VERNER PANTON Stolar ett par samt bord, "Wire Cone", Fritz Hansen, 1980/90-tal.

Stomme av förkromad metall, skiva av laminat. Etikettmärkta. Diameter ca 75, höjd 74 cm.

RUD THYGESEN & JOHNNY SøRENSEN Cafégrupp, ur serien "Dark Horse", för Botium, 1900-talets fjärde kvartal.

Stomme av förkromat stål. Sitsar av trä. Bord med rektangulär skriva. Stolarnas sitthöjd 45, bredd 59, djup 55, höjd 68. Bordets längd 70, bredd 60, höjd 73 cm.

ARNE JACOBSEN 4 stolar, "Sjuan", Fritz Hansen, 1984.

Blålackerade sitsar. Blankkromade ben. Stapelbara. Etikettmärkta. Sitthöjd 40 cm.

KG NILSON Silkscreen, signerad, numrerad 48/250.

"Blått partitur". Bildmått 47 x 59 cm.

Emanuel A.Petersen cd. Fjordmotiv, Grønland47 x 64 cm

Emanuel A. Petersen (1894-1948). Fjordmotiv, Grønland, olie på lærred. Sign. Emanuel A. Petersen. 60 x 70 cm (61x78)

TAKLAMPA Svenska Philips, 1960-tal.

Dubbla skärmar av plexiglas, opak inre skärm och röktonad yttre skärm. Detaljer av mässing. Höjd 33 cm.

SÄNGBORD Ett par, 1900-talets andra hälft.

Fanerade med teak. En låda. Genombruten tidningshylla av lackerad metall. Bredd 40. Djup 24. Höjd 22 cm.

Ubekendt møbelproducent. To armstole m. brunt læder. (2)

Ubekendt møbelproducent. To armstole med sæde brunt læder med stel af børstet stål og træ. H. 85 B. 60 SH. 44 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser og mærker. (2)

Wandteppich. Polen. Kilim aus Wolle.

Wandteppich. Polen. Kilim aus Wolle. Maße ca. 107 x 74 cm.

SOFFBORD Modern tillverkning,

glas, ca 120 x 70 cm, höjd 45 cm.

Dansk møbelproducent. Skænk af grønlakeret eg,

Dansk møbelproducent. Skænk af grønlakeret eg, Med 8 skuffer, samt tilspidsede ben. H. 80 B. 150 D. 41 cm. Fremstår med afslag, samt afskalninger på lakeringen.

SIDOBORD Ett par, modern tillverkning,

glas, ca 50 x 48 cm, höjd 42 cm.

Zeitungsständer / Zeitungswagen der 1950/60er Jahre

Zeitungsständer / Zeitungswagen der 1950/60er Jahre. Konstruktion aus schwarz lackiertem Stahldraht, Zeitungskrippe aus Korbgeflecht, Ablage in Nussbaumfurnier, ausgestattet mit Rollen. Maße ca.: H. 59 cm, B. 51 cm, T. 30,5 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, partiell leichter Lackverlust.

Par ske / gaffelstole, kunstmateriale(2)

Par ske / gaffelstole udført i kunstmateriale. Udført som bøjet ske samt gaffel. SH. 46 cm. H. 87 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser/mærker.

SOFFBORD 1900-talets andra hälft.

Ben i plexiglas. Två glasskivor. Längd 121 cm. Bredd 80 cm. Höjd 40 cm.

SATSBORD 3 dlr 1900-talets senare del

Stomme av förkromad metall, skiva av rökfärgat glas, längd 50, bredd 39, höjd 41 cm

Daybed af eg og pine, 1900-tallets midte

Daybed af eg og pine, 1900-tallets midte. Løs madras medfølger. 191 x 72 cm.

VITRINSKÅP Ystads Glasindustri, 1900-talets mitt,

glas och metall, front med skjutdörrar. Längd 60 cm, djup 47 cm, höjd 103 cm.