Paul Leidersdorff, Lounge Sessel / easy chair der 1960er Jahre Modell Caravelle

Lounge Sessel / easy chair der 1960er Jahre Modell Caravelle, Entwurf von Paul Leidersdorff, Denmark. Konstruktion aus Aluminiumrahmen, Polsterauflage aus schwarz gebeiztem Schichtholz und abgesteppten, kapitonierten Polsterkissen aus braunem Leder.
Maße ca. H.78 cm, B. 80 cm, T. 75 cm.

Altersgemäße Gebrauchsspuren, Lederoberflächen teils verblichen und mit zahlreichen Kratzern, Aluminium mit einigen Bestoßungen und Kratzern, auf der Sitzfläche ist nur noch ein Knopf der Kapitonierung vorhanden.

Satsbord

SATSBORD, 1900-tal, 5 dlr, Japan, lackarbete, höjd 31, 31x64 cm

Victor Vasarely färgserigrafi

VICTOR VASARELY (Ungern/Frankrike,1908-1997): Optisk komposition, färgserigrafi, signerad samt numrerad Vasarely 47/100, motivmått ca 26,5x19,5 cm

Peter J. Lassen, Bank und Schrankelemente für Montana (ca. 5)

Peter J. Lassen, für Montana. MDF Platten in dunkelgrau und rot. Bestehend aus 1x Montana Rest: Lowboard / Bank, dreiteilig mit drei Sockeln und eine lose Platte. Maße: ca. H. 40 cm, B. 210 cm, T. 38 cm. 2x eintürige Schränke mit Aufbewahrungsboxen. Maße: ca. H 90 cm, B. 47 cm, T. 47 cm. Stellenweise leichte Kratzer. (ca. 5)

Oljemålning

RUPERT VAN DER LINDEN (1930): Äktenskap, signerad och daterad Rupert 1985, olja på duk, ca 50x65 cm

TORSTEN ESBJÖRNSSON: Geometrisk komposition

TORSTEN ESBJÖRNSSON (1925-2012): Geometrisk komposition, a tergo signerad TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på pannå, ca 29x37 cm

KARL-AXEL PEHRSON: Gunda

KARL-AXEL PEHRSON (1921-2005): Gunda, signerad K. A. Pehrson, olja på duk, 66x54 cm

Studio Jobs vikskärm för Moooi

STUDIO JOBS, vikskärm, Moooi, 3-delad med en i ek samt två lackerad i ljusblått och brunt, höjd 180, vardera del bredd 50 cm

Børge Mogensen BM-61 stolar

BØRGE MOGENSEN, "BM-61", stolar, 7 st., Fredericia Stolefabrik, Danmark, formgivna 1957, ek och flätad rotting, höjd 74, sitthöjd 44 cm

Vas Barovier & Toso Murano Italien

BAROVIER & TOSO, vas, Italien, randdekor i ljusblått, rund mynningen påklipp i vitt, signerad Barovier & Toso, höjd 15 cm

Max Bill serigrafi

BILL, Max (Schweiz 1908-1994): Komposition, signerad och daterad 1969, 23/250, serigrafi, 62x51 cm Proveniens: Familjen Marcus

Shogo Suzuji takarmatur Orno

SHOGO SUZUJI, takarmatur, Orno, Finland, vitlackerad metall, höjd utan sladd 20, 20+20 cm

Fåtölj Orla Molgaard

ORLA MOLGAARD, fåtölj, Fritz Hansen, Danmark, klädd i vitt fårskinn, ryggen med klädda knappar i brunt skinn, höjd 83, sitthöjd 40 cm

2 skålar Gunnar Nylund och Carl-Harry Stålhane

GUNNAR NYLUND & CARL-HARRY STÅLHANE, skålar 2 st, Rörstrand 1940-tal, Rörstrand, brungul respektive vit harpälsglasyr, signerade R RÖRSTRAND NYLUND och R SVERIGE CHS, höjd 7, diameter 14 och 19 cm

Bruno Mathsson fåtöljer Milton

BRUNO MATHSSON, "Milton", fåtöljer, ett par, Dux, snurrbar sits klädd med svart läder, fot av förkromat stål, etikettmärkta Bruno Mathsson Made by Dux, höjd 83, sitthöjd 42 cm

Konstböcker 4 st

KONSTBÖCKER, 4 st, Coddington, Grace, "Mr, The Snippy World of New Yorker Michael Roberts", 2005 Jaffé, Hans L.C., "Mondrian", med 137 illustrationer Waldman, Diane, "Roy Liechtenstein", 1971, med 183 illustrationer Gerard Max, "Dali De Draeger" om Salvador Dali, 1968, rikt illustrerad

TORSTEN JOVINGE:

TORSTEN JOVINGE (1898-1936), Interiör med människor, signerad och daterad Jovinge, akvarell, 19,3x29 cm

Arne Jacobsen. Lounge hvilestol, 'Ægget', model 3319 'Brown Label' år 2015 med vippeanordning, lilla Tonus uld.

Arne Jacobsen 1902 - 1971. Lounge hvilestol, 'Ægget', med vippeanordning, betrukket med lilla Tonus uld, drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet og stemplet hos Fritz Hansen år 2015 med serienummer indgraveret i stel. H. 102/38 cm. Litteratur: C Thau / K. Vindum 'Arne Jacobsen' 1998 Bl.a omtalt s. 144,432 gengivet s. 433,438-439,467,471-472. Fremstår med minimale brugsspor.

Fåtölj Sverige 1950-tal

FÅTÖLJ, Sverige 1950-tal, klädd i rosa sammet, ryggen med klädda knappar, ben i bok, höjd 77, sitthöjd 46 cm

TORSTEN ESBJÖRNSSON: Geometrisk Komposition

TORSTEN ESBJÖRNSSON (1925-2012): Geometrisk komposition, a tergo signerad TORSTEN ESBJÖRNSSON ÖRUM LÖDERUP SVERIGE 2010, olja på pannå, ca 68x68 cm Skador: Smärre färgbortfall