Bord 1900-talets mitt

MATBORD, 1900-talets mitt, marmorskiva, mässing, höjd ca 70 cm, diameter 91 cm

Mousepad, Piero Fornasetti

Mousepad, Piero Fornasetti, Rundes Mousepad mit Motiv nach Piero Fornasetti, D.22,5 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Ränder ausgefranst, Plastikoberfläche mit kleinen Druckstellen und Farbspuren.

Unbekannter Künstler, Gemälde, abstrakte Komposition

Unbekannter Maler, Gemälde, Acryl auf Leinwand, abstrakte Komposition in Schwarz, Orange, Grün und Gelb, monogrammiert und datiert unten rechts im Bild 'GP 53', gerahmt, Abbildungsmaße 46x54,5cm, Gesamtmaß 67x76cm, leichter Farbbrieb.

PIEDESTAL / SKÅP, nygotisk, Ryssland/ Sverige, 1800-talets mitt.

Fanerat med masurbjörk. Hyllplan bakom dörr. Höjd 120 cm, foten 63x63 cm, upptill 44x44 cm.

2 Vitrinen / Wandvitrinen / Netzukenschränke, Holz, Lack, Glas (2)

2 Vitrinen / Wandvitrinen /Netzukenschränke, Holz, Lack, Glas, Wandvitrine mit geschnitzter asisatischer Ornamentik, mehrere Ablageflächen, verschließbare Tür mit eingelegter Glasscheibe, ein Schlüssel vorhanden, H.85cm, B.51cm, T.8cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, minimale Kratzer. (2)

Unbekannter Künstler, Gemälde, abstrakte Darstellung

Unbekannter Künstler, Gemälde, Acryl auf Leinwand, abstrakte Darstellung in Schwarz, Rot, Blau und Gelb, monogrammiertund datiert '53', gerahmt, Abbildungsmaße 45,5x54cm, Gesamtmaß 67x76cm, leichter Farbabrieb.

Wohl Thonet, Tisch / Beistelltisch, Birke, Lack

Wohl Thonet, Tisch / Beistelltisch, Birke, Lack. Konstruktion auf vier konkaven Beinen mit runder Tischplatte, H.74,5cm, D.69cm, altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren, Kratzer und Lackabrieb sowie ein großer Riss im Holz.

ALVAR AALTO, SIDOBORD, 1930-talets början, stämplat "Aalto Design Made in Finland".

Vitlackerat sidobord. Bordsskivan 59x34,5 cm, totalbredd 40 cm, höjd 57 cm.

STOLAR 6 st, Bauhaus-stil, Italien, 1900-talets andra hälft.

Delvis rotting, metall. Sitthöjd ca 45 cm.

De sede, Schweiz. To Lounge moduler, model DS11 (2)

De sede, Schweiz. To Lounge moduler, original betrukket med patineret cognacfarvet læder. Fremstillet hos De Sede, model DS-11. H 61/36. B. ca. 64. D. ca. 82 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, mærker og patina. (2)

AIMO OKKOLIN, VAS, glas, "Koralli" (Korall), signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.

Gul (cerium) slipad kristall. Höjd 25 cm, diameter 14 cm.

Eero Saarinen. Rundt 'Tulip' sofabord/loungebord med marmorplade, special Edition, Ø 107 cm.

Eero Saarinen 1910 - 1961. Rundt 'Tulip' sofabord/loungebord med fod af sortlakeret støbt aluminium, plade af sort og hvidbroget marmor. Formgivet i 1956. Fremstillet hos Knoll Studio med mærkat herfra. H. 39 cm. Ø 107 cm. Fremstår med mindre brugsspor.

De Sede. Daybed / sofa, model DS 80, cognacfarvet læder

De Sede. Vintage daybed med stel af sortlakeret træ, løstliggende madras. originalt betrukket med patineret, cognacfarvet læder. Fremstillet hos De Sede, Schweitz. Model DS-80. H. 37 cm. L. 190 D. 95 cm. Fremstår med almen aldersrelateret brugspatina.

Verner Panton, Herrmann Miller / Fehlbaum Production, zwei Stühle / Stapelstühle, Modell ‘Panton Chair‘, Entwurf 1950er/1960er Jahre (2)

Verner Panton (1926-1998) für Herrmann Miller / Fehlbaum Production, Paar Stühle / Stapelstühle, Modell ‘Panton Chair‘, Polyurethan Hartschaum (Baydur), Entwurf 1950er/1960er Jahre. Stapelbare Konstruktion aus Polyurethan Hartschaum in Weiß, unterseitig mit Herstellerprägung, H. 83cm, B. 50cm, T. 58cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer und Bestoßungen. (2)

De Sede Exclusiv. Fritstående modul-sofa, model DS 76 med sovesofa funktion. (2)

De Sede Exclusiv. Fritstående modul-sofa, model DS 76, best. af to moduler, hver med sovesofa funktion, betrukket med brun anilin læder. Fremstillet hos de Sede. Switzerland. H. 69/32. B. 85. D. 85 cm. Udslået som sovemodul Hver H. 18. L. 205. D. 80 cm. Fremstår med alm. brugsspor, lette mærker og patina (2)

Le Corbusier, LC1 lænestol

Le Corbusier, LC1 lænestol, stel af forkromede stålrør, sæde og ryg betrukket med ponyskind med . Stemplet Le Corbusier, LC/1. Formgivet i 1928 af Le Corbusier, Pierre Jeanneret og Charlotte Perriand. Fremstillet hos Cassina.

Svend Ellekær. Cirkulært sofabord, palisander

Svend Ellekær. Cirkulært sofabord med stel af palisander, plade af glas. Formgivet i 1962. Fremstillet hos Chr. Linneberg Møbelfabrik, 1960'erne. H. 46 Ø 102 cm. Fremstår med lette aldersrelateret brugsspor.

Arne Hovmand-Olsen. Lænestol af eg, model nr. 300

Arne Hovmand-Olsen (1919-1989). Lænestol med stel af massiv eg, sæde og ryg udspændt med sjeneflet, H. 82 B. 60 sædehøjde ca. 42 cm. Formgivet omkring 1954. Udført hos A. R. Klingenberg. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herunder bl.a. nogle fletdefekter, sædet nogle steder med mgl. flet, ryggen med tørrevner ved samlinger øverst. Litteratur: Mobilia nr. 6 fra 1955.

Et sæt på fem stabel stole med stel af stålrør, sæde og ryg med brunt skind. (5).

Et sæt på fem stabel stole med stel af stålrør, sæde og ryg med brunt skind. H. 89 cm.Sh. 45 cm. B. 46 cm. Fremstår med brugsslitage. Restaureret. (5).