400 kr

SKRIVBORDSLAMPA 1900-TALETS MITT.

Stomme i metall. Ledbar arm. Lackerad plåtskärm. Höjd 40 cm.

2 000 kr

VILFÅTÖLJ 1950-tal

Stomme i betsat trä. Klädd i blått plysch. Nackkudde.

2 200 kr

TAKLAMPA 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässing. Röda och blå glasskupor. Höjd 62 cm. Diameter ca 40 cm.

300 kr

LEMBIT NÖMMEOTS. Färglitografi.

Stilleben, signerad och numrerad 117/175, 28x46 cm.

600 kr

Bonad rölakan

BONAD, rölakan, ca 155x150 cm

495 kr

Bordlampe fra 40`erne, messing

Bordlampe fra 40`erne, messing. Skærm med huldekoration i kanten i form af stjerner. H. 60 cm. Monteret med uoriginal fatning. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

4 900 kr

ENZO MARI Glasbord, två delar, för Zanotta, Italien, 1980-tal.

Njurformade glasskivor med snedsliapd kant. På förnicklade ben. Längd ca 109,5, bredd ca 73, höjd ca 39 cm.

2 200 kr

Karin Bernholm matta

KARIN BERNHOLM, "Konfetti", matta, monogramsignerad, märkt med etikett Design Karin bernholm Handknuten Matta Swedish Axeco Design Konfetti ca 200x280 cm

1 100 kr

Barbro Sprinchorn vävnad

BARBRO SPRINCHORN, "Oktober", vävnad, AB Märta Måås Fjetterström, signerad BS, etikettmärkt, 42x31 cm

2 200 kr

JAN VANEK Fåtölj, 1930/40-tal.

Betsad stomme. Rygg och sits av flätad sadelgjord. Sitthöjd ca 32 - 35 cm.

2 200 kr

Spegel Josef Frank Svenskt Tenn rotting

JOSEF FRANK, spegel, rotting, Svenskt Tenn, 44x45 cm

961 kr

Zwei Easy Chairs, Ingmar Relling für Westnofa, schwarz (2)

Paar Easy Chairs, Ingmar Relling für Westnofa, Schichtholz/Leder, um 1960. Konstruktion aus gebogenem Schichtholz, dunkel gebeizt, vorderbeinloses Fußgestell mit Querverstrebung, Sitzfläche aus L-förmigem Element, mittels Lederschlaufen angebrachtem textilem Sitznetz, durchgehende Polsterauflage aus schwarzem Leder, Sitzhöhe 44 cm, H. 81 cm, T. 70 cm, B. 63 cm. Altersbedingte Gebrauchsspuren, Holz mit Kratzspuren/Dehnungsfugen/Abrieb, Leder mit Abrieb/brüchigen Partien, Auflagen unterseitig mit Rissen und Löchern. (2)

3 200 kr

SIMON P HENNINGSEN, taklampa, "Tivoli", Simon Henningsen. LYFA, Danmark, 1900-talets andra hälft. Höjd ca 32 cm.

Kromad samt polykromt lackerad metall. Modellen formgiven 1962. Diameter ca 26 cm. Höjd 32 cm.

6 600 kr

Alvar Aalto serveringsvagn Artek Finland

ALVAR AALTO, serveringsvagn, Artek, Finland, modell 901, formgiven 1936, stomme av björk, med kakelplattor, flätad korg, gummiklädda hjul i vitt, höjd 59, skivan 90x62 cm

1 100 kr

ANDERS FANKKI. Samekniv, horn/läder, monogramsignerad.

Skaft av horn . Knivblad signerad B&S, längd 116 mm. Slida i läder och horn. Totallängd 26,5 cm.

825 kr

Gunnel Sahlin för Kosta boda. Skulptur, kaktus

Gunnel Sahlin, f 1954, för Kosta Boda. Skulptur i form av kaktus. Grön glasmassa med stänk av lila, sockel i lila glasmassa. Signerad i botten: KOSTA BODA ATELIER 91 Gunnel Sahlin 830 205/500. Höjd 30,5 cm.