Konvolut Teppiche, Indien, Wolle auf Baumwolle (2)

Zwei Teppiche, Indien, Wolle auf Baumwolle, handgeknüpft. Maße ca: 160 x 90 + 140 x 70 H. 1,5 cm. (2)

550 kr

Matta Lagerhem Ullberg

GUNILLA LAGERHEM ULLBERG, matta, Kasthall, ca 302x136 cm

4 486 kr

Harry Bertoia. Diamond Lounge chair, model 421

Harry Bertoia 1915-1978. Diamond Lounge chair med wirestel i forkromet stål. Formgivet 1950. Fremstillet hos Knoll International, model 421.

1 600 kr

Ettore Sottsass, "Mefistole", takarmaturer, 4 st.

ETTORE SOTTSASS, "Mefistole", takarmaturer, 4 st., Stilnovo 1970, Italien, förkromad samt rödlackerad metall, etikettmärkta, två med höjd 120 respektive två höjd 80 cm LITTERATUR Jämför Stilnovo, produktkatalog, 1973, s. 56-57.

450 kr

SITTPUFF 1900-talets andra hälft.

Rund form. Klädsel av konstskinn. Sitthöjd ca 28 cm.

3 400 kr

Spegel Svenskt Tenn

SPEGEL, troligen Estrid Ericson för Firma Svenskt Tenn, förgylld ram med textilbård, ca 58x58 cm

450 kr

TIDNINGSSTÄLL 1900-talets slut.

Mocka och mässing. På hjul. Längd 45, bredd 27, höjd 45 cm.

2 400 kr

Design John Kandell Solitär

JOHN KANDELL, karmstol, "Solitär", Källemo, formgiven 1986, grönlackerad trästomme, sits klädd i läder, sitthöjd ca 45 cm LITTERATUR: Jämför Gunilla Lundahl, John Kandell, Balanskonstnär, Solitär, Rävröd, Rastersförlag, 1992 Skador: Slitage Skador: slitage

900 kr

KARMSTOL 1900-TALETS ANDRA HÄLFT.

Kromad metall. Rygg och sits i läder.

550 kr

Serveringsvagn 1930/40-tal

SERVERINGSVAGN, 1930/40-tal, delvis kromad stomme, björk, lös bricka, höjd ca 64, 73x43 cm

1 600 kr

Antonio Citterio soffbord

ANTONIO CITTERIO (född 1950), soffbord, B&B Italia, benställniing i metall, höjd ca 35, 125x125 cm

1 600 kr

Karin Bernholm matta

KARIN BERNHOLM, röllakan, geometrisk komposition, monogramsignerad KB, ca 220x165 cm

450 kr

Paul Hoff Urna Gustavsberg

PAUL HOFF (född 1945): Urna, Gustavsberg 1987, stengods, glaserad i grönt och grått, höjd ca 22 cm

300 kr

Carl Sandell akvarell

CARL SANDELL (född 1958): Komposition, signerad Case, akvarell 46x61 cm

1 700 kr

KELIM Orientalisk, ca 290 x 260 cm.

Olika nyanser av svart, benvit och grått.

855 kr

PIEDESTAL Omkring år 1900.

Ek. Räfflad dekor. Skivans diameter 34 cm. Höjd 101 cm.

500 kr

SAMLING FICKKNIVAR 31 st, 1800/1900-tal.

Olika modeller och storlekar. Längd 7 - 9 cm.