ALVAR AALTO FÅTÖLJ, nr. 41, "Paimio".

Sits av böjd plywood, armstöden av bok. Märkt med II, 12 och 12. Höjd 65 cm, bredd 61 cm, djup 83 cm.

Thomas Benzen sidobord

THOMAS BENZEN, samtida, "Around Small", sidobord, Muuto, Danmark, skiva i laserad plywood, ben i laserad ek, undertill märkt Muuto, höjd ca 46 cm, diameter ca 45 cm

GINO SARFATTI Taklampa, modell 2097-50, Arteluce/Flos Italien omkring 2000.

För 50 ljuspunkter., stomme av förkromad metall, diameter ca 100, höjd ca 88 cm, etikettmärkt

Hans Wegner stol

HANS J. WEGNER (Danmark 1914-2007), "CH33T", stol, Carl Hansen & Søn, Danmark, formgiven 1957, stomme i massiv lackerad ek samt. ekfanér, sitthöjd ca 44 cm

Takkrona design Gaetano Sciolari

GAETANO SCIOLARI, takkrona, Italien, 1960-tal, vitmetall, mässing och Muranoglas, åtta ljuspunkter för elektrisk belysning, höjd ca 80, bredd ca 48 cm

VERNER PANTON BORDSLAMPA, "Flower Pot", Louis Poulsen, 1900-talets andra hälft.

Stomme i stålrör. Orange emaljerad kupa. Höjd ca 32 cm.

VICENTE VIUDES Olja på duk, signerad.

Utan titel. Duk 114 x 145 cm.

Hay bokhylla

HAY STUDIO, samtida, "Woody High", bokhylla, HAY, Danmark, stomme i såpad ek med hyllplan i pulverlackerat stål, höjd ca 197 cm, ca 207x45 cm

SLAGBORD 1800-tal.

Längd ca 27 + 71 + 71, bredd ca 107, höjd ca 76 cm.

Matta Ingrid Dessau för Kinnasand

MATTA, "Avalon", Ingrid Desau för Kinnasand, ull, ca 152x201 cm

EERO SAARINEN Matbord, "Tulip", Knoll International 1900-talets senare del.

Rund skiva av lackerad marmor på vitlackerad fot av aluminium. Diameter 107, höjd 72 cm

ENRICO BAJ Litografi, signerad, numrerad 60/100.

Ur Larmes de Generaux. 57 x 45 cm.

EERO SAARINEN Matbord "Tulip" Knoll International 1900-talets senare del.

Rund skiva av lackerad marmor på vitlackerad fot av aluminium, diameter 120, höjd 70 cm.

HYLLA Rund form, 1900-talets andra hälft.

Stomme i kromad metall. 5 st runda glashyllor. Diameter 57 cm. Höjd 200 cm.

STOLAR 2 ST SAMT PALL 1900-tal.

Pall i böjträ. Märkt Thonet. Sitthöjd 53 cm. Karmstol i böjträ. Sitthöjd 46 cm. Karmstol i böjträ och metall. Sitthöjd 45 cm.