Max Papart

MAX PAPART (Frankrike, 1911-1994): ''Motes En Attente Du Soleil'', signerad Max Papart, 28/75, färgetsning, bladmått ca 37x29 cm

Georges Braque litografi

GEORGES BRAQUE (1882-1963) efter: "Les étoiles", signerad i plåten, 1959, Maeght 1029, färglitografi, bildmått ca 37x27 cm

Joakim Allgulander digital print

JOAKIM ALLGULANDER (född 1965): "Mushroom", signerad och numrerad Joakim Allgulander, gicleéprint, 22/30, färglitografi, bladmått 49x38,5 cm, oramat blad.

Charles Rennie Mackintosh. Hill House Chair

Charles Rennie Macintosh. Stol, model Hillhouse, stel af sortlaseret asketræ, gennembrudt ryg. H. 140 cm. Fremstillet for Heart of Denmark. Alm. brugsspor.

Carina Berg Purple

CARL WILHELM KLINGSPOR (född 1975): "Untitled"(Carina Berg, Purple)" - ur serien Talking Heads, signerad,numrerad och daterad a tergo Carl Wilhelm Klingspor 2008, 2/3, C-print monterad på aluminium, 70x50 cm. Upplaga 3 ex. UTSTÄLLD: Galleri Jonas Kleerup, Stockholm 2008

George Nelson. Et par stole, 'Pretzel Chair'. Anniversary Edition (2)

George Nelson, Pretzel Chair, Anniversary Edition 2008. Nummeret jubilæums model, limited edition hvoraf den ene er stemplet nummer 0544/1000. Udført i palisander finer, produceret af Vitra 2008. Fremstår med lette brugsspor, enkelte mærker på stel. (2)

CARL MAGNUS, olja på duk, signerad och daterad -68.

"Mr Tompkins underbara värld II". Ca 81 x 99 cm.

Yrjö Kukkapuro stolar Skaala

YRJÖ KUKKAPURO, karmstolar, 4 st, "Skaala", märkta "Design Yrjö Kukkapuro Avarte Made in Finland", stomme i stålrör, stoppad sits samt ryggstöd i röd skinn, sitthöjd ca 42 cm

Poul Henningsen / Louis Poulsen. PH 3½-3 ravfarvet pendel. Limited Edition

Poul Henningsen / Louis Poulsen. PH 3½-3 ravfarvet pendel. Limited Edition. Skærme af mundblæst, ravfarvet 3-lags glas med sandblæst inderside. Fremstår usamlet, i original kasse. Modelfoto.

Verve nr 23 1949

VERVE, 1949, nr 23, illustrerad i färg i form av heliografyrer med guld, främre omslag med färglitografi efter Matisse, tryckt hos Draeger Frères, Paris

Joan Miro efter färglitografi

JOAN MIRO (1893-1983), efter: Komposition, ur "Derrière le Miroir", 1961, färglitografi, ca 37x27 cm

Josef Frank Hortus

JOSEF FRANK, "Hortus", ytterfoder, Svenskt Tenn, Reijmyre, blå glasmassa, höjd ca 17, diameter ca 20,5 cm

Bengt Orup komposition

BENGT ORUP (1916-1996), färgkrita på papper, signerad Orup, ca 29 x 20 cm

Joan Miro efter färglitografi

JOAN MIRO (1893-1983), efter: Komposition, ur "Derrière le Miroir", 1970, färglitografi, ca 37x27 cm

CARL MALMSTEN, "Ljus och Mörker", skåp, Sverige 1974.

Fanerat med mahogny, inläggningar i olika träslag av stiliserade stads- och naturlandskap. Två dörrar upp- och nedtill. Den övre delen med inredning i mahogny av hyllplan samt tre mindre lådor, nederdelen med hyllplan i mahogny. Brännmärkt CM nedtill på bakstycket. Höjd 178 cm, bred 106, djup 43,5 cm. Nyckel finns.

CHRISTIAN BERG, Polerad brons. Signerad C.B. Numrerad Ex. 1. Koncipierad 1972.

"Komposition av ben". Gjutarstämpel E. Pettersson Fud. Höjd 15,9 cm. Monterad på stensockel. Höjd inklusive sockel 21,5 cm.

CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, FÅTÖLJER, ett par, 'Rialto', Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.

Stomme av ek, läderklädda armlän, plymåer. Tillverkarens stämpel. Sitthöjd 41 cm, total höjd 74 cm.