Dansk snedkermester, hjørnebænk af eg, 2-delt

Dansk snedkermester, 1900-tallet. Hjørnebænk af eg, 2-delt. Betræk af uld. Løse indsatssæder. Alm. stedvise brugs- og alderstegn. H. 87. Sædeh. 48-49 cm. 245 x 150 cm.

Sessel im Stil des Art Déco. Weichholz lackiert (2).

Sessel im Stil des Art Déco. Weichholz schwarz lackiert, neu bezogen. Maße ca. H. 85 x Gesamttiefe 83 cm. Sitzhöhe ca. 40 cm, Sitztiefe 60 cm. Minimale Reibungsspuren auf dem Armlehnen.

WILHELM KÅGE Skål, Stengods "Farsta", Gustavsbergs studio.

Glaserad med blågrön glasyr. Signerad FARSTA KÅGE samt studiostämpel. Längd ca 11 cm.

LISA LARSON Vaser, 2 st, ytterfoder, två stycken, stengods, Gustavsberg.

Ansiktsvaser, signerad LISA L. MADE IN SWEDEN. Höjd 13 resp 24 cm

Tom Stepp. Par Loungestole, model Primetime (2)

Tom Stepp. Par Lounge stole model "Prime Time" med skal af formspændt bøg monteret på drejeligt understel af stål. Løse vendbare hynder betrukket med lyst møbelstof, fyld af polydun. Fremstillet hos Fredericia Furniture. Bredde 95 cm, Dybde 94 cm, Højde 96 cm, Aldersrelateret brugsslitage, pletter. (2)

MAURICE BURKE Fåtölj, "Safari", Arkana, Falkirk, Skottland, 1900-talets slut.

Stomme av teak. Röd galonklädsel. Märkt. Sitthöjd 40 cm.

SOFFBORD 1900-talets andra hälft.

Stomme av glas samt kromad metall. Längd 90 cm. Bredd 90 cm. Höjd 44 cm.

KARMSTOLAR Ett par, 1900-talets andra hälft.

Stomme av böjträ. Sits och rygg i rotting, Sitthöjd 46 cm.

BORD "Jetson", design Bruno Mathsson.

Glasskiva. 2010-tal. Diameter 70, höjd 43 cm.

BLOMBORD Monica Förster, inköpt Svenskt Tenn.

Vitmålad rund metall, tre träben. Diameter 48,5, höjd 30 cm.

Japansk vase af cloisonneemalje, 1800/1900-tallet

Japansk vase af cloisonneemalje indlagt med hanedekoration på gul fond. 1800/1900-tallet. H. 18,5 cm. To revner på sider og revne under bund.

SATSBORD 3 delar, Italien 1900-talets senare hälft.

Slipat glas, mässing och hjultrissor, det minsta bordet med hyllplan.

SPEGEL Furu, 1900-talets andra hälft.

Spegelram av furu. Längd 83 cm. Höjd 140 cm.

ALVAR AALTO Bord, modell 85, Artek 1930/1940-tal.

Lackad björk samt björkfaner. Mått 75x75 cm. Höjd 71 cm.

Japansk rustning, Meiji / Showa periode

Komplet japansk rustning, Meiji / Showa periode, Komplet. Hår på hjelm er hestehår. Medfølgende kasse og stander (lak skaller på kasse). 1900-tallet.

RISTO SUOMI Litografi, signerad och daterad 1982, numrerad H.C. Tpl'a.

"Fattigmans Odysseia I", bildstorlek 79 x 58 cm.

SKYLTDOCKOR 2 stycken, cirka 1960-tal.

Delvis ställbara. Höjd cirka 130 cm.