VÄGGSKÅP, bemålat trä.

Höjd 107cm, bredd 71cm, djup 22,5 cm.

VÄGGSKÅP med glasdörrar.

Höjd 63cm, bredd 50cm, djup 15cm.

BRUNO MATHSSON. Fåtöljer, 4 st "Birgitta", Dux, 1960/70-tal.

Originalklädsel, höjd 73 cm,sitthöjd ca 40 cm.

TAKLAMPA, glas o metall, etikettmärkt Belid, sent 1900 tal.

Diameter 58cm, höjd, varierbar, i bild cirka 66cm.

ROTSKÅL, märkt, 2000-tal, EN.

Från västkusten. Höjd 19 cm, längd 45 cm bredd ca 40 cm.

ASKFAT, 2 st. rostfritt stål, design Arne Jacobsen, Stelton.

Diameter 7,5, höjd 6,5 cm. Bra till tepåsen!

BJÖRN ALMSTRÖM. Barrikad. Olja på duk.

Signerad. 1969 Bildyta: 1000 x 755 mm.

STOLAR 4 st furu, 1900-tal.

Höjd 90cm, sitthöjd 45 cm.

HANDSPEGEL, mässing, 1900-tal.

Handspegel med yttre diameter 19,5, höjd 36 cm.

De Sede, Schweitz. Fritstående Lounge sofasæt, model DS-11. (7)

De Sede, Schweitz. Fritstående Lounge sofasæt, model DS-11, best. af to hjørne- samt fem enkelte moduler, originalt betrukket med brunt patchwork læder. Fremstillet hos De Sede. H. 66/40. B. 80/63. D. 80 cm. Medfølgende samlebeslag. Fremstår med lette brugsspor og patina. (7)

Verner Panton. Lounge stol, model C1

Verner Panton 1926-1998. Lounge stol, model C1, fuldpolstret med rødt Hallingdal uld, firpas drejefod af satinbørstet rustfrit stål. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 74/42 cm. Fremstår med brugsspor, trådudtræk og mærker.