Yrjö Kukkapuro

YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, ett par, modell 418, Haimi, 1960/1970-tal. Svart glasfiber, svart och brun tygklädsel, roterande fot, bredd 75 cm, höjd 75 cm.

Wandleuchten / Schirme im Tiffany-/Art Déco-Stil (10) (ein Schirm mit Mangel)

Wandleuchten / Schirme im Tiffany-/Art Déco-Stil (10) (ein Schirm mit Mangel). Maße ca. : H 39 cm x B 26 cm und H 37 cm x B 27 cm Glas/MetallbeschlagDie Elektrifizierung wird separat mitgeliefert. Lauritz.com gibt keine Garantie für die Funktionalität der Elektrizität, Altersgemäße Gebrauchsspuren

FÅTÖLJER Ett par, 1940-tal.

Bambu och rotting. Lösa dynor. Sitthöjd 36 cm.

BRUNO MATHSON & PIET HEIN Bord, "Superellips", Fritz Hansen, Danmark, 2000-tal.

Etikettmärkt. Skiva fanerad med björk. Spännben av förkromad metall. 257 x 257 cm.

SOFFBORD SIDOBORD OCH BLOMBORD, 1900-tal.

Bambu och rotting. Skivor av råglas. Soffbord med tidningshylla längd 102, bredd 58, höjd 60 cm. Sidobord diameter 49, höjd 59 cm. Brombord med lös korg längd 83, bredd 29, höjd 68 cm.

ANGUS FAIRHURST DAMIEN HIRST, SARAH LUCAS, fotobok, "In-A-Gadda-Da-Vida", Tate Publishing, nr 9/100.

Medföljande affisch signerad av Angus Fairhurst, Damien Hirst och Sarah Lucas. 28,5 x 28,5 x 1,5 cm.

ALVAR AALTO Bokhyllor, tre stycken, 1900-tal.

Fanerad med björk. Tre hyllplan på konsoler. Bredd 90, djup 24,5.

CHARLES & RAY EAMES Stolar, ett par, "DCM", Herman Miller.

Sits och ryggbricka av av skiktlimmar, formpressat trä fanerat med teak. Benställning av förkromat stålrör. Sitthöjd 42 cm.

KRISTINA BENGTSSON Fotografi, signerat K.B, numrerat 1/5.

Kvinna vid handtork. Bildmått cirka 96 x 66 cm

CHARLES & RAY EAMES Stolar, ett par, "DCM", Herman Miller, 2004.

Sits och ryggbricka i skicktlimmat, fompressat trä fanerat med alm. Benställning av förkromat stålrör. Etikettmärkta. Sitthöjd 42 cm.

Ed Finell analogt foto förställande Keith Richards

ED FINNELL (USA/Sverige, född 1956): Keith Richards, Los Angeles 11 Juli 1975, signerad Ed Finell, analogt fotografi, ca 61x50,8 cm

BRUNO MATHSSON Fåtöljer, ett par, "Eva", Karl Mathsson, Värnamo, 1965 & 1970.

Stomme i bok, klädd med flätad läder. Tillverkarens etiketter "Bruno Mathsson Firma Karl Mathsson, Made in Värnamo Sweden". Sitthöjd 34 cm.

Große Konsole um 1990

Große Konsole um 1990. Lackierte Tischplatte auf verstrebtem Metallstand in Bambusoptik, lackiert. Maße: ca. H. 95 cm B. 180 cm, T. 40 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.

ALVAR AALTO Serveringsvagn, modell 98, Artek 1940-tal.

Stomme i laminerad björk. Hyllorna med ljus linoleum. Total längd 90 cm. Bredd 50 cm. Höjd 56 cm.

JUHANI HAKALAHTI Olja på duk, signerad -80.

"Sieniajan asetelma" ("Svamptidens stilleben"). 65x73 cm.

Fåtöljer P3 design Tito Agnoli

TITO AGNOLI, "P3", fåtöljer, 1 par, Bonacina, Italien, rotting och stålrör, ca 60x103x67 cm

BOKSTÖD Ett par, trä, 1900-tal.

Höjd 18 cm, längd 13 cm.

Uglycute, "Breaking New", modulsystem

UGLYCUTE, "Breaking New", modulsystem, unik, 2013, furu, bemålad plywood och stålbeslag, hyllans höjd 114, stolens höjd 76, cm PROVENIENS Inköpt på Örnsbergsauktionen 2014

Vergrößerbarer Coffee Table / Esstisch der 1950/60er Jahre von Wilhelm Renz

Coffee Table / Esstisch der 1950/60er Jahre von Wilhelm Renz. Vergrößerbare Konstruktion mit Gestell aus Kirschholz, Platte in Kirschholzfurnier. Durch Ausklappen kann die Platte verdoppelt werden und über einen Mechanismus ist er in der Höhe verstellenbar, Mit einer Metallplakette bezeichnet. Maße ca.: H. 60-73,5 cm, B. 100 cm, T. 58/116 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, partiell Kratzer.

Alexander Begge für Casala, 4 Stühle Modell 2007/2008 (4)

Alexander Begge, Armlehnstuhl / Stuhl Modell 2007/2008, für Casala. Bezeichnet mit Herstellerprägung Formgegossener Kunststoff, offene Standkufe. Unterseitig bezeichnet mit Pressmarke. H. 72 cm, B. 57 cm, T. 52 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, teils kleinere Kratzer und Bereibungen. (4)