3 615 kr

Assmann / Kleene, Sofa Modell DE 550 F Flyer für Designo

Sofa Modell DE 550 F Flyer, deutsches Design von Assmann / Kleene für Designo. Verstellbare Konstruktion mit einem Untergestell aus silbergrau lackiertem Metall, Bezüge in schwarzem Leder. Die seitlich gelagerten Fußstützen lassen sich herausdrehen und in der Tiefe verschieben. B. 230cm, H. 86cm, T. ca. 90cm. Leichte Gebrauchsspuren, das Leder ist gering patiniert, an der Rückseite leichte Kratzer.

3 626 kr

Harry Bertoia. Diamond Lounge Chair, model 421

Harry Bertoia 1915-1978. Diamond Lounge chair med wirestel i forkromet stål, original løs hynde polstret med sort læder, mærket Knoll. Formgivet 1950. Fremstillet hos Knoll International, model 421. Fremstår med lette brugsspor.

1 157 kr

Cees Braakman, Wire Lounge Sessel Modell FM06 für UMS Pastoe

Wire Lounge Sessel Modell FM06, niederländisches Design von Cees Braakman für UMS Pastoe. Entwurf von 1958. Filigrane Konstruktion aus weiß lackiertem Stahldraht, organisch ausgeformte Armlehnen aus massivem Holz, diese überlackiert. B. 70cm, H. 84cm, T. ca. 70cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, stellenweise ist die Lackierung abgestoßen, Roststellen, partiell überlackiert.

6 734 kr

Mackintosh for Cassina. To stole, model Hillhouse (2)

Charles Rennie Mackintosh. To stole, model Hillhouse med stel af sortlaseret asketræ og gennembrudt ryg, sædehynde betrukket med sort møbelstof. H. 140 cm. Fremstillet og stemplet hos Cassina. Fremstår med minimale brugsspor.
Stolen er oprindeligt formgivet i 1904 til The Willow Tea Room i Glasgow, Skotland. (2)

453 kr

' Langbord' af fineret kirsebærtræ.

' Langbord' af fineret kirsebærtræ på stolpeben 120 x 120 mm H. 73,5 cm. L. 220 cm. B. 90 cm. Fremstår med brugsslitage, finerskader, løse ben.

9 800 kr

Ludwig Mies Van Roghe

LUDWIG MIES VAN DER ROHE, fåtölj "Barcelona", formgivna 1929, benställning av förkromat stål, klädda i svart skinn, höjd 75 cm PROVENIENS Tillhört Nordiska Galleriet Malmö 1950/60-tal

4 403 kr

Charles Eames. Plywood Chair, model DCW

Charles Eames 1907-1978. Stol, model DCW. Ryg, sæde og ben af formbøjet sortlaseret ask. Formgivet 1945-46 af Ray & Charles Eames. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor og udleveres i original emballage.

4 921 kr

Tateishi Shoiji. Chaiselong

Tateishi Shoiji. Chaiselong/lænestol med krydsbenstel, udført i ege- og valnøddetræ, betrukket med mørkt møbelstof. L. 170/182 cm. B. 60/76 cm. H. H. ryg 95 cm.

386 kr

Große Stehleuchte in Edelstahl mit 12 Flexschläuchen

Große Stehleuchte, wohl 1990er Jahre. Konstruktion aus Edelstahl, ausgestattet mit zwölf Brennstellen an Stahlflexschläuchen, welche in alle Richtungen gebogen werden können. Die Helligkeit der Leuchte kann mit einem Dimmer geregelt werden. Maße wie abgebildet: D. ca. 105 cm, H. ca. 290 cm.
Bitte beachten Sie, dass der auf Foto Nr. 2 abgebildete Arne Jacobsen Stuhl nicht Bestandteil der Auktion ist, sondern nur als Größenvergleich dient.

4 662 kr

Martin Nyrop. Otte stole fra Københavns Rådhus (8)

Martin Nyrop (1849-1921). Otte stole fra Københavns Rådhus, tegnet omkring 1900. Stel af lakeret bøg, buet kopstykke. Nogle stole med lille messingplakette præget med nummer og de tre tårne fra Københavns Byvåben. H. (ryg) 80 cm. B. 53 cm. D. 45 cm. Siddehøjde ca. 44 cm. Fremstår med naturlig patina, kraftig brugsslitage/smådefekter; ridser og skrammer mm. (8)

Dette møbel er en del af en temaauktion med effekter formgivet af den danske arkitekt Martin Nyrop til Københavns Rådhus. Nyrop tegnede rådhuset i nationalromantisk stil, som en arkitektonisk helhed, hvor møblerne var designet til huset i begrænset antal. Mange af møblerne har været i brug på rådhuset, og nogle har været i brug andre steder i Københavns kommune.

Læs mere om auktionen og se alle effekter her.

1 943 kr

Persisk Kermanshah kelim, 245x115 cm.

Persisk Kermanshah nomade-kelim, Uld på bomuld. 245x115 cm.

1 425 kr

Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-107

Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-107 med stel og armlæn i poleret aluminium. Betræk af mørkeblåt, let patineret læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra.
Se varenummer 4790243.

6 400 kr

Svenskt Tenn flodhäst

SVENSKT TENN, flodhäst, Dimitri Omersa & Co, brunt läder, höjd ca 39 cm, längd ca 72 cm

453 kr

Martin Nyrop. Lille reol tegnet til Københavns Rådhus, Martin Nyrop (1849-1921).

Lille reol fra Københavns Rådhus. Fremstillet af massiv fyrretræ med tapsamlinger. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. H. 145 B. 63 cm. D. 37 cm. Fremstår med naturlig patina og brugsspor; ridser og skrammer mm.

16 188 kr

Charles Eames. Segmented table fra år 2014. 'Boatshape', L. 230 cm

Charles & Ray Eames. Ovalt bord 'Segmented table' med stel i forkromet/sortlakeret aluminium. Plade i 'Boatshape' med hvid laminat med sort gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra år 2014, mærke herfra. H. 72 cm. L. 230 cm. B. 107 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

777 kr

Skrivebord af hærdet glas

Skrivebord i buet glas. Fremstillet i hærdet 15 mm. glas. H. 73 cm. L. 120 cm. D. 50 cm.

9 842 kr

Jens Juul Eilersen. Chaiselong, model Control

Jens Juul Eilersen. Chaiselong med stel af stål, betrukket med kraftig sort læder. Justerbar ryg/forstøtte. Fremstillet hos N. Eilersen 2010, model Control. B. 85 cm. Minimale brugsspor

1 900 kr

Alvar Aalto matbord

ALVAR AALTO, matbord, 3 dlr, Artek, Finland, ben i skiktlimmad björk, vit laminerad skiva, formgiven 1935, höjd 71,5, 100x60, 1 par 50x100, totalängd 160 cm

2 331 kr

Fire højryggede lænestole/ høvdingestole samt bord af flet (5)

Fire højryggede lænestole / høvdingestole af flet, H. 148 sædehøjde 45 cm. Endvidere bord af flet H. 60 Ø 70 cm. 1900-tallets anden halvdel. Fremstår med brugsslitage, herunder nogle fletdefekter. 85)

2 849 kr

Kay Bojesen/tilskrevet. Stumtjener i bemalet træ til børn.

Kay Bojesen/tilskrevet. Stumtjener i bemalet træ til børn. Udformet som stående afrikaner m/ arme og hat - båret af trepas fod. Ikke i produktion. H. 100 cm. B. 36 cm. Med afskalninger.