Børge Mogensen. Lænestol 'Den spanske stol', model 2226

Børge Mogensen 1914-1972. Lænestol / 'Den spanske stol', model 2226, med stel af massivt egetræ, sæde og ryg udspændt med kernelæder, H. 68 B. 82 sædehøjde ca. 34 cm. Udført hos Fredericia Stolefabrik. Fremstår med naturligt brugspræg og patina.

Torbjörn Afdal bänk "Krobo"

TORBJÖRN AFDAL, "Krobo", bänk, Norge, riopalisander, etikettmärkt "Mellemstrands trevareindustri, Norway för Bruksbo", höjd ca 34, 200x37 cm

Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSR (6)

Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole, model DSR med originale skaller af glasfiber med struktur fra Herman Miller, monteret med lædersæde. Originalt wirestel i forkromet stål, 'Eiffel' fra Vitra samt sorte læderpuder. (6)

SNURRFÅTÖLJ 1900-tal.

I form av en baseboll. Klädsel i konstskinn.

WERNER WEST Stolar, 8 st, "WWII", modellen formgiven 1930.

Stomme i björk. Svängd ryggbricka, runda, kopplade ben. Sitthöjd 44 cm.

DÄCKSTOLAR Två stycken, 1900-talets andra hälft.

Betsat trä och tygklädsel. Längd ca 130-140 cm (utfällda).

Sidse Werner. Stumtjenere, model 'Coat Tree' (2)

Sidse Werner 1931-1989. Et par stumtjenere i forkromet stål. Formgivet i 1972. Fermstillet hos Fritz Hansen. H. 195 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Le Corbusier. LC2 lænestol i mørk, brunt læder med certifikat

Le Corbusier 1887-1965. LC2 hvilestol med stel i forkromet stålrør, løse hynder polstret med læder. Formgivet af Le Corbusier, Pierre Jeanneret and Charlotte Perriand i 1928. Fremstillet hos Cassina, stempel samt serienr. præget i stel. Fremstår ubrugt. Certifikat og original emballage medfølger. Litt. Charlotte & Peter Fiell. '1000 Chairs', gengivet og omtalt s. 133

BORDSLAMPA Boréns, 1900-talets andra hälft.

Lackerad metall och plast. Etikettmärkt. Höjd ca 52 cm.

CERMONIMASK Benin, Nigeria.

Trä med skuren dekor. Höjd 30 cm.

Stolar 1900-talets mitt

STOLAR, 3 st, 1900-talets mitt, svartlackerade, sits och rygg i furu, sitthöjd ca 43 cm

Bokhylla returdesign

SERGEJ GRASIMENKO, bokhylla. Returdesign, wellpapp (inredningswell), 10 moduler, vardera ca 217x30 cm

VEIKKO SIRÉN Olja på duk, signerad.

'Byrokratia raksuttaa Ryynäselle'. 28x33,5 cm.

Anna-Greta Sjöqvist rölakan

ANNA-GRETA SJÖQVIST, rölakan, signerad AGS, mått ca 205x145 cm

SOFFBORD 1900/2000-tal.

Glass. Längd 90, bredd 90, höjd 36 cm.

Bruno Mathsson 1907 - 1988. 'Pernilla' lænestole, uden hynder. (2)

Bruno Mathsson 1907 - 1988. 'Pernilla' lænestole. Med stel i formspændt bøg udspændt med kanvas. Formgivet 1944. Fremstillet hos DUX. Bemærk. Fremstår uden hynder. aldersrelateret brugsspor (2)

Lella & Massimo Vignelli, Coffee Table / Beistelltisch Modell Metafora für Casigliani

Coffee Table / Beistelltisch Modell Metafora, italienisches Design von Lella & Massimo Vignelli für Casigliani. Entwurf von 1979. Konstruktion aus vier geometrischen Körpern in schwarzem Marmor, lose aufliegende Platte aus 2cm starkem Glas. Maße ca.: B. 100 cm, H. 22 cm, T. 100 cm. eiLeichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, ein minimaler Chip an der Kante der Platte.

Axel Wannberg skrivbord

AXEL WANNBERG, skrivbord, samtida, benställning av massiv ek, skiva fanérad i ek, höjd ca 73,5, 140x80 cm