Jens Juul Eilersen. Stor modulsofa model 'Block' (4)

Jens Juul Eilersen. Stor modulsofa model 'Block'. Modulsofa, bestående af hjørnemodul, to ligemoduler og puf. Puf kan placeres valgfrit. Tekstiltype 'Turnip', blå nuancer. Viste opstilling 350x225 cm. Sh. 40 cm. Puf 100x100 cm. Fremstillet hos Eilersen. Udstillingsmodel med minimale/ingen brugsspor. (4)

Vitrika. Par væglamper (2)

Vitrika. Par væglamper af messing og glas, H. 16 cm. Fremstår med almindelige brugsspor herunder ridser, mærker. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)

Lusch. Par loungestole i grøn skind, 1960'erne (2)

Lusch. Par loungestole i grøn skind, ben af stål. H: 64/36 cm. 1960'erne Fremstår med brugsspor. (2)

Wohl Bertold Müller-Oerlinghausen, Tisch / Beistelltisch, Coffee Table, Mosaik, 1960er Jahre

Wohl Bertold Müller-Oerlinghausen (1893-1981), Tisch / Beistelltisch, Coffee Table der 1960er Jahre. Konstruktion aus einer rechteckigen, mit roten und goldenen Mosaiksteinen besetzten Tischplatte mit vier schwarz lackierten Beinen, H.52cm, B.117cm, T.47cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Bestoßungen, Kratzer.

Lampe / Stehleuchte

Lampe / Stehleuchte, Konstruktion aus Messing und Chrom, Lampenhals- und Fuß mit braunem Leder verkleidet, Lampenschirm aus Pappe, innwändig golden und außen mit brauner Textilstruktur, ünf metallene Ringe verzieren den Lampenhals, zwei Brennstellen, Trittschalter, H.170 cm, D.50cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer und Abrieb am Leder aus dem Leder am Fuß ist eine kleine Stelle ausgebrochen, Schirm mit Dellen und Wasserflecken. Lauritz.com übernimmt keinerlei Garantie für die Funktionalität.

Lampe / Stehleuchte

Lampe / Stehleuchte, Konstruktion aus Messing und Chrom, Lampenhals- und Fuß mit braunem Leder verkleidet, Lampenschirm aus Pappe, innwändig golden und außen mit brauner Textilstruktur, ünf metallene Ringe verzieren den Lampenhals, zwei Brennstellen, Trittschalter, H.170 cm, D.50cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer und Abrieb am Leder aus dem Leder am Fuß ist eine kleine Stelle ausgebrochen, Schirm mit Dellen und Wasserflecken.

Lauritz.com übernimmt keinerlei Garantie für die Funktionalität.

Kaare Klint. et sæt på otte stole, model 4133 'Kirkestolen' fra år 1964 (8)

Kaare Klint. Otte vintage spisestole af patineret bøgetræ med de originale rækkesamlere på sprosser, sædet flettet med papirgarn, sædehøjde 44 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen September 1964. Fremstår i brugs og alderspatineret stand. (8)

Charles og Ray Eames. Stol 'Lobby Chair', model ES-108

Charles og Ray Eames. Stol 'Lobby Chair' med armlæn og firpasfod af forkromet metal, ryg og sæde betrukket med 'Racing Green', knapsyet læder. Model ES-108. Formgivet af Charles og Ray Eames. Udført hos Vitra, mærket. Fremstår med minimale brugsspor.

SKÅP Bräntorps, 1900-talets andra hälft,

tvådelat, fanér i teak. Dörrpar. Underdel med bakomliggande hyllplan. Längd 79 cm, djup 41 cm, höjd 120 cm.

LISA LARSON Ytterfoder, stengods, Gustavsberg.

Ansiktsvas, signerad LISA L. MADE IN SWEDEN. Höjd 24 cm. Diameter 17 cm.

HANS J WEGNER Karmstolar, ett par, "Y-stolen", Carl Hansen & Son.

Stomme i lackad bok med flätad sits. Märkta. Sitthöjd ca 43 cm

To liggestole / strandstole m/ stribet kanvas (2)

To liggestole / strandstole med armlæn, stel af bejdset bøg, betrukket med stribet kanvas, justerbar ryg. 1950-1960'erne. Fremstår med brugsspor, kanvas lettere bleget og med smuds / pletter. (2)

ANDERS PEHRSON Bordslampa "Knubbling", Atelje Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft.

Kromad stomme . Skärm av plast. Diameter ca 40, höjd ca 57 cm.

SOFFBORD Marmor, italien, 1970-tal.

Tvådelat. Längd 154. Djup 77-78 Höjd 44-35 cm.

STIG CLAESSON Pastell, signerad.

Badande. Bildmått 29x39 cm

SITTPUFFAR 2 stycken, signerade Camelbag, 1900-talets andra hälft.

Skinnklädsel. Mått ca 50 x 50 x 30 cm (vardera).

ALVAR AALTO Skåp, modell 810, Finland, 1900-talets mitt.

Fanerat med masurbjörk. Två dörrar med bakomliggande hyll- och lådinredning. Ben av böjträ i björk. märkt No 810 med blyerts. Längd 102, djup 41, höjd 100 cm. Nyckel finns.

Vas Rörstrand

RÖRSTRAND, vas, glaserad, signerad Rörstrand Sverige, höjd ca 31 cm

Ludvik Volak, rumdeler/ reol, 1950'erne

Ludvik Volak. Rumdeler/ reol af formspændt birkekrydsfinér. Fremstillet hos Drevopodnik Holesov, Tjekkiet, 1950'erne. H. 225 B. 89 D. 15 cm. 1. foto er modelfoto. Fremstår med brugsspor, enkelte løse samlinger.