Bänk/soffbord av Marie Leblon

MARIE LEBLON, soffbord/bänk, "B. A-Ba", Leblon-Delienne, Frankrike, 2003, hård polyuretan, lackerad i gult, signerad Marie Leblon 2003, höjd ca 45, 110x65 cm

Golvlampa Tema Belysning från Luci Interior

GOLVLAMPA, Luci, Italien, samtida, stomme i patinerad mässing, skärm i vitlackerad metall, dubbla ljuskällor, höjd ca 180 cm PROVENIENS: Luci Interior, Helsingborg

GOLVLAMPA, Luci, Italien, samtida, stomme i patinerad mässing, skärmar i svartlackerad metall, 3 riktbara ljusarmar, dubbla ljuskällor, rund fotplatta i marmor, höjd ca 150, diameter ca 120 cm PROVENIENS: Luci Interior, Helsingborg

Bordslampa Tema Belysning från Luci Interior

BORDSLAMPA, Luci, Italien, samtida, stomme i patinerad mässing, skärmar av svartlackerad metall, 1 ljuskälla, uplight, höjd ca 44 cm PROVENIENS: Luci Interior, Helsingborg

Teakfåtöljer

FÅTÖJER, 1 par, 1900-talets mitt, stommar i teak, stoppade sitsar och ryggar klädda i rosa ulltextil, sitthöjd ca 44 cm

Salvador Dali etsning

SALVADOR DALI (1904-1989): "Le Colosse", signerad Dali, färgetsning, numrerad 157/175, bladmått 76x56,5 cm

Golvlampa

GOLVLAMPA, samtida, stomme i patinerad mässing, skärmar i lackerad metall, 3 ljusarmar, dubbla ljuskällor, höjd ca 170, diameter ca 60 cm

Golvlampa

GOLVLAMPA, samtida, stomme i patinerad mässing, skärm i svartlackerad metall, dubbla ljuskällor, höjd ca 180 cm

Stol af bambus/flet fra 1950-60érne

Stol med stel af bambus med sæde/ryg i flet. Ben af bemalet stål med træ forneden h. 76 cm B. 65 cm sh. 39 cm. Fremstår med skrammer og mærker (enkelte defekter på flet) 1950-60érne

Golvlampa

GOLVLAMPA, samtida, stomme i patinerad mässing, skärmar i polykromt lackerad metall, 6 ljusarmar, höjd ca 163, diameter ca 75 cm

Arthur Percy ''Reffla'' servisdelar

ARTHUR PERCY (1886-1976), "Reffla", 47 dlr, 1900-talets mitt, Gullaskruf, gröntonad glasmassa, inklusive bla: 4 värmeljushållare, 3 vaser, 2 uppläggningsfat, 6 assietter, 6 fat, 18 skålar, 1 gräddkanna, delvis etikettmärkta, höjd ca 1.5-21.5 cm

Vägglampa Tema Belysning från Luci Interior

VÄGGLAMPA, Luci, Italien, samtida, stomme i patinerad mässing, ledad ljusarm, skärm av svartlackerad metall, höjd ca 90, djup ca 90 cm. . PROVENIENS: Luci Interior, Helsingborg

Armring af jade, 81 gram.

Armring af jade. Vægt ca. 81 gram. Omkreds ca. 26 cm. Bredde ca. 17 mm. Ø. 6,3 cm.

Johannes Andersen. Fritstående bardisk af palisander

Johannes Andersen. Fritstående cocktailbar af fineret palisander, front med låger, bag hvilke barsektion med sort formica, spejlglas, glashylder og plads til flasker. H. 113 B. 115 D. 41 cm. Fremstillet af J. Skaaning & Søn. 1960'erne. Model SK661. Litteratur: Mobilia nr. 133 august 1966. Fremstår med alm. brugsspor. Mindre afslag på spejlglas.

Hans J. Wegner cirkulært sofabord af eg.

Hans J. Wegner 1914-2007. Cirkulært sofabord med plade af fineret eg, runde ben af stål. Udført hos Andreas Tuck , stemplet. H. 48 cm. Ø. 110 cm. Fremstår med minimale brugsspor, på nær let lysere område.

Ludwig Mies Van Der Rohe Barcelona fåtöljer 1 par

LUDWIG MIES VAN DER ROHE, "Barcelona", fåtöljer, 1 par, Knoll, USA, ursprungligen formgivna 1929, benställning i förkromat rostfritt stål, lösa sitt- och ryggplymåer ljusbrunt skinn, höjd ca 75, sitthöjd 36 cm

Beng Lindström

BENGT LINDSTRÖM (1925-2008): Figurkomposition, signerad Lindström, E.A upplaga, färglitografi, ca 75x55 cm

Erik Buch. Et sæt på seks spisestue stole af palisander, model 310 (6)

Erik Buch. Et sæt på seks spisestue stole af palisander, sæder betrukket med sort semianilin læder, model 310. H. 75/46 cm.Fremstår nybetrukket med sort semianilin læder hos anden dansk professionel møbelpolster i Danmark (6)

Bokhylla Ikea

BOKHYLLA, "Kavat", för IKEA, 1989, metallstomme med raka hyllplan, höjd ca 84, 198x38 cm

Par ørestikkere af 18 kt. guld cabouchonslebne koraller. (2)

Par ørestikkere af 18 kt. guld prydet med udskåret cabouchonslebne koraller. L. 4,6 cm. Vægt ca. 8,22 g. (2)

Joan Miro färglitografi

JOAN MIRÓ (1893-1983): Komposition, ur "Derrière le Miroir", 139-140, 1963, färglitografi, ca 37x27 cm