Rudi Verelst, Esstisch + fünf Stühle Modell Delta für Novalux (6)

Rudi Verelst, Esstisch + fünf Stühle Modell Delta für Novalux. Entwurf von 1971. Drehbare Konstruktion aus verchromten Stahlstäben, Sitz- und Rückenkissen mit weißen Kunstleder. Armlehne aus weiß lackiertem Holz. H. 75/76cm, B. 52,5/120cm, T. 50/120cm. Altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Lackabrieb, leichter oberflächlicher Flugrost. Kanten des Tisches leicht bestossen oder berieben (6)

Knut Hesterberg, Coffee Table / Sofatisch der 1960/70er Jahre für Ronald Schmitt

Coffee Table / Sofatisch der 1960/70er Jahre, deutsches Design von Knut Hesterberg für Ronald Schmitt. Filigrane Konstruktion mit Untergestell aus massiven Aluminiumguss, lose aufliegende Platte aus klarem Glas. Das Untergestell kann auch umgedreht benutzt werden, dafür müssen aber die Plattenträger ummontiert werden. Maße ca.: H. 48 cm, B. 99 cm, T. 99 cm cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, kleinere Kratzer am Gestell.

Aktenschrank mit Jalousietüren der 1950er Jahre

Aktenschrank mit Jalousietüren der 1950er Jahre. Holzkonstruktion mit vorderseitiger Front aus mehreren Schüben und einer Jalousietüre. H, 90cm, B. 104cm, T. 42cm. Stärke altersgemäße Gebrauchsspuren vorhanden.

SOFFA OCH TVÅ FÅTÖLJER, 3 delar, bambu och rotting.

Soffa, längd 120 cm, rygghöjd 83 cm Fåtöljer 2 st, bredd 65 cm, rygghöjd 83 cm.

Louis Vuitton, grøn håndtaske. Model, keepall 50

Louis Vuitton, grøn håndtaske. Model, keepall 50. Udført i grønt epilæder, med besætninger af grønt læder samt hardware af krom metal. Tasken er med udvendig lomme, dobbeltlynlåslukning og indvendigt med et stort rum. H. ca. 32 cm. L. ca. 50 cm, D. ca. 24 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Wäscheschrank der 1920er Jahre aus Weichholz

Wäscheschrank der 1920er Jahre aus Weichholz. Holzkonstruktion mit mehreren Schüben und zwei Schwenktüren. Oberfläche überlackiert. H. 174cm, B. 100cm, T.53cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, teilweise mit Lackabplatzern und Bereibungen. Ein Fuss und ein Glas gesprungen.

Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik. Sofabord model Man, sort marmor.

Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik. Sofabord model Man med stel af rustfrit stål, bordplade af sort marmor. L: 100 cm, B: 48 cm, H: 29 cm. Fremstillet for Norr11. Udstillingsmodel, løs bordplade. Vejl. udsalgspris 12.999 DKK.

Hans J. Wegner for Ry Møbler. To-delt reol. (2)

Hans. J. Wegner. Reol med overdel af egetræ. front med hylder, samt skriveplade hvor bag hylder samt skuffe, underdel med låger. Fremstillet hos Ry Møbelfabrik. H. 180 B. 100 D. 31/49 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor, ledningshul i bagbeklædning på overdel. (2)

SKÅL, keramik.

Diameter 24 cm, höjd 9,5 cm.

UTSTÄLLNINGSAFFISCH, offsettryck, David Hockney.

Gallerie Kammer 1981, Celia 88x63 cm.

CHAMPAGNEKYLARE, vit & gulmetall, Alessi, Italien.

Höjd ca 30 cm. Diameter ca 30 cm. Märkt 930210.

BOB MATSON. Akvarell, Nummer 48, Signerad och Daterad BOB 90.

Bildmått: ca. 20 cm x ca. 27.5 cm Rammått: 36 cm x 42 cm.

Charles Eames. Soft Pad kontorstol

Charles Eames. Soft Pad kontorstol betrukket med original gråt læder, femfasfod og armlæn af forkromet aluminium, sæde og ryg med vippefunktion. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med brugsspor på hjørner af front af læder.