Eero Saarinen. Sidebord, model 'Tulip'

Eero Saarinen 1910-1961. Rundt sidebord, model 'Tulip' med bordplade af sort laminat, monteret på trompetformet fod af sortlakeret aluminium. Formgivet i 1955/56. Produceret hos Knoll International, stemplet. H. 52, Ø 51 cm. Fremstår nyt og ubrugt, men mindre skjolder på pladen efter opbevaring.

SOFFBORD "Flower", Christine Schwarzer, Swedese, 2000-tal.

Vitlaminerad skiva med kant av valnöt. på förkromat underrede. Etikettmärkt. Längd 90, bredd 87, höjd 44,5 cm.

ALVAR AALTO Soffbord, modell Y805, Artek, Finland, 1900-talets andra hälft.

Svart stomme med Y-fot, glasskiva 70x70 cm. Total höjd 45 cm.

ALVAR AALTO Pallar, två stycken, "Modell 60". Artek, Finland, sent 1900-tal.

Björk, stoppad fast klädsel. Sitthöjd 45 cm, diameter ca 36 cm.

Soffbord med glasskiva samtida

SOFFBORD MED GLASSKIVA, samtida, enligt uppgift Dux, såld i begränsad upplaga, underrede i trä, höjd ca 36, 120x75 cm

ALVAR AALTO Barstolar, 4 stycken, modell K 65, Artek, Finland, omkring 1950-tal.

Stomme av björk. Sits klädd med beige textil. Sitthöjd 60 cm

Par Havana loungestole, Indonesien (2)

Par Havana loungestole, stel af sortlakeret jern, sæde af bambus og fletværk, Fremstillet i Indonesien. H. 77 B. 67 Sh. ca. 42 cm. og H. 78 B. 66 Sh. ca. 42 cm. Varen er en udstillingsmodel, brugsspor. (2)

Elio Martinelli für Martinelli Luce, Lampe / Stehlampe, Modell Serpente

Elio Martinelli für Martinelli Luce, Lampe / Stehleuchte, Modell 'Serpente', italienisches Design Entwurf von 1965. Schwenkbare Konstruktion aus weiß lackiertem Metall, Leuchtenschirm aus weiß-opakem Kunststoff, eine Brennstelle, H 60 cm, Fuß ø 37 cm, Schirm ø 55 cm. Altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.

Indonesisk grill fremstillet af lille halv olietønde, grøn

Indonesisk grill fremstillet af lille halv olietønde, grøn malet tønde og stel. Mål ca. H. 82 L. 73 D. 37 cm. Patina i form af rust.

JOHN KANDELL Bokhylla, "Pilaster", Källemo, omkring sekelskiftet 2000.

Björk. Brännmärkt. Bredd 20,5 cm, djup 23 cm, höjd 205 cm.

FÅTÖLJ SAMT BORD Broby, 1900-talets andra hälft.

Stomme i furu. Lös knapphäftad textilklädd dyna. Ställbar. Bordskiva med träinläggningar av furu. Fåtöljens bredd 88 cm, sitthöjd ca 40 cm, total höjd 86 cm. Bordets mått 77 x 77 x 39 cm.

SERVERINGSVAGN 1900-talets andra hälft.

Bambu och rotting. Två hyllplan i glas. Med flaskställ. Längd 84 cm, bredd 45 cm, höjd 58 cm.

Paar Sessel der 1950er Jahren (2). Teak und Wollbezug.

Paar Sessel (2) der 1950er Jahren. Teak und Wollbezug. Maße ca. SH. 40 cm. Höheca. 80 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren.

Gerd Lange for de sede. Fritstående sofa sæt, model DS-125 i læder (2)

Gerd Lange for de sede, Schweiz. To-personers samt tre-personers sofa betrukket med sort, patineret 'Neck' læder. Svungne, polstrede armlæn med lynlåsdetaljer.
tre-personers L ca. 175 cm; H ca. 73 cm; D ca. 82 cm. To-personers L ca. 135 cm; H ca. 73 cm; D ca. 82 cm.
Udgået model, fremstillet og mærket hos de sede i 1970'erne. Fremstår med minimale brugsspor alderen taget i betragtning. (2)

George Nelson. Et par stole, 'Pretzel Chair'. Anniversary Edition (2)

George Nelson, Pretzel Chair, Anniversary Edition 2008. Nummeret jubilæums model, limited edition hvoraf den ene er stemplet nummer 0544/1000. Udført i palisander finer, produceret af Vitra 2008. Fremstår med lette brugsspor, enkelte mærker på stel. (2)

Dansk møbelproducent. Reol af teak

Dansk møbelproducent. Reol af fineret teak. Otte rum. Senere monteret med ben af stål. H. 127 cm. B. 120 cm. D. 28 cm. Fremstår med alm. brugsspor.