3 600 kr

Affisch Matisse

AFFISCH, H Matisse, Travail et Joie, tryckt hos Mourlot

400 kr

Bord Asien massiv teakrot

BORD, Asien, massiv teakrot, oregelbunden form, höjd 69, 100 x 67 cm

2 800 kr

Stig Lindberg Gustavsberg Löja

STIG LINDBERG, "Löja", tallrikar, 5 st, för Gustavsberg, flintgods, polykromt målad dekor av fiskar, diameter ca 24,5 cm

5 200 kr

MATTA Modern Ziegler, 307 x 190 cm.

Polykrom dekor av rutor och ränder.

1 100 kr

Barskåp Art Deco

BARSKÅP, 1930-tal, Art Deco, i valnöt och björk, lock med undervarande höjbar barinredning, förkromade detaljer, höjd 57, 50x70 cm

4 000 kr

Fåtöljer 1 par 1970-tal

FÅTÖLJER, 1 par, 1970-tal, benställning i lackerad metall, ben i plast, olivgröna sittdynor, sitthöjd ca 38 cm

850 kr

BORD Modern tillverkning.

Teakrot. Längd ca 105, bredd 60, höjd 49 cm.

9 200 kr

ALEXANDER CALDER Färglitografi, signerad och numrerad 103 / 125.

"Environment and evolution". Bildmått 67 x 97 cm exkl passepartout.

350 kr

Bord i massiv teak

BORD, Asien, massiv teak, höjd 48, diameter ca 98 cm

450 kr

VERNISAGEAFFISCH, Vasarely.

affisch totala storlek, 85 x 62 cm.

5 400 kr

Denise Grünstein för IKEA

DENISE GRÜNSTEIN (Finland, född 1950): "Kvinna i grönska", numrerad 448/1000, signerad i trycket, screentryck på duk, 103x250 cm HISTORIK: Ur IKEA Art Event-serien, 2006

550 kr

CARIN NILSON(1884-1973). Skulpturer, 3 st. Gips. "Skansenbjörnar" varav en märkt "Modell". Delvis signerade.

Proveniens Carin Nilsons ateljé. Patinerade. Höjd 7.5-17 cm. "Modell" osignerad.

1 180 kr

Bent Karlby, væglampe, model Kvadrillen

Bent Karlby for LYFA, 'Kvadrillen' væglampe af lakeret metal og kunststof, 25 x 25 cm. Fremstår med brugsspor.

1 056 kr

Peter J. Lassen. To grønne Montana moduler, model 1112 (2)

To grønne Montana reoler model 1112, udført af sprøjtestøbt genbrugs- plast,. Udført til Montanas udstillings pavillon i forbindelse med år 2002 udstillingen på Potsdamer Platz, Berlin "introducing recycling". Reolerne er ikke i produktion, men blev udført i et begrænset antal til denne udstilling. H. 69,6 x 69,6 cm, D. 30 cm. Fremstår med få brugsspor. (2)

1 271 kr

PALL, flammig björk.

Ales Mendini (* 1931/10/08 Milano); Trä och polster, såld via Antholgie kvartetten, förmodligen 1980-talet. Längd: 39 cm, Stand 32 x 32 cm.