FÅTÖLJ, "Susanna", Gabriele Mucchi för Zanotta, Italien.

Kromad stålrörsstomme, lösa dynor och armlän klädda i grått läder, modellen formgiven 1981, bredd 55 cm. djup 80 cm. rygghöjd 75 cm.

Jørgen Bækmark. Tre lænestole/ moduler, egetræ (3)

Jørgen Bækmark. Tre lænestole/ moduler, med stel af massivt egetræ, betrukket med uld. Formgivet 1965, fremstillet hos FDB. Fremstår med brugsspor og pletter/skjolder og små huller på stof, mug pletter på stel. (3)

MURANO GLAS SCHALE.

Se översättning

BYRÅ, furu, 1970-tal.

Betsad furu. Åtta lådor. Höjd ca 103 cm Bredd 55 cm Djup 39,5 cm.

Florian Schulz, Raumstrahler / Stehlampe 'Okon'

Florian Schulz, Raumstrahler / Stehlampe 'Okon'. Schirm: Metallschale Ø 40 cm mit Glasdiffusor. H. 183 cm. Gebrauchsspuren.

ArtemideTizio 50 Terra schwarz Lampenpaar mit Säulen (2)

Mehrfach verstellbare, Konstruktion aus Metall und schwarz lackiertem Metall. Unterseitig bezeichnet. Maße ca. Höhe 189 cm, Durchmesser Fuß 18 cm. Gebrauchsspuren. Bajonett defekt. (2), Lauritz.com garantiert nicht für die Funktionalität.

Esstisch/Tisch. Niels Bach Møbelfabrik. Dänemark.

Esstisch/Tisch. Niels Bach Møbelfabrik. Dänemark. Holzkonstrucktion. Mit Herstellerstempel bezeichnet. Maße ca. B. 69 cm T. 69 cm H. 74 cm. Gebrauchsspuren, Kratzer.

Sofatisch / Couchtisch, 1970er Jahre

Sofatisch / Couchtisch, 1970er Jahre. Tischplatte aus weißem Laminat mit vier abnehmbaren Kunststoffbeinen. Maße ca. H. 45 cm, 84 x 84 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.

STOL, plast, Efter Vernor Panton.

Rygghöjd 85 cm. Bredd 48 cm.

Trip Trap. 'Admiral' skabe af teaktræ (2)

Trip Trap. To 'Admiral' skabe af teaktræ, indvendig med hylder og bøjlestang. H. 193 cm. B. 55 cm. D. 56 cm. Udgået fra Trip Trap. Fremstillet til Admiral Hotel, København. To sokler medfølger. Fremstår med brugsspor, mærker og brugsspor. (2)

Ludwik Style. Massiv spisebord med tillægsplade af eg

Ludwik Style. Massiv spisebord med tillægsplade af massivt lud eller sæbebehandlet egetræ: Ludwik Styl - Made in Poland. L. 180 H. 76 B.100 cm. Tillægsplade 45 cm.

Patricia Urquiola, lounge lænestol, model Fjord med tilhørende fodskammel (2)

Patricia Urquiola, lounge lænestol, model Fjord med fodskammel, fremstillet hos Moroso Italy. Formgivet i 2002. Betrukket med let patineret, slidstærkt læder med fremhævede syninger og drejelig fod af sortlakeret stål. Mål lænestol: B. 95cm, H. 102cm, D. 80cm. Mål fodskammel: H. ca.36 cm, B. ca. 27 cm, D. ca. 52 cm. Fremstår med lette brugsspor. (2)

Charles Eames. Et sæt på fire vintage stole i glasfiber med polstring (4)

harles Eames. Fire vintage stole med skaller af glasfiber, forsidepolstret med sort læder, drejlig 'Contract' firpasfod af poleret aluminium og lakeret metal. Fremstillet hos Herman Miller, mrk herfra. (4)

De Sede lounge modul sofa, model 'Cosmos', grønt bøffel læder, fem moduler. (5)

De Sede lounge modul sofa, model 'Cosmos', betrukket med grønt bøffel læder, ben af sortlakeret træ, best. af fem moduler, heraf en lige og fire svungne moduler, alle moduler er fritstående. Fremstillet hos De Sede, Schweiz 1970-erne. H. 70/40. B. 110/65. D. 85 cm. De fire moduler fremstår med en del mærker og patina, en med krasse-mærker på ryg. (5)