350 kr

Folke Öström

FOLKE ÖSTRÖM (1892-1974): Utsikt över Medelhavet från balkong, signerad, gouache, 47x35 cm En känslig och förfinad blick på världen präglar målaren Folke Öströms arbeten. Han var en färglyriker som i måleriet förmedlade sinnesintryck av vardagen och sina många resor. Vid sidan av landskap, kustbilder och gatuvyer tillhörde intima porträtt och interiörer hans återkommande motiv. I Pierre Bonnards efterföljd lyfte han fram skönheten i den miljö som omgav honom och laddade bilderna med en sällsam närvaro. Folke Öström (1892-1974) hade växt upp i borgerlig miljö i Göteborg och hans val att bli konstnär var inte okontroversiellt, även om han fick starkt stöd av sin familj. Han studerade en kortare period på Valands konstskola i Göteborg, men fick sin huvudsakliga utbildning på Carl Wilhelmssons målarskola i Stockholm 1911-1916. Bland kamraterna fanns Mollie Faustman, Siri Rathsman och Otte Sköld. I likhet med många konstnärer i sin generation kom Folke Öström ivrigt att söka sig utanför Sveriges gränser. Han levde utomlands under långa perioder, framförallt i Frankrike och Spanien. I hans internationella vänkrets återfanns flera av den internationella konstens stora, som Diego Rivera och Georges Braque. Han är representerad i bland andra Moderna museets och Göteborgs konstmuseums samlingar.

27 570 kr

Poul Kjærholm. Et par Lounge lænestole i naturlæder, model PK22 (2)

Poul Kjærholm 1929 - 1980. PK 22 lænestole med stel i satinbørstet fjederstål, betrukket med patineret natur læder. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen år 1988, stempel herfra. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. Litt. N. Oda. 'Danish chairs', beskrevet og gengivet s. 18.

850 kr

Bordslampor Tyskland

BORDSLAMPOR, 1 par, Tyskland, 1960-tal, i klart resp. turkos glas, fot i form av kuber som staplats på varandra, höjd ca 32 cm

950 kr

Esaias Thorén

ESAIAS THORÉN (1901-1981): Komposition med huvud, signerad och daterad Esias Thoren -57, färglitografi, bildyta ca 56 x 44 cm

500 kr

SÄNGBORD Ett par, 1900-talets andra hälft.

Vägghängda. Stomme av lackerad metall. Fanerad med teak. Två hyllplan. Bredd 22, djup 20, höjd 16 cm.

750 kr

SÄNGBORD Ett par, 1970-tal,

Mässingsfärgad stomme med skiva i glas. Bredd 25 cm, djup 35 cm, höjd 51 cm.

7 000 kr

SOFFA Thonet, 1900-talets början.

Betsat böjträ. Sits i rotting. Etikettmärkt. Längd 144 cm.

300 kr

LUCID Skandinavische Tischlampe / Tischleuchte, Made in France

LUCID Skandinavische Tischlampe / Tischleuchte, Made in France .
Massiver Korpus aus Buchenholz, oben Bugholz mit dekorativen Seitenteilen aus Plexiglas, weiß. Innen mit 2 Brennstellen, Leuchtmittel erneuert. Ursprünglich für die Ausstattung der Sofitel-Hotellerie gedacht. Maße: H 65 cm, B 50cm, T 25 cm. Minimale Gebrauchsspuren.

1 403 kr

Paar Lounge Sessel / Easy Chairs der 1960er Jahre (2)

Paar Lounge Sessel / Easy Chairs der 1960er Jahre. Gradlinige Konstruktion mit Gestellen aus dunkelgrau lackiertem Vierkantstahlrohr, Bezüge in cremeweißem und schwarzem Kunstleder. B. 59cm, H. 77cm, T. 72cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, das Gestell des schwarzen Sessels sollte an zwei hinteren Punkten geschweißt werden. (2)

1 700 kr

Grünewald fat, Rörstrand

ISAAC GRÜNEWALD, fat, Rörstrand, flintgods, dekor av kvinnofigur, signerad Grünewald, ca2 4,5x37 cm

5 000 kr

Bordslampa stilnovo stil sannolikt Italien

Bordslampa stilnovo stil sannolikt Italien. Mässing samt svartlackerad metallskärm. Motviktsfunktion i form av mässingsklot. Kan också hängas på bokylla, skåp etc. Längd ca 96 cm. Brukspatina. Skärmen sannolikt omlackerad.

2 907 kr

Hans Bellmann, Tray Table / Stacking Table / Coffee Table Modell 701 für Horgen Glarus

Tray Table / Stacking Table / Coffee Table Modell 701, schweizer Design von Hans Bellmann für Horgen Glarus. Entwurf von 1954. Untergestell aus schwarz lackiertem Stahldraht, Ablage aus verformtem Schichtholz mit Nussbaumfurnier. B. 57cm, H. 41,5/45cm, T. 45cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, Platte etwas verzogen, eine Ecke restauriert.

5 614 kr

Olivier Mourgue, Tischleuchte Modell Flower für Disderot

Tischleuchte Modell Flower, französisches Design von Olivier Mourgue für Disderot. Entwurf von 1968. Konstruktion mit Stand und Gestänge aus verchromtem Metall, verstellbarer Reflektor aus Aluminiumscheiben. D. 33cm, H. 78cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, am Gestänge ist die Verchromung schadhaft, die Vorderseite der Blätter mit Patina.
Unter den Warennummern 4570142 und 4559730 finden Sie weitere Leuchten aus dieser Serie.

6 200 kr

Golvlampa stilnovo stil sannolikt Italien

Golvlampa stilnovo stil sannolikt Italien. Mässing samt marmorfot. 3 ställbara ljusskärmar med 6 ljuspunkter. Svartlackerade metallskärmar. Höjd 158 cm. Sannolikt omlackerade skärmar. Bruksslitage, smärre repor.

4 612 kr

H. J. Wegner. Briks / Daybed, teaktræ

H. J. Wegner. Briks / Daybed fineret med teaktræ, madras og ryg senere betrukket med sort uld, sengetøjsmagasin bag ryg, runde tilspidsede ben. Formgivet 1954. Fremstillet hos Getama, model GE-258. L. 198 cm. Fremstår med brugsspor på stel samt dyb ridse/afslag indvendig på en gavl.

1 350 kr

Björn Dahlström, Dux, fåtölj 'Super Sport Låg'

Fåtölj "Super Sport Låg", formgiven av Björn Dahlström. Stomme i förkromad metall med klädsel i läder. Höjd 72 cm, sitthöjd 42 cm. Visst slitage.