1 100 kr

Fåtöljer stålrör

FÅTÖLJER, 1 par, 1970-tal, stålrör och skinn, sitthöjd ca 32, höjd 80, 70x55 cm

1 401 kr

Jagtstol / safaristol og taburet (2)

jagtstol / safaristol med taburet, udført af orientalsk træ, sæde og ryg betrukket med sort patineret læder. Fremstår med brugsspor. (2)

18 466 kr

Charles og Ray Eames. Soft Pad Chaiselongue, model ES 106

Charles og Ray Eames. Liggestol, Soft Pad Chaiselongue, model Es 106, formgivet i 1968 til Charles Eames ven, filminstruktøren Billy Wilder. L. 192 cm - B. 45 cm. Mørkt læder på mørkt brunt stel, puder forbundet med lynlåse er fastgjorte på aluminiumsrammen samt to ekstrapuder. Originalmærkat på undersiden. Fremstår uden brugsspor.

605 kr

Rullebord

Rullebord af messingfarvet metal, på hjul, med plade samt underliggende hylde. Løs i enkelte samlinger. Mål: 78x42 cm. H. 72 cm. Små brugsspor.

2 000 kr

Änglaskåp, allmoge, 1920-tal

Änglaskåp, allmoge, omkring 1920, polykromt bemålat, uppskjutande krön med dekor i form av bevingat änglahuvud. Dörrar med bakomvarande hyllinredning. Höjd 210 cm, 110x65 cm. Nyckel medföljer. Bruksslitage.

550 kr

MATTA Gabbeh, 204 x 130 cm.

Gul med centrala figurer.

13 000 kr

MATTA Rölakan, Ingegerd Silow, monogramsignerad, 233 x 165 cm.

Lila, blå och gröna toner. Symetriskta mönster.

5 986 kr

Hans J. Wegner. Otte stole model CH-36

Hans J. Wegner (1914-2007). Otte spisestue stole af eg, sæde med flettet papirgarn, model CH-36, designet i 1962, fremstillet hos Carl Hansen & Søn. Sædehøjde 43 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og mærker. (8)

1 400 kr

Joan Miro

JOAN MIRO (1893-1983): (2 st) ur "Derrière Le Mirroir": Kompositioner, 1963, Mourlot 278 o 275, färglitografier, vardera ca 37x27 cm

700 kr

Taklampa

TAKLAMPA, 1900-tal, kupa i färgat glas, diameter ca 45, höjd inkl kedja 60 cm

382 kr

Italiensk standerlampe

Italiensk design. Standerlampe af sortlakeret matteret metal med skærm af matteret glas. H. 175 cm. Fremstår med slitage, enkelte skrammer, mindre kanthak på skærm samt snavset.

1 401 kr

Alvar Aalto. Par lænestole, model 406 (2)

Alvar Aalto. Par lænestole af formspændt birketræ, betrukket med flettede gjorder af kanvas. Fremstillet hos Artek, model 406. 1970'erne. Fremstår med brugsspor i form af skjolder og ridser. (2)

1 049 kr

FAT Porslin, Birger Kaipiainen, Arabia.

Dekor av fågel och bladverk i turkos färgställning. 19,5 x 21 cm.

18 500 kr

MAX ERNST Portfölj med 12 färglitografier, 1974, samtliga signerade med blyerts och numrerade 69/79.

"Festin" (Pierre Hebey). 34 x 25,5 cm, bladstorlek 46,8 x 34,6 cm. Tryckt och utgiven av Pierre Chavé, Vence.

3 552 kr

Lounge Sofa der 1960/70er Jahre im Stile von Sergio Rodrigues

Lounge Sofa der 1960/70er Jahre im Stile von Sergio Rodrigues. Konstruktion mit Gestell aus massivem Holz, Bespannung aus Leinen und Kordel, Lose aufliegendes Formkissen mit abgesteppten Bezügen in dunkelbraunem Leder. B. 142cm, H. 88,5cm, T. ca. 98cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, das Leder ist gering patiniert.

4 263 kr

Maarten van Severen, Liege Modell MVS Chaise für Vitra

Liege Modell MVS Chaise, niederländisches Design von Maarten van Severen für Vitra. Entwurf von 2000. Konstruktion aus verchromtem Stahlrohr mit schwarzem, leicht elastischem Polyurethanschaum. Verschiebbares Nackenkissen mit Bezug aus braunem Leder. Die Liege ist in zwei Positionen zu nutzen. Unterseitig bezeichnet. Maße: B. 45,7 cm, H. 86,7cm, T. 154 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, unterseitig ein kleinerer Riss.

1 242 kr

Fire skuffemoduler af fyrretræ (4)

Fire skuffemoduler af fyrretræ med seks skuffer i hver og med greb af messing H. 33 x 59 x 29 cm. Fremstår med slitage. (4)