300 kr

Spark Drejskiva med säte, trä samt metall

Manuell Drejskiva med säte. Märkt: Keramisch Instituut, Haarlem. Trä samt metall. Mått: H. 75 cm, B. 90 cm, D. 90 cm. Justerbar sitthöjd. Bruksspår.

3 717 kr

Philip Arctander stil. Par lænestole med lammeskind. (2)

Par lænestole i Philip Arctander stil, Lænestole med svungne armlæn og kølleformede ben af lakeret bøgetræ. Sæde og ryg betrukket med dybthæftet lammeskind. H. ca. 80 B. 60 Sh. ca. 38 cm. Én stol fremstår med et lettere løst bagben. (2)

5 126 kr

Eva Stær-Nielsen, Saxbo, Spalte kande

Eva Stæhr-Nielsen 1911-1972 for Saxbo. Spalte kande /vase af keramik med grøn glasur. Nummereret og signeret i bund. H. 18.5 cm.

850 kr

Firma Svenskt Tenn

FIRMA SVENSKT TENN, kuddar, 2 st., mönster "Manhattan" samt "Elefant", mönster ritade av Josef Frank samt Estrid Ericson, Etikettmärkta Svenskt Tenn, ca 48x48 samt 37x37 cm

381 kr

Stummer Diener der 1960/70er Jahre

Stummer Diener der 1960/70er Jahre. Rollbare Konstruktion aus massivem Buchenholz und verchromtem Stahlrohr. B. 53cm, H. 122cm, T. 53cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren.

2 563 kr

DULTON CO LDT. Standerlampe, forkrommet

DULTON CO LDT. Standerlampe. Fremstillet af forkrommet metal. Stativ med sammenklappelig fod samt justerbar i højde. Justerbar svingarm. H. 180 B. 65 cm.

384 kr

Ørum møbelfabrik. Spisestol, 1980'erne

Ørum møbelfabrik. Spisestol med stel af lilla aluminium og sortlasseret egetræ, sæde og ryg betrukket med sort møbelstof. 1980'erne. Fremstår med lettere brugsspor.

25 632 kr

Ib Kofod Larsen. Lav skænk af palisander, model FA-66

Ib Kofod Larsen. Lav skænk fineret med palisander, front med fire skuffer samt fire låger, udført med spejlskåret finér, bag hvilke udtræksbakker og hylder. Fremstillet hos Faarup Møbelfabrik, model FA-66. 1960'erne. H. 77 L. 230 B. 50 cm. Fremstår med få brugsspor. Bemærk: døre med anden variant hængsler, disse har været monteret siden køb i 1960'erne og anses som værende originale. CITES-certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Ved handel uden for EU skal der søges eksport- / importtilladelse. CITES-certifikatet er genstandsspecifikt, det følger varen fra køber til køber og er gyldigt ved flere salg inden for det lands grænser, hvor det er udstedt.

300 kr

Manuell Drejskiva med säte. Trä samt metall. Mått: H. 94 cm, B. 71 cm, D. 111 cm. Justerbar sitthöjd. Bruksspår.

417 kr

Reol af teak og eg, 1950'erne, skandinavisk møbelproducent

Reol af teak og eg, 1950'erne, skandinavisk møbelproducent. H. 172, 115 x 40 cm. Nøgle medfølger.

2 383 kr

Set Schichtholz Stühle / Stapelstühle der 1950/60er Jahre im Stile von Roland Rainer (19)

Set Schichtholz Stühle / Stapelstühle der 1950/60er Jahre, im Stile von Arch. Roland Rainer. Stapelbare Konstruktion mit Untergestell aus Buchenholz, Sitz und Rücken aus verformtem Schichtholz mit Buchenfurnier, Oberflächen dunkel gebeizt. B. 48,5cm, H. 81cm, T. ca. 56cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, leichte Bestoßungen und Kratzer an den Oberflächen, bei einem Stuhl ein Furnierschaden an der Sitzfläche. (19)

381 kr

Pendelleuchte der 1960/70er Jahre

Pendelleuchte der 1960/70er Jahre. Tropfenförmige Konstruktion aus verchromtem und orangefarben lackiertem Metall, ausgestattet mit einer Brennstelle. D. 33cm, H. ca. 27cm, Kabel ca. 80cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, kleinere Kratzer, eine kleine Delle.

600 kr

Joan Miró. Lithographe I. 1972

MIRÓ. LEIRIS, MICHEL - MOURLOT, FERNAND. Joan Miró. Lithographe I. 1930-1952. New York (Tudor Publishing Company) 1972. 4to. 12 original coloured lithographs J. Miró (all, including wrapper), coloured illustrations. Publisher's cloth. Decorated wrappers with plastic wrappers and original paper case. French edition.

300 kr

Vikskärm / rumsavdelare, tidigt 1900-tal

Vikskärm / Rumsavdelare, tidigt 1900-tal. Vikskärm i betsad furu. Mått: H. 175 cm, total längd 325 cm: 5 partier (bredd: 65 cm/st). Nött textil, slitage.

381 kr

Schreibtischleuchte der 1960er Jahre, wohl Kaiser, Germany

Schreibtischleuchte der 1960er Jahre, wohl Kaiser, Germany. Verstellbare Konstruktion mit Stand und Reflektor aus Metall mit Oberfläche in grauem Schrumpflack, Gestänge vernickelt. D. 22,5cm, H. max. 87cm, B. max. 58cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, kleinere Kratzer.

300 kr

HÅKAN BERG Blandteknik, signerad.

Komposition. Bladstrl 39x 53 cm.

8 459 kr

Poul M. Volther. 'Corona' lænestol, Model EJ 5, uld

Poul M. Volther 1923 - 2001. 'Corona' lænestol udført med fire skaller betrukket med rødt uld, stel af børstet stål. Formgivet 1964. Fremtillet hos Erik Jørgensen, model EJ 5. Fremstår med brugsspor. Litt. Charlotte & Peter Fiell. '1000 Chairs', gengivet og omtalt s. 453.

5 718 kr

Metall medicinskåp/lådskåp från 1950/60-talet av Baisch

Metall medicinskåp/lådskåp från 1950/60-talet av Baisch. Konstruktion av rödlackerad stålplåt med löspåliggande glasskiva, inläggen i utdragslådorna och hyllbotten är också av glas, monteringar av förkromad metall, sockel svartlackerad med aluminiumlist hela vägen runt. Märkt på fronten. B. 86 cm, H. 107,5 cm, D. 41,5 cm. Objektet totalrenoverades och lackerades för en tid sedan, lätta avslag och repor.