Arne Jacobsen. Spisebord af palisander og aluminium

Arne Jacobsen 1902-1971. Spisebord med plade af fineret palisander, helstøbt profileret stamme af aluminium afsluttet på firpasfod. Tidlig model. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. Ø 90 cm. fremstår med minimale brugsspor alder taget i betragtning.

Hans Olsen. Stol af teaktræ, model 'Roundette'

Hans Olsen (1919-1992). Stol af teaktræ, sæde betrukket med cognacfarvet vintage anilin læder. Model 'Roundette'. Formgivet 1952. Fremstillet ved Frem Røjle (stemplet). Fremstår nypolsterede af anden dansk møbelpolster i Danmark.

Arne Jacobsen. Svanen, vintage anilin læder.

Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol, model 3320, betrukket med cognacfarvet vintage anilin læder, drejelig firpasfod af aluminium. H. 80 cm. B. 75 cm. sædehøjde 42 cm. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1996. Fremstår nybetrukket med cogancfarvet vintage anilin læder, ved professionel møbelpolster

Charles Eames. Soft Pad par armstole, Model EA-208 (2)

Charles Eames. Soft Pad. par armstole, Model EA-208. Sæde og ryg med betræk af blåt læder, drejestel med firpasfod. Stel og armlæn af forkromet aluminium, sædehøjde ca. 51 cm. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Vitra for Herman Miller. Fremstår med brugsspor samt krakeleringer (2)

Verner Panton. System 1-2-3 stol, rød uld

Verner Panton 1926-1998. System 1-2-3 stol betrukket med rød tonus uld fra kvadrat, monteret på drejelig trompetfod af aluminium. Formgivet 1973. Fremstillet for Verpan. Fremstår med brugsspor i form af pletter på stof samt ridser på trompetfod

Hans J. Wegner 1914-2007. Armstol af eg model PP62.

Hans J. Wegner. Armstol af ask , sæde betrukket med læder, kopstykket med indlægninger i wengé-træ. Model PP-62, formgivet 1975. Fremstillet hos PP Møbler. Fremstår med minimale brugsspor. H. 72 Sædehøjde 43 cm. Lille knast i kopstykket.

Jørgen Gammelgaard for Erik Jørgensen. Tre-pers. sofa, model EJ 20

Jørgen Gammelgaard 1938-1991. Tre-personers sofa betrukket rødligt læder, løse hynder i sæde, sider og ryg, monteret med runde ben af teak og bøg. H. 68 L. 202 Sh. 44 cm. Fremstillet hos Erik Jørgensen, Model EJ 20/3. Fremstår med kraftig brugsspor/patina.

Par Verner Panton. System 1-2-3 stole, rød uld (2)

Par Verner Panton 1926-1998. System 1-2-3 stole betrukket med rød tonus uld fra kvadrat, monteret på drejelig trompetfod af aluminium. Formgivet 1973. Fremstillet for Verpan. Fremstår med enkelte pletter på stoffet samt brugsspor i form af ridser på trompetfod.

RYAMATTA, 1960-tal. 122 x 74 cm.

Polykrom handvävd matta.122 x 74 cm.

Arne Jacobsen, Bürostuhl / Kontorstol Modell 3117 für Fritz Hansen (3)

Bürostuhl / Kontorstol Modell 3117, dänisches Design von Arne Jacobsen für Fritz Hansen. Entwurf von 1955. Produziert 1970. Konstruktion mit Schale aus formgebogenem Schichtholz mit Deckschicht in Teakholz, alter Viersternfuß aus verchromtem Stahlrohr. OriginaleRollen durch Kunststoffgleiter ersetzt. Starker altergemäßer Zustand, Rückenlehnen angebrochen. Kanten bestoßen. (3) Maße ca.: H. 80-94 cm, B. 49 cm, T. 56 cm, SH. 44-58 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, . -die Verchromung des Untergestells ist leicht patiniert.

Overgaard & Dyrman. To-pers. sofa, model Wire, udstillingsmodel

Overgaard & Dyrman. To-pers. sofa med trådstel af satin forkromet metal, sæde betrukket med brunt patineret anilinlæder. Fremstillet hos Overgaard & Dyrman, model Wire. L. 122 Sh. 42 cm. Udstillingsmodel med lettere patina/få brugsspor på sæde.

Joseph Beuys, Offset-Druck, 'Levitazione in Italia', 1980

Joseph Beuys (1921-1986), Offset-Druck, 'Levitazione in Italia', Farboffset auf Karton, 1980, Edizioni Lucio Amelio, Neapel (Hrsg.). Fotografische Darstellung eines Unterkörpers, unten mittig signiert und als Edition 144/200 bezeichnet, verso Stempel mit Angaben zu Künstler, Titel und Herausgeber, 37x22cm, altersgemäße Reibespuren, Papier partiell nachgedunkelt.

Fritz Haller & Paul Schärer, kleiner Schreibtisch m. Auszug für USM Haller

Kleiner Schreibtisch / Arbeitstisch, Design von Fritz Haller & Paul Schärer für USM Haller. Entwurf von 1965. Konstruktion aus verchromten Stahlrohr und schwarz lackierten Metallplatten. Ausgestattet mit Rollen und einem Auszug als Schreibfläche Mit Aufkleber bezeichnet.
Maße ca.: H. 78 cm, B.77 cm, T. 52 cm, Auzug: 70 x 49 cm.

Leichte Gebrauchsspuren, grob gereinigt, auf den Flächen partiell kleine Kratzer, Chrom etwas angelaufen

Marianne Brandt, Tischleuchte Modell Tastlicht der 1940er Jahre für Gothaer Metallwarenfabrik

Tisch- /Wandleuchte Modell Tastlicht der 1940er Jahre für Gothaer Metallwarenfabrik - GMF vormals Ruppelwerke Gotha. Das Modell wurde in den 1940er Jahren hergestellt und ist eine spätere Variante eines Entwurfs von Marianne Brandt aus den dreissiger Jahren. Unterseitig mit Stempel bezeichnet. Mehrfach verstellbare Konstruktion aus lackiertem und verchromtem Metall und zeitgenössischem Lampenschirm, der Sockel ist flächig als Schalterfläche ausgebildet, durch die unterseitig angebrachten Langlöcher läßt sich die Leuchte auch an der Wand befestigen. Ausgestattet mit einer Lampenfassung E 27 und Bakelitstecker.
Maße ca. H. 25 cm, Sockel: D. 14 cm.

Altersgemäße Gebrauchsspuren, Lackierung mit kleinen Bestoßungen, Verchromung am Sockel mit Rostspuren, die originale Textilverkabelung ist schadhaft, der Stecker ist nicht mehr normgerecht, daher konnte die Funktion der Leuchte nicht geprüft werden.

Charles Pollock, Stühle Modell Penelope für Castelli (6)

Set stapelbarer Stühle Modell „Penelope“, amerikanisches Design von Charles Pollock für Castelli. Entwurf von 1982. Filigrane, freischwingende Konstruktion aus verchromtem Stahldraht, Sitzschale aus schwarz lackiertem Drahtgeflecht.
Maße ca. B. 58 cm, H. 82 cm, T. 65 cm.

Einige, altersgemäße Gebrauchsspuren, ungereinigt, Drahtsitzschalen mit kleinen Lackschäden, Beulen und Dellen. (6)

Niels Kofoed. Sæt på fire stole i teak, model 'Peter'(4)

Niels Kofoed. Sæt på fire stole af massivt teak, sæder polstrede med cognac farvet anilin læder, model 'Peter'. Fremstillede hos Koefoeds Møbelfabrik, Hornslet. Formgivet 1957. H. 78 Sh. ca. 45 cm. Fremstår nybetrukket med cognac farvet anilin læder ved anden professionel dansk møbelpolster i Danmark. (4)

Ib Kofod-Larsen. Lav skænk i Rio-palisander, model FA-66

Ib Kofod-Larsen. Lav skænk i Rio palisander. Front med fire skuffer og fire låger, udført med spejlskåret finér. Fremstillet hos Faarup Møbelfabrik. Model FA-66. H. 68 cm L. 230 cm D. 50 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor, ben forkortet. CITES-certifikat fra Miljøstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Ved handel uden for EU skal der søges eksport- / importtilladelse. CITES-certifikatet er genstandsspecifikt, det følger varen fra køber til køber og er gyldigt ved flere salg inden for det lands grænser, hvor det er udstedt.

Thors Design, håndlavet højbord

Thors Design, håndlavet rustikt højbord af upcyclet patineret maritimt bolværkstræ fra gamle danske færgelejre. L. 180 cm. B. 57,5 cm. H. 105 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Johannes Andersen for C. F. Christensen, Silkeborg. Sæt på tre indskudsborde (3)

Johannes Andersen. Sæt på tre indskudsborde af teaktræ, mindste med bladhylde af flet. Fremstillet hos C. F. Christensen, Silkeborg. Største H. 52 cm, B. 65 cm, D. 37 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser og mærker (3)