LOUIS VUITTON Väska.

Svart epi-läder. Beslag i guldfärgad mässing. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS made in france". Numrerad. Ca 37 x 28 x 16 cm.

15 541 kr

Charles Eames. Bord, Segmented table. 'Boatshape' L. 213 cm

Charles & Ray Eames. Ovalt bord 'Segmented table' med stel i forkromet/sortlakeret aluminium. Plade af hvid laminat med sort gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra, mærket. H. 72, 5 cm. L. 213 cm. D. 107 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

47 917 kr

Charles Eames. Sæt på seks armstole, model EA 208, mørk brunt læder (6)

Charles Eames. Soft Pad armstole, Model EA-208. Sæde og ryg med betræk af mørk brunt læder, bagpå med hopsak, firpasfod og armlæn i forkromet aluminium. Seneste generation med alu-ring ved skruer. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor. (6)

1 700 kr

DCW Editions, ''Lampe Gras 213'', vägglampa

DCW Editions, ''Lampe Gras 213'', vägglampa, samtida, svartlackerat stål, justerbar längd ca 156-223 cm, beslag medföljer

6 800 kr

Ethnicraft sideboard

ETHNICRAFT, sideboard, samtida, massiv ek, underrede i stål, invändigt med hyllplan, 3 dörrar, höjd 77, 165x45 cm

350 kr

MATTA Dubbelväv, 1900-talets andra hälft, 192 x 124 cm.

Blåmelerat fält. Bård med stiliserad dekor.

500 kr

Keith Haring offset 1986

KEITH HARING, efter, Nouvelles images SA Editeurs, offset printed in France 1986, ca 76x69 cm

650 kr

BORD Funkis 1900-talets första hälft.

Rund gråmålad bordsskiva på stålrörsben. Diameter 55, höjd 60 cm.

1 700 kr

Bourgeios Kollwitz Dali

LOUISE BOURGEOIS, KÄTHE KOLLWITZ , SALVADOR DALI, Galerie Maeght, Galerie Schmücking, affischer, varierande mått

777 kr

Verner Pantor for Louis Poulsen. 'Pantop' bordlampe

Verner Panton. Pantop bordlampe med sortlakeret skærm, forkromet stamme og fod. Fremstillet hos Louis Poulsen. H: 66 cm. Ø: 45 cm. Original ubrudt æske, handsker m.v. medfølger.Stamme med let skævhed. Modelfotos. NB: Bemærk lampen er sortlakeret og ikke hvid som på foto.

4 144 kr

Gino Sarfatti stil. Et par italienske sputnik væglamper, messing (2)

Gino Sarfatti stil, et par italienske sputnik væglamper af messing, monteret med buble samt Murano glaskugler. Mål. B. ca. 50 cm. Fremstår med brugsspor, nogle glaskugler med afslag / chips samt to med revner. (2)

627 kr

Tischleuchte, im Stil von Sciolari für Société Anonyme Boulanger, Chrom

Tischleuchte, im Stil von Sciolari für Société Anonyme Boulanger, spiralförmige Konstruktion aus Chrom mit 7 Brennstellen, Maße: H. ca. 44 cm, D. ca. 17 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer und partielle Bestoßungen am Material.

6 600 kr

Gungstol Verner Panton

VERNER PANTON, gungstol, "Relaxer", formgiven 1974, klädsel i brunt läder, stomme i valnöt

300 kr

HASSE ERIKSSON. Akvarell.

Landskap, signerad, 42x30 cm.

2 800 kr

TERRACOTTA, bemålad hund.

Höjd 20 cm, längd 21 cm.

1 100 kr

BORDSLAMPA Omkring 1900-talets andra hälft.

Stomme av keramik med detaljer av mässing, på svarta kulfötter. Modern skärm. Höjd 86 cm (inklusive skärm).

434 kr

Paar Brutalist Wandleuchten / Wall Applique der 1960/70er Jahre von bf Art, Italy (2)

Paar Brutalist Wandleuchten / Wall Applique der 1960/70er Jahre von bf Art, Italy. Konstruktion mit Gestell aus geschmiedetem Metall, eingehängte Glasplatten, wohl von Vistosi, in gelb und orange. B. 31/16,5cm, H. 16,5/31cm, T. 8cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren.