1 700 kr

Piedestal

PIEDESTAL, 1900-talets mitt, mahognyfanér och svärtade detaljer, höjd 110 cm

2 500 kr

MATTI HAUPT Skulptur, lergods, signerad Haupt.

Porträrr av kvinna med uppsatt hår. Höjd 30 cm.

700 kr

Taklampa

TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft, för fem ljuspunkter, stomme av mässing, kupor av vitt glas med diagonala ränder i guld,, diameter ca 30, höjd ca 96 cm

1 400 kr

BORDSLAMPA Anders Pehrsson, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets fjärde kvartal.

Vitlackerad skärm, kromad stomme, plast samt läderklädd fot. Ställbar. Höjd ca 45 cm.

650 kr

PIEDESTAL Glas&Trä i Hovmantorp 1950/60-tal.

Stomme i ek. Skiva i marmor med detaljer i mässing. Etikettmärkt. Höjd 66 cm.

1 350 kr

GOLVLAMPA 1900-talets mitt.

Svartlackerad metallstomme med tidningshylla. Grålackerad skärm. Höjd ca 144 cm.

2 400 kr

BORDSLAMPOR Ett par, AB Stilarmatur, Tranås, 1900-talets andra hälft.

Teak och borstad vitmetall. Etikettmärkt. Höjd 40 cm.

1 249 kr

SONJA KATZIN Bordslampa, ASEA, 1940-tal.

Stommen av mässing, delvis läderbeklädd. Totalhöjd ca 28 cm.

1 200 kr

FIGURINER 2 st, keramik, Italien, 1970/80-tal.

Vita katter med halsband. Höjd 38 cm.

350 kr

TIMO SARPANEVA ISVATTENKANNA OCH DRICKSGLAS, 6 st, glas, Iittala.

Blått glas. Kannans höjd 22 cm. Glashöjd 8,8 cm. Glasen med original förpackning.

2 900 kr

ILMARI TAPIOVAARA Stolar, 4 st, Keravan Puuteollisuus, 1900-talets mitt.

Lackad björk samt björkfaner. Stapelbara. Bär tillverkarens stämplar. Bredd 41 cm, sitthöjd 43 cm, total höjd 74 cm.

400 kr

SAMEKNIV Paul Larsson, Funäsdalen, signerad, 1900-tal.

Grepp av renhorn. Knivslida av renhorn och läder med upphängningsanordning av tvinnat läder. Signerad "P.L". Total längd ca 24,5 cm.

11 500 kr

Einar Jolin oljemålning

EINAR JOLIN (1890-1976): Stilleben med orientalisk figurin, signerad och daterad Jolin 1959, olja på duk, 55x46 cm PROVENIENS: Inköpt 1960 hos "Konst i hemmiljö", Strandvägen, Stockholm

3 200 kr

FOERSOM & HIORT-LORENZEN Fåtöljer ett par, "Blow", för Hay.

Polyuretanskum. Svart textil. Snurrbara. Sitthöjd ca 37 cm.

1 400 kr

Charles Eames soffa

CHARLES EAMES, soffa/ bänk, "Tandem" Vitra, formgivet 1976, sitsar i plast underrede i stål och aluminium, sitthöjd ca 40 cm, längd ca 104 cm

3 400 kr

Olle Baertling färgserigrafi

OLLE BAERTLING (1911-1981): Komposition, signerad Baertling, numrerad 293/300, daterad 1950-68, färgserigrafi, bladstorlek ca 19x27,5 cm