PARTI KIKARE, 4 st,1900-tal.

Kennex,Royal,Ruka,Regia.

FRUKTKORG, trä

Ihopvikbar. Höjd, när uppställd 25 cm.

Peter J. Lassen. Tre Montana moduler, model 1363, 1262 og 4163, D. 38 cm. (3)

Peter J. Lassen (1930 - 2019). Tre Montana moduler, model 1363, der er med fire skuffer. Skufferne er med massive skuffesider samt fuldt udtræk. Model 1261, der er med et åbent rum samt en låge, model 4163, der er med en heldækkende låge. Produceret i 12 mm MDF, der er lakeret med vandbaseret lak farve 135 Monarch. H. 69,6 cm. x B. 35,4 cm. x D. 38 cm. / H. 46,8 cm. x B. 35,4 cm. x D. 38 cm. Ophængslister medfølger ikke. Udstillingsmodel. Fremstår med lette brugsspor herunder enkelte ridser kan forekomme. (3)

A. R. Penck, Für Oskar, Plakat

A. R. Penck (1939-2017), Für Oskar, Farbserigraphie, Plakat mit der Schrift 'Aktion für mehr Demokratie', hrsg. 1990, im Druckträger signiert, Blattformat ca. 84 x 59 cm.

Persisk Kelim Tæppe 203 x 120 cm.

Persisk Kelim Tæppe. Uld på bomuld. 203 x 120 cm. Nyvasket. Fejl i vævning og farver kan forekomme.

Et par safaristole, bl.a. Eilersen (2)

Eilersen safaristol i blålakeret træ, samt ubekendt møbelproducent, safaristol i bøg. Begge stole med kanvasbetræk. Brugsspor, kanvas med pletter. (2)

Dansk møbelarkitekt. Fire-personers sofa med lammeuld

Dansk møbelarkitekt. Lang fritstående fire-personers sofa med ben af bøgetræ, fuldpolstret med lyst lammeuld, dybthæftet ryg og sæde. 1930/40'erne. H. 81 L. 243 D. ca. 79 cm. Fremstår nybetrukket med lammeuld uden brugsspor.

Arne Jacobsen. Et par taburetter, 'DOT' model 3170, lyst læder

Arne Jacobsen 1902-1971. Et par taburetter, model DOT med forkromet stel, sæder betrukket med lyst læder. Fremstillet hos Fritz Hansen 1998 med label herfra. H. 46 cm. Fremstår professionel nybetrukket med lyst læder. (2)

Snedkermester. Sæt på seks stole af teaktræ (6)

Snedkermester. Sæt på seks stole med stel af teaktræ. Sæder betrukket med sort læder. H. 83 cm. B. 54 cm. SH. 46 cm. Senere ombetrukket. Restaureret. Fremstår med enkelte finerafslag på rygstykke samt mærker og brugsspor. (6)

BENGT ORUP. KOMPOSITION MED GEOMETRISKA FIGURER.

Signerad och daterad 1985, numrerad 125/200, färgserigrafi, bildyta ca 44x30,5 cm.

GÖRAN GIMDAL. 20 Seriegrafier.

Mapp med 20 Seriegrafier tryckta i 4-6 färger på 300gr ARCHES. Format: 30x40 cm Signerade och numrerade i upplaga 1/190-190/190 sam H-C. 1/10-10/10. Tryckta hos Billes AB Göteborg. Edition Galleri Uddenberg

BARNBORD, LEKA, 2000-tal.

Sängbord i förpackning, "Todde", LEKA, mått enligt katalog: längd ca. 40,5, bredd 45, höjd 53,5 cm. Bord, LEKA, etikettmärkt, längd ca. 70, bredd 60, höjd 46 cm.

Teewagen / Servierwagen,Teak, Metall, Schweden, 1950 / 60er Jahren

Teewagen / Servierwagen,Teak, Metall, Schweden, 1950 / 60er Jahren. Teewagen mit einem Gestell aus schwarz lackiertem Metall auf vier Rollen, mit zwei lose aufliegenden Tabletts aus Teakholz, H.68cm, B.43,5cm, T.64cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partieller Holzabrieb, sowie Oxidationsspuren, und partielle Befleckungen auf den Ablageflächen.