20 000 kr

MARCEL WANDERS Taklampa, "Zeppelin 2", Flos, formgiven 2005.

Metallkonstruktion överdragen med ett hartsliknande material. Glaskupa. Diameter 180, höjd 135 cm.

1 600 kr

FÅTÖLJER Ett par, KF Interiör, 1900-talets andra hälft.

Blankkromade stålrörsstommar. Underspänningar i canvas. Dynor klädda med syntetmocka. Sitthöjd 40/33 cm.

1 300 kr

TAMBURMAJOR 1900-talets andra hälft.

Stomme i metall. Rödlackad. Höjd 168 cm.

1 200 kr

SERVERINGSVAGN 1900-talets mitt

Mörkbetsat trä, rektangulär, löstagbar bricka, skjutbara glasdörrar, längd 72, bredd 40, höjd 66 cm.

1 601 kr

BORD 1900-TAL.

Underdel i trä. Glasskiva. Längd 200 cm. Bredd 100 cm. Höjd 85 cm.

1 300 kr

SERVERINGSVAGN 1940-tal

Stomme av björk samt metall, löstagbar bricka, längd 72, bredd 44, höjd 62 cm.

9 400 kr

SOFFBORD 1900-talets slut.

Glas och mässingsfärgad metall. 92x92, höjd 37 cm.

0 kr

Takarmatur, 1900-talets mitt

Takarmatur, 1900-talets mitt. Stomme i mässing och förgylld metall. Tio ljusarmar med kupor i randigt glas. Elektrifierad. Höjd 75 cm. Ø 70 cm. Patina, damm. Ej funktionstestad.

21 000 kr

EILEEN GRAY Vilstol, "Transat Lounge Chair" för Ecart International, 1980-tal.

Stomme i lackerad metall samt trä. Stoppad och klädd i svart läder. Sitthöjd ca 45 cm.

0 kr

Hans J. Wegner. Lav skænk i eg , Ry møbler

Hans J. Wegner 1914-2007. Lav skænk af egetræ, front med to skydelåger med fyldninger af Sjeneflet, runde tilspidsede ben. Fremstillet hos Ry møbler. H. 79, L. 200, B. 49 cm. Fremstår med skjolder på topplade og enkelte minimale fletskader samt enkelte afslag.

3 200 kr

PHILIPPE STARCK Stolar 2 st "Eros" för Kartell sent 1900-tal.

Plast, benställning av kromad metall, märkt "ERO/S/ by Kartell with Starck, Made in Italy". Sitthöjd ca 46 cm

3 200 kr

Takarmatur Tore Ahlsén

TORE AHLSÉN, "Pia", taklampa, Gärsnäs, diameter ca 45 cm

2 300 kr

SOFFBORD Tre delar, 1970/80-tal.

Marmor. Längd 60, bredd 60, höjd ca 30, 35, 40 cm.

29 824 kr

Honda CB500 Classic Racer, årgang 1972.

Honda CB500 Classic Racer.
Motorcyklen er udelukkende bygget til race.
- Motor: 550ccm
- Stel: 500ccm
- Krumtappen lettet.
- Stator og svinghjul fjernet.
- Ekstern olie-catchcan monteret.
- Hjulene er strikket om på bredere Borrani aluminiums fælgbaner.
- Udstødningen er dæmpet til godkendt grænse for sin klasse.
En motorcykel med masser af historie og racing pedigree. Motorcyklen er bygget om til race i slutningen af 1970'erne af Lennart Sigurdsson. Har siden vundet EM 2 gange i sin klasse. Motorcyklen har været startet op og er sund i motoren. Historik og godkendelses papirer følger med motorcyklen.

7 800 kr

ARNE NORELL FÅTÖLJ, sirocco, 1900-talets andra hälft.

Stomme av ek samt klädsel av läder. Sitthöjd ca 37 cm.

300 kr

ELIS BORG 5 delar barnmöbler. Firma Sunt och Runt, 1900-talets tredje kvartal.

Ett bord. Diameter 53 cm. Höjd 32 cm. Två stolar och två pallar. Sitthöjd 32 cm.

0 kr

Michel Ducaroy. Lounge sofasæt, model Togo, gråt stof (3)

Michel Ducaroy. To-personers sofa med et par tilhørende hvilestole betrukket med gråt, slidstærkt 'Sabbia-922' stof. Sofa H. 70 cm., B. 130 cm. Stole H. 70 cm., B. 90 cm. Fremstillet hos Ligne Roset. Model Togo. Fremstår professionelt nybetrukket med bibevarelse af det originale bundstof og Ligne Roset labels. (3)

1 400 kr

FÅTÖLJ Omkring 1900-talets mitt.

Fast stoppad. Klädd med plysch. Betsade armlän. Sitthöjd 42/28 cm.

7 600 kr

Fåtöljer 1940-tal

FÅTÖLJER, 1 par, 1940-tal, djuphäftade, laxfärgad sammet, sitthöjd ca 40 cm