5 600 kr

Illum Wikkelsö

ILLUM WIKKELSÖ, soffgrupp, 3 dlr., 1960-tal, jakaranda, rött skinn, soffans längd ca 129 cm

384 kr

Dansk møbelproducent. Stole af bøg og teak 1960'erne (6).

Dansk møbelproducent, 1960'erne. Sæt på seks stole af bøg, kopstykker af teak. Sæder nybetrukne med sort læder. Fremstår med brugsspor. (6)

384 kr

Scandi-Lamp: To standerlamper i messing (2)

Scandi-Lamp: To standerlamper i messing. H. 135 cm. Fremstår nye og ubrugte. (2)

417 kr

Alvar Aalto. Syv stole samt to borde (10)

Alvar Aalto 1898-1976. Sæt på fire stole, to armstole samt frisvinger lænestol med stel af birk, sæde og ryg med flettede sorte gjorde. Rundt bord H. 71, Ø 100 cm, samt rundt bord bestående af to halvrunde buer, H. 71, Ø 120 cm. Formgivet 1929. Fremstillet hos Artek, Finland. Fremstår med brugsspor og blegning samt mindre ridser. (10)

2 000 kr

C-A Beijbom. Naturbord av alm

C-A Beijbom. Naturbord av alm. Bordet brickmärkt: Naturbord tillverkat av D-A Beijbom Simlingegården Åby. Höjd 73 cm, 190x85 cm. Se även varunummer 4376721, 4376730, 4376724.

381 kr

Sofatisch / Coffee Table der 1970/80er Jahre in Chrom, Holz und Stein

Sofatisch / Coffee Table der 1970/80er Jahre. Schwere Konstruktion mit Gestell aus dunkel gebeizter Buche und verchromtem Metall, lose einliegende Platte aus beige/braun gebändertem Kalkstein, Oberfläche versiegelt. B. 135cm, H. 47,5cm, T. 91cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, leichte Kantenbestoßungen an den Beinen.

381 kr

Tulip Coffee Table der 1960/70er Jahre in Marmor

Tulip Coffee Table der 1960/70er Jahre. Konstruktion mit Gestell aus schwarz lackiertem Aluminiumguss, Platte in weißem Marmor. D. 90cm, H. 53,5cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, geringe Bestoßungen am Rand.

5 718 kr

Arch. Roland Rainer, Set Schichtholz Stapelstühle (4)

Set Schichtholz Stapelstühle, Design von Architekt Roland Rainer. Entwurf von 1951. Stapelbare Konstruktion mit Gestell aus schwarz lackiertem Holz, Sitzfläche in Buchenschichtholz. B. 45cm, H. 81,5cm, T. ca. 50cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren an den Oberflächen. (4)

17 942 kr

Bruno Mathsson. Par lænestole i læder, model Karin. (2)

Par 'Karin' lænestole formgivet af Bruno Mathsson for DUX i 1969. Stel i forkromet metal, ben afsluttet på hjul, betrukket med dybhæftet cognacfarvet læder. H. 80, B. 75 cm. Fremstår med minimale aldersrelateret brugsspor. (2)

13 000 kr

JOSEF FRANK Stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn, modell 2025.

Olika lackerade i rött, blått, gult och rött, bambuspjälor i ryggen, lösa rottingklädda sitsar.

1 600 kr

TAKLAMPA Luxus, 1960-tal.

Kupa i orange glas. Stång i trä. Total höjd ca 51 cm, diameter ca 35 cm.

2 859 kr

Ron Arad, Lounge Sessel aus der Victoria and Albert Serie von Moroso

Lounge Sessel aus der Victoria and Albert Serie, Design Ron Arad für Moroso. Entwurf von 2002. Konstruktion aus Polyurethanschaum mit einem Bezug in orangem Kvadrat Stoff- Am Zipper bezeichnet. B. 74cm, H. 75,5cm, T. ca. 68cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, kleinere Flecken und Druckstellen. Unter der Warennummer 4368541 finden Sie ein weiteres Exemplar diese Sessels.

2 859 kr

Lounge Sessel aus der Victoria and Albert Serie, Design Ron Arad für Moroso. Entwurf von 2002. Konstruktion aus Polyurethanschaum mit einem Bezug in orangem Kvadrat Stoff. Am Zipper bezeichnet. B. 74cm, H. 75,5cm, T. ca. 68cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, kleinere Flecken und Druckstellen. Unter der Warennummer 4368542 finden Sie ein weiteres Exemplar dieses Sessels.

2 051 kr

Dansk møbelsnedker: Sæt på fem stole med sadelformede sæder - teaktræ (5)

Dansk møbelsnedker: Stole med saddelformede sæder i massivt teak. Ryg med håndtag. 1950'erne. 1 med tilhørende afskårede armlæn. H 81 cm, SH 44 cm. Fremstår med brugsspor. (4)

7 624 kr

Jens Risom, Vostra Gurtensessel / Easy Chair für Knoll Germany

Vostra Gurtensessel / Easy Chair, Design von Jens Risom für Knoll Germany. Entwurf von 1941/42, in Produktion ab 1949. Konstruktion mit Rahmen aus massivem, schwarz lackiertem Buchenholz, Bespannung aus gelben Gurten. Bezeichnet mit Metallplakette. B. 51cm, H. 76cm, T. ca. 70cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, geringe Bestoßungen und Flecken.

481 kr

Udstoppet Ravn (Corvus corax) og sort Krage (Corvus corone)( (2)

Udstoppet Ravn (Corvus corone) på gren monteret på træplade h.65 cm (Brahesborg 1949), Sortkrage (Søholt 1970) på gren monteret på træplade h.58 cm.

650 kr

TORSTEN JOHANSSON AB Formträ, vinställ, 1970-tal.

Grönlackerad formpressad laminat. Höjd ca 28, längd ca 21, bredd ca 11 cm.

545 kr

Piet Hein, barstol

Piet Hein, Barstol med stel af forkromet stålrør, monteret på rund fod af aluminium, sæder betrukket med originalt skind. H. 79 cm. Formgivet i 1961, fremstillet hos Fritz Hansen.

300 kr

OLLE ALBERIUS Taklampa, Orrefors, 1970-tal.

Klart och frostat vitt glas. Höjd ca 40 cm, diameter ca 35 cm.