400 kr

CARL-HARRY STÅLHANE Vas, stengods, Rörstrand.

Brun glasyr. Rignerad R CHS SWEDEN CEA. Höjd 10,5 cm.

800 kr

VÄGG/BORDSLAMPA EWÅ, Värnamo, 1940/50-tal.

Lackerad metall och mässing. Genombruten ställbar skärm. Märkt. Höjd ca 27 cm.

300 kr

VAS, keramik, Goebel, 1900-tal.

Vas med zebramönstrad dekor, höjd 29 cm.

1 200 kr

ANDY WARHOL. Efter. "The Brillo Dress", färgserigrafi på bomull/pappersklänning.

Etikett "The Souper Dress", upplaga okänd, ramstorlek 120 x 90 cm.

3 600 kr

AFFISCH Pablo Picasso, efter. Signerad i trycket.

Utgiven av Mourlot. "Cote d´Azur". Bladstorlek ca 96x61 cm.

300 kr

FIGURINER, 2 st, elefant och giraff.

1 st, giraff, höjd 46 cm, 20 x 8 cm 1 st, elefant, höjd 33 cm, 31 x 11 cm.

1 100 kr

KIMONOS 2 st, 1900-tal.

Handsydda. Mönstervävt tyg med infärgad dekor av blommor. Fodrade. Längd mitt bak 151 - 156 cm.

13 659 kr

Børge Mogensen. Daybed / Briks

Børge Mogensen 1914-1972. Daybed / Briks af egetræ. Betrukket med knapsyet cognacfarvet læder og med tilhørende nakkepude H. 35 L. 194 B. 96 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

850 kr

SOFFA / DAGBÄDD "Bonetta", Dux, ca 1970.

Underrede i ek. Textilklädsel. Utdragbar säng. Längd 200 cm.

2 600 kr

Anita Graffman matta

ANITA GRAFFMAN, "Tordön", matta, Indien 1992, märkt med etikett TORDÖN 1992 HANDKNUTEN I INDIEN DESIGN ANTITA GRAFFMAN, ca 465x140 cm

450 kr

STUBBESTOL 1900-tal.

Ek. Med skuren dekor av träd. Sitshöjd ca 42 cm, total höjd ca 79 cm, bredd ca 70 cm, djup ca 72 cm.

500 kr

HANS BERGSTRÖM Troligen. Bordslampa, "Topas 1", Svenska Philips, 1900-talets mitt.

Rökfärgad plast och mässing. Stämpelmärkt. Total höjd inklusive skärm 67 cm. Skärm medföljer.

3 000 kr

BITOSSI Troligen. Bordslampor, ett par, lergods, Italien, 1960-tal.

Cylindriska, guldglaserade med reliefdekor. Höjd 30 cm inklusive lampsockel.