1 900 kr

ALF SVENSSON Sideboard, Bjästa Snickerifabrik, 1960-tal.

Fanerat med teak. Överdel med nedfällbar lucka med bakomliggande låda, fack och dörr. Nederdel med ett par skåpsdörrar med flätad rotting. Bredd 120, djup 45, höjd 122 cm. Nyckel finns.

2 200 kr

KONSERTAFFISCH Offset-tryck, 1960-tal.

"Arthur Brown from dusk till down". Bladstorlek 75x49,5.

300 kr

KIRSTI ILVESSALO RYA. Ca 154x110 cm.

Aurinkokello (Solur, fri översättning). Formgiven 1956.

4 600 kr

ALVAR AALTO Pallar, 2 st, modell 60, Artek 1900-talets mitt.

Lackade L-ben rund sits med bastklädsel. Stapelbara. Bredd 38 cm, sitthöjd 44 cm.

850 kr

OIVA TOIKKA KONSTGLAS, 3 delar, "Pro Arte Mansikkapaikka", signerade, tillverkare Notsjö, 1980-tal.

Rött glas, signerad O. Toikka Nuutajärvi. Höjd 18 cm. Grått glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö. Höjd 15 cm. Bärnstensfärgat glas, signerad O. Toikka Nuutajärvi. Höjd 11 cm.

1 100 kr

BÄNK 1900-talets andra hälft.

Målad. Genombruten dekor. Lösa plymåer i sits med bakomliggande förvaring. Dekor av mässing. Sitthöjd ca 40 cm. Längd 154 cm.

1 900 kr

SOFFBORD Isku, 1970-tal.

Benställ av trä samt skiva av tonat glas. Bär tillverkarens stämpel. Längd 83. Bredd 83. Höjd 46 cm.

2 400 kr

Design Harry Bertoia Diamond Chair

HARRY BERTOIA, fåtölj, "Diamond chair", vitlackerat stål, sitthöjd ca 41 cm

850 kr

BÄNK 1800-talets andra hälft.

Målad. Sitthöjd ca 47 cm. Längd ca 281 cm.

1 200 kr

SOFFBORD 1900-talets slut.

Rektangulär glasskiva, på två lösa benställningar i gråvit marmor. Längd 130, bredd 75, höjd 36 cm.

500 kr

TIDNINGSSTÄLL 1900-talets senare del.

Förkormad metall och läder, höjd ca 44 cm.

2 400 kr

Spegel Josef Frank Svenskt Tenn rotting

JOSEF FRANK, sannolikt, spegel, rotting, Svenskt Tenn, 61x45 cm

600 kr

BORDSLAMPA Modern tillverkning.

I form av snigel, patinerad brons, glas och marmor, längd ca 26, höjd ca 15 cm.