af naturen, sofaborde/sideborde fra roden af teaktræ. Teaktræs roden er gravet op, behandlet, polereret og olieret. Ø. 40 cm. H. 40 cm. Fremstår fornyeligt olieret. (2)