Spegel 1900-tal

SPEGEL, 1950-tal, besat lövträ, fasettslipat glas, 117x83 cm

Peter Hahne färgetsning

PETER HAHNE (född 1955): Komposition, signerad P Hahne, 28/50, färgetsning, bildmått 30x29 cm

Tidningsställ

TIDNINGSSTÄLL, 1960-tal, teak och mocka, läderband, ihopfällbar, mått 48x20x42 cm

Solstolar

SOLSTOLAR, 2 st, 1900-talets mitt, betsade trästommar, sitsar och solskydd i tyg, fällbara och ihopfällbara

De sede. To-personers fritstående sofa, model DS 47

De Sede. To-personers sofa overpolstret med patineret, kraftigt brun tyre / 'Neck-læder'. Siddeflade med udtræk for bedre komfort. Fremstillet hos De Sede, Schweiz. Model DS 47. H. 70/36. L. 135. D. ca. 90/105 cm. Fremstår med brugsspor, mærker og patina.

Fåtölj rotting

FÅTÖLJ, 1900-tal, rotting, sitthöjd ca 28 cm

Brickbord Böllig

HANS BÖLLIG, "Krüger", brickbord, stomme i ek, brickor delvis i röd laminat, höjd ca 55, 50 cm

Christian Liaigre, sofabord.

Sofabord af fineret mahogni designet af Christian Liaigre, Frankrig. H. 40 cm L. 150 cm. B. 110 cm. Fremstår med brugsspor, afslag og mærker.

Björn Rosendal

BJÖRN ROSENDAL (1923-2016): Kvinnoporträtt i profil, äggoljetempera på duk, monogramsignerad R, ca 66x46 cm

Henri Matisse litografi

HENRI MATISSE (Frankrike 1869-1954), efter, "Baigneuse dans les roseaux", ur Verve nr 35-36 1958, färglitografi, bildmått ca 33x45 cm

Bordslampa

BORDSLAMPA, 1900-talets mitt, EWÅ, mässing och lackerad annan metall, höjd ca 25 cm

Ray & Charles Eames. Sæt på tre barstole med cremefarvede skaller af glasfiber (3)

Ray & Charles Eames. Sæt på tre barstole med originale cremefarvede vintage skaller af glasfiber med struktur. Formgivet 1948. Fremstillet hos Herman Miller og Vitra for Herman Miller. Professionel eftermonteret med originale stel i forkromet stål. Fremstillet hos Vitra. Sæde H. ca. 84 cm. Skaller fremstår med aldersrelateret brugsspor, lette mærker. (3)

Väggur 1930-tal

VÄGGUR, 1930-tal, lackerad urtavla med arabiska siffror, dekordelar i masurbjörk, ca 19x26 cm

Sidse Werner. Stumtjener, model 'Coat Tree'

Sidse Werner 1931-1989. Stumtjener af forkromet stål. Formgivet i 1972. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 'Coat Tree'. H. 193 cm. Fremstår med brugsspor.

Mario Bellini. Barstol, model Cab 410, høj model, lyst læder.

Mario Bellini. Barstol, model Cab 410, med stel af sortlakeret stål, overtrukket med lyst kernelæder. Designet 1970. Fremstillet hos Cassina med label og loge herfra. H. 112/81 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Mario Bellini. Barstol, model Cab 410, lav model, lyst læder.

Mario Bellini. Barstol, model Cab 410, lav model, med stel af sortlakeret stål, overtrukket med lyst kernelæder. Designet 1970. Fremstillet hos Cassina med label og loge herfra. H. 100/67 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Charles Eames. Bord, Segmented table. 'Boatshape' L. 274 cm

Charles & Ray Eames. Ovalt bord 'Segmented table' 'Boatshape' med stel i forkromet og sortlakeret aluminium, plade af hvid laminat med sort gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 72 cm. L. 274 cm. D. 136 cm. Fremstår med mindre brugsspor

Getama briks / sovesofa

Getama briks / sovesofa, fineret bøg med lilla polster. Fremstår med brugsslitage, hul i polser, finerafslag samt samlet med skruer. L. 210 cm. D. 88 cm.

Skænk/Skab af egetræ

Skænk/Skab af fineret egetræ. Front med to skydelåger bag hvilke hylder. Senere monteret ben. H. 93 cm. B. 114,5 cm. D. 43 cm. Fremstår med reparation på bagside samt mærker og brugsspor.

Jørgen Høvelskov. Harpestol i sortlaseret ask. Ubrugt i original emballage

Jørgen Høvelskov, Lænestol, 'Harpestolen' med stel i sortlaseret asketræ, monteret med flagline. Formgivet i 1962. Fremstillet hos Jørgen Christensen Snedkeri, stemplet med unikt serienummer. Modelfotos. Fremstår ubrugt, uden brugsspor og usamlet i original, ubrudt emballage med monteringsvejledning.
Litt. Norutsugu Oda Danish Chairs, gengivet og omtalt s.178. Bygge & Bo 1962.