Christer Boberg färglitografi

CHRISTER BOBERG (samtida): Geometrisk komposition, signerad Christer Boberg, numrerad 23/60, färglitografi, ca 90x60 cm

Herrbetjänt masurbjörk

HERRBETJÄNT, plywood fanérad i masurbjörk, höjd 90 cm, bredd ca 45 cm

Zoia Krukowskaja oljemålning

ZOIA KRUKOWSKAJA (1903-1999): Stilleben med blommor och afrikans mask, signerad Zoia, olja på pannå, ca 65x54 cm

Børge Mogensen. Et par lænestole 'Den spanske stol', model 2226

Børge Mogensen 1914-1972. Et par lænestole 'Den spanske stol', model 2226, stel af massivt egetræ, sæde og ryg udspændt med kernelæder. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 68/32 B. 82. D. ca. 62 cm. Fremstår med ensartet patinering, lette trådudtræk. (2)

Karl Axel Persson färglitografi

KARL AXEL PEHRSON (1921-2005): Exotiska blommor, signerad och daterad K. A. Persson -89, 273/385, färglitografi, ca 57x38 cm

Arne Jacobsen. Sæt på fire stole, model 3101 'Myren' (4)

Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire stole, model 3101 "Myren", skaller af lakeret formbøjet træ, monteret på rørstel af forkromet stål, sædehøjde 44 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor. (4)

Kaiser Idell Schreibtischleuchte der 1960er Jahre

Kaiser Idell Schreibtischleuchte der 1960er Jahre. Konstruktion mit Stand und Reflektor aus lackiertem Metall, Gestänge in Metall, Mit Aufkleber bezeichnet. Altersgemäße Gebrauchsspuren.

Charles Eames Hang-it-all knagerække.

Charles Eames. Hang-it-all knagerække med stel af hvidlakeret metal, med bemalede trækugler. Formgivet i 1953. Fremstår med brugsspor.

Verner Panton tekstil. 1,65 x 13 m.

Verner Panton tekstil, geometri 1. ca. 1,65 x 13 m.

Verner Panton for Frandsen Lighting A/S, Fun pendel

Verner Panton (1926-1998), Fun pendel, stamme og ophæng af forkromet metal med skaller af perlemor. Udgået fra Frandsen Lighting A/S. H. 40, Ø ca 60 cm. Fremstår med brugsspor.

Arne Jacobsen. Cirkulært bord

Arne Jacobsen. Cirkulært bord med plade fineret med bøgetræ, sekspasfod i aluminium og forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 Ø 110 cm. Fremstår med få brugsspor og uoriginal bordplade fra Bdr. Andersen

Erik Magnussen. Stole, model 'Parken', samt bord. (3)

Erik Magnussen cafesæt bestående af to stole model 'Parken' med stel af lakeret stål, rygstykke af ask og sæde polstret med lys alcantara samt cafebord H. 73 cm. Ø. 55 cm. Fremstår med brugsspor og slitage på betræk.

Nordvest persisk Kelim, 215x135 cm.

Nordvest persisk Kelim, uld på bomuld. 215x135 cm.

Poul Kjærholm. Skammel model PK33

Poul Kjærholm 1929-1980. Taburet / skammel model PK33 med stel af matforkromet fjederstål. Designet 1959. Stemplet og fremstillet hos Fritz Hansen 2004. H. 34 cm. Ø 53 cm. Litteratur: 'Poul Kjærholm', Arkitektens Forlag, afbildet og omtalt s. 100-103. Obs. se også varenummer 4919446

Et par skillevægge ahorn (2)

Et par skillevægge af finéret ahorn på fødder af metal, monteret med to samlebeslag af plast H. inkl. base 166,5 cm, B. 70 cm. Brugsspor og små finérafslag (2)

Tischleuchte der 1970/80er Jahre von Leucos, Italy

Tischleuchte der 1970/80er Jahre von Leucos, Italy. Konstruktion mit Stand aus Metall, kegelförmiger Diffusor aus klarem, und weiß unterfangenem Glas, ausgestattet mit einer Brennstelle. Maße ca.: H. 36,5 cm, D. 14,5 cm. Leichte Gebrauchsspuren.

Kaj Bojesen. Gyngehest af bøgetræ

Kaj Bojesen. Gyngehest af bøgetræ. H. 55 cm, L. 85 cm. Stemplet Kay Bojesen Copyright Denmark. Fremstår med brugsspor.

Finn Juhl. Sofa model F 137/3 'Japan sofa' af teaktræ

Finn Juhl 1912-1989. 'Japan sofa' med stel af massivt teaktræ, sæde og ryg betrukket med uld, beslag af messing. Formgivet i 1958. Fremstillet hos France & Daverkorsen, plakette herfra, model FD 137/3. L. 180 cm H. 73/35 cm. Fremstår senere ombetrukket, med brugsspor, ridser og mærker på stel.

Väggskåp

MEDICINSKÅP, omkring 1900, jugend, pressad och bemålad dekor bla av humleslingor, orm med asklepios stav samt sentens "Hälsan är allt, allt är alls intet, där icke är hälsan", invändigt med hyllplan, höjd 76, 42x11 cm, nyckel finns

Entresæt af teaktræ; spejl og hylde (2)

Entresæt af fineret teaktræ best. af; spejl med organisk form, L. ca. 54 B. ca. 54 cm. Endvidere hylde B. 38 H. 11 D. 18 cm. Danske møbelproducenter, 1960'erne. Fre,står med brugsspor. (2)

Rimowa Classic Cabin Trolley

Rimowa Classic Cabin Trolley af aluminium. H. 55 B. 40 D. 20 cm. Vægt 3,7 kg. Ca. 33 L. Fremstår med brugsspor, ridser og buler.