8 400 kr

JOSEF FRANK Bordsspegel, Firma Svenskt Tenn, modell 2214.

Mässing, vridbar, bakstycke av mahogny. Diameter 48 cm, höjd 54 cm.

1 250 kr

SEKRETÄR/ BYRÅ 1900-talets andra hälft.

Fanerad med bland annat masurbjörk. Nedfällbar klaff med lådinredning samt 6 lådor nedtill. Bredd 90 cm, djup 45 cm, höjd 117 cm. Nyckel finns.

1 200 kr

PALETT Trä, 1800-talets andra hälft.

Enligt påskrift à tergo "Denna palett är använd av och har tillhört konstnären och hovintendenten Edvard Perséus". 36 x 66 cm.

300 kr

ANDERS PEHRSON Taklampa, "Tuben", Ateljé Lyktan Åhus.

Lackerad metall och plast. Etikettmärkt. Längd ca 167 cm

1 100 kr

Bordslampa Paolo Rizzatto & Alberto Meda för Luceplan.

Aluminium och glas. Reglerbar. Höjd ca 45-85 cm

750 kr

Vilfåtölj

VILFÅTÖLJ, 1900-tal, med huvudkudde, Ljungbergs textil, rygghöjd ca 92 cm

2 400 kr

BRUNO MATHSSON & PIET HEIN Matbord, "Superellips", Mathsson International, sent 1900-tal.

Kromade spännben. Skiva fanerad med masurbjörk. Etikettmärkt. Längd 160 cm, bredd 116 cm, höjd 70 cm.

800 kr

ARKIVSKÅP 1900-talets första hälft.

Betsad björl. Jalusi med bakomvarande hyllor. Längd 57,5 cm. Bredd 35,5 cm. Höjd 129,5 cm.

1 600 kr

OMEGA Armbandsur, 35,5 mm.

Stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, armlänk i stål, viklås, ca 1950.

13 800 kr

ELIS KAUPPI ARMRING, rosenkvarts, silver. Kupittaan Kulta, Åbo 1958.

Fyra cabochonslipade rosenkvartser, diameter 5 mm. Armringen inre omkrets ca 17 cm.

550 kr

SPEGEL 1970-tal.

Rund form med ram av furu. Diameter ca 97 cm.

4 400 kr

BORDSLAMPA Tomaso Barbi, 1900-tal.

Gulmetall, skärm i form av löv. Höjd ca 34 cm, längd ca 52 cm.

600 kr

SOFFBORD 2000-tal.

Glasskiva. Underrede i metall. Längd 95 cm. Bredd 55 cm. Höjd 45 cm.

1 800 kr

SITTPUFF 1900-TALETS ANDRA HÄLFT.

Klädd i läder. Diameter 57 cm. Höjd 35 cm.

3 100 kr

SIDEBOARD 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässing. Två glasskivor. Längd 136 cm. Bredd 35 cm. Höjd 73 cm.

1 804 kr

Arne Bang. Vase af glaseret stentøj

Arne Bang. Vase dekoreret med hvid glasur, sign. monogram AB. H. 15,5 cm.

808 kr

Persisk Sarab Kelim, 390 x 180 cm.

Persisk Sarab Kelim, uld på bomuld. 390 x 180 cm.

5 814 kr

Paar Lounge Sessel / Club Sessel in Leder und Chrom von Saba Italia (2)

Paar Lounge Sessel / Club Sessel von Saba Italia. Schwere Konstruktion mit Rahmen aus verchromtem Metall, Armlehnen in schwarzem Leder, Kissen und Korpus mit Bezügen in weißem Leder, die Rückenkissen können mit Knebeln befestigt werden, Sitzkissen mit Klett befestigt. Im Unterstoff bezeichnet. B. 79,5cm, H. ca. 72cm, T. 93cm. Leichte Gebrauchsspuren. (2)