Ängarna matta Märta Måås-Fjetterström

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, matta, reliefflossa, "Ängarna", signerad AB MMF, ca 197,5 x 155 cm, komponerad 1928, tillverkad efter 1941

SOFFBORD "Brutus", Englesson, 1970/80-tal.

Skiva och underhylla i glas med rundade hörn. Benställning av förkromad och mässingsfärgad metall. Längd 65, bredd 50, höjd 48 cm.

Poul Kjærholm . PK8 stol Poul Kjærholm 1929-1980. 4 stk

Poul Kjærholm (1929-1980). Et sæt på fire spisestole med tre-benet underdel samt rødlakeret sædeskal i lakeret plast. Stel af anodiseret aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen, mærkat herfra. Fremstår med små brugsspor, samt lakering med stedvise krakelering. (4)

Art-Déco Barschrank. 1930er Jahre. Wurzelholz / Palisander.

Art-Déco Barschrank der 1930er Jahre. Der Schrank mit kalren linien besteht aus zwei Körper. Der Schrank ist aus Massivholz und Holzfurnier Santos Palisander, Wurzelholz und Birkenholz (Innen). Der Schrank war im Besitz der Familie seit 30 Jahre. Maße: H. 126 cm, B. 92 cm, T.45 cm. Zeitgemäße Gebrauchsspuren.

Børge Mogensen. Et par stole i eg / kernelæder, model 2237 fra 1969 (2)

Børge Mogensen. 1914 - 1972. Et par stole udført i egetræ, sæde og ryg udspændt med patineret kernelæder. Fremstillet hos Fredericia Furniture år 1969, model nr. 2237. (2)

Yrjö Kukkapuro

YRJÖ KUKKAPURO, bord, "Experiment", Avarte, 1980-tal, längd 106 cm, bredd 77 cm, djup 77 cm, höjd 43 cm

Wohl Thonet, Bank / Sofa, Modell 'No. 5', Entwurf um 1900

Wohl Thonet, Bank / Sofa, Holz, Korbgeflecht, Modell 'No. 5', Entwurf um 1900. Geschwungene Konstruktion aus Holz mit volutenförmig verlaufenden Armlehnen und Rücken- und Sitzfläche mit Wiener Geflecht, H.98cm, B.153cm, T.60cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, eine Armlehne mit Restaurationsspuren, Geflecht an der Rückenlehne beschädigt.

Yrjö Kukkapuro

YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj, "Experiment", Avarte, 1980-tal, förkromad stomme, läderklädsel, blå armstöd, bredd 64 cm, höjd 74 cm

SPEGEL Swedish Modern, 1940-tal.

Oval spegel med ram av rotting. 56 x 51 cm.

Hermès, Jacke / Wendejacke/ Damenjacke, Größe 36, Paris, wohl designed von Ledoux, wohl 1980er Jahre, Seide

Gefütterte Jacke / Wendejacke / Damenjacke, Größe 36, eine Seite beige, eine Seite mit Grönland-Motiven, Außenstoff aus 100 % Seide, Futter aus 85 % Polyester und 15 % Polyamide, im Druck nähe linker Tasche signiert 'Ledoux', Schildchen in der linken Tasche von 'Hermès Paris'. Altersgemäße Tragespuren, bedruckte Stoffseite an linkem Ärmel mit kleinem Loch und an Kragen berieben, beige Stoffseite partiell befleckt.

Karl Axel Pehrson färglitografi

KARL AXEL PEHRSON (1921-2005): Motiv med exotiska blommor, signerad och daterad K. A. Persson -78, 171/385, färglitografi, ca 65x52 cm

ALVAR AALTO Pallar, två stycken, "Modell 60". Artek, Finland.

Björk, vitlackerade sitsar. Sitthöjd 44 cm, diameter 35 cm. Etikettmärkta.

Björk, grön samt mörkblå lackerade sitsar. Sitthöjd 45 cm, diameter 35 cm. Etikettmärkta.

HANS J WEGNER Sideboard, RY Möbler, Danmark, 1960/70-tal.

Fanerat med palisander. Jalusidörrar med bakomliggande hyll- och lådförvaring. Bredd 200. Djup 49. Höjd 79 cm.

JAN JOHANSSON Obelisker, 2 st, glas, Orrefors signerade.

Signerade Orrefors 947070 Jan Johansson EA-1 91 samt Orrefors 946970 Jan Johansson EA-1 91. Höjd inkl sockel 36-43 cm,

Havestole af hårdttræ, afrikanske (2)

Afrikanske havestole af hårdttræ med sæde og ryg af stof. H. 90 cm. Siddehøjde 46-47 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

LISA LARSON Vas, stengods, Gustavsberg.

Ansiktsvas, signerad LISA L. MADE IN SWEDEN. Höjd 24 cm. Diameter 17 cm.

Poul Cadovius samt Steen Østergarrd. Rundt Mygge spisebord. Seks stole model 290 (7)

Poul Cadovius / Mygge alias Susanne Fjeldsøe. Rundt spisebord på trompetfod af aluminium, bordplade dekoreret i rød lak . Ej signeret . Fremstillet hos Cado. H. 69. Ø. 138 cm. Fremstår med store lakskader og buler i lakbelægning.Steen Østergaard. Seks stabelbare stole, H.76,5 sædeh. 43 cm, af formstøbt indfarvet rødt plastmateriale. Heraf tre stole med fastmonteret sæder betrukket med sort skai. 1 stol med stofsæde(ej monteret), 2 stole uden sæder. Fremstillet hos Cado, model 290. Formgivet 1966. Fremstår med ridser og skrammer. (7)

Roland Svensson - Lommens bod Gillöga

ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Lommens bod" - Gillöga, 1945, signerad roland S, färglitografi, 95/200, bildmått ca 40x66 cm; Läs mer UTSTÄLLD: Prins Eugens Waldemarsudde, "Roland Svensson skärgård, öar, hav", 2010-09-16 - 2011-01-18

Verner Panton. Seks Pantonova moduler (6)

Verner Panton. Seks Pantonova moduler med stel af sort patineret, forzinket stålrør. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1970'erne. Hver modul H. 34 B. 73 D. 73 cm. Fremstår med brugsspor i form af anløbninger. (6)

Poul Hundevad. fire stole, model 30 samt Kai Kristiansen bord. (5)

Poul Hundevad. fire stole, model 30. Nypolstret med sort læder. Formspændt kopstykke i massiv palisander, stel i massiv palisander. Kai Kristiansen. Rundt bord med udtræk.H. 71 Ø 115 cm. Stole: H. 79 cm. Bord med lette brugsspor. (5)