DERRIERE LE MIROIR 139-140 MED ÅTTA ORIGINALLITOGRAFIER AV JOAN MIRO.

Derriere le miroir no. 139-140. Miro och Artigas. Maéght Éditeur, Paris, Juin-Juillet, 1963. Folio med bladen löst inlagda i omslaget, som utgivet. Åtta originallitografier inklusive omslaget. Fyra dubbelsidiga, en trippel och en singel. Text av André Pieyre de Mandiargues. Innehåller också svart-vita reproduktioner av Artigas keramik.

FEM ORIGINALUPPLAGOR AV ASTRID LINDGREN.

Lindgren, Astrid, svensk författare, (1907-2002). Fem originalutgåvor. 1. Pippi Långstrump går ombord. Illustrerad av Ingrid Nyman. Rabén & Sjögren, 1946. Liten 8vo i förlagets illustrerade klotryggband. 2. Pippi Långstrump i Söderhavet. Omslag och illustrationer av Ingrid Vang-Nyman. Rabén & Sjögren, 1948. 3. Mera om oss barn i Bullerbyn. Omslag och illustrationer av Ingrid Vang-Nyman. Rabén & Sjögren, 1949. 4. En bil kommer lastad. Rabén & Sjögren och Veckotidningen VI, Stockholm, 1951. Med historien Bäckhultaren far till stan av Astrid Lindgren illustrerad av Eric Palmquist. Flera författare och illustratörer.Var tänkt att komma ut årligen, vilket inte blev fallet. 5. Bara roligt i Bullerbyn. Rabén & Sjögren, 1952. Teckningar av Ingrid Vang-Nyman.

Th. J. A. Busquet für Hala Zeist, Paar Tischleuchten / Wandleuchten, Modell Pinocchio (2)

Paar Tischleuchten / Wandleuchten Modell Pinocchio, Design von Th. J. A. Busquet für Hala Zeist, Entwurf von 1956, Verstellbare Konstruktion mit Schaft aus Messing, Standwinkel aus schwarz lackiertem Metall, Reflektoren aus gelb bzw. blau lackiertem Stahlblech. Ausgestattet mit jeweils einer Öse zur Wandbefestigung, höhenverstellbar, Maße H. max. 32 cm, B ca. 21 cm, allgemeine Gebrauchs- und Reibespuren. (2)

SKÅL OCH FAT, 2 delar, Kosta, signerat.

Skål höjd 8 cm, fat diameter 21 cm.

DERRIERE LE MIROIR NO. 156. MED TVÅ ORIGINALLITOGRAFIER AV OCH SJU EFTER ALEXANDER CALDER.

Derriere le miroir no. 156. Calder. Maeght Éditeur, Paris, Fevrier 1966. Folio med lösa blad inlagda i omslaget, som utgivet. Innehåller texter av bl. a Jacques Prévert. Med två originallitografier av och sju kolorerade litografier efter Alexander Calder.

DERRIERE LE MIROIR 151-152 MED 26 SIDOR ORIGINALLITOGRAFIER AV JOAN MIRO.

Derriere le miroir no. 151-152 med 26 sidor orignallitografier av joan miro. Maeght Éditeur, Paris, Mai 1965. Folio med sidorna löst inlagda i omslaget, som utgivet. Text av Jacques Dupin: "Les peintures sur carton de Miro.".

Großer Esstisch in Marmor

Großer Esstisch in Marmor Grüner Marmor. Metallbeine, verchromt. Maße: ca. H. 72 cm, B. 118 cm, L. 186 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.

ANDERS PETERSENS CAFÉ LEHMITZ I FÖRSTA SVENSKA UTGÅVAN.

Petersen, Anders, svensk fotograf, född 1944.. Café Lehmitz. Förläggare AB Tiprod, Stockholm, 1982. Första svenska upplagan. 4:o inbunden i förlagets vita klotband med svart text. I ett fotoillustrerat skyddsomslag. Ej paginerad, men 124 sid. Texten på 10sid.av Roger Anderson är delvis en intervju med Anders Petersen. Denna berömda fotobok om människorna på ett café i Hamburg kom faktiskt först på tyska i en häftad version. Den här första svenska utgåvan är i särklass den bästa av de två, både vad gäller inbindning och tryck.

Karin Mobring for Ikea 1970-erne. Et par jagtstole af lakeret fyrretræ, model Natura. (2)

Karin Mobring for Ikea 1970-erne. Et par jagtstole af lakeret fyrretræ, model Natura, sæde og ryg udspændt med kraftig kernelæder. H. 68/37. B. 74. D. ca. 65 cm. Fremstår med brugsspor, mærker og patina, en stol med revne i front bredt ved samling til venstre. (2)

Zanotta , Klappstühle, Leder, 1970er Jahre (6)

Zanotta, sechs Klappstühle, Metallgestell, Sitzfläche und Rückenlehne aus Leder, davon vier Stühle in braunem Leder und jeweils ein Stuhl in weißem bzw. schwarzem Leder, Bein gemarkt 'zanotta Italy', Maße H 82 cm - B 42 cm - T 42 cm, Sitzhöhe 43 cm, starke, altersgemäße Gebrauchsspuren, partiell Abrieb und Kratzer im Leder. (6)

Dansk møbelproducent. Reol af palisander med hylder og ruminddeling til LP'er

Dansk møbelproducent. Reol af fineret palisander, front med hylder samt ruminddeling til LP'er, på drejede skråtstillede ben. H. 128 cm. B. 108 cm. D. 30,5 cm.

Sleep-O-Matic Lounge Sofa / Daybed der 1950er Jahre, wohl Marco Zanuso für Arflex

Sleep-O-Matic Lounge Sofa / Daybed der 1950er Jahre, wohl Marco Zanuso für Arflex. Verstellbare Konstruktion mit Holz- und Metallrahmen, lose aufliegende Matratze, Bezüge in blaugrauem und graubeigem, leicht strukturiertem Stoff, beine aus Stahlrohr. Maße ca.: H. 85 cm, B. 192 cm, T. 87/105 cm. leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, partiell etwas Abrieb am Bezug der Matratze.

ADRIAN VAN ARKEL. Olja på duk.

Costa Brava III, signerad 46x29 cm.

Hans Scherfig cd. Litografi, 'Tapir i Junglen'

'Tapir i Junglen' af Hans Scherfig (1905 - 1979), litografi, signeret Scherfig 1962, nummereret 196/260. 40 x 57 cm (52 x 70 cm). Indrammet bag passepartout og glas.

Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Grasshopper', chaiselongue, model FK 87

Preben Fabricius 1931-1984 & Jørgen Kastholm 1931-2007. Grasshopper. Chaiselongue 'Græshoppen' med stel af forkromet fjederstål, udspændt med kanvas, armlæn beviklet med snøre i kernelæder, løse hynder samt nakkepude betrukket med anilin læder. Formgivet 1967. Fremstillet hos Lange Production. Fremstår velholdt med lette brugsspor.