Teekanne China, 19.Jh.

China, kleine Teekanne, 19.Jh.
Rechteckiger Korpus mit Keramikkern und Zinn Ummantelung. Seitlich dekoriert mit Gravuren. Einmal mit chinesischen Zeichen (möglicherweise einem Gedicht) versähen und einmal mit floraler und Fauna artigen Verzierungen.
Henkel und Ausguss aus Hellgrüner Jade.
Unterseitig mit Aufgleber versähen: Kuang Hsü 1875-1908.
Maße: ca. H. 9,5 cm, B. 6 cm, T. 14 cm.
Deckel fehlt. Altersgemäße Verschmutzungen und Kratzer. Aufkleberrückstände auf einer Seite. Unter- und Vorderseitig ist der Zinnmantel beschädigt; Tonkern sichtbar.

Bruno Mathsson Mio stolar

BRUNO MATHSSON, "Mio", stolar, 9 st, grå ullklädsel, stomme i förkromad metall, tillverkade för Bruno Mathsson International, stapelbara, sitthöjd ca 44 cm

FÅTÖLJ, "Z-chair" Ushida Shigeru, Japan.

Etikettmärkt Made in Japan, hopfällbar.

BYRÅ, 2-lådig, furu, 1800-tal.

Bredd 116 cm, djup 54 cm, höjd 60 cm.

Joan Miro

JOAN MIRO (1893-1983): Komposition, 1963, Mourlot 275, färglitografi, ca 37x27 cm

David Marshall, to skulpturer i messing (cd)(2)

David Marshall. To skulpturer af poleret messing, sign. D Marshall. H. 18, L. 29 cm.

TIDNINGSSTÄLL, "220", Skjøde Knudsen, Danmark, 1960-talets början.

Teak och mocka. Märkt. Längd 61 cm, bredd 33 cm, höjd 44 cm.

CHAPATI KAVLAR, 19 ST, INDIEN. 1900-TAL.

Målade i olika färger. Längd 31 cm.

Et par figurer af glaseret lertøj i form af papegøjer, Kina, ca. år 1900 (2)

Et par figurer af grønglaseret lertøj i form af papegøjer. H. 21,5 cm. Kina, ca. år 1900. (2)

GÖSTA JONSSON, fåtöljer, ett par, 1900-talets mitt.

Nystoppad och omklädd sits i fårskinn, ben i betsad bok, höjd 70 cm.

Charles Eames. 'Lounge chair' i amerikansk valnød med tilhørende skammel (2)

Charles Eames. Lounge chair med fodskammel. Skal af amerikansk valnød, betrukket med cremehvidt læder, stel af sortlakeret og poleret aluminium. Formgivet i 1956. Fremstillet hos Herman Miller, mærkat herfra. Fremstår med minimale brugsspor. (2)

INGVAR HILDINGSSON. Pall, björk, signerad IH.

Höjd 37, diameter sittdel 24,5 cm.

SKULPTURER, 3 stycken, keramik, Ove Thornblad, Väsby.

Pumpa 12 cm, päron 10 cm, äpple 8,5 cm.

AXEL EINAR HJORTH, karmstol, NK, 1934.

Mörkbetsad ram. Ryggbricka av rotting, sits stoppad och klädd med läder. Märkt NK R37819-C13 6 36. Sitthöjd 45 cm.

To kinesiske vaser, 1600/1700-tallet (2)

To kinesiske vaser af porcelæn, 1600/1700-tallet. H. 18- 27 cm. Den højeste vase med hårrevne ved mundning. (2)

TAMBURMAJOR, 1900-talets första hälft.

Stomme av kromad metall. Tio krokar. Fotplatta av gjutjärn. Höjd 200 cm.

Manfred Bredohl, Coffee Table / Sofatisch der 1970er Jahre

Coffee Table / Sofatisch der 1970er Jahre, deutsches Design von Manfred Bredohl. Untergestell aus Stahl mit Füßen und floralen Applikationen aus poliertem Messing, lose aufliegende, ovale Platte aus Glas mit gefaster Kante. Unter einem Fuß mit Schlagstempel bezeichnet. Maße ca.: H. 45cm, B. 120 cm, T. 86,5 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, es fehlen die Gummiträger der Glasplatte.

Vintage Dior solbriller fra 1970'erne (3)

Vintage Dior solbriller fra 1970'erne i grønne nuancer. (3)