600 kr

Yrjö Edelman färglitografi

YRJÖ EDELMANN (1941-2016): Komposition med papper, signerad Y Edelmann, EA, färglitografi, bladmått ca 87 x 122 cm

71 000 kr

AXEL EINAR HJORTH. Bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Furu, ovalt med skålad bordsskiva, centralfot. Mått 70 x 55 cm, höjd 48 cm.

4 600 kr

Theodore Waddell soffbord Cassina

THEODORE WADDELL, soffbord, Cassina, Italien, förkromat stålunderrede, rund glasskiva, höjd ca 42, diameter ca 100 cm

4 400 kr

Peter Draenert soffbord

PETER DRAENERT, soffbord, modell 1022, formgivet 1968 för Dreanert Studio , höjd ca 40, 130x92 cm

1 452 kr

TAKLAMPA, "PH-5", design Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark.

Lila färg. höjd exklusive sladd 23 cm, diameter 51 cm.

4 400 kr

Alvar Aalto soffbord

ALVAR AALTO, soffbord, skiva i björk med underrede i böjträ, höjd ca 52, diamter 100 cm

1 200 kr

Cigarettändare CARAN d´ACHE

CIGARETTÄNDARE, CARAN d´ACHE, guldpläterad, märkt H9049, med vinrött läderfodral, certifikatnummer 056320, i originalask, 6,5x3,5 cm

15 538 kr

Poul Kjærholm. Sofabord, E. Kold Christensen

Poul Kjærholm 1929-1980. Sofabord fra PK50 serien. Stel af matforkromet stål med plade af glas. Fremstillet og mærket af E. Kold Christensen år 1977, original købskvittering forevist af sælger. H. 45 L.125 B. 62 cm. Glasplade med et par små hjørneafslag.

550 kr

PALL "Palett", 1950-/60-tal.

Bok, sits fanerad med teak. Längd 37, höjd 45 cm.

1 700 kr

GILLIS LUNDGREN Karmstol, "Eker", IKEA, 1960-tal.

Målat trä. Spjälad rygg. Sitthöjd 37 cm.

350 kr

BOCKBORD Sent 1800-tal.

Målad furu. Längd 135, bredd 75, höjd 75 cm.

650 kr

KARMSTOLAR, 4 st, skinn, IRE möbler AB. 1970-1980 tal.

Rygghöjd: 69 cm. Sitthöjd: 46 cm. Sittdjup: 46 cm. Sittbredd: 59 cm.

3 200 kr

FRANK KALLINA Skåp/garderob modellnr 385 för Källemo 1997.

Lackad mdf och massiv al. Utdragbar del m hyllinredning samt garderobsdel med klädhängning. längd 75 (133), bredd 50, höjd 173 cm

432 kr

Fritz Hansen. Tre-pers. sofa, uld og bøg

Fritz Hansen. Tre-pers. sofa med ben af bejdset bøg, knapsyet ryg, betrukket med uldstof, H. 85 B. 150 sædehøjde 42 cm. 1900-tallets midte. Fremstår med alders- og brugsspor; smuds, pletter samt steder med farveforskelle; 1 mgl. knap.

840 kr

Tre lænestole af bambus med flet (3)

Tre lænestole af bambus med flet, H. 76 B. 66 sædehøjde 36 cm. Dansk møbelproducent, 1900-tallets midte. Fremstår med brugsspor; nogle mindre fletdefekter. (3)

446 kr

Pierangelo Gallotti, Set Beistelltische / Satztische Modell T35Trio von Gallotti & Radice (3)

Set Beistelltische / Satztische Modell T35 Trio, italienisches Design von Pierangelo Gallotti für Gallotti & Radice. Entwurf von 1975. Konstruktion aus getöntem Glas mit Verbindern aus verchromtem Metall. B. 48cm, H. 38,5cm, T. 40,5cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, etwas reinigungsbedürftig, ein minimaler Chip am Rand des kleinsten Tisches. (3)

12 781 kr

Jindrich Halabala. Par lænestole, model H-269 (2)

Jindrich Halabala. Et par lænestole med stel af formbøjet sortlakeret bøgetræ, fjederpolstret sæde samt ryg betrukket med italiensk møbelstof, H. 76 cm, B. 71 cm, SH 37 cm. Udført omkring 1940, model H-269. Fremstår professionelt nyrenoveret og nypolstret. (2)

4 987 kr

Ib Kofod-Larsen. Skænk af teaktræ

Ib Kofod-Larsen. Skænk af fineret teaktræ, runde tilspidsede ben. H. 66, 238 x 50 cm. Fremstår med nogle ridser og skrammer mm.

74 686 kr

Børge Mogensen. 'Møbler til en jagthytte', bord samt fire armstole ca. 1950 (5)

Børge Mogensen 1914-1972. 'Møbler til en jagthytte', bord samt fire armstole. Bord med stel i egetræ og bordplade i teak, skråstiver i metal. Sæt på fire armstole i egetræ, sæde og ryg udspændt med originalt patineret kernelæder. Vipbar ryg. Fremstillet af snedkermester Erhard Rasmussen og erhvervet af familien til Børge Mogensens kone Alice før 1952 og været i familiens eje indtil nu.
Bord fremstår med ridser på kant og finerskader på bordplade. To stole med defekter iform af defekte syninger og et løst vippebeslag.
Lignende møbler blev første gang vist ved Københavns Snedkerlaugs møbeludstilling i 1950.
Litt: " Dansk møbelkunst gennem 40 aar" Vol. 3 side 154 -157. (5)