550 kr

KORGFÅTÖLJ MED BORD 2000-tal.

Flätad dekor. Bordets diameter 68, höjd 55,5 cm. Sitthöjd ca 39 cm.

450 kr

HATTHYLLA Mässing.

Längd 100 cm. Bredd 33 cm.

350 kr

AXEL EINAR HJORTH Matbord, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Betsad furu. Kopplad benställning. Längd 180,5. Bredd 75,5. Höjd 72,5 cm.

400 kr

FÅTÖLJ 1940/50-tal.

Fast stoppad klädsel, delvis djuphäftad. På tappade ben. Sitthöjd ca 40 cm.

2 200 kr

BRUNO MATHSSON Fåtölj, "Karin". Dux, 1970-/80-tal.

Stomme i förkromat stål. Klädd i canvas samt dynor i skinn. Sitthöjd ca 35 cm.

16 292 kr

Michel Ducaroy. Tre-personers sofa, model Togo, brunt læder

Michel Ducaroy. Tre-personers sofa betrukket med brunt læder. H. 70 B. 170 cm. Fremstillet hos Ligne Roset. Model Togo. Fremstår professionelt nybetrukket i brunt læder med bibevarelse af det originale bundstof og Ligne Roset labels.

3 400 kr

HANS J WEGNER, sybord, "AT-33", Andreas Tuck, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Teak och ek, rektangulär med fällbara skivor, i sargen låda med inredning, flätad sykorg undertill, brännmärkt, längd 66 (totalt 117), bredd 57, höjd 56 cm.

300 kr

GUNNAR MYRSTRAND Skåp, Källemo, 1900-talets andra hälft.

Fanerat med ek. Dörrpar med bakomliggande lådor och hyllplan. Fyra lådor. Kopplad benställning. Bredd 115. Djup 43. Höjd 156 cm.

300 kr

SOFFBORD 1900-talets andra hälft.

Benställning av mahogny. Skiva av travertin. Längd 180. Bredd 78. Höjd 52 cm.

22 558 kr

Charles Eames. Bord i valnød, model 'Segmented table'. L.305 cm

Charles Eames 1907 - 1978. 2-delt spisebord / konferrencebord i valnød, model 'Segmented table'. Stel med søjle og fod i forkromet aluminium. Original plade med HPL 'High Presure Laminate' valnød. H. 72, 5 L. 305 B. 137 cm. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra.

1 100 kr

Yngve Ekström

YNGVE EKSTRÖM, stolar, 4 st, "Pinocchio", delvis målade i olika färger, sitthöjd 44 cm

400 kr

SKULPTUR Marmor, 1600-/1700-tal.

I form av liggande lejon. Längd 11, höjd 6,5 cm.

350 kr

Julio le Parc

JULIO LE PARC (Argentina, född 1928): "The new man", signera, serigrafi, bladmått ca 78x58 cm

300 kr

FÅTÖLJ Finland, 1950-tal.

Byggd som aktern på en båt. Betsat trä. Sittdel löst liggande på underredet.

350 kr

LISA JOHANSSON-PAPE Bordslampa, Stockmann Orno, 1900-talets mitt.

Läderklädd skaft med mässing. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 32 cm.

350 kr

Sven Ellekær Rolschau Møbler

SVEN ELLEKÆR, soffa, Rolschau Møbler, jakaranda, klädd i svart skinn med dynor i ljust tyg, höjd ca 69, längd 260 cm

450 kr

ALVAR AALTO Bord, modell H92, Artek, 2000-tal.

Utdragbart bord. Askfanerat samt holkben HL2. Tilläggsskivan kan förvaras under bordsskivan. Längd 130 cm, bredd 90 cm, höjd 73 cm. 1 st, à 50 cm iläggsskiva medföljer. Totallängd 180 cm.