Yrjö Kukkapuro

YRJÖ KUKKAPURO, stolar, 4 st, modell 419, Haimi 1970-tal. Vit akrylsits, ben i förkromat stålrör. Fast sittkudde. Bär tillverkarens etikett. Stapelbara. Bredd 54 cm, sitthöjd 45 cm, höjd 79 cm.

Art Deco / Funkis frisvinger armstol, 1930érne

Art Deco / Funkis frisvinger armstol, 1930érne. Sæde og ryg betrukket med sort skai. Armlæn af sortlakeret træ. H. 81,5 cm. B. 55 cm. SH. 45 cm. Fremstår med anløb på stel samt aldersrelateret slitage.

Swedese. To-pers sofa i pastelfarvet uldstof, egetræ

Swedese. To-pers sofa i pastelfarvet uldstof, stel af egetræ. H: 80/44 cm. L: 145 cm. D: 70 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Klädhängare

KLÄDHÄNGARE, Kartell, Italien 1980-tal, röd plast, fotplattans diameter 44 cm, höjd 165 cm, bär tillverkarens stämpel

Antti Nurmesniemi

ANTTI NURMESNIEMI, soffbord, furu, bordsskiva emalj, förkromade ben, 100 x 100 cm, höjd 45 cm

Yrjö Kukkapuro

YRJÖ KUKKAPURO, karmstol och bord, Avarte, 1980-tal. Stolens höjd 85 cm, bordets höjd 55 cm.

Ron Arad utegrupp

RON ARAD, 7 dlr "Little Albert", Moroso, Italien, formgivna 2000, gjuten vit plast, märkta RON ARAD FOR MOROSO VICTORIA AND ALBERT COLLECTION, bestående av: 5 st fåtöljer, höjd ca 68, bredd 72 cm, samt 2 bord, höjd 40, 90x90 cm

Bamse Kragh-Jacobsen. Komposition (cd)

Bamse Kragh-Jacobsen (1913-1992). Komposition, litografi 63/200, sign. Kragh-Jacobsen. 85 x 85 (102 x 102) cm. Små fluer under glas.

SVANTE SKOGH Soffa, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal.

Ek. Lösa plymåer i rygg och sits. Sithöjd ca 35. Längd ca 218 cm

Hundevad. Skænk af palisander

Hundevad. Skænk af fineret palisander, monteret med uoriginale ben af stål. Nøgle medfølger. H. 71 cm B. 138 cm D. 43 cm. Fremstår med brugsspor.

Ligne Roset. Chaise longue. Wollbezug.

Ligne Roset. Chaise longue. mit Rückenlehne und verchromte Beine. Polsterung, Bezug mit Wollbezug. Ohne Kissen. Maße ca. L. 200 x B. 90 cm. H. 42 cm. Zeitgemäße Gebrauchsspuren.

Fire frisvingerstole. Læder og stål (2)

Fire frisvingerstole med stel af forkromede stålrør. Sæde, ryg og armlæn med patineret kærnelæder. Mrk. Steelline. H. 89 cm. Sædehøjde. 43 cm. Fremstår med brugsspor og pletter/skjolder på læder.

Møbelproducent. Spisestole / armstole, sæbebehandlet egetræ

Møbelproducent. Spisestole / armstole med stel af massivt sæbebehandlet egetræ, sæde med flettet papirgarn, svungen kopstykke. (4)

Finest porcelain byTupperware. Kaffe og middagsservice. (110)

Finest porcelain design byTupperware.Kaffe og middagsservice b.la bestående af 4 stegefade. L. 24 - 37 cm. 24 kaffekopper, 6 tekopper, 6 boullionkopper, underkopper 24+6+6, 6 flade tallerkner, 12 dybetallerkner, 8 større og mindre skåle, 1 supperterin m/ låg, sukker/flødesæt, m.m. (110)

Vittorio Varo, Ottomane der 1970/80er Jahre, in Leder für Chatpard

Ottomane für Lounge Chair, italienisches Design von Vittorio Varo für Chatpard. Entwurf von 1980. Konstruktion mit Untergestellen aus verchromtem Metall, Bezüge in schwarzbraunem Leder mit hellerem Keder, Maße: B. 106cm, T. 78cm, H. 38cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, das Leder ist etwas patiniert und weist stellenweise kleinere Kratzer auf.

Kleiner Bauernstuhl / Stuhl / Kinderstuhl / Hocker, mit floraler Bemalung, wohl schwedisch

Kleiner Bauernstuhl / Stuhl / Kinderstuhl / Hocker, Holz, polychrom gefasst. Vierbeinige Konstruktion mit floraler Bemalung auf grünem Grund und einer herzförmigen Aussparung in der Lehne, wohl schwedisch, H. 53cm, B. 50cm, T. 31cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Lack mit feinen Rissen und mehreren Fehlstellen, partiell Bestoßungen und Kratzer.

Salongsbord Swedish Modern

SALONGSBORD / MATBORD, Swedish Modern, 1940-tal, skiva i alrot/alm, med inlagd rombdekor i mitt, utdragbart, höjd 75, 38 x 185 cm

Fratelli Reguitti, Stuhl / Kinderstuhl, Holz, Entwurf 1955

Fratelli Reguitti, Stuhl / Kinderstuhl, Entwurf 1955, italienisches Design. Konstruktion aus Holz, orange und schwarz gefasst, aufklappbare Sitzfläche, H.77cm, D.33cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer, Bestoßungen und Farbabrieb.

Børge Mogensen. Tre jagtspisestole model 3237, eg og kernelæder (3)

Børge Mogensen. Tre spisestole med stel af massivt egetræ, sæde og ryg udspændt med patineret kernelæder. Fremstillet ved Fredericia Furniture, model 3237. Litt. Grete Jalk: 'Dansk møbelkunst gennem 40 aar : Københavns Snedkerlaugs møbeludstillinger 1927-1966'. Bd. 3, s. 189. Fremstår med patina og skjolder på læder. (3)

Giorgio Cattelan, Stuhl / Esszimmerstuhl 'Lara' für Cattelan Italia, 1998

Giorgio Cattelan, Stuhl / Esszimmerstuhl 'Lara' für Cattelan Italia, italienisches Design, 1998. Stuhl aus einem Stahlgestell, das mit Leder überzogen ist, die Unterseite ist mit einem Herstelleraufkleber bezeichnet. Maße: H. 93cm, Sitzhöhe: 45cm, B. 48cm, T. 44cm. Altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren, teilweise partielle Abschürfungen auf der Sitzfläche.