De Sede. Daybed / sofa, model DS 80, cognacfarvet læder

De Sede. Vintage daybed med stel af sortlakeret træ, løstliggende madras. originalt betrukket med patineret, cognacfarvet læder. Medfølgende pude. Fremstillet hos De Sede, Schweitz. Model DS-80. H. 37 cm. L. 190 D. 95 cm. Fremstår med almen aldersrelateret brugspatina, lille ældre rep. på siden af madras.

Poul Henningsen / Louis Poulsen. PH 3½-3 ravfarvet pendel. Nummerbevis

Poul Henningsen. PH 3½-3 ravfarvet pendel. Skærme af mundblæst, ravfarvet trelags glas med blank yderside og sandblæst inderside. Ophæng af messing med mørk brun tekstilledning. Hvid og sort baldakin. Ø. 33 cm. Modelfotos.

Björn Wiinblad, Rosenthal, Stühle / Esszimmerstühle, Modell 'Screen Chair' und Tisch, Entwurf 1970er Jahre (5)

Björn Wiinblad (1918-2016) für Rosenthal, vier Stühle / Esszimmerstühle, Modell 'Screen Chair' und ein Tisch, aus der Serie ‘Die vier Himmelsrichtungen‘, Holz, lackiert, Stoff, Entwurf 1970er Jahre. Schwarz lackierte, vierbeinige Stuhlkonstruktion mit gerundeter Rückenlehne und aufgepolsterter Sitzfläche, Bezug aus Stoff mit floralem Dekor, H.110cm, B.43cm, T.46cm. Schwarz lackierte, vierbeinige Tischkonstruktion mit runder Tischplatte, florales Dekor, H.73cm, B.145cm. Jeweils im Dekor signiert und nummeriert, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell kleinere Bestoßungen, Kratzer, sowie kleinere Fehlstellen im Lack. (5)

Ferrari 365, GT V12 1972. 2+2.

Ferrari GT 1972, 4,4L V12. 124000 km. Manuell gearkasse. Motor nylig pakket om, nye pakninger justert og montert. Interiør i svart skinn, fremstår med original finish. Lakken viser mindre tegn på aldersrelatert stand. Sjelden bil, ca 500 stk ble produsert. Årgang 1972 men solgt i 1973. Står på norske skilt, ettersyn etter avtale. Lauritz.com innestår ikke for funksjonaliteten Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll

Ferrari GT 1972, 4,4L V12. 124000 km. Manuell gearkasse. Motor nylig pakket om, nye pakninger justert og montert. Interiør i svart skinn, fremstår med original finish. Lakken viser mindre tegn på aldersrelatert stand. Sjelden bil, ca 500 stk ble produsert. Årgang 1972 men solgt i 1973. Står på norske skilt, ettersyn etter avtale. Lauritz.com innestår ikke for funksjonaliteten

Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll.
Les mer om importmoms og toll

Tisch / Beistelltisch, Konsole, Neoklassizismus, Eisen, 20. Jahrhundert

Tisch / Beistelltisch, Konsole, Neoklassizismus, Eisen, 20. Jahrhundert. Halbrunde Konstruktion aus dunkelgrün lackiertem Eisen, eingelegte Glasplatte, H.45,5cm, B.52cm, T.29,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer und Farbabrieb.

Paar Kunstdrucke, Honoré Daumier, 'Don Quixote', Henri Matisse, 'Nu Bleu I' (2)

Zwei Kunstdrucke, einmal Honoré Daumier 'Don Quixote', 90x120cm (92x122cm) und einmal Henri Matisse 'Nu Bleu I.' 124x92cm (134x102cm), altersgemäße Reibespuren. (2)

Johannes Andersen. Seks spisestole af eg (6)

Johannes Andersen. Seks stole med stel af eg, sæder betrukket med uld, model U20. Fremstillet hos Uldum Møbelfabrik. Litteratur: Mobilia 1966. H. 78, sædehøjde ca. 44 cm. Fremstår med slitage. (6)

Steen Østergaard. Tangochair.dk

Steen Østergaard. Tangochair.dk stel af matforchromet fjederstål, med lakerede ben, monteret med løse hynder, betrukket med glat sort italiensk semi anilin læder. Tegnet af arkitekt MAA Steen Østergaard 1960. Udført hos JV Holding. DK: Steen Østergaard er udlært snedker og billedskærer med bronzemedalje 1957. Fik afgang fra Kunstakademiet i 1960 med højeste udmærkelse. Var herefter officer i hæren indtil 1962. Som uddannet arkitekt har SØ været beskæftiget ved Finn Juhl´s tegnestue 1962-1966 og blev herefter chefdesigner og udviklet hos Cado, France & Søn og siden ved Abstracta 1970-1975. Efter 1978-1981 hos Wiltax som tæppedesigner, har SØ siden arbejdet som selvstændig arkitekt med kontorer i England, Tyskland og Frankring, hvor han nu har haft fast bopæl i mere end 25 år i byen Nice. SØ var den første til at opfinde- og designe en stor lænestol i ét stykke af sprøjtestøbt plast og han har modtaget et utal af kendte priser i mange lande. Desuden har SØ´s designs været udstillet på alverdens udstillinger og på museer. Herunder på MOMA (Museum of Modern Art, New York). SØ designs er kendte og skattede langt uden for Danmarks grænser og hans særegne møbeldesigns indbringer fortsat høje priser i de kendte auktionshuse. SØ tegnede sin Lounge-Chair tilbage i 1960 i en alder af bare 25 år og stolen har siden været meget efterspurgt. På mange måder en vanskelig stol at producere og den har nu fået sin relancering ved JV Holding. SØ er fortsat aktiv som arkitekt. Både med relanceringer og med helt nye møbeldesigns

Illum Wikkelsø. Tre-personers fritstående sofa, model V11

Illum Wikkelsø. Tre-personers fritstående sofa betrukket med grønt møbel stof, løse hynder med dunfyld, kegleformede ben af fineret palisander. Mål ca. H. 66 B. 225 sædehøjde 43 cm. Fremstillet hos Holger Kristiansen, V11 serien. 1960'erne. fremstår med brugsspor, herunder små pletter samt små huller ved ryggen.

Persisk Kermanshah nomade-kelim, 320x100 cm.

Tæppet er håndknyttet og efterfølgende vasket og behandlet for at opnå et antikt look.

KAMIN FEUERSCHUTZ.

Se översättning

Nendo, Fritz Hansen, zwei Stühle, Modell 'Nr.1 Nendo', Buche (2)

Nendo für Fritz Hansen, Paar Stühle, Modell 'Nr.1 Nendo'. Gestell und Armlehnen aus massivem Buchenholz, Sitz-und Rückenfläche aus Buchenfurnier, ergonomisch geformt, Beine miteinander verstrebt, Armlehnen unter Sitzfläche verbunden, unterseitig mit Hersteller-Klebeetikett, H.75cm, B.58cm, T.58cm, Ausstellungsstück. (2)

Eero Saarinen Knoll, Stuhl / Bürostuhl, Modell 'Tulip', 1970er Jahre

Eero Saarinen für Knoll, Stuhl / Bürostuhl, Modell 'Tulip', 1970er Jahre. Rollbares Untergestell aus gegossenem Metall, drehbare Sitzschale aufgepoltsert und bezogen in hellgrauem Wollstoff, H.83cm, B.64cm, T.63cm, minimale Gebrauchs- und Reibespuren, partiell kleine Kratzer.

Verner Panton, Vitra, Stuhl / Sessel, Modell 'Vitra Panton Glow Chair', 2018, limitierte Auflage

Verner Panton für Vitra, Stuhl / Sessel, 'Vitra Panton Glow Chair', 2018, limitierte Auflage. Stuhl aus einem Guss, weißer Kunststoff, Fuß mit Herstellerprägung, H.83cm, B.50cm, T.61cm, Ausstellungsstück.
Diese limitierte Sonderedition ist fluoreszierend und leuchtet im Dunkeln blau.

Angelo Mangiarotti, Sideboard / Kommode, Nussholz

Angelo Mangiarotti, Sideboard / Kommode aus Holz. Korpus vorderseitig mit fünf grün lackierten Türen, seitlich je eine Ablagefläche, mittig vier kleine Schübe für Besteck, H.127cm, H. der Ablagefläche 96cm, L.229cm, T.62,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, vorderseitig am Bein eine größere Holzabsplitterung (fehlendes Stück noch vorhanden), partiell leichte Kratzer, sowie innen stellenweise Verfärbungen und Farbflecken auf dem Holz.