800 kr

Spegel Josef Frank

JOSEF FRANK, spegel, Svenskt Tenn, ram i rotting, ca 45x45 cm

1 700 kr

Soffbord i massiv rot

SOFFBORD, samtida, massiv teakrot, oregelbunden form, höjd 50, ca 100 x 63 cm

4 472 kr

Charles Eames. Skalstole, model DSS i multicolour (6)

Charles Eames 1907-1978. Seks skalstole ,model DSS med nye og ubrugte, originale skaller af plast. Monteret på originale stabelstel af forkromet stål. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra. model DSS. (6)

350 kr

FÅTÖLJ Swedish Modern, 1940/50-tal.

Alm. Lösa sit och ryggdynor med resår.

700 kr

SPEGEL Vikbar, 1900-talets andra kvartal.

Vikbar modell. Rundad modell. Höjd ca 57, längd ca 83 cm utvikt.

2 201 kr

ESTRID ERICSON Firma Svenskt Tenn, tillskriven. Spegel.

Kvadratisk form. Förgyllda lister intill spegelglas. Spegelramen beklädd med rosa textil. Ca 50x5x50,5 cm.

1 200 kr

Soffbord i massiv rot

SOFFBORD, samtida, massiv teakrot, oregelbunden form, höjd 50, ca 88 x 68 cm

4 635 kr

Robert Haussmann, Freischwinger Lounge Sessel für de Sede

Freischwinger Lounge Sessel, schweizer Design von Robert Haussmann für de Sede. Entwurf um 1960. Freischwingende Konstruktion mit Gestell aus verchromtem Flachstahl, Korpus mit Holzrahmen und Bezüge in cognacfarbenem Leder. B. 72cm, H. 76cm, T. ca. 72cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, das Leder ist patiniert, kleineren Flecken und Kratzer.

2 600 kr

Ernst Billgren färglitografi

ERNST BILLGREN (född 1957): Oväntad gäst i salongen, signerad Ernst Billgren, 68/90, färglitografi, bladmått ca, oramad, 66 x 62 cm

464 kr

Stuhl / Korbstuhl, wohl Gian Franco Legler

Stuhl / Korbstuhl, wohl Gian Franco Legler (geb. 1922), seltene Anfertigung mit einer unten herausstehenden Schraube, Entwurf wohl 1950er Jahre, Untergestell mit 4 ausgestellten Beinen aus Metall, dunkelbraun lackiert, Sitzschale aus Korbgeflecht, H. 80 cm - Sitzhöhe 46 cm - B. 48 cm - T. 46 cm, altersgemäße Gebrauchsspuren.

400 kr

Korg i rotarbete

KORG, rotarbete, 1800-tal, diameter ca 41, höjd ca 33 cm

850 kr

Eric Elfwén oljemålning

ERIC ELFWÈN (1921-2008), utsikt från fransk balkong, signerad Elfwén, olja på pannå, 120 x 85 cm

800 kr

UTSTÄLLNINGSKATALOG Andy Warhol Moderna Museet, Stockholm, 1968.

Mjukt limmat band och pärmar. Färgtryck på pärmar. Mestadels citat och bilder. Höjd 27, bredd 21 cm.