Marino Marini Jean Arp

MARINO MARINI, JEAN ARP, mfl, XXe SIÈCLE (4), XIX (62) innehållandes 1 originallitografi av Arp, ca 31x24 cm; Panorama XXXIII (69), innehållandes originallitografier av Estève (1) samt Capogrossi (1), ca 31x24 cm resp 31x48 (vikt); Panorama 68 XXX (68) innehållandes originallitografier av Marini (1, vikt) samt Estève (1) ca 31x46 resp 31x24 cm; Panorama 70, XXXV (70) innehållandes originallitografier av Marini (1) samt Anna-Eva Bergman, ca 24x31 - 31x24 cm

Dansk møbelsnedker. Kolossalt konferencebord

Dansk møbelsnedker. Kolossalt specialfremstillet tre-delt konferencebord med plade og understel af fineret brunbejdset egetræ indlagt med glas. H. 73 L. 180 / 360 / 540 B. 200 cm. Fremstår med brugsspor. Usamlet. OBS: Køber står selv for håndtering ved udlevering.

Pendelleuchte, wohl von Lyfa Denmark, 1960er Jahre

Pendelleuchte, wohl von Lyfa Denmark, 1960er Jahre Kupfer, außen weiß lackiert. Maße: ca. D. 18cm, H. 36cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Vereinzelt minimale (Lack-)Fehlstellen / minimale Mängel in der Oberfläche, teils leichte Oxidations- / Anlaufspuren / leichter Rostbefall.

Sven X:et Erixson akvarell

SVEN X:ET ERIXSON (1899-1970): Komposition, signerad Sven Erixon otydligt daterad, akvarell, bildyta, ca 10x35 cm

GILLIS LUNDGREN, fåtölj, "Impala", IKEA.

Stomme i kromad metall. Klädd i röd textil med knapphäftning. Sitthöjd 24/29, höjd 70, bredd 75, djup 110 cm.

Eric H Olson serigrafi

ERIC H OLSON (1909-1995): Komposition i svart, grönt och rött, signerad Eric H Olson, numrerad 47/100, färgserigrafi, 59x67 cm

Arne Jacobsen. Spisebord / arbejdsbord af palisander, model 3605, nyfineret.

Arne Jacobsen. Spisebord / arbejdsbord med plade af nyfineret palisander, stel af forkromet stål, sko af teak, model 3605. Udført hos Fritz Hansen. H. 70, L. 152, B. 80 cm. Fremstår med nyfineret plade og nyrenoveret stel.

A. & P. Castiglioni, Tischleuchte Modell Snoopy für Flos

Tischleuchte Modell Snoopy, italienisches Design von Achille & Pier Giacomo Castiglioni für Flos. Entwurf von 1967. Konstruktion mit Stand aus Marmor, Reflektor aus orange lackiertem Metall. Mit Aufkleber bezeichnet. Maße ca.: H. 37 cm, B. 39 cm. Original verpackte Neuware.

GILLIS LUNDGREN, fåtölj samt bord, "Impala", IKEA.

Stomme i kromad metall. Bordskiva i mörkbetsat trä. Fåtölj klädd i röd textil med knapphäftning. Sitthöjd 24/29, höjd 70, bredd 75, djup 110 cm. Bordets längd 94, djup 47, höjd 29 cm.

GILLIS LUNDGREN, soffa samt bord, "Impala", IKEA.

Stomme i kromad metall. Bordskiva i mörkbetsat trä. Soffa klädd i röd textil med knapphäftning. Sitthöjd 24/29, längd 200, höjd 56, djup 100 cm.

SKULPTUR, glas, Lalique, Frankrike, 1900-talets andra hälft.

Etikettmärkt. I form av äpple. Lös propp i form av kvist med blad. Höjd 14 cm.

"Boby" rullhurtsar design Joe Colombo

JOE COLOMBO, rullhurtsar, "Boby" 1 par, Bieffeplast, svarta, Italien, formgiven 1968, för Padova, senare tillverkning, höjd 74 cm

Ejler Bille. Kompositioner. Tre Litografier. CD. (3)

Ejler Bille (1910-2004). Kompositioner. Tre Litografier. Hver sign. og nummereret med bly Ejler Bille 83, 35/125. Hver 53 x 40 cm. (60x47). Fremstår med pletter. (3)

Nanna Ditzel. Æggeformet hænge-kurvestol med hynde i hvidt stof.

Nanna Ditzel 1923 - 2005. Æggeformet hænge-kurvestol i patineret peddigrørsflet, løs hynde betrukket med hvidt stof. Formgivet 1957. Fremstillet hos Bonacina Pierantonio, Italien. H. ca. 125 cm. Ophængskæde medfølger ikke. Fremstår med defekter på flet. Litteratur: Noritsugu Oda: " Danish Chairs", gengivet og omtalt s. 168

Kaare Klint. Et sæt på seks stole, model 4133 'Kirkestolen' fra år 1964 (6)

Kaare Klint. Et sæt på seks vintage spisestole af patineret bøgetræ med de originale rækkesamlere på sprosser, sædet flettet med papirgarn, H. 84/44. B. 52. D. ca. 52 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen September 1964. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, skjolder og mærker, enkelte med fletdefekt. Modelfotos. (6)

Wortmann & Filz. WOFI Tischleute. Glas / Metall.

Wortmann & Filz. WOFI Tischleute. Glas / Metall. Runde Konstruktion aus Glas und Metall mit drei Brennstelle, Bezeichnet mit Aufkleber. Maße ca. H. 33 cm, D. 30 cm, Gebrauchsspuren.Laurtiz.com übernimmt keine Garantie für die Funktionalität.

Charles Eames. Sæt på seks skalstole, sæder af orange gennemfarvet glasfiber (6)

Charles Eames. Sæt på seks skalstole, sæder af orange gennemfarvet glasfiber, stel af forkromet stål. Fremstillet hos Vitra. H. 80 cm. Sh. 44 cm. B. 52 cm. Fremstår med let brugsslitage. (6)

Louis Vuitton, grøn epi rejsetaske, model Keepall 55

Louis Vuitton, grøn epi rejsetaske. Model Keepall 55. Udført i grønt epilæder med hardware af forgyldt metal samt sorte syninger. Tasken er med udvendig lomme, navne tag, samlespænde samt dobbelt lynlås. Indvendigt med et stort rum. Fremstillet i Frankrig 1992. H. ca. 30 cm, B. ca. 55 cm. Fremstår med mindre brugsspor.