13 200 kr

LISA LARSON Unik skulptur, Gustavsberg studio 1974-1975.

Handmodellerad stående man. Delvis glaserad i grått och rosa samt brunt. Signerad Lisa L. Höjd 44 cm. Medföljer kopia av tryckt pressrelease från utställningen 1975.

2 400 kr

Julio le Parc The New man

JULIO LE PARC (Argentina, född 1928): "The new man", signerad och numrerad 102/150, färgserigrafi, bladmått ca 78x58 cm

2 600 kr

C M Addin skulptur

CURT MAGNUS ADDIN, skulptur i form av fisk, signerad på sockeln (löstagbar), målad metall, höjd ca 50, längd 60 cm.

8 220 kr

Asger Jorn. Komposition, litografi (cd)

Komposition uden titel af Asger Jorn (1914-1973), litografi, prøvetryk, sign. Jorn 57. Bladmål 70 x 52 cm. (83 x 63 cm.) Litteratur: Afbilledet i Gallerie van de Loo Münchens værkfortegnelse over Asger Jorns tryk, side 235 no. 192. Den afbildede er i andre farver og fra 1956, trykt i et oplag på 30 samt ti prøvetryk i andre farve, hvoraf nærværende er det ene.

Værket her er en del af Lauritz.coms store, internationale temaauktion, der sætter fokus på moderne kunst efter 1900. Bliv inspireret til nye køb.

1 178 kr

P. Westergaards Møbelfabrik. Lav skænk, teaktræ

P. Westergaards Møbelfabrik. Lav skænk fineret med teaktræ, front med fire skydelåger, bag hvilke hylder og udtræksbakker, senere monteret uoriginalt stel med runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 80 L. 190 D. 42 cm. Fremstår med lettere brugsspor og delvis fineret med mahogny på topplade.

902 kr

Christian Poulsen, rektangulær unikakrukke af stentøj (cd)

Rektangulær unikakrukke af Christian Poulsen (1911-1990), stentøj modelleret med høje, skrånende sider, dekoreret med transparent, grønlig glasur og turkis glasur, sign. CHR-P. H. 16. L. 29,5. B. 23,5 cm.

1 491 kr

Carl Henning Pedersen. Litografi. 'Vanddråben'. (cd)

'Vanddråben' af Carl-Henning Pedersen (1913-2007), fra H.C. Andersen-serien. Litografi, Sign. samt dateret Carl-Henning Pedersen 1985. Nr. 67/250. Lysmål 60 x 45 cm. (78 x 62)

2 439 kr

Tulip Esstisch der 1960/70er Jahre mit Platte in Granit

Tulip Esstisch der 1960/70er Jahre. Trompetenförmiger Fuß aus weiß0 beschichtetem Metall, lose aufliegende Platte aus graublauem Granit. Höhe 70 cm, Ø 120, Ø des Fußes am Stand gemessen: 59,5 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, Kratzer und Bestoßungen am Fuß. Am Rand der Platte, minimale, nicht sichtbare Bestoßungen.

2 252 kr

Barwagen / Servierwagen / Beistelltisch, USM Haller

Barwagen / Servierwagen / Beistelltisch, auf Rollen, von USM Haller, verchromtes Metall mit einem roten und gelben Lochblech, Flaschenhalter für 8 Flaschen und einem seitlichen Handtuchhalter, H. 60 cm - B. 87 cm - T. 52,5 cm, mit Originaletikett, leichte altersbedingte Gebrauchsspuren.

450 kr

Vico Magistretti, Oluce, taklampa 'Sonora 490'

Taklampa "Sonora 490", formgiven av Vico Magistretti, formgivningsår 1976. I transparent plast. Tillverkat för Oluce, Italien. Diameter 90 cm. Oanvänd i originalkartong. Manual samt putsmedel för plast medföljer.

432 kr

Træ blok, sidebord/lampebord. Genanvendte fiskebåder.

Træ blok, sidebord/lampebord. Udført i genbrugstræ fra tidligere Indonesiske fiskerbåde. Rustikt design.

28 570 kr

Tal R (Rosenzweig), serigrafi på akrylglas, 'We Will Ride' cd

'We Will ride', af Tal R (Tal Rosenzweig) f. 1967, serigrafi på akrylglas 6/12, sign. og dat. i tryk T. R 23.05.08 og indridset sign. Tal R. 160x120 cm (164,5x124,5 cm). Proveniens: Galleri Bo Bjerggaard, etikette herfra på bagsiden.

5 213 kr

Charles Eames. Skalstole, model DSX. Orange glasfiber (6)

Charles Eames 1907-1978. Seks skalstole, model DSX med original skal af orange glasfiber. Formgivet 1948. Fremstillet hos Herman Miller. Professionel eftermonteret på originale H- base stel af sort lakeret stål. (6)

350 kr

Siri Derkert - Carlo Derkert

SIRI DERKERT (1888-1973) och CARLO DERKERT (1915-1994): 1 osignerad litografi av Siri Derkert med dedikation "...Carlo önskar ett fint 80-tal med denna Siri Derkert lito från 1960", 23,5x23,5 cm; 1 Figurkomposition, signerad Carlo Derkert, pastell, 32,5x40 cm; PROVENIENS: Fotograf Stig T. Karlssons samling (1930-2015)

2 800 kr

Soffa Dux design Bror Boije

DUX, soffa, design Bror Boije, stomme i bok, canvas samt läderdetaljer, utdragbar sängbotten undertill, 1980-tal, bäddmått 190x80, soffans längd 208 cm.

300 kr

CHARLES LAPICQUE Ur XX:e siècle no 2 1952.

Komposition. Bladstorlek 31,5 x 24 cm

2 700 kr

PALLAR 4 st, 1900-tal.

Längd 60-96 cm, höjd 40-45 cm.

7 719 kr

Charles Eames. Segmented table. 'Boatshape', L. 230 cm

Charles & Ray Eames. Ovalt bord 'Segmented table' med stel i forkromet/sortlakeret aluminium. Plade i 'Boatshape' med hvid laminat med sort gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra, mærke herfra. H. 72 cm. L. 230 cm. B. 107 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

350 kr

PALLAR Ett par, Sverige, 1960-tal.

Ben i metall med fyrdelad fot i ek. Avtagbar syntetisk textilklädsel. Höjd ca 44 cm.

410 kr

TAKLAMPA Baum-Leuchten, 1960-tal.

Förkromad metall med sex kupor i glas med releifdekor. Etikettmärkt. Höjd ca 146 cm.